کتاب و کتابخوانی (بازدید: 751)
دوشنبه 6/6/1391 - 0:42 -0 تشکر 530870
كتاب جوانان و روابط ((روابط دختر و پسر))

مؤلف: ابوالقاسم مقیمى حاجى
مركز مطالعات و پژوهش هاى فرهنگى حوزه ى علمیه
در جامعه ى كنونى با پیشرفت علم و صنعت وفن آورى، روش زندگى به گونه اى دیگر تغییر یافته است. اجتماع كوچك روستا به شهر تبدیل شده، شهرها وسیع تر و جهان به سوى دهكده ى بزرگ در حركت است. و انسان از زندگى فردى و وابسته به افراد محدود خارج گردیده و در ارتباطى فراگیر با یك جامعه روبه رو است.

دوشنبه 6/6/1391 - 0:43 - 0 تشکر 530872

قلم سرنوشت در زندگى فردى و تحصیلات و شغل انسان امروزى، كه جزئى كوچك در این خانواده ى بزرگ مى باشد، ارتباط با صدها نفر را رقم زده است.
هر انسانى كه در تكاپوى دست یابى به سعادت و خوش بختى است، باید هزینه ى بسیارى در چگونگى روابط خود در زندگى فردى و اجتماعى صرف نماید.

امروزه ارتباط زن و شوهر، پدر و مادر با فرزندان و سایر اعضاى خانواده با یك دیگر و ارتباط آن ها با افراد پیرامون خود، دست خوش تغییرات زیادى شده و آنچه بیش تر از همه به خصوص در جامعه ى اسلامى، قابل توجه است، ارتباط زن و مرد نامحرم و به ویژه دختر و پسر در زندگى روزمرّه ى كنونى است.

دوشنبه 6/6/1391 - 0:43 - 0 تشکر 530874

در این وضعیت دختر و پسر، بى توجه و غافل از یك دیگر رشد نمى كنند، بلكه هر یك از ابتداى زندگى و تحصیلات از درون خانه و روابط فامیلى گرفته تا دانشگاه و محل كار با این پدیده ى جدید و ارتباط ناخواسته روبروست. و بدیهى است طبیعت جوانى و جاذبه هاى ظاهرى بر التهاب و حسّاسیّت آن مى افزاید.
نكته ى اساسى در ارائه ى راه كارهاى مناسب و عملى براى سوق دادن جامعه به سوى تكامل و بالندگى است.

دوشنبه 6/6/1391 - 0:44 - 0 تشکر 530877

بحث روابط دختر و پسر در مجلات و روزنامه ها به بهانه هاى مختلفى مطرح شده كه در بیش تر موارد، تنها به طرح این مسئله به عنوان یكى از دغدغه هاى ذهنى جوانان اكتفا شده است.

از آن جا كه این بحث از حسّاسیّت ویژه اى برخوردار است و نگاهى دقیق و علمى را مى طلبد، زمانى مى توان به راه كارى صحیح و شیوه اى عقلانى دست یافت كه به همه ى یافته هاى علمى از قبیل معارف دینى و نظرات كارشناسان علوم تربیتى و علوم اجتماعى توجّه نمود و با منطقى درست و گویا با نسل جوان به گفتوگو نشست.

این نسل با همه ى ویژگى و استعدادهایش نقش ارزنده اى در شكل گیرى جامعه ى انسانى دارد و رشد و بالندگى اجتماع در گرو چگونگى رشد و تعالى او است.

دوشنبه 6/6/1391 - 0:44 - 0 تشکر 530878

آنان خواستار آشنایى بیش تر با فرهنگ اصیل اسلامى بوده، به دنبال شناسایى حدود و احكام روابط زن و مردند و پرسش هاى گوناگونى درباره ى مسائل مربوط به ارتباط و دل بستگى ها و مانند آن دارند كه باید با بیانى روشن و شیوا و نگاهى جامع و مستند و با بهره گیرى از مدل ارتباطى مناسب، به آن ها پاسخ گفت.

دوشنبه 6/6/1391 - 0:44 - 0 تشکر 530879

در این مجموعه سعى شده با استفاده از آیات و روایات و متون دینى و با استناد به نظرات كارشناسان علوم تربیتى و علوم اجتماعى و با ارائه ى آمار و ارقام، به مسئله ى رابطه ى دختر و پسر پرداخته، دلایل ارتباط و اختلاط، راه كارهاى پیشنهادى، انواع روابط، همچون: رابطه ى عاشقانه، دوستى خیابانى، رفاقت هاى معمولى و ارتباط تلفنى و... را بررسى كنیم و آن را از زوایاى مختلفى مورد ارزیابى قرار دهیم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی