• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 1018)
سه شنبه 7/6/1391 - 16:23 -0 تشکر 532972
سوپراستار واقعی سینمای ایران کیست؟


در حالی که کسادی اوضاع اکران در سال جدید با فروش فوق العاده «کلاه قرمزی و بچه ننه» تا حدودی جبران شده پرسشی که به ذهن بسیاری از مخاطبان می رسد این است که چگونه است ایرج طهماسب و حمید جبلی هرگاه که کنار هم قرار می گیرند این توانایی را دارند که مخاطبان را به وجد آورند اما سوپراستارهای سینمایی ایران که برای یک گفتگوی 500 کلمه ای با رسانه ها مدتها آنها را در تعلیق نگه می دارند هنوز این قدر توانایی ندارند که به واسطه نام خود هم که شده مخاطب به سینما بکشانند مگر جز این است که استار به کسی می گویند که آن قدر توانایی داشته باشد که تنها به واسطه نامش مخاطب را به سینما بیاورد؟

پس چرا آخرین اثر اکران شده یکی از استارهای سینمای ایران یعنی بهرام رادان با عنوان «راه آبی ابریشم» حتی نمی تواند یک سوم هزینه های تولید خود را درآورد؟ یا اثری مثل «نارنجی پوش» که از حضور ستاره ای دیگر به نام حامد بهداد که عاشق در کانون توجه قرار گرفتن است، بهره می برد، به لطف حمایتهای همه جانبه شهرداری به زحمت فروشی بالغ بر یک میلیارد را به دست می آورد؟ از اوضاع فروش آخرین فیلم بزرگترین سوپراستار این مملکت محمدرضا گلزار یعنی «شش نفر زیر باران» هم که همه آگاهی داریم! امین حیایی هم آخرین بار با اثر به شدت ضعیف «قفس طلایی» به سینماها آمد که آن هم شکست تجاری سنگینی خورد.

اوضاع استارهای زن سینمای ایران هم بهتر از این نیست. سرکار خانم نیکی کریمی استار دهه های هفتاد و هشتاد سینمای ما هم که تقریبا بازیگری را کنار گذاشته و به سراغ کارگردانی رفته آن هم ساخت مستند فوتبالی برای شبکه نمایش خانگی! هدیه تهرانی هم که زمانی ابرستاره زن سینمای ایران بود، آخرین بار با «هفت دقیقه تا پاییز» مهمان مخاطبانش بود که آن فیلم هم علیرغم ارزشهای محتوایی، حداقل به لحاظ فروش، اثر موفقی نبود. مهناز افشار هم که مدتها به واسطه شباهتش با یکی از خوانندگان قبل از انقلاب، آثارش از سوی مخاطبان عام رصد می شد آخرین باری که ارتباط رودررو با مخاطب داشت در درام-اجتماعی «سعادت آباد» بود که آن هم فیلمی نبود که بتوان فروش نسبتا معقولش را به وجه ستاره پسندش نسبت داد.

درباره ستاره های دهه های قبل که حرفی برای گفتن باقی نمی ماند؛ از محمدرضا فروتن و فریبرز عرب نیا و ابوالفضل پورعرب گرفته تا جمشید هاشم پور و فرامرز قریبیان مدتهاست که تمام آنها شمایل ستاره وار خود را خواسته یا ناخواسته از دست داده اند. جالب اینجاست که کارگردانان کاربلد ما هم وقتی می خواهند یک اثر درجه یک بسازند به جای رفتن به سراغ چنین ستاره هایی به سراغ چهره های تئاتری می روند و این یعنی آن که ستاره های سینمای ایران فقط روی کاغذ ستاره هستند و در سینما، شمایلی از ستارگی برایشان نمانده.

ستاره های واقعی این روزهای سینمای ایران ایرج طهماسب و حمید جبلی هستند که با کنار هم قرار دادن یک سری عروسک گردان و صداپیشه مستعد و البته بودجه ای متوسط فیلمی می سازند مثل «کلاه قرمزی و بچه ننه» که شوخیهایش نه در دهه شصت که در دوران معاصر می گذرد. فیلمی که این قابلیت را دارد که حتی عبوث ترین مخاطبان سینما را هم به خود جلب کرده و از کودک هفت ساله تا پیرمرد هفتاد ساله را برای لحظاتی هم که شده از فانتزی سینما بهره مند کند.

شبکه ایران

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

سه شنبه 7/6/1391 - 23:12 - 0 تشکر 533265

سلام

بازم به کلاغ قرمزی اصلا مردم اینا را بیشتر دوست دارن اینم با حضورشون توی سینماها نشون دادن 

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

يکشنبه 12/6/1391 - 16:10 - 0 تشکر 540816

میدونین علت چیه؟
به نظر من مردم از این یکنواختی که در فیلم ها وجود داره که بعضی هاشون یا موضوعات تکراری دارن یا بی فرهنگی رو رواج میدن یا می خوان به هر صورتی شده خنده دار باشن یا ... خسته شدن.
به نظر من مردم ما به دنبال صداقت و سادگی در فیلم ها میگردن.
به همین دلیل تا یه فیلم تازه و جذابی مثل کلاه قرمزی میاد استقبال گسترده میشه.
این موضوع حتی در مورد قلاده های طلا هم صدق میکنه.
من میگم یه فیلمساز قبل از ساختن فیلم باید مطالعات کافی از فرهنگ و تمدن ما داشته باشه.
وقتی فیلمهای بی خاصیت زیاد بشه مردم از سینما ها زده میشن.
مثل فوتبال!!

يکشنبه 12/6/1391 - 22:39 - 0 تشکر 541502


لباس راه راه «کلاه قرمزی» را همسرم برایش بافت!!


کلاه قرمزی


یک نکته بامزه دیگر هم اینکه لباس راه راه کلاه قرمزی را سال 63 همسرم برایش بافت و تا به امروز به تنش یادگار مانده است.....


به گزارش شبکه ایران فروش عالی «کلاه قرمزی و بچه ننه» در حال ادامه دارد که طی تعطیلات اخیر هم استقبال مخاطبان از این فیلم نسبتا خوب بوده است. همین اقبال عمومی بوده که موجب شده رسانه های مختلف هم هر کدام به اندازه خود به بحث و بررسی دلایل موفقیت این فیلم بپردازند. در یکی از تازه ترین پرونده های مرتبط با این فیلم که در مجله «همشهری جوان» ارائه شده، مسعود صادقیان طراح اصلی عروسک «کلاه قرمزی» با نگارش یادداشتی به چگونگی خلق مورچه ای که بعدها توسط جبلی و طهماسب به «کلاه قرمزی» بدل شده، سخن گفته است. متن کامل یادداشت صادقیان را در ادامه می خوانید:

کلاه قرمزی؛ مورچه ای از جنس اسفنج
سال 1363 برنامه عروسکی تک قسمتی ای براساس یکی از داستانهای «ولادیمیر سوتیف» برای شبکه یک ساخته شد با نام «چتر» که مهدی میگانی کارگردانی آن را برعهده داشت. داستان این برنامه درباره یک روز بارانی و حیواناتی بود که برای در امان ماندن از باران زیر قاچری جمع شده بودند. طراح عروسکهای این کار من بودم. یکی از کاراکترهای این کار، مورچه ای بود از جنس اسفنج که بعد از ساخت این برنامه راهی آرشیو عروسکهای صداوسیما شد.

حذف شاخکها و چسباندن یک بینی
چند سال بعد که ایرج طهماسب می خواست سراغ ساخت برنامه «صندوق پست» برود سری به آرشیو زد و عروسک این مورچه را پسندید و با حذف شاخکها و چسباندن یک بینی با شخصیت پردازی استادانه ای آن را به برنامه اش برد و با صدای حمید جبلی «کلاه قرمزی» خلق شد. بعدها سر ساخت فیلم «کلاه قرمزی و پسرخاله» مرضیه محبوب تغییراتی روی این عروسک ایجاد کرد که در نهایت شد کلاه قرمزی امروزی.

لباس راه راه کلاه قرمزی را همسرم بافت
عروسک پسرخاله هم از عروسکهای آرشیوی و ساخته عادل بزدوده بود. ظاهرا پسرخااله نیز قبلا کرم بوده و توسط جبلی و ظهماسب بدل شد به آدم. یک نکته بامزه دیگر هم اینکه لباس راه راه کلاه قرمزی را سال 63 همسرم برایش بافت و تا به امروز به تنش یادگار مانده است.

ادعایی ندارم
البته بنده ادعایی در این زمینه ندارم و موفقیت و محبوبیت «کلاه قرمزی» را صرفا حاصل تجربه و خلاقیت طهماسب و جبلی می دانم و اگر آنها نبودند این عروسکها هم به سرنوشت غم انگیز صدها عروسک آرشیوی دیگر دچار می شد و می پوسید.
منبع: inn.ir

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

دوشنبه 13/6/1391 - 12:31 - 0 تشکر 542055

کلاه قرمزی و بچه ننه از نگاه آمار فروش:
بعد از گذشت 17 روز نمایش 1.640 میلیارد تومان فروش در سینماهای تهران
این درصورتی است که فیلم خوابم میاد بعد از 77 روز 1.980 میلیارد تومان فروش داشته
گشت ارشاد 31 روز نمایش --> 1.533 میلیارد تومان
قلاده های طلا 61 روز نمایش  --> 1267700000

درمورد افتتاحیه:
تاریخ اکران 25 مرداد 91
فروش افتتاحیه 250.700.000 میلیون تومان که بیش از سایر فیلمهای اکران شده در سال 91 است.


سه شنبه 14/6/1391 - 11:32 - 0 تشکر 542954

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.