ایران سرای من (بازدید: 310)
شنبه 4/6/1391 - 21:8 -0 تشکر 529228
10تفرجگاه زیبا از تهران تا اردبیل

در طول هر سفر از شهرهای مختلف رد می شویم و گاهی اوقات بدون توجه به آثار باستانی از این شهرها عبور می کنیم. در اینجا سعی داریم تا شما را با آثار باستانی برخی از راه های شلوغ در طول عید آشنا کنیم.

مسافران نقاط شمالی کشور بسیار زیاد هستند و این افراد معمولا به استان هایی مانند مازندران و گیلان می روند.  اما در شمال کشور استان هایی مانند اردبیل و آذربایجان های شرقی و غربی وجود دارند که می توانید از آن ها نیز دیدن کنید.

برای رفتن به استان شما می توانید از مسیر قزوین، رشت، اردبیل بروید و هم می توانید از مسیر زنجان مسافرت کنید. راه قزوین رشت بسیار زیباتر است و در بین مسیر می توانید از آثار باستانی و مناظر طبیعی بیشتری لذت ببرید.

شنبه 4/6/1391 - 21:9 - 0 تشکر 529229

قزوین

شهر قزوین‌ در فاصله‌ ۱۴۴ كیلومتری‌ غرب‌ تهران در دشت‌ وسیعی‌ استقرار یافته‌ است‌. بنای‌ اولیه‌ شهر قزوین‌ به‌ منظور جلوگیری‌ از تهاجمات‌ دیالمه‌ در زمان‌ شاپور اول‌ ساسانی‌ (معروف‌ به‌ شادشاپور) ایجاد شده‌ و به‌ مرور توسعه‌ یافته‌ و هسته‌ اصلی‌ شهر قزوین‌ را به‌ وجود آورده‌ است‌

سردر عالی قاپو

یكی‌ از بناهای‌ مهم‌ دوره‌ صفوی‌ قزوین حیاط‌ نادری‌ با عمارت‌ها و باغ‌های‌ بسیار زیبابود كه‌ هفت‌ در داشته‌ است‌ و یكی‌ از آنها را عالی‌ قاپو می‌نامیدند. سردر عالی‌قاپو درگاه‌ بلندی‌ دارد كه‌ به‌ هشتی‌بزرگی‌ متصل‌ است‌. در عالی‌ قاپو جلوخانی‌ دارد كه‌ در دو طرف‌ آن‌، دو سكوی‌ پهن‌ با سنگ‌ ساخته‌ شده‌ است‌.ازاره‌های‌ سردر با كاشی‌ و بقیه‌ قسمت‌های‌ آن‌ با گچ‌ پوشیده‌ شده‌ است‌. در قسمت‌ میانی‌ سردر و بالای‌ در،كتیبه‌ای‌ به‌ خط‌ ثلث‌ جَلی‌ (به‌ قلم‌ علیرضا عباسی‌ ، نقاش‌ معروف‌) بر روی‌ كاشی‌ معرق‌ نوشته‌ شده‌ است‌.امروزه‌ سردر عالی‌ قاپو و حیاط‌ و ساختمان‌های‌ شمالی‌ آن‌، محل‌ اداره‌ شهربانی‌ قزوین‌ است‌.

شنبه 4/6/1391 - 21:9 - 0 تشکر 529231

قلعه لمبسر

دژ لمبسر یكی‌ از عظیم‌ترین‌ و وسیع‌ترین‌ دژهای‌ استان‌ است‌ كه‌ نینه‌ رود و لمه‌در در دوسوی‌ آن‌ جریان‌ دارند. قلعه‌ لمبسر از سه‌ جهت‌ شرق‌، جنوب‌ و شمال‌ به‌ پرتگاه‌های‌ مخوفی‌ منتهی‌ می‌شود.باروی‌ جنوبی‌ و شرقی‌ قلعه‌ هنوز باقی‌ است‌. دروازه‌ جنوبی‌ قلعه‌ شامل‌ دو دَر پی‌درپی‌ است‌ كه‌ 6 متر اختلاف‌سطح‌ دارند. در دو طرف‌ دَر اول‌ برج‌های‌ بلندی‌ با ارتفاعی‌ بیش‌ از 6 متر به‌جامانده‌ است‌. دیوار و تاق‌ درگاه‌ دوّم‌از سنگ‌ تراشیده‌ ساخته‌ شده‌ است‌. ساختمان‌های‌ مهم‌ این‌ دژ در كنار دروازه‌ شمالی‌ قرار داشته‌اند كه‌ برجی از‌ آن‌به‌جامانده‌ است‌.

شنبه 4/6/1391 - 21:10 - 0 تشکر 529232

آرامگاه حمد ا... مستوفی

این‌ آرامگاه‌ در محله‌ پنبه‌ ریسه‌ قزوین قرار دارد و به‌ گنبددراز نیز معروف‌ است‌.حمدالله مستوفی‌ جغرافی‌دان‌ معروف‌ كه‌ از خاندان‌ مستوفیان‌ بود، در سال‌ 680 ه . ق‌ در این‌ شهر به‌ دنیا آمد و تاحدود سال‌ 750 ه . ق‌ زیست‌. این‌ آرامگاه‌ كه‌ از آثار دوره‌ مغول‌ است‌. نقشه‌ بنا در خارج‌ مربع‌ است‌ كه‌ در بالا به‌هشت‌ ضلعی‌ و سپس‌ استوانه‌ای‌ تبدیل‌ شده‌ است‌. بخش‌ استوانه‌ای‌ بنا، مقرنس‌كاری‌ شده‌ است‌. این‌ بنا از آجرساخته‌ شده‌ و گنبدی‌ مخروطی‌ بر روی‌ آن‌ استوار شده‌ است‌.

شنبه 4/6/1391 - 21:10 - 0 تشکر 529233

رودبار

شهرستان‌ رودبار در فاصله‌ ۲۶۸ كیلومتری‌ تهران واقع‌ شده‌ است‌. شهرستان‌ رودبار در دامنه‌ كوه‌ واقع ‌شده‌ است‌ و آب‌ و هوای‌ متغیری‌ دارد. "سفیدرود" از آن‌ می‌گذرد. تمدن‌ رودبار و نواحی‌ پیرامون‌ آن‌ به‌ دو هزار سال‌ پیش‌ از میلاد مسیح‌ می‌رسد. پس‌ از اسلام‌، طوایفی‌ از شام‌ و حلب‌ به‌ رودبار مهاجرت‌ كردند و در آن‌ ساكن ‌شدند. بعدها در زمان‌ نادرشاه‌ افشار، گروهی‌ از كردهای‌ قوچان‌ و نواحی‌ شمال‌ خراسان‌ در این‌ شهر سكونت ‌گزیدند. رودبار را می‌توان‌ دروازه‌ ورودی‌ گیلان‌ از مركز كشور دانست‌. زمین ‌لرزه‌ سال‌ ۱۳۶۹، این‌ شهر زیبا راتخریب‌ نمود و علیرغم‌ بازسازی‌هایی‌ كه‌ صورت‌ گرفته‌ هنوز رونق‌ سابق‌ را بازنیافته‌ است‌.

شنبه 4/6/1391 - 21:10 - 0 تشکر 529234

پل تاریخی لوشان

این‌ پل‌، پیش‌ از احداث‌ شاهراه‌ كنونی‌ قزوین‌ - رشت‌ و پل‌ جدید بتونی‌، تنها راه‌ارتباطی‌ دو سوی‌ رودخانه‌ شاهرود بود. برخی‌ پژوهندگان‌ ساختمان‌ این‌ پل‌ آجری‌ را به‌ خسروخان‌ گرجی ‌حكمران‌ گیلان‌ در زمان‌ فتحعلی‌ شاه‌ نسبت‌ می‌دهند، ولی‌ بنظر می‌رسد كه‌ این‌ پل‌ در قرن‌ نهم‌ هجری‌ ساخته‌ شده‌ است‌. پل‌ لوشان‌ ۱۰۲ متر طول‌ و چهار چشمه‌ دارد كه‌ دو چشمه‌ آن‌ بزرگ‌ و دو چشمه‌ آن‌ كوچك‌ است‌.

شنبه 4/6/1391 - 21:10 - 0 تشکر 529236

دریاچه اوان

قله‌ اوان با 3750 متر ارتفاع‌ در خط‌ الرأس‌ اصلی‌ رشته‌ كوه‌ البرز و در شمال‌ رودبار واقع‌ شده‌ وبه‌ خشته‌ چال‌ نیز معروف‌ است‌. این‌ كوه‌ در جهت‌ جنوب‌ غربی‌ به‌ گردنه‌ و قله‌ سیالان‌ و از جهت‌ شمال‌ غربی‌ به‌قله‌های‌ بزاكوه‌ و پارچ‌ كوه‌ متصل‌ است‌. رودخانه‌های‌ ازگین‌، سفید آب‌ و اوان‌ از ارتفاعات‌ جنوبی‌ و رودخانه‌چالك‌ رود از ارتفاعات‌ شمالی‌ این‌ كوه‌ سرچشمه‌ می‌گیرند. در دامنه‌ جنوبی‌ این‌ كوه‌، دریاچه‌ زیبای‌ اوان‌ قراردارد كه‌ آب‌ آن‌ از چشمه‌های‌ درون‌ آن‌ تامین‌ می‌شود.

شنبه 4/6/1391 - 21:11 - 0 تشکر 529238

رشت

رشت‌ یكی‌ از شهرهای‌ مهّم‌ و مركز استان‌ گیلان‌ است‌. این‌ شهر در فاصله‌ ۳۰ كیلومتری‌ دریای‌ خزر واقع‌ شده‌ است‌. آب‌ و هوای‌ آن‌ مرطوب‌ و متغیر است‌ و باران‌ سالیانه‌ آن‌ تحت‌ تأثیر بادهای‌ دریای‌ خزر نسبتاً زیاد است‌.شهر رشت‌ پیش‌ از اسلام‌ و در دوره‌ ساسانیان‌ نیز وجود داشته‌ است‌. در زمان‌ صفویه‌ و به‌ ویژه‌ در دوره ‌شاه ‌اسماعیل‌ صفوی‌، سرزمین‌ گیلان‌ به‌ دو بخش‌ «بیه‌ پس‌» به‌ مركزیت‌ رشت‌ و «بیه‌ پیش‌» به‌ مركزیت‌ لاهیجان‌ تقسیم‌ می‌شد. حكومت‌ هر دو ناحیه‌ به‌ دستور شاه‌ طهماسب‌ اوّل‌ صفوی‌ به‌ دست‌ "خان‌ احمد گیلانی‌ " سپرده ‌شده‌ بود. در سال‌ ۱۰۴۵ هجری‌ قمری‌ شهر توسط‌ «استپان‌ رازین‌» دریانورد شورشی‌ روسی‌ غارت‌ شد. روس‌هاتا سال‌ ۱۷۳۴ میلادی‌ رشت‌ را اشغال‌ كردند.

بازارهای قدیمی

بازارهای‌ قدیمی‌ از جمله‌ نقاط‌ پر جنب‌ و جوش‌ نقاط‌ شهرهای‌ گیلان‌ هستند. این‌ بازارها، اعم‌ از سرپوشیده‌ یا روباز، كانون‌ هایی‌ برای‌ خرید و فروش‌ كالا هستند و معمولاً در بخش‌ مركزی‌ شهر قرار دارند. یكی‌ از ویژگی‌های ‌شهرهای‌ گیلان‌، ارتباط‌ تنگاتنگ‌ آنان‌ با پس‌ كرانه‌های‌ روستایی‌ و حوزه‌های‌ نفوذ آن‌هاست‌. از این‌ رو بازارهای ‌همیشگی‌ شهرهای‌ گیلان‌ متناسب‌ با سلیقه‌ مشتریان‌ آراسته‌ شده‌اند. در این‌ بازارها، همه‌ گونه‌ كالا برای‌ فروش‌عرضه‌ می‌شود. بازارهای‌ همیشگی‌ رشت‌، آستارا، تالش‌، رودسر و صومعه‌سرا جنب‌ و جوشی‌ دائمی‌ دارند. دراستان‌ گیلان‌ روز بازارها نیز وجود دارند كه‌ محصولات‌ روستائیان‌ در آنها عرضه‌ می‌شود.

شنبه 4/6/1391 - 21:11 - 0 تشکر 529240

آرامگاه میرزا کوچک خان

آرامگاه‌ میرزا كوچك‌خان‌ جنگلی‌ معروف‌ به‌ سردار جنگل‌ در جنوب‌رشت‌ واقع‌ شده‌ است‌. این‌ آرامگاه‌ كوچك‌ و با اهمیت‌ مورد عنایت‌ و توجه‌ مسافران‌ و مردم‌ است‌ كه‌ با سادگی‌ وزیبایی‌ بر روی‌ قبر میرزا كوچك ‌خان‌ جنگلی‌ احداث‌ شده‌ است‌ .

شنبه 4/6/1391 - 21:11 - 0 تشکر 529242

بندر انزلی

شهرستان‌ بندر انزلی‌ تا تهران‌ ۳۸۸ كیلومتر فاصله‌ دارد. آب‌ و هوای‌ این‌ شهرستان‌ معتدل‌ و مرطوب ‌است‌ و رودخانه‌های‌ "چاك‌ رود"، "ماسال‌" و "خمام‌ رود" آن‌ را آبیاری‌ می‌كنند. قدیمی‌ترین‌ زمانی‌ كه‌ در متن‌های‌ تاریخی‌ از انزلی‌ یاد شده‌، سال‌ ۸۶۳ ه.ق‌ است‌ كه‌ در آن‌ زمان‌ یك‌ دهكده‌ كوچك‌ بوده‌ است‌. از اوایل‌دوره‌ صفوی‌، این‌ ناحیه‌ مورد توجه‌ انگلیسی‌ها، روسها و دولت‌ مركزی‌ ایران‌ كه‌ پایتخت‌ آن‌ قزوین‌ بود، قرارگرفت‌.

محوطه فانوس دریایی

در ساحل بندر انزلی در دل دریا فانوسی دریایی دیده می شود که در سال 1230 تا 1234 ه ق در زمان ناصرالدین شاه توسط خسرو خان گرجی حاکم وقت ساخته شده است. این فانوس دریایی با روغن چراغ روشن می شد و برای راهنمایی دریانوردان به کار می رفت. این سازه قدمتی دارای ساعتی هندلی است. در سال 1308 به دستور پهلوی اول مهندس آلمانی آن را با مصالح جدید مرمت کردند. فانوس دریایی دارای 20 متر ارتفاع و 148 پلکان از کف تا قسمت برج فوقانی است.

شنبه 4/6/1391 - 21:11 - 0 تشکر 529246

تالاب انزلی

از جمله زیبا ترین مناظر آبی گیلان است. این تالاب محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است. در داخل تالاب جزایر زیبایی وجود دارد و دو شهر زیبای انزلی و آب کنار در ساحل آن قرار دارند.از دیدنی های چشم نواز تالاب می توان از گل های نیلوفر آبی نام برد که غنچه ها و برگ های آن سر از آب بر آورده و سطح وسیعی از تالاب را می پوشاند. رویش نی در تالاب هم هر چند از نظر اکولوژیکی مشکلات زیادی ایجاد کرده است، اما در جای خود یکی از مظاهر اصلی اکوسیستم طبیعی تالاب به شمار می آید

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی