انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 371)
چهارشنبه 8/6/1391 - 12:31 - 0 تشکر 533827

او دلایل خاصی برای توضیح صحبتش ارائه می کند «انسان ها در طول مدت زندگیشان مناسک گذار دارند. به این معنی که از مرحله ای وارد مرحله ای دیگر می شوند و با عبور از هر مرحله تغییرات اساسی پیدا کرده و به نوعی شخصیتشان کامل می شود. این مرحله تنها، سربازی نیست. رفتن به مدرسه، دانشگاه و ازدواج هم جزئی از مراحل گذار است.

چهارشنبه 8/6/1391 - 12:31 - 0 تشکر 533828

قرائی مقدم صحبت های جالب تری هم دارد «در قبایل اولیه هم نوعی مناسک گذار وجودداشته است. دختران و پسران را سه ماه پیش از ازدواج به نقاط دوردستی که حتی پدر و مادر هم نمی دانستند کجاست می بردند و در این سه ماه دختران و پسران باید سخت ترین تمرین ها را انجام می دادند و بعد از آن بود که فرد برای ازدواج آماده می شد.»

چهارشنبه 8/6/1391 - 12:31 - 0 تشکر 533829

دلایلی که او می گوید بیشتر از این حرف هاست «جامعه امروزی هم همینطور است. به نظر من حتی دختران هم باید به سربازی بروند و این قسمت از مناسک گذار زندگی را طی کنند. اینکه پسران قبل از سربازی نمی توانند مالکیت داشته باشند بسیار قانون مناسبی است و کاش پسران قبل از سربازی رفتن اجازه ازدواج هم نداشتند چون اول باید شخصیت فرد کامل شود و بعد ازدواج کند. همه افراد هم باید به سربازی بروند و این موضوع فقیر و غنی نباید داشته باشد.»

چهارشنبه 8/6/1391 - 12:32 - 0 تشکر 533830

اما سهیل حمیدی به عنوان پژوهشگر اجتماعی دید متفاوتی دارد. او می گوید «در کوتاه مدت یعنی حداکثر یک ماه اول سربازی، چون افراد از خانواده دور شده اند و نوعی حس تنهایی دارند که باید خودشان را با آن وفق بدهند شخصیت افراد تغییر می کند و شاید بتوان گفت قوی تر از گذشته می شوند اما این تنها برای همان یک ماه اول است؛ بعد از آن دیگر اینطور نیست.»

حمیدی ادامه می دهد «کلا ساختار سربازی طوری است که افراد تنها باید به فرمان هایی که می شنوند بدون چون و چرا «چشم» بگویند. این موضوع یعنی رو به رو شدن با شخصیت اقتدارگرا. این اقتدارگرا بودن در بعضی رخنه می کند و چنین افرادی بعد از اینکه دوران سربازی را طی کردند، همچنان اقتدارگرا می مانند و چنین رویه ای را با اطرافیان خواهند داشت.

چهارشنبه 8/6/1391 - 12:33 - 0 تشکر 533831

چنین موضوعی نه تنها در اصطلاح فردی را «مرد» نمی کند بلکه به شخصیت او در جامعه هم آسیب می زند. چون همه اطرافیان در جامعه به فردی «چشم» نمی گویند. از سوی دیگر افرادی هم هستند که در سربازی خوب یاد می گیرند که چطور «چشم» بگویند و بعد از زیر کار در بروند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 12:33 - 0 تشکر 533833

رقابتی سر اینکه چه کسی و چطور بهتر از دیگران از زیر کار در برود، در دوره سربازی بین افراد شکل می گیرد. این دسته افراد بعد از دوره سربازی هم افرادی می شوند که به خوبی یاد گرفته اند از زیر کار در بروند و در هر محیطی که مشغول به کار شوند و حتی در زندگی شخصی مسئولیت پذیر نمی شوند و به زندگی خودشان و جامعه آسیب وارد می کنند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 12:35 - 0 تشکر 533836

در مجموع اینکه می گویند «سربازی آدم را مرد می کند» گزاره ای است نادرست و معلوم نیست چرا در فرهنگ ما جا افتاده و همچنان بسیاری به آن اعتقاد دارند. غافل از اینکه افراد جامعه نوعی نظم خارجی را در دوره سربازی افراد می بینند و نمی دانند که بعضی افراد چطور زیر این نظم، بی نظمی را نهادینه و درونی می کنند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 12:35 - 0 تشکر 533838

در واقع ما وقتی با جامعه ای روبرو می شویم که افراد در آن از تخصص شان درست استفاده نمی کنند و تن به هر کاری نمی دهند که در سربازی به جای یاد گرفتن نظم و انضباط تنها خوب یاد گرفته اند هر کاری را عیب و ننگ بدانند یا اگر تخصصی دارند به درستی از آن استفاده نکنند. تنها سر پستی یا مقامی قرار بگیرند و بعد از آن با خیال راحت کاری که به آنها محول شده انجام ندهند.»

چهارشنبه 8/6/1391 - 13:9 - 0 تشکر 533871

تعریف هایی که از سربازی و اونایی که تجربه شو داشتن میشنوم...

چند تا مسئله هست که گاها وقتی حرفش میشه به واقع ناراحت و عصبانی میشم.
یکیش همین موضوع سربازی هست...

حرمت نگه دار دلم! كاين اشك، خون بهاي عمر رفته من است. "حسين پناهي"

پنج شنبه 9/6/1391 - 1:34 - 0 تشکر 534671

سلام
بله مرداااااا مردددددد
اصن نمیرفتن سربازی نمیدونیم چی میشد
شلخته میشن, میگن آخه سربازی نبودی سوسول نباشی
هر کاری میکنن
تازه دوسال میرن 25 سال خاطره دارن

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی