بهداشت و سلامت (بازدید: 133)
چهارشنبه 8/6/1391 - 2:52 -0 تشکر 533607
10 بیمـاری‌ ناشــی از آفتـاب

دراز کشیدن یا حتی راه‌رفتن در آفتاب شاید برای خیلی‌ها لذت بخش باشد و برای یک مدت کوتاه نیز رنگ و جلوه خاصی به پوست دهد و آن را زیباتر کند اما باید بدانید ماندن بیش از اندازه در آفتاب می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور، مشکلات عدیده‌ای را برای شما به وجود بیاورد؛ از جمله آسیب‌های سلولی چروک‌های زودهنگام، لک‌های پیری و در نهایت از همه وحشتناک‌تر سرطان پوست که نوع ملانوما آن می‌تواند کشنده هم باشد. شما چندگونه از این عوارض ناشی از آفتاب گرفتن بیش از اندازه را دیده‌اید و با خطرات ناشی از آن آشنا هستید؟

چهارشنبه 8/6/1391 - 2:53 - 0 تشکر 533608

چند رنگ شدن پوست

وقتی دیگر پوست یکنواخت نیست

آفتاب گرفتن بیش از اندازه رنگدانه‌های پوستی را نیز تحریک می‌کند و در نتیجه این تحریک بعضی از مناطق تیره‌تر می‌شود و بعضی مناطق همان روشن باقی می‌ماند. آفتاب می‌تواند تغییرات همیشگی را در رگ‌های خونی کوچک ایجاد کند و به پوست ته مایه قرمزی بدهد.البته به وجود آمدن کک و ‌مک‌ها را نیز نباید فراموش کرد که در افراد با پوست روشن دیده می‌شود، كك و مك‌ها همیشه نشانه ای از آسیب آفتاب است بنابراین نیازمند محافظت از نور آفتاب هستند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 2:53 - 0 تشکر 533609

پیری پوست

جوان‌هایی که پیر می‌شوند

باید بدانید بیش از 80 درصد پیری زودرس پوست ناشی از برنزه کردن است به خصوص کسانی که قبل از 18 سالگی پوستشان را برنزه می‌کنند، چون اشعه فرابنفش خورشید به فیبرهای پوستی؛ یعنی الاستین آسیب می‌زند و وقتی الاستین‌ها از کار می‌افتند پوست شل می‌شود، کش می‌آید و قدرت این را هم ندارد که به وضعیت اولیه بازگردد.

چهارشنبه 8/6/1391 - 2:54 - 0 تشکر 533610

لکه​های قهوه​ای پیری


وقتی دیگر دست‌های زیبایی نخواهید داشت


وقتــــی روی دست‌ها پر از لکه‌ای ریز قهوه ‌ای می‌شود نباید فکر کنید چون سنتان بالا رفته آنها پدید آمده‌اند، البته در دوران پیری این لك‌ها بیشتر می‌شود. اما علت اصلی این لک‌ها تابش نور آفتاب است، در نتیجه در مناطقی از پوست پدید می‌آید که نور آفتاب بدون واسطه به آنها می‌تابد؛ مثل دست‌ها، صورت، قفسه سینه. شاید کرم‌های لایه‌بردار یا روشن‌کننده تا حدی آنها را کم‌رنگ کند اما هرگز آنها را از بین نمی‌برد.

چهارشنبه 8/6/1391 - 2:57 - 0 تشکر 533611

لکوپلاکی


لكه‌های مخاطی آزاردهنده


«لكوپلاكی» به ضایعات برجسته سفید رنگ در داخل دهان (روی زبان یا مخاط دهان) گفته می‌شود كه محكم به زیر چسبیده است و قابل جدا كردن نیست. این ضایعات را در بعضی بیماری‌های پوستی، به دنبال عفونت قارچی، در اثر دندان‌های پوسیده و شكسته كه لبه تیز دارند، در بیماران مبتلا به ایدز و سیگاری‌ها می‌توان دید. این لكه‌های سفید مخاطی در صورت درمان نشدن و به ویژه ادامه مصرف سیگار تبدیل به سرطان سلول‌های سنگفرشی می‌شوند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 3:5 - 0 تشکر 533612

کراتوز آفتابی

می تواند نشانه ایی از شروع سرطان باشد

زایده های کوچک قرمز یا قهوه ای فلس مانند یا حتی لکه های بزرگ رنگی می تواند به دلیل قرار گرفتن زیاد در آفتاب به وجود بیاید به خصوص روی سر،گردن یا دست ها این زایده ها می تواند نشانه ای از شروع سرطان باشد و معمولا بعد از 40 سالگی به وجود می آید اما این را هم ذکر کنم که جوان تر ها ممکن است دچار این عارضه شوند

چهارشنبه 8/6/1391 - 3:6 - 0 تشکر 533613


كراتوز آفتابی لب

            وقتی لب‌ها درگیر می‌شوند


كراتوز آفتابی نیز عارضه‌ای است که معمولا روی لب پایین به وجود می‌آید. زایده‌های فلس مانند یا خشکی‌های طویل و ترک خوردن لب‌ها ممکن است اتفاق بیفتند. البته در موارد شایعی هم ممکن است لب‌ها ورم کنند و شکل طبیعی خود را از دست بدهند. اگر این عارضه درمان نشود می‌تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند. سرطانی كه روی كراتوز آفتابی ایجاد می شود خطرناك‌تر از سرطان پوست بوده و در یك‌ونیم موارد ممكن است به اعضای داخلی گسترش یابد.

چهارشنبه 8/6/1391 - 3:7 - 0 تشکر 533614

شایع ترین نوع سرطان پوستی را بشناسید

سرطان سلول های پایه ای معمولا به شکل یک برجستگی کوچک است که بیشتر روی گردن، سر ودست ها ایجاد می شود البته گاهی این سرطان روی تنه به شکل لکه های قرمز رنگ دیده می شود ودر سفید پوستان شایع ترین نوع سرطان پوستی به شمار می آید .
بیمارانی که به این سرطان مبتلا می شوند معمولا پوست روشنی دارند و معمولا رنگ چشم ها و مو های آنها روشن است پوست این افراد در مقابل آفتاب می سوزد و برنزه نمی شود

چهارشنبه 8/6/1391 - 3:7 - 0 تشکر 533615

سرطان سلول‌های سنگفرشیاین سرطان به سرعت منتشر می‌شودسرطان سلول‌های سنگفرشی ممكن است به شكل یك برآمدگی یا یك لكه پوسته دار قرمزرنگ بروز كند. این سرطان دومین سرطان شایع پوستی در بیماران با رنگ پوست روشن است. سرطان سلول‌های اسكواموس در هر جایی از بافت پوششی از جمله مخاط‌ها ممكن است بروز كند، اما در نواحی باز پوست كه در تماس با آفتاب هستند بیشترین شیوع را دارد (مثل صورت، گردن، پوست بدون موی سر، دست‌ها، شانه ها، بازوها و ناحیه پشت). سرطان‌هایی كه روی لب، پوشش های مخاطی، زخم‌های مزمن و ضایعات التهابی پوست ایجاد می‌شوند، شانس بیشتری برای انتشار دارند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 3:8 - 0 تشکر 533616


مالانوما


واقعا کشنده است

این نوع سرطان پوست، یعنی ملانومای بدخیم كشنده‌ترین نوع سرطان‌های پوستی است كه از سلول‌های رنگدانه ساز پوست (ملانوسیت‌ها) منشاء می‌گیرد. در این بیماری، سلول‌های سرطانی همچنان به رنگدانه سازی ادامه می‌دهند، بنابراین در این نوع سرطان سایه‌های مختلفی از رنگ‌های قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای یا سیاه دیده می‌شود. البته ملانوما گاهی می‌تواند سفید یا قرمز باشد. ملانومای بدخیم تمایل زیادی برای انتشار به سایر اعضای بدن دارد، بنابراین تشخیص و درمان آن در مراحل اولیه بسیار اهمیت دارد. تماس‌های شدید و طولانی با آفتاب به خصوص در مواردی كه آفتاب‌سوختگی ایجاد شده باشد، مهمترین عامل موثر در ایجاد ملانوماست و باید از آن پیشگیری كرد.

چهارشنبه 8/6/1391 - 3:9 - 0 تشکر 533617


ناخنک


وقتی آفتاب چشم‌ها را هدف می‌گیرد


به دلیل نازك شدن لایه ازن و عبور بیش از حد مجاز امواج فرابنفش، قرار گرفتن در معرض نورخورشید از ساعت 10 تا 14 بدون عینك آفتابی استاندارد برای چشم ها مضر بوده و سبب بروز بیماری ناخنك می‌شود.بیماری ناخنك به صورت بروز ضایعه گوشتی از سمت بینی و از داخل چشم روی قرنیه دیده می‌شود. این ضایعه ابتدا به صورت زرد رنگ و گرد دیده می‌شود و كم‌كم رگ‌های زیادی در داخل آن ایجاد و به صورت گوشتی بروز می‌كند.

بروز این عارضه بر چشم سبب قرمزی، ریزش اشك، احساس جسم خارجی در چشم، آستیگمات شدید، لك قرنیه و كاهش دید و در برخی موارد نابینایی می‌شود. البته  آلودگی هوا و ریزگردها نیز در تسریع بروز این عارضه بر چشم نقش موثری دارد.
تنها راه پیشگیری از بروز این عارضه بر چشم استفاده از عینك‌های آفتابی استاندارد و قرار نگرفتن در معرض نور خورشید در ساعات گفته شده است.


برترین ها


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی