بهداشت و سلامت (بازدید: 244)
جمعه 10/6/1391 - 12:26 -0 تشکر 536453
راههای جلوگیری از سفید شدن مو

در سال‌های نه چندان دور سفیدی مو فقط در افراد مسن مشاهده می‌شد، اما امروزه فراوان می‌بینیم که برخی جوانان موهای سفید زیادی در سر خود دارند. علت این زودرس بودن چیست؟ آیا می‌توان آن را به نوع تغذیه نسبت داد؟ آیا مصرف انواع و اقسام شامپوها و مواد تقویت‌کننده موضعی تأثیری بر بهبود این وضعیت دارد؟

 

 

موها فقط در آسیاب سفید نمی شوند، گذر زمان هم آنها را سفید می کند. در حقیقت سفید شدن موها یکی از آشکارترین نشانه های بالا رفتن سن است; اما همیشه سفید شدن مو بعلت بالا رفتن سن نیست، بسیاری از شرایط دیگر نیز موها را سفید می کنند.

 

جمعه 10/6/1391 - 12:29 - 0 تشکر 536466

پروتئین

رنگ مو بیشتر تحت تأثیر ژنتیک است، اما در برخی موارد مسائل تغذیه‌ای نیز منجر به تغییر رنگ مو می‌شوند. مثلاً یکی از علائم و نشانه‌های سوء تغذیه پروتئین که به مدت طولانی فرد را درگیر کرده باشد تغییر در رنگ مو و به عبارتی پرچمی شدن موها است. در این اختلال، کاهش تولید ملانین در ملانوسیت‌ها باعث می‌شود رنگ مو، روشن‌تر شود و در یک تار مو، بخش‌های تازه روییده شده روشن‌تر از قسمت‌های قبلی باشد. در این گونه موارد بهبود تغذیه فرد از لحاظ پروتئین می‌تواند رنگ مو را به حالت طبیعی تغییر دهد.

جمعه 10/6/1391 - 12:30 - 0 تشکر 536468

بیماری سلیاک

یکی دیگر از بیماری‌هایی که با رنگ مو نیز در ارتباط است، بیماری سلیاک یا عدم تحمل گلوتن می‌باشد که به دلیل مشکلات دستگاه گوارش، جذب مواد مغذی محدود شده و رنگ مو زودتر به خاکستری و سفید شدن می‌گراید.

جمعه 10/6/1391 - 12:36 - 0 تشکر 536482

تیروزین

تیروزین نیز اسید آمینه‌ای است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود. این اسید آمینه پیش‌ساز ملانین است و همان طور که ذکر شد ملانین مسئول رنگ پوست و مو می‌باشد. با دریافت کافی پروتئین شامل انواع گوشت‌ها، لبنیات، تخم‌مرغ، آجیل و حبوبات می‌توان نیاز به پروتئین و اسید آمینه تیروزین را تأمین نمود و موهایی سالم‌تر داشت.

جمعه 10/6/1391 - 12:37 - 0 تشکر 536483

نکته مهم

مهم‌ترین نکته که باید به آن اشاره کرد این است که اصولاً مو که بافتی ضمیمه بافت پوست می‌باشد مثل تمام بافت‌ها و سلول‌های بدن دریافت مواد مغذی خود را از طریق جریان خون به انجام می‌رساند و تغذیه مو به صورت موضعی و خارجی امکان‌پذیر نیست، بنابراین تبلیغاتی که در خصوص انواع شامپوها و تقویت‌کننده‌های موضعی می‌باشند، چیزی جز بازاریابی‌های فریبنده نیست.

از آنجا که یکی از علل زمینه‌ساز سفیدی مو استرس اکسیداتیو و حملات رادیکال‌های آزاد می‌باشد، استفاده از مواد مغذی آنتی‌اکسیدان نظیر ویتامین‌های E و C نیز می‌تواند از سفیدی زودرس موها پیشگیری کند.

در محل پایه تارهای مو که در پایین‌ترین لایه پوست سر واقع شده‌اند، سلول‌هایی به نام ملانوسیت وجود دارد. ملانوسیت‌ها رنگ‌دانه‌هایی هستند که رنگ ملانین را تولید می‌کنند. رنگ‌های مختلف موی سر بستگی به آنزیمی دارد که در ساخت ملانین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جمعه 10/6/1391 - 12:47 - 0 تشکر 536507

مـــس

از بین مواد مغذی، مس یکی از املاحی است که وجود آن برای تولید ملانین ضروری می‌باشد. در واقع آنزیم تیروزیناز که اسید آمینه تیروزین را در سلول‌های ملانوسیت به ملانین تبدیل می‌کند، یک پروتئین مس‌دار است و در صورتی که کمبود مس وجود داشته باشد، در فعالیت آنزیم نامبرده و ایجاد رنگدانه سیاه ملانین اختلال حاصل می‌شود.

مس در جگر، کاکائو، قارچ، سبزی‌های برگ سبز، غلات سبوس‌دار، آجیل و گوشت بیشتر از مواد غذایی دیگر یافت می‌شود.

جمعه 10/6/1391 - 12:49 - 0 تشکر 536516

آنتی‌اکسیدان‌ها


از آنجا که یکی از علل زمینه‌ساز سفیدی مو استرس اکسیداتیو و حملات رادیکال‌های آزاد می‌باشد، استفاده از مواد مغذی آنتی‌اکسیدان نظیر ویتامین‌های E و C نیز می‌تواند از سفیدی زودرس موها پیشگیری کند. منابع این ویتامین‌ها شامل مرکبات، آناناس، گوجه‌فرنگی، کیوی، فلفل دلمه‌ای، سبزیجات برگ سبز، جوانه گندم و آجیل می‌باشد.

جمعه 10/6/1391 - 12:51 - 0 تشکر 536520

جمع‌بندی

بنابراین برای اینکه موهای سالمی داشته باشید، باید به تغذیه خود توجه کنید و با مصرف انواع متنوع از هر یک از گروه‌های غذایی مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را تأمین و از سفیدی زودرس موها جلوگیری کنید، اما تاکنون دارو یا غذایی مشخص نشده که رنگ موهای سفید را تغییر داده و به روز اول برگرداند، بنابراین همان طور که عنوان شد، تبلیغاتی این چنینی، دروغ‌های واهی بیش نیستند.

ضمناً به غیر از ژنتیک و تغذیه، استرس و مصرف دخانیات نیز تأثیر قابل توجهی در سفیدی زودرس موها دارند که می‌توان با استفاده از تکنیک‌های آرام‌سازی و پرهیز از مصرف دخانیات و به جای آن افزایش مصرف میوه و سبزی، سلامت عمومی خود را بهبود بخشید و در کنار آن، از داشتن موهای سالم نیز بهره برد.

جمعه 10/6/1391 - 12:52 - 0 تشکر 536523

كشف راز سفید شدن مو

محققان انگلیسی و آلمانی موفق شدند راز تغییر رنگ موها با بالا رفتن سن و سفید یا خاكستری شدن آنها در سنین میانسالی و پیری را فاش كنند.
به گفته این محققان؛ وجود رادیكال‌های آزاد اكسیژن دلیل خاكستری شدن رنگ موهاست. این پژوهشگران امیدوار هستند كه كشف جدید، آنها را به سمت ابداع روش‌های مفید و كارآمد برای جلوگیری از سفید شدن موها سوق دهد.

پروفسور هانیز دكر، محقق انستیتو بیوفیزیك در دانشگاه مانیز آلمان دراین‌باره خاطرنشان كرد: پیروكسید هیدروژن منشا تغییر رنگ موهاست.

وی معتقد است: با افزایش سن میزان این ماده هم در پیاز مو بیشتر می‌شود و هم در نهایت از سنتز رنگدانه ملانین در تار مو جلوگیری می‌كند.

بر اساس این گزارش، پیروكسید هیدروژن یك ماده سفیدكننده به شمار می‌آید كه محصول بازمانده از فعل و انفعالات متابولیك در بدن است. این ماده شیمیایی در تمام بافت‌های بدن وجود دارد و مقدار آن بسیار اندك است.

محققان می‌گویند: در حالت عادی آنزیمی در بدن ترشح می‌شود كه پیروكسید هیدروژن را به آب و اكسیژن تجزیه می‌كند، اما با بالا رفتن سن از مقدار این آنزیم كاسته می‌شود و در این وضعیت بتدریج بر مقدار پیروكسید هیدروژن افزوده می‌شود.

پیروكسید هیدروژن با اكسیده كردن یك اسید آمینه به نام میتونین به آنزیم تیروسیناز حمله می‌كند. این آنزیم سنتز شده و در نتیجه از مقدار آن كاسته می‌شود. با كم شدن آنزیم از مقدار رنگدانه ملانین نیز كاسته می‌شود.

این اكسیداسیون توسط پیروكسید هیدروژن علاوه بر تخریب روند تولید ملانین روی سایر آنزیم‌های مورد نیاز برای ترمیم پروتئین‌های آسیب‌دیده نیز تاثیر منفی می‌گذارد و منجر به سفید شدن موها می‌شود.

جمعه 10/6/1391 - 12:52 - 0 تشکر 536525

راهکارهایی برای دیرتر سفید شدن موهای سر

در پایین ترین لایه پوست و در محل پایه و تکیه تار مو، سلول هایی به  نام «ملانوسیت» قرار دارند که دائما ترکیبی با نام «ملانین» را تولید می کنند و همین «ملانین» است که رنگ موها را ایجاد می کند. وقتی ملانوسیت ها کاملا فاقد رنگدانه شوند، مو سفید می شود و اگر تعداد ملانین یک تار مو کمتر از حالت عادی شود، آن مو خاکستری و نقره ای می شود. «ملانوسیت» هر ده سال حدود 10درصد از میزان و توان تولید رنگ خود را از دست می دهد. اگرچه چگونگی از دست دادن این رنگدانه ها دقیقا مشخص نیست اما آنچه مشخص است، اینست که در نخستین مراحل خاکستری شدن مو، ملانوسیت هنوز وجود دارد; اما غیرفعال است.

میانگین سنی سفید شدن مو در سفیدپوستان 34سال و در سیاهپوستان 42سال است. اگر موی یک فرد سفیدپوست زودتر از بیست سالگی و سیاه پوست زودتر از سی سالگی سفید شود، به آن سفید شدن زودرس مو می گویند. موی بدن و صورت هم مثل موی  سر خاکستری می شود; اما معمولا این اتفاق بعد از تغییر رنگ موی  سر بوجود می آید. سفید شدن موی  سر معمولا از شقیقه ها آغاز می شود و بعد از آن نوبت به تاج سر و بقیه نقاط پشتی  سر می رسد. در سفیدی موها، نقش عوامل ارثی را نباید فراموش کرد. سفیدی زودهنگام موی  سر ممکن است بعلت ژنی باشد که از والدین مان به ارث برده ایم; اما علل قابل درمانی نیز برای آن وجود دارد.


جمعه 10/6/1391 - 12:53 - 0 تشکر 536531

تغذیه و رنگ مو:

تحقیقات نشان داده کمبود فلزاتی مانند; آهن، روی، منگنز، تیتانیوم، تنگستن و مس از عوامل اصلی در سفید شدن موها هستند، البته این مسئله علاج هم دارد. کارشناسان تغذیه معتقدند; افرادی که دچار سفیدی مو هستند، باید میوه هایی همچون; سیب، گلابی، هلو و همه میوه هایی که حاوی مقادیری از املاح گوناگون خصوصا فلز منگنز هستند و نیز مصرف سبزیجاتی همچون; سیر، پیاز، موسیر و تره که دارای منگنز هستند را در برنامه غذایی خود بگنجانند. نخودفرنگی، قارچ، آجیل، لوبیا، عدس، گوجه فرنگی، موز، آلو، سویا و سیب زمینی از جمله غذاهایی هستند که مقدار قابل توجهی مس دارند و می تواند بر پوست و مو تاثیر بگذارد و حتی از سفید شدن مو هم جلوگیری کند. خوردن جوشانده سبوس گندم، سنبل الطیب، مخلوط پودر سبوس برنج و شکر با نبات ساییده شده و نان جو هم در حفظ رنگ مو و کاهش موهای سفید موثر است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی