ورزش و تندرستی (بازدید: 66)
سه شنبه 7/6/1391 - 12:29 -0 تشکر 532526
شرایط مهیا باشد می‌مانم

جام جم آنلاین: محمد بنا صبح دوشنبه ایران را ترك می‌كند تا پس از 10 سال تنها دخترش را ببیند. او می‌گوید با دستور رئیس جمهور به كارش در تیم ملی ادامه می‌دهد البته اشاره می‌كند كه شرایط هم باید مهیا باشد.

موفق‌ترین سرمربی ورزش ایران كه شاگردانش در المپیك نتیجه‌ای تاریخی رقم زدند، پیش از ترك ایران در گفت و گو با ایسنا اظهار كرد: به دوبی می‌روم تا دخترم را ببینم. تصمیمم در مورد تیم ملی همان بود كه قبلا گفتم اما شب گذشته رئیس جمهور دستور داد كه بمانم.

مهم‌تر از بودن من، تكلیف فدراسیون است كه وضعیت خوبی ندارد

بنا افزود: مهمتر از بودن یا نبودن محمد بنا، تكلیف فدراسیون است و باید انتخابات آن برگزار شود. در حال حاضر فدراسیون وضعیت خوبی ندارد و بلاتكلیف است. وزارت ورزش باید زودتر تكلیف فدراسیون را مشخص كند و انتخاباتش را برگزار كند. بودن یا نبودن بنا زیاد فرقی نمی‌كند. با بودن آدم‌های بزرگی مثل رسول خادم كشتی می‌تواند راهش را به درستی برود و بیشتر از محمد بنا به این ورزش كمك كند.

به سقف آرزوهایم رسیدم

وی ادامه داد: بعضی‌ها كه بیرون هستند می‌گویند محمد بنا حرف از رفتن می‌زد چون دنبال نازكردن بود اما این‌طور نیست. من به سقف آرزوهایم رسیدم. محمد بنا تا ابد زنده نیست و شرایط سنی‌ام طوری است كه شاید نتوانم در آینده كار كنم. البته مهمترین افتخار برای من كار كردن در كشتی است اما آینده را هیچ‌كس ندیده است.

من هم زندگی دارم، 10 سال است دخترم را ندیده‌ام

بنا در پاسخ به این سوال كه آیا جدا شدن از كشتی برایتان آسان است؟ گفت: جدا شدن از كشتی خیلی سخت است اما من می‌توانم در یك باشگاه هم در ابعاد كوچكتر هم ثمره داشته باشم. همه یاد گرفته‌ایم سریع تیم ملی را نشانه بگیریم اما در باشگاه‌ هم می‌شود تجربیات را در اختیار شاگردان قرار داد. البته شاید شرایط زندگی‌ام هم مهم است. من هم زندگی دارم. 10 سال است دخترم را ندیده‌ام. این دیدار برایم احساس دوباره می‌آورد. شاید مجبور شوم بروم شاید هم نروم و در ایران بمانم. آینده نشان می‌دهد كه چه اتفاقی می‌افتد اما جدا شدن از تیم ملی برایم خیلی سخت است. البته بچه‌ها دیگر مسیر را شناخته‌اند و با همان انگیزه قبلی به كارشان ادامه می‌دهند. برای ادامه كار در تیم ملی باید شرایط جدیدی ایجاد شود. حالا دیگر همه از كشتی فرنگی انتظار دارند و با اوضاع و امكانات سابق نمی شود تیم ملی را به جلو برد.

فقط قهرمانی جهان توی دلم مانده است

سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی در پاسخ به این سوال كه آیا آرزوی دیگری در كشتی برای شما باقی مانده است؟ گفت: كشتی خیلی افتخارات به دست آورد كه لذت‌بخش بودند. قهرمان المپیك، قهرمان جام‌جهانی و قهرمان آسیا شدیم اما فقط قهرمانی جهان توی دلم ماند. در این دو سه سال هم حتی می‌توانستیم بر سكوی نخست جهان بایستیم. در دانمارك و استانبول می‌توانستیم این كار را انجام دهیم. ان‌شاءالله این جوانان در مسابقات جهانی 2013 كار را تكمیل می‌كنند. پشتوانه هم داریم و نیروی خوب و عالی وجود دارد. در سال 2013 تیم ما باید قهرمان جهان شود.

حق مربیانم در مراسم تجلیل از قهرمانان ادا نشد

بنا به مراسم تجلیل از قهرمانان اشاره كرد و گفت: حق همكاران و مربیانم در این مراسم ادا نشد و تنها دلخوری ام به این موضوع بر می گردد. كادر فنی من بیشتر از خود من زحمت كشیده اند. آنها پس از بازی های آسیایی 60 سكه جایزه گرفتند اما حالا پس از چند سال كار شبانه روزی و قهرمانی در المپیك تنها 20 سكه جایزه گرفته اند.

انتقادات از رسول خادم كارشناسانه نیست

بنا در مورد مقایسه نتایج كشتی آزاد با فرنگی و همچنین برخی انتقادات از كشتی آزاد گفت: این انتقادات كارشناسانه نیست، نتیجه شگفت‌انگیز كشتی فرنگی، عملكرد وزنه‌برداری و تكواندو را هم زیر سوال برد اما این درست نیست. نتایج چند دوره اخیر تكواندو و وزنه‌برداری را بررسی كنید. در این سالها دو آدم استثنایی به نامهای حسین رضازاده و هادی ساعی داشتیم. اینها آدمهای خود ساخته بودند و اگر این دو استثناء را بیرون آوریم ببینید وزنه‌برداری و تكواندو در گذشته چه نتیجه‌ای گرفته‌اند. برای من این چند ماه حضور در كنار رسول خادم یك افتخار بود. او چه از نظر مدیریتی و چه از نظر دانش كشتی بی‌نظیر است.

وی ادامه داد: در این سالها منصور برزگر، محسن فرح‌وشی، غلامرضا محمدی، محسن كاوه و خیلی‌های دیگر برای كشتی آزاد زحمات زیادی كشیدند و كارهای بزرگی انجام دادند اما كشتی آزاد ایران در این چندساله تا به حال اینقدر بدشانس نبوده است و بدترین قرعه‌ها هم نصیب این كشتی‌گیران شد. مقوله المپیك با مسابقات جهانی كاملا جدا است و اما و اگرهایی كه مطرح می‌شود كه مثلا كادر فنی آزاد یا مهماندوست عوض نمی‌شدند، فلان نتیجه را می گرفتیم، همه اما و اگرهای پس از برد و باخت است اما هیچ‌كدام از این ادله‌ها مطلق نیستند.

بنا همچنین گفت: اگر پای یزدانی آنطور نمی‌شد در كشتی آزاد چهار مدال می‌گرفتیم كه یكی از آنها طلا بود و این نتیجه‌ای بسیار خوب به حساب می‌آمد. تنها نقطه سیاه كشتی آزاد مهدی تقوی بود كه باخت او به روان او برمی‌گردد. وقتی معلوم شد كه مسابقات او 8 صبح انجام می‌شود می‌گفتم كه اگر تمام روانشناسان دنیا را بیاورید نمی‌توانند او را از نظر روانی آماده كنند چون تقوی 10 سال عادت دارد 11 صبح بیدار شود. باخت تقوی تقصیر هیچ‌كس نیست. یزدانی هم به خاطر آسیب‌دیدگی مدال طلا را از دست داد. البته او كشتی‌گیری با اخلاق خاص است. وقتی آسیب دید باید می‌گذاشت پایش را ببندند و با زانوبند كشتی بگیرد اما خودش نگذاشته است.

حفظ رسول خادم به كشتی ایران شخصیت می دهد

بنا در ادامه گفت: رسول خادم در ورزش ما بی‌نظیر است كه حفظ او به كشتی ایران شخصیت می‌دهد. كمیل قاسمی تا شش ماه پیش كجا بود كه حالا مدال المپیك گرفته و اگر قرعه تایمازوف به كمیل می‌افتاد آنگاه چه می‌شد یا اگر قرعه كوبایی با تقوی برعكس بود شاید تقوی هم طلا می‌گرفت. روی احسان لشگری آنقدر از لحاظ روانی كار كردند و او را بالا بردند كه چنین كشتی‌هایی گرفت. حالا اگر كشتی آزاد كمی شانس داشت خادم حالا بهترین مربی می‌شد اما حالا كه بدشانسی آورده‌اند از او انتقاد می‌كنند كه این انتقادها درست نیست.

سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی در پاسخ به این سوال كه كدام مدال‌های كشتی در المپیك به دلتان چسبید گفت: عین شش مدال كشتی مثل گوشت چسبید به تنم اما این وسط دلم برای دو سه نفر سوخت. اگر شرایط تقوی را كنار بگذاریم دلم برای رضا یزدانی سوخت كه در یك قدمی طلا آسیب دید و یا سعید عبدولی كه حق او را خوردند و حبیب‌الله اخلاقی كه خیلی زحمت كشیده شده بود.

وی ادامه داد: در چند ماه اخیر متاسفانه حریفان تمرینی اخلاقی خالی شدند، نعمت‌پور اردو را ترك كرد و اخباری رباط پایش پاره شد. خود اخلاقی هم آرنجش آسیب دید. در مورد باباجان‌زاده هم باید بگویم كه او در باد مدال برنزش خوابید و در یكی دو ماه اخیر یك مقداری در تمرینات شل كرد و در مسابقه نیز به اشتباه خودش باخت.

خادم 4 سال بماند دنیا را اسیر كشتی آزاد ایران می‌كند

بنا در مقایسه كشتی آزاد و فرنگی گفت: گاهی یادمان می رود اینجا المپیك بود. گروه خادم شش ماه كنار این تیم بود اما ما نزدیك به هشت سال این نفرات را زیر نظر داشتیم، اگرچه چهارسال خادم در كشتی آزاد كار كند آن وقت است كه باید ببینید چطور كشتی دنیا را اسیر شاگردانش خواهد كرد.

به برادران سوریان گفتم كه حمید اگر خودش هم بخواهد ببازد نمی‌تواند

وی در مورد قهرمانی حمید سوریان گفت: ما قبل از المپیك مسئولیت را از گردن سوریان برداشتیم و گفتیم هركس در تیم ملی وظیفه‌اش را می‌داند. سوریان از نظر سطح كشتی با دنیا فرق دارد و از همه برتر است. بزرگترین حریف او خودش است. اگر او از لحاظ روحی آماده باشد و شرایط وزنی مناسبی نیز داشته باشد در وضعیت ایده‌آل قرار می‌گیرد. هر چه به المپیك نزدیك شدیم شرایطش بسیار بهتر شد. من قبل از المپیك به برادرانش گفتم كه حمید اگر خودش هم بخواهد ببازد نمی‌تواند و بقیه به او می‌بازند.

بهترین مربی سال 2011 جهان به مدال طلای قاسم رضایی اشاره كرد و گفت: قبل از اینكه در این وزن امیرعلی‌اكبری مدال جهان بگیرد و یا بابك قربانی در رده‌های جهانی قرار بگیرد قاسم رضایی مدال جهانی این وزن را داشت. او فقط به خاطر اینكه این دو رقیب كنار رفتند ملی‌پوش نشد و مدال نگرفت بلكه واقعا شبانه‌روزی تلاش كرد. البته او پس از المپیك پكن وزنش بالا رفته بود و كمی بی‌تفاوت شده بود تا مدتی از تیم ملی دور شود اما در المپیك مزد زحماتش را گرفت.

در بازار فیلا باید پول میلیونی وارد كنیم، با نیم كیلو پسته نمی شود

بنا در مورد اینكه چرا پس از قهرمانی امید نوروزی حتی اجازه نمی‌دادند او روی تشك با پرچم دور افتخار بزند اما وقتی آزادكار آذربایجانی قهرمان شد تمام سران فیلا برای او دست می‌زدند گفت: حرف اصلی را سرمایه‌گذاری مالی می‌زند. دو نوع سرمایه‌گذاری در كشتی داریم كه یكی داخلی و دیگری خارجی است. ما اشتباه می‌كنیم كه می‌گوییم در هیات رییسه فیلا پشتوانه نداریم. 5 نفر هم در هیئت رئیسه داشته باشیم اما فیلا را ساپورت مالی نكنیم فایده ای ندارد. معلوم است كه برای قهرمانان آذربایجان دست می زنند اما برای ما نه چون آنها هفت میلیون دلار به فیلا كمك كرده اند. در بازار فیلا باید پول میلیونی وارد كنیم و با نیم كیلو پسته نمی شود. مارتینتی قبل از مسابقات المپیك به دعوت رئیس جمهور تركیه به این كشور سفر كرد. یا قطر 3-4 سال است كه بدون پشتوانه كشتی، عضو هیئت رئیسه فیلا است و با حمایت مالی كاری می كند كه مركز تمرینی فیلا در قاره آسیا در این كشور راه اندازی شود.

به ما هیچ وقت مدال نداده اند بلكه لیاقتش را داشته ایم

وی ادامه داد: البته مربیان و ورزشكاران ما آنقدر قابلیت دارند كه با وجود تمام این مسائل كشتی ایران در دنیا ثبات دارد. مثل گرجستان یا تركیه نیستیم كه یك سال سوم شویم و یكسال نوزدهم. لیاقت و از خودگذشتگی كشتی گیران و مربیان باعث شده كه كشتی ایران چنین جایگاهی داشته باشد. مدال ها را ما خودمان گرفته ایم و كسی به ما مدال نداده است اما در سال 2011 كشتی گیر ژاپنی را مقابل روشن بایرام اف بازنده كردند تا آذربایجان مدال بگیرد و یا در المپیك پكن آبراهامیان از سوئد در اعتراض به حق خوری مدالش را به وسط تشك پرت كرد و رفت چون طلا را به ایتالیا دادند.

وی ادامه داد: اگر پیشرفت روسیه و آذربایجان را می‌بینید تمام اینها روی حمایت و برنامه‌ریزی مالی ارگان‌های كشورهایشان است، اگر از كشتی ایران نیز اینگونه حمایت شود با بزرگانی مثل رسول خادم می‌توانیم به درجات بالا برسیم، البته اگر خادم صبر داشته باشد و از این حرف و حدیث‌هایی كه پس از المپیك در موردش می‌زنند خسته نشود و بماند. من تجربه این مسائل را در این سالها داشته‌ام. اگر خادم بماند شاید دو سال دیگر كشتی آزاد ایران در دنیا آقایی كند.

مطمئن باشید برنامه بود تا عبدولی را بازنده كنند

بنا به باخت عبدولی اشاره كرد و گفت: مطمئن باشید برنامه بود تا عبدولی را مقابل حریف فرانسوی بازنده كنند حالا دو داور المپیكی ما برای موقعیت خودشان حرفی می زنند اما عبدولی را بازنده كردند. بیایید تا 10 فیلم را نشان دهم كه بقیه مثل عبدولی بارانداز زدند ولی داور خطائی نگرفته و قهرمان شده‌اند. از طرف دیگر اگر عبدولی فن را خطا اجرا كرده داور باید كشتی را قطع كند نه این كه او كاملا اجرا كند و تمام شود و پس از آن قبول نكنند.

وی ادامه داد: چون دو طلا داشتیم و عبدولی را امید دیگر مدال طلای ما در روز آخر می دانستند، برای او برنامه داشتند و می خواستند كشتی گیر كره ای مدال بگیرد. آنها می دانستند اگر عبدولی بالا نیاید شاید داورها هم نمی توانستند جلوی او را در مصاف با حریف كره ای بگیرند. همه دیدند كه كشتی گیر فرانسه را هم مقابل حریف كره ای بازنده كردند و مدال طلا به كره رسید. البته چون قاسم رضایی ناشناخته بود و روی او حساب نمی كردند، قاسم از آن طرف كلك زد و بالا آمد و تا به خودشان بجنبند او دیگر قهرمان المپیك شده بود.

كسی سهم خواهی نكند، این پیروزی ها متعلق به هر 70 میلیون ایرانی است

بنا در پایان گفت: كسی سهم خواهی نكند، چه من، چه وزارت ورزش و چه كمیته المپیك. موفقیت ما یك كار بزرگ گروهی بود. 70 میلیون نفر در این پیروزی‌ها دخیل بودند و این برد و غرور ملی مال همه است. همه مربیان شهرستانی كشور، فدراسیون و مربیان قبلی، همه و همه در آن نقش داشته اند. از كاركنان و آشپز خانه كشتی تا آن مقامات و مسئولانی كه پیام تبریك می دهند، همه در این پیروزی سهیم هستند، پس هیچ كس نمی تواند سهمی برای خود قائل شود.

بنا در در پایان گفت: مدتی كنار خانواده استراحت كردم و دو سه روزی به طبیعت رفتم. دوشنبه هم به دوبی می‌روم تا دخترم را ببینم. باید دید در آینده چه اتفاقی می افتد.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی