انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 134)
دوشنبه 6/6/1391 - 16:13 -0 تشکر 531651
تكلم و سكوت

نكته عرشى : تكلم و سخن گفتن از رحمت رحمانیه الهیه است ولى سكوت و لب فرو بستن از رحمت رحیمیه حق تعالى است لذا آن سفره عام براى همه است ولى این سفره خاص است كه اهل دل از آن طرفى مى بندند. با داشتن آن ، نفس دائما مشغول است و انصراف از این نشئه پیدا نمى كند ولى این موجب انصراف از این نشئه و موجب انقطاع الى الله است كه و المنصرف بفكره الى قدس الجبروت مستدیما لشروق نور الحق فى سره تحقق مى یابد آن اشتغال به غیر آورد و این یكى اشتغال به خویشتن آن انسان را به غیر خدا انس مى دهد و این انس به حق را روزى مى كند. آن انسان را مى میراند و این درون را گویا و احیا مى نماید. آن كثرت آورد و این وحدت و توحد. آن دنیا را بروز مى دهد و این قیامت برپا مى كند. آن انسان را اهل ظاهر بار مى آورد، این اهل باطن . آن بیرون را مى شوراند و این درون را. آن زیادش مذموم است ، و این ممدوح آن خیلى پر خرج است و نیازمندى به قوا و اعضا و غیر، آورد، این اصلا خرجى ندارد و نفس فقط با ذات خودش ‍ كار دارد و به هیچ چیز حتى به قوا و اعضا هم نیاز ندارد. آن پیرى آورد و این جوانى و جوانمردى . آن گناه در بردارد و این اجر و .

دوشنبه 6/6/1391 - 16:14 - 0 تشکر 531653

ثواب .
آن یكى كوكو ظهور دهد و این یكى هوهو آن خلق طلب نماید و این حق آن بغض آورد و این حب و عشق . آن كاه آورد و این آه . آن بى دردى و این درد آن دور مى كند و این قرب با دلدار. آن بسط آورد، و این قبض . آن دل را سرد مى كند، این آتش برافروزد و دل را آتشین . آن مال عوام است و این از آن خواص . آن یكى جان را مى برد، و این یكى دل آورد. آن شهرت بخشد این گمنامى آن آئینه دل را زنگار دهد، این زنگار را بزداید آن یكى اغلاق آورد و این یكى انفتاح . آن رنگ مى دهد، و این بى رنگى . آن تكثیر آورد، و این توحید. آن تفرقه ، و این جمع . آن فرقان ، و این قرآن . آن سوزنده است ، و این سازنده . آن رزق ظاهرى طلب نماید، این رزق باطنى . آن غافل كند و این بیدار. آن مقتضى جلوت است و این مقتضى خلوت . آن ذكر آورد این فكر. آن سقوط دهد، این صعود. آن بار را سنگین كند، این یكى بال پرواز بخشد و سبكبار نماید. آن خفت آورد، این عزت و سطوت . آن جدال آورد، و این انسان مى سازد. آن سر را بر دار برد، این دل را سوى دلدار. آن نفس را مضطربه كند، این یكى مطمئنه . آن سفر از باطن به ظاهر آورد، این از ظاهر به باطن آن فتنه برانگیزد، این فطنه عطا كند.
اكثرى عوام و حتى خواص كه عوام علما و علماى عوام اند به انتظار قیامتى در امتداد زمانى كذایى اند كه آن روز همه نظام هستى در هم بریزد و كلمات وجودى عالم از بین برود تا قیامتى آنچنان بر پا گردد و اندرون مردم ظاهر گردد.

دوشنبه 6/6/1391 - 16:14 - 0 تشکر 531654

افسوس كه چهره دلاراى دین عزیز و ناموس الهى با هزاران ماسك و پشم و پوشال اوهام و خیالات ، پنهان شده است و چیزهایى به خورد مردم داده اند كه همه امور درونى خویش ‍ را نسیه مى پندارند و به انتظار امتداد زمانى نشانده اند؛ و حال آن كه اگر كسى شبى با خودش خلوت نماید و آنچه در دفتر دلش دارد بیرون آورد قیامت او قیام مى كند و یوم تبلى السرائر او متجلى مى گردد و از همین الان به حساب خودش مى رسد و به موت اختیارى مى میرد قبل از آنكه با موت طبیعى او را بمیرانند اما اكثرى چون موت اختیارى (( موتوا قبل اءن تموتوا )) ندارند و برایشان موت طبیعى پیش مى آید لذا دراین پندارند كه قیامت در امتداد زمانى است . اینان از نعمت سكوت بى بهره اند كه مولایم در الهى نامه فرمود:
(( الهى نعمت سكوتم را به بركت و الله یضاعف لمن یشاءاضعاف مضاعفه گردان ))
(( الهى درویشان بى سر و پایت در كنج خلوت ، بى رنج پا سیر آفاق عوالم كنند، كه دولتمندان را گامى میسر نیست )) .
(( الهى شكرت كه به جنت لقایت در آمدم )) (( الهى شكرت كه دنیایم آخرتم شد )) (( الهى به رحمت رحمانیه ات نطقم داده اى به رحمت رحیمیه ات سكوتم ده ))

دوشنبه 6/6/1391 - 16:15 - 0 تشکر 531655

منبع:شرح دفتر دل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی