بهداشت و سلامت (بازدید: 629)
يکشنبه 5/6/1391 - 1:8 -0 تشکر 529689
اختلالات دستگاه ایمنی

 نگاهی به تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم دفاع طبیعی بدن یكی از پیچیده‌ترین و مهم‌ترین دستگاه‌های مجهز و خودكار پررمز و راز خلقت است.

يکشنبه 5/6/1391 - 1:10 - 0 تشکر 529692

گلبول‌های سفید و آنتی‌بادی‌ها از عوامل مهم در سیستم دفاعی بدن ما در برابر بیماری‌ها هستند. گلبول‌های سفید این توانایی را دارند تا به سرعت و با شدت، باكتری‌های مضر وارد شده به بدن را شناسایی و نابود كنند.

يکشنبه 5/6/1391 - 1:11 - 0 تشکر 529693


این سازوكار ایمنی یا در عروق خونی در حال گردش هستند و یا در غدد لنفاوی به حالت آماده باش قرار دارند. غدد لنفاوی كه محل استقرار گلبول‌های سفید است، در نقاط مختلفی در بدن نظیر طحال، آپاندیس و سلول‌های كوپفر در كبد پراكنده‌اند.


يکشنبه 5/6/1391 - 1:11 - 0 تشکر 529694

همچنین پروتئین خاصی به‌نام آلبومین یكی از مواد بسیار مؤثر در انتقال مواد سمی از سراسر بدن به سلول‌های كبدی است. این مواد سمی در كبد شكسته شده و سپس از بدن دفع می‌شوند. بدون وجود مقادیر معینی آلبومین در خون، كبد و كلیه‌ها و سایر اعضای حیاتی قادر به ایفای نقش خود نخواهند بود.

يکشنبه 5/6/1391 - 1:12 - 0 تشکر 529695

همچنین، آلبومین یكی از باارزش‌ترین عوامل انتقال ویتامین‌ها، املاح معدنی، اسیدهای چرب غیراشباع، هورمون‌ها و سایر مواد و تركیبات با ارزش در كل سیستم بدن است. اما گلبول‌های سفید جهت رشد، تكثیر و تقسیم مناسب و همچنین تامین مقادیر لازم آلبومین در خون نیاز به تغذیه پروتئین‌های با كیفیت دارند. اگر تغذیه صحیح نداشته باشیم، سیستم ایمنی ما نیز دچار آسیب خواهد شد.

يکشنبه 5/6/1391 - 1:12 - 0 تشکر 529696

مسلما تضعیف سیستم ایمنی بدن منجر به كاهش مقاومت فرد در برابر عوامل عفونی و بیماری‌زا خواهد شد و حتی ممكن است توانایی بدن در پاسخگویی به برخی دارو‌ها نظیر آنتی‌بیوتیك‌ها كاهش پیدا كند. علاوه بر سوءتغذیه حتی سوختگی با آفتاب هم میزان گلبول سفید را كاهش می‌دهد، زیرا گلبول‌های سفیدی كه در مویرگ‌ها قرار دارند توسط اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید از بین می‌روند.

يکشنبه 5/6/1391 - 1:12 - 0 تشکر 529697

بدون تردید تقویت سیستم ایمنی تأثیرات گسترده‌ای بر بدن می‌تواند داشته باشد. به‌عنوان مثال تقویت سیستم ایمنی می‌تواند در پروتكل‌های بهبود زخم‌ها و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده، مقابله با بیماری‌های عفونی نظیر آنفلوانزا، مسمومیت‌های غذایی و پیشگیری از انواع سرطان مورد توجه قرار گیرد. حتی تقویت سیستم ایمنی بدن، شدت آلرژی‌های فصلی را نیز می‌تواند كاهش دهد. استفاده از فراورده‌های طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی یك نقطه عطف در دورانی كه تغذیه بشر مبتنی بر فراورده‌های شیمیایی شده است، به شمار می‌آید.

يکشنبه 5/6/1391 - 1:14 - 0 تشکر 529698

در چنین رویكردی علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، طیف گسترده‌ای از اثرات بیولوژیك سودمند دیگر نیز در اختیار بدن انسان قرار می‌گیرد. در این میان استفاده از عصاره جلبك‌های سبز نظیر كلرلا(Chlorella )نه‌تنها به‌منظور بهره‌مندی از مواد مغذی نظیر پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، املاح و بسیاری مواد سودمند دیگر مفید است بلكه برای سود جستن از اثرات بیولوژیك بسیار جالب نظیر توانایی آنان در خارج كردن سموم از بدن، بهبود سوخت‌و‌ساز بدن، ایجاد تعادل در عملكرد دستگاه گوارش، تامین سلامت قلب و عروق از طریق تنظیم فشار خون، تأثیر مثبت در دیابت، تقویت سیستم ایمنی و تأثیرات مفید دیگر صورت می‌گیرد

جمعه 17/6/1391 - 16:28 - 0 تشکر 548037

مصرف کافی از مواد غذایی مفید برای سیستم دفاعی بدن، قدرت مقابله آن را بالا میبرد. این مواد غذایی به صورت های مختلف عمل می کنند. هرچه تعداد گلوبول های سفید خون در سیستم دفاعی بدن بیشتر باشد، بهتر می توانند با بیماری ها مقابله کنند و سلامتی بدن ارتقاء می یابد. در این مقاله قصد داریم شما را با ۸ نوع مختلف از این مواد غذایی آشنا کنیم. اگر می خواهید دیگر به خاطر بیماری از دانشگاه یا سر کار جا نمانید، این مواد غذایی را نیز به برنامه غذاییتان اضافه کنید.

جمعه 17/6/1391 - 16:29 - 0 تشکر 548047

۱) ویتامین c : این ماده غذایی به دلایل زیادی در راس مواد غذایی مفید برای سیستم دفاعی بدن قرار می گیرد. تحقیقات زیادی روی فواید این ماده نسبت به مواد دیگر انجام گرفته است. تولید مکمل های ویتامین c هزینه ی کمتری می طلبد و به صورت طبیعی در میوه ها و سبزیجات بسیاری موجود می باشد.
تحقیقات نشان می دهد که ویتامین c میزان تولید گلوبول های سفید خون و پادتن را بیشتر می کند، به ویژه اینترفرون را که پادتنی است که روی سلول های را می پوشاند و از ورود ویروس به داخل آنها جلوگیری می کند. ویتامین c احتمال ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را با افزایش میزان کلسترول hdl کاهش می دهد و همچنین با مداخله در عملیاتی که از طریق آن چربی در شریان ها به پلاک تبدیل می شود، از بالا رفتن فشارخون نیز جلوگیری می کند. افرادی که ویتامین c را جزء یکی از اصلی ترین مواد در برنامه ی غذایی خود قرار می دهند، به میزان کمتری به بیماری های روده، پروستات و سرطان سینه مبتلا می شوند.

جمعه 17/6/1391 - 16:30 - 0 تشکر 548053

لازم نیست برای ارتقاء سیستم دفاعی بدن میزان بسیار زیادی از این ماده غذایی استفاده کنید. حدود ۲۰۰ میلی گرم در روز میزان قابل قبولی به نظر می آید که از طریق خوردن ۶ وعده میوه به دست می آید. اگر از مکمل های ویتامین c استفاده می کنید، بهتر است به جای استفاده یکباره، آنرا در طول روز به تدریج مصرف کنید.
۲) ویتامین e : این ماده غذایی با اینکه به اندازه ویتامین c مفید نیست، اما فواید بسیار زیادی برای سیستم دفاعی دارد.
ویتامین e تولید سلول های کشنده، سلولهایی که میکروب ها و سلول های سرطانی را از بین می برند، را افزایش می دهد. این ویتامین همچنین تولید سلول های b، سلول های ایمنی که برای از بین بردن باکتری ها پادتن ایجاد می کنند، را افزایش میدهد. مکمل های ویتامین e زوال واکنش های ایمنی را که در افراد سالخورده مشاهده می شود، بهبود می بخشد. این ماده غذایی مفید همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را نیز کاهش می دهد.
مصرف ۳۰ تا ۶۰ میلی گرم از این ویتامین در روز برای افرادی که در برنامه غذاییشان از حبوبات و روغن های گیاهی استفاده می کنند کار دشواری نیست، اما مصرف بیش از این میزان کار دشواری به نظر می رسد، از اینرو استفاده از مکمل های این ویتامین برای ارتقاء سیستم دفاعی بدن ضروری است.
برحسب شیوه کلی زندگیتان باید روزانه ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم از این ویتامین استفاده کنید. افرادی که ورزش نمی کنند، سیگار می کشند یا به میزان زیادی از مشروبات الکلی استفاده می کنند باید روزانه میزان بیشتری از این ویتامین استفاده کنند.
۳

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی