ایران سرای من (بازدید: 143)
شنبه 4/6/1391 - 21:24 -0 تشکر 529320
بناهای ایرانی که قبل از مرگ باید دید

خیلی‌ها هستند كه می‌گویند: هر گوشه این سرزمین را كه بكنی، یك اثر تاریخی از آن بیرون می‌آید. لابد این جمله را خیلی‌ها‌یتان شنیده‌اید. خب طبیعی هم هست، با 2500 سال سابقه تاریخ مكتوب و 7000 سال تاریخ غیرمكتوب باید هم چنین باشد.
خیلی‌ها هستند كه می‌گویند به جای جهانگردی اگر تمام عمرت را برای دیدن گوشه و كنار ایران بگذاری، باز وقت كم می‌آوری. خیلی‌ها می‌گویند آثار باستانی و شهرهای تاریخی ایران آنقدر زیادند كه عمر آدم به دیدن همه آنها قد نمی‌دهد... خیلی‌ها می‌گویند در چنین شرایطی انتخاب این كه كجا را حتما ببینی و اولویت‌هایت را برای دیدن آثار مشخص كنی كار خیلی سختی است.

شنبه 4/6/1391 - 21:43 - 0 تشکر 529346

یك زیگورات دوست‌داشتنی
45 كیلومتر كه از شهر شوش به سمت جنوب شرقی یعنی شهر اهواز حركت كنید با بنایی مواجه می‌شوید كه بیش از هر چیز شگفتی‌آفرین است. بنایی خشتی و كاهگلی كه به آن نیایشگاه چغازنبیل می‌گویند.
اگر سراغ از قدمتش بگیرید، مطمئن باشید كه سرتان گیج می‌رود چرا كه این اثر متعلق به 1250 سال قبل از میلاد مسیح است. یعنی شما باید این عدد را با 2010 جمع كنید تا حسابی سرتان گیج برود و بفهمید بیش از 3000 سال تاریخ یعنی چه. این معبد توسط اونتاش گال، پادشاه بزرگ عیلام باستان و برای ستایش ایزد اینشوشیناك، نگهبان شهر شوش، ساخته شده‌است. آشوربانی پال، پادشاه خونخوار بابل در حمله‌اش به عیلام ، تمدن عیلام را به همراه این معبد ویران كرد به‌خاطر همین چغازنبیل سال‌ها در زیر خاك به شكل یك زنبیل واژگون مدفون شده بود تا این كه رومن گیرشمن فرانسوی آن را از زیر خاك‌ها بیرون آورد. یكی از ویژگی‌های به یاد ماندنی چغازنبیل ردپای به جا مانده از پسركی است كه در زمان ساخت این معبد روی خشت‌های خیس راه می‌رفته است.

شنبه 4/6/1391 - 21:43 - 0 تشکر 529347

شكوه تخته سنگ‌های تراشیده
خب تخت‌جمشید كه نیاز به معرفی ندارد. خیلی‌ها تخت‌جمشید را دیده‌اند، اما هزار بار هم كه ببینی باز كافی نیست. می‌گویند اگر قرار باشد همه هنرمندان و صنعتگران جهان دور هم جمع شوند و نمایشگاهی از آثارشان ترتیب دهند، با دیدن تخت‌جمشید از فكر برپایی این نمایشگاه بیرون می‌آیند، چرا؟ چون 2500 سال پیش پادشاهان هخامنشی ترتیب چنین نمایشگاهی را با ساخت تخت‌جمشید داده‌اند. قدیمی‌ترین بخش تخت جمشید بر پایه یافته‌های باستان‌شناسی مربوط به سال 515 پیش از میلاد است و آن جوری كه در منابع متعدد و گوناگون تاریخی آمده‌ ساخت تخت‌جمشید در حدود 25 قرن پیش در دامنه غربی كوه رحمت، به عبارتی میترا یا مهر و در زمان داریوش بزرگ آغاز شده و بعدها پسران داریوش و جانشینان او كار ساخت آن را ادامه داده‌اند. در تخت جمشید كلی خشت نوشته و لوح‌های گلی پیدا شده كه نشان می‌دهد هزاران صنعتگر و هنرمند از كشورهای مختلف برای ساخت تخت‌جمشید به شهر پارسه آمده‌اند. در این الواح گلی میزان حقوق آنها، مزایای بیمه كارگری، حتی حقوق زنان شاغل در تخت‌جمشید كه به خاطر بارداری به مرخصی رفته‌اند ثبت شده است. می‌گویند ساخت تخت‌جمشید 120 سال طول كشیده است و درست مثل چغازنبیل یك خونخوار دیوانه دیگر به نام اسكندر مقدونی پیدا شده كه كل این تمدن و شكوه را به آتش بكشد.

شنبه 4/6/1391 - 21:44 - 0 تشکر 529348

اوج هنر اسلامی
میدان نقش جهان كه البته نیاز به معرفی ندارد. هر كسی كه گذرش به اصفهان افتاده باشد حتما سری به این میدان زده است. میدانی محاصره‌شده بین بناهایی با شكوه همچون مسجد شیخ لطف‌الله و عالی‌قاپو كه همگی یادگار دوره صفویه است. میدان نقش جهان، میدانی مستطیل شكل و بسیار وسیع در قلب شهر اصفهان است كه طول آن از شمال به جنوب كشیده شده‌است. طول این میدان 507 متر و عرض آن 158 متر است و در اطراف میدان 200 حجره 2 طبقه قرار دارد. علاوه بر آن 4 بنای عالی‌قاپو، مسجد جامع عباسی، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه نیز در 4 ضلع این مستطیل ساخته شده‌اند. شاردن فرانسوی، جهانگرد معروف این میدان را زیباترین میدان جهان توصیف كرده است.

شنبه 4/6/1391 - 21:44 - 0 تشکر 529349

لذت قدم زدن در تاریخ
این یكی را شاید افراد كمتری دیده باشند ولی باور كنید یكی از منحصربه‌فردترین محوطه‌های تاریخی است كه می‌توانید ببینید. این محوطه تاریخی در نزدیكی شهر تكاب است و برای دیدنش به كمی كوهنوردی احتیاج دارید ولی وقتی به تخت سلیمان رسیدید با دریاچه‌ای مواجه می‌شوید به رنگ فیروزه‌ای آسمان. داستان افسانه‌ای بسیار قشنگی درباره تخت سلیمان وجود دارد. این آتشكده یكی از سه آتشكده مهم دوران ساسانیان بوده است و می‌گویند كیخسرو وقتی می‌خواسته بهمن دژ را بگشاید، در این محل در وسط روز با تاریكی نابهنگامی روبه‌رو می‌شود كه دیوان با جادوی خود آن‌را به وجود آورده بودند. اما ناگهان آتشی از آسمان بر یال اسب او فرود می‌آید و همه جهان را روشن می‌كند، به خاطر همین اسم این محل را آذر گشسب یعنی آتش اسب نر می‌گذارد.

يکشنبه 5/6/1391 - 0:50 - 0 تشکر 529643

اطلاعات جالبی هستش
امیدوارم که همیشه موفق باشی
از مطالبت هم ممنون.
موفق باشی

دوشنبه 6/6/1391 - 14:9 - 0 تشکر 531535

سلامو سپاس از توجهتون

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی