انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 86)
جمعه 10/6/1391 - 0:55 -0 تشکر 535848
سخنان بان‌ کی‌مون در مراسم افتتاح شانزدهمین اجلاس سران غیرمتعهدهادبیرکل سازمان ملل متحد گفت: جنبش عدم تعهد (نم) به ایران فرصت می‌دهد تا نشان دهد که می‌تواند در عرصه بین‌المللی نقش آفرینی کند.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر؛ آقای بان کی مون در شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها در تهران با بیان اینکه ایران از 38 سال پیش پیشنهاد خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای را داد ، گفت: من هم موافق این موضوع هستم و آرزو می‌کنم این مهم در همه جهان تحقق یابد و تجارت غیرقانونی سلاح هم از بین برود.

جمعه 10/6/1391 - 0:58 - 0 تشکر 535853

بان کی مون در ادامه با تاکید بر ضرورت امنیت پایدار در جهان اظهار داشت: نمی توان از امنیت بین الملل سخن گفت اما توسعه پایدار نداشت.


وی افزود: در کم کردن فقر پیشرفت های زیادی حاصل شده است اما نابرابری ها همچنان بیشتر می شود ، بنابراین باید کار خود را برای رسیدن به اهداف هزاره بر اساس توسعه های اقتصادی، سیاسی اجتماعی بیشتر کنیم.


دبیر کل سازمان ملل متحد در ادامه گفت: سازمان ملل حاضر است به حل همه موارد و مشکلاتی که در دنیا وجود دارد کمک کند.
بان کی مون افزود: می‌خواهم از دولت و ملت ایران به خاطر میزبانی و برگزاری اجلاس سران عدم تعهد تشکر کنم.


وی افزود : همچنین از ریاست مصر به عنوان رئیس سابق جنبش غیرمتعهدها تشکر می‌کنم.


بان کی مون گفت: من ماه پیش از کرواسی دیدن کردم که زمانی اسم آن یوگسلاوی بود، جمال عبدالناصر،‌ جواهر لعل نهرو و تیتو در آنجا با یکدیگر ملاقات کردند تا این جنبش را بنیان گذارند.


وی افزود: من از آن رهبران نقل قول می کنم ما نمی توانیم صلح داشته باشیم مگر اینکه با یکدیگر همکاری کنیم و امنیت جهانی را بوجود و آزادی به ارمغان اوریم.

جمعه 10/6/1391 - 0:59 - 0 تشکر 535854

دبیرکل سازمان ملل گفت: آن زمان مسئله اصلی آزادی از استعمار و کشورهای قدرتمند جهانی بود اما آزادی معانی دیگری هم دارد و امروز می بینیم که آرزوی آزادی در داخل ملت ها ، آرزو برای مشارکت کردن ، صدای خود را به گوش دیگران رساندن و‌ داشتن حق تعیین سرنوشت خود را داریم.
دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: از زمان آخرین اجلاس سران این بخش از دنیا یعنی تونس ، مصر ، لیبی ، یمن و غیره در واقع در مرکز توجه قرار داشته است.
وی افزود : در واقع بهار عربی صادر شد و این بخاطر یک حمله نظامی خارجی نبود بلکه از داخل ملل سرچشمه گرفت ملتهایی که برخاستند تا آینده ای بهتر داشته باشند و ارزش های جهانی و بین المللی را بوجود بیاورند.
بان کی مون گفت : این باعث تغییراتی شد و آغاز جدیدی را شروع کرده است اما اکنون ما شاهد فشار هستیم.


دبیر کل سازمان ملل متحد در ادامه سخنان گفت :هم اکنون جنبش عدم تعهد دو سوم کشورهای سازمان ملل را در خود جای داده است و همچنین در نیروهای حافظ صلح نیز حضور گسترده ای دارد که من از آنها تشکر می کنم.

جمعه 10/6/1391 - 0:59 - 0 تشکر 535856

بان کی مون افزود: وقتی ما با یکدیگر به آینده نگاه می کنیم ، می بینیم که باید با یکدیگر مشارکت کنیم به خاطر اینکه تنوع فرهنگ های مختلف را داریم که همه یک هدف را دارند.


وی افزود : من شما را ترغیب می کنم که به یکدیگر بپیوندید و اصولی را که در منشور سازمان ملل وجود دارد و همچنین اصول حقوق بشر بویژه آزادی ارتباطات و آزادی بیان را گرامی بدارید.
وی اضافه کرد : این در واقع جبهه دیگری است که ما هم اکنون باید با آنها بجنگیم.
بان کی مون گفت: سازمان ملل باید همگام با تغییرات جلو برود و ما ممکن است که مجبور شویم باورهای خودمان را عوض کنیم.
وی افزود: قدرتهای نظامی هم اکنون فشار زیادی بر ملل وارد می کنند و تغییرات آب و هوایی نیز خطرات بسیار بزرگی هستند و زنان نیز هنوز فرصتهای مساوی با مردان ندارند.


دبیرکل سازمان ملل گفت : بعضی از کشورهای عدم تعهد جوانترین کشورهای دنیا هستند و ما باید به این کشورها کمک کنیم تا با همکاری مشکلات را رفع کنند اما متأسفانه منازعات باعث از بین رفتن دیالوگ و گفتمان شده است.

جمعه 10/6/1391 - 0:59 - 0 تشکر 535858

دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه سخنان خود در افتتاحیه نشست سران عدم تعهد گفت: سازمان ملل و جنبش عدم تعهد با چالشهای زیادی برای پاسخگویی به نیازهای مردم مواجه هستند.


آقای بان کی مون در شانزدهمین اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران افزود: راه حل مقابله با این چالشها پیشگیری و پایداری در مواجهه با آن است. وی افزود: جنبش غیرمتعهدها می تواند ظرفیت سازمان ملل را برای پاسخگویی افزایش دهد اما این مهم ابتدا باید در خود این کشورها پیاده شود.


بان کی مون گفت : هنوز شاهدیم که بین زنان و مردان در جوامع تبعیض وجود دارد و هم اکنون شاهد منازعات در کنگو ، سودان (جنوبی و شمالی) و برخی کشورها هستیم.


دبیر کل سازمان ملل در بخش دیگری از سخنانش به مسئله سوریه پرداخت و با اشاره به ناآرامیها در این کشور گفت: تظاهرات مسالمت آمیزی در ابتدا در این کشور آغاز اما سرکوب شد اما هم اکنون با احتمال یک جنگ داخلی درازمدت روبرو هستیم که ممکن است فرهنگ و تمدن سوریه را از بین ببرد.


وی گفت: ارسال سلاح از هر سو به هر کدام از طرفین شروع فاجعه است. همچنین با بمب نمی شود صلح ایجاد کرد.
بان کی مون گفت: از همه طرفها می خواهیم به خشونت پایان دهند و دولت سوریه نیز مسئولیت مهمی در این زمینه دارد تا با گوش کردن به ملت خود به خشونت ها خاتمه دهد.


وی همچنین خواهان همکاری همه طرفها با اخضر ابراهیمی برای پایان دادن به خشونت ها در سوریه شد.


وی گفت : ایران باید در موضوع اتمی بسیار مسئولانه عمل کند و این عملکردها بر مبنای قطعنامه های متعدد ذکر شده از سوی شورای امنیت باشد.

جمعه 10/6/1391 - 1:0 - 0 تشکر 535861

بان کی مون همچنین از ایران خواست برای اعتماد سازی همکاریهای زیادی انجام و نشان دهد این برنامه هسته ای اش صلح آمیز است به ویژه همکاریهای کامل و مستمری با سازمان بین المللی انرژی اتمی داشته باشد.
دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: خواهش می کنم ایران با 1+5 همکاری و گفتگو کند تا با روش دیپلماتیک به راه حلی برسیم و از همه طرفین خواهش می کنم تهدیدآمیز سخن نگویند چرا که باعث خشونت و خونریزی می شود.


امیدوارم با همکاری همه کشورها به زودی به خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای و کشتار جمعی دست پیدا کنیم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی