• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
بهداشت و سلامت (بازدید: 1084)
شنبه 4/6/1391 - 18:16 -0 تشکر 529001
تغذیه دوران بارداری و حاملگی

رژیم برای قبل از بارداری

وقتی قرار است باردار شوید، به آنچه می خورید و رژیم غذایی تان خوب فکر کنید. آنچه که شما می خورید از خون تا سلول های بدن و تا هورمون هایتان تاثیر می گذارد. یادتان باشد که بین ۳ ماه تا ۱ سال قبل از بارداری باید رژیم غذایی تان را اصلاح کنید. داشتن رویه زندگی سالم در طی بارداری بسیار ضروری است. پزشک در مورد اهمیت داشتن رژیم غذایی سالم ورزش منظم و تحت کنترل داشتن استرس برایتان صحبت خواهد کرد. اگر اضافه وزن دارید یا دچار کاهش وزن هستید، باید قبل از بارداری وزن تان را به محدوده طبیعی برسانید. نوشیدن الکل را فراموش کنید و سیگارتان را ترک کنید.

کربوهیدرات ها هم مهم و هم مضرکربوهیدرات ها باید جزء اصلی غذای شما باشد اما نه اینکه هر چقدر دلتان خواست از این گروه مواد غذایی مصرف کنید. برنج، ماکارونی و نان گندم به طور مستقیم به کاهش قدرت باروری شما منجر نمی شود اما می تواند با افزایش وزنتان آثار بدی روی باروری شما داشته باشد. اگر مبتلا به نشانگان تخمدان پر از کیست هستید حتما باید درمان شوید چرا که این از جمله دلایل اصلی ناباروری زنان است. نشانگان تخمدان پر از کیست به عدم تعادل هورمونی منجر می شود که وقتی سطح انسولین در خون بالا برود بدتر می شود. یکی از عواملی که به افزایش انسولین در خون منجر می شود مصرف زیاد کربوهیدرات ها است وقتی خانم هایی که دچار تخمدان پلی کیستیک هستند کربوهیدرات زیاد می خورند انسولین به خون ترشح شده و روی تخمدان ها اثر کرده و به تخمک گذاری نامنظم منجر می شود.
تقویت کننده هابرخی موادغذایی هستند که باروری را در شما تقویت می کند، از میان این مواد می توان به آنتی اکسیدان ها، ویتامین خانواده B و آهن اشاره کرد. خانمی که سعی دارد بارور شود باید رژیم غذایی اش سرشار از مواد مغذی باشد.

غلات کامل شروع خوبی است.روزانه برای صبحانه یک کاسه غلات صبحانه بخورید. یک تکه نان گندم، ماکارونی تهیه شده از گندم برای شام.ماهی به اندازه بخورید، علاوه بر آن اسفناج، دانه های روغنی گیاهی مثل آفتاب گردان و بذرکتان سرشار از امگا۳ است.گوشت قرمز را هرگز از رژیم غذایی خود حذف نکنید. ممکن است حین بارداری یا قبل از آن احساس نکنید اما ممکن است بعد از زایمان دچار کم خونی شوید.سبز و قرمز و زرد، رنگ های مغذی اندپیش از رفتن به سراغ مواد مصنوعی به سراغ مولتی ویتامین های طبیعی بروید. میوه ها و سبزیجات نه تنها دارای ویتامین ها و مواد معدنی باارزشی هستند دارای آنتی اکسیدان ها و فیتوکمیکال های مفید هستند.

این مواد با رادیکال های آزاد که مولکول های مضری هستند مبارزه می کنند رادیکال های آزاد در اثر مواجهه با دود ماشین ها، نورخورشید و خیلی از مواد مضر موجود در برخی موادغذایی در بدن ایجاد می شود و به آسیب هایی روی تخمک، اسپرم و دستگاه های تولید مثلی منجر می شود.

سعی کنید همیشه میوه های رنگی و سبزیجات برگ سبز بخورید، انواع توت ها، فلفل زرد و قرمز و انواع کلم روزانه حتما میوه و سبزی را در وعده های غذایی خود بگنجانید.شیوه زندگی تان چه تاثیری روی بارداری سالم دارد؟شیوه زندگی همسرتان چگونه است؟اگر امکان دارد حتما همسرتان را تشویق کنید تا با شما برای اولین ویزیت قبل از تصمیم گیری به بارداری، به مطب پزشک بیاید. سلامت همسر و همچنین عوامل خطری که سلامت او را تهدید می کند هم باید بررسی شود. چرا که روی سلامت فرزندتان تاثیرگذار است.چند سالتان است؟بعد از ۳۵ سالگی مشکل های باروری بیشتر می شود، خطر سقط و اختلال های کروموزومی هم افزایش می یابد برخی مشکل های بارداری مرتبط با سن مثل دیابت بارداری در مادران مسن بیشتر است. پزشک همچنین می تواند به شما کمک کند که اگر می خواهید در سن بالا باردار شوید، چه نکاتی را بیشتر مدنظر داشته باشید.

شنبه 4/6/1391 - 18:18 - 0 تشکر 529002

تهوع صبح در دوران حاملگی


هنگامی که باردار هستید و دچار تهوع صبحگاهی شده‌اید، آخرین چیزی که ممکن است به فکر انجام دادن آن بیفتید، غذاخوردن است.


اما مهم است ادامه دادن به غذا خوردن برای شما و جنین‌تان مهم است. انجمن بارداری آمریکا این غذاها را برای کمک به تخفیف به تهوع صحبگاهی پیشنهاد می‌کند:
▪ غذاهایی که می‌توان به صورت سرد مصرف کرد، از جمله ساندویچ‌های سرد، سبزی‌ها و میوه‌های خام مانند لیمو یا زنجبیل تازه یا سالاد سرد. از سس‌ها، چاشنی‌ها و ادویه اجتناب کنید. 
▪ غذاهایی که خیلی ادویه‌دار یا طعم‌دار نیستند، مانند سوپ‌های یا آبگوشت‌های ساده، یا سیب‌زمینی آب‌پز ساده. 
▪ بیسکویت شور و چوب شور. 
▪ ژله و بستنی یخی. 
▪ چای نعناع.

شنبه 4/6/1391 - 18:18 - 0 تشکر 529003

شیردهی و کاهش وزن پس از زایمان


شیردهی به مدت حداقل شش ماه، در کاهش وزن پس از زایمان نقش مهمی دارد. تحقیقات اخیر نشان دهنده ارتباط مستقیمی بین شیردهی و کاهش وزن پس از زایمان است. آزمایشی که روی ۲۵ هزار زن شیرده انجام گرفته نشان داده است مدت شیردهی و غلظت شیر نقش مهمی در افزایش متابولیسم و کاهش وزن دارد. براساس این تحقیق، زنانی که مدت زمان بیشتری به کودک خود شیر داده اند، وزن بیشتری را از دست می دهند. 


کاهش وزن، شش ماه پس از زایمان آغاز شده و تا پایان دوران شیردهی ادامه پیدا می کند. مطابق با آمار، کاهش وزن در زنان شیرده، بطور میانگین دو تا چهار کیلوگرم بیشتر از زنان دیگر است. میزان اضافه وزن پس از زایمان نقش مهمی در سلامتی افراد دارد. اضافه وزن زیاد و عدم کنترل آن در پیدایش بیماری های مختلف در آینده نقش مهمی دارد. بیش از ۵۵ درصد از زنان پس از زایمان ۳۰ درصد اضافه وزن پیدا می کنند و در بسیاری از مواقع بازگشت به وزن اولیه، براحتی امکان پذیر نیست.

شنبه 4/6/1391 - 18:18 - 0 تشکر 529004

تغذیه سه ماه اول حاملگی


سه ماهه اول


در این دوره رعایت یک برنامه غذایی مناسب و متعادل برای ترمیم و تکامل بافت های مادر که عهده دار تغذیه و رشد جنین است بسیار مهم می باشد.
هفته ۴ تا ۸ 
من اینجا هستم، به من نگاه کنید. اسم من رویان است. گرچه هنوز به اندازه سر سنجاق هم نیستم ولی همه توانایی هایم را از جفت می گیرم و برای اینکه تکامل پیدا کنم به شدت تلاش می کنم. تازه کار من شروع شده است و به کمک مواد مغذی که از طریق جفت دریافت می کنم باید چشم ها، 
اووه!.....چقدر کار دارم.
هفته ۸ تا ۱۲ 
حالا نام من((جنین)) است. وزنم ۱۵ گرم و قدم ۶ سانتی متر است. دست ها و انگشتانم دارند شکل می گیرند و اندام های داخلی ام مثل کبد، کلیه ها و ریه ها یم مشخص شده اند و قلبم به طپش درآمده است.
هفته ۱۲ تا ۱۶ 
مادر، کلسیم، کلسیم را به من برسان، خواهش می کنم بیشتر شیریا ماست بخور چون دندانهایم دارند شکل می گیرند. من خیلی رشد کرده ام حالا ۱۷ سانتیمتر طول دارم و وزنم ۲۸ گرم شده است ولی هنوز خیلی کوچکم آنقدر که فقط در کف دست شما جای می گیرم.
سر، بازوها و پنجه هایم دارند شکل می گیرند و خیلی آرام می توانم حرکت کنم.

شنبه 4/6/1391 - 18:18 - 0 تشکر 529005

خانم باردا گیاهخوار


در بین الگوهای مختلف غذایی آنچه بیش از همه مورد توجه قرار گرفته، رژیم غذایی گیاهخواری است كه براساس مطالعات بسیار به دلیل نقشی كه در كاهش چربی اشباع و میزان كلسترول و پروتئین حیوانی و افزایش فولات (كاهنده سیستیئن سرم) و كاراتونوئید نه تنها باعث بروز مشكل در قسمت های مختلف بدن نمی شود كه خطر بروز بیماری های قلبی- عروقی و متابولیسمی را كاهش می دهد. ضمن اینكه به دلیل مصرف فراوان سبزی و میوه تا حد زیادی از بروز انواع سرطان می كاهد.


گرچه منابع گیاهی به تنهایی نمی توانند احتیاجات بدن را فراهم كنند ولی با یك برنامه غذایی مناسب می‌توان از این رژیم حتی در دوران بارداری و شیردهی كه نیاز بدن به ویتامین، پروتئین، آهن و مواد معدنی افزایش پیدا می كند، بهره گرفت. برخلاف تصور عموم پیروی از رژیم گیاهخواری و استفاده مفید و بجا از منابع گیاهی هیچ گونه آسیبی به سلامت جنین وارد نمی كند.
دكتر رید منگلز در این مطلب به ذكر مواردی می پردازد كه با در نظر گرفتن آنها می‌توان از سلامت كاملی در بارداری برخوردار بود. در بارداری توجه به افزایش وزن اهمیت فراوانی پیدا می‌كند. مناسب‌ترین میزان افزایش وزن برای افرادی با BMI ۱ كمتر از ۸/۱۹ ، ۱۲ تا ۱۸ كیلوگرم، BMI بین ۸/۱۹ تا ۲۶ ، ۱۱ تا ۱۵ كیلوگرم، BMI بین ۲۶ تا ۲۹ ، ۶ تا ۱۱ كیلوگرم و BMI بیش از ۲۹ كمتر از ۶ كیلوگرم است كه نحوه رژیم غذایی باید براساس آن و طبق هرم غذایی صورت گیرد. هرم غذایی گیاهخواران از گروه لبنیات، حبوبات، سبزیجات، میوه جات و نان و غلات تشكیل شده است.
براساس آن زنان باردار گیاهخوار به روزانه ۳ واحد شیر و ماست و پنیر، ۳-۲ واحد حبوبات، ۵-۳ واحد سبزیجات، ۴-۲ واحد میوه و ۱۱-۶ واحد نان و غلات و برنج و ماكارونی احتیاج دارند.
وزن گیری زنان در این زمان بهتر است براساس هفته ای ۵۰۰ گرم پس از سه ماهه اول و با فعالیت های ورزشی ساده و ممكن صورت گیرد تا از بروز چاقی و بیماری های وابسته به آن جلوگیری شود.
از دیگر موارد مهمی كه باید در زمان بارداری رعایت شود توجه به میزان پروتئین، اسید فولیك، آهن، ویتامین د، ویتامین ب۱۲ و روی است.
نیاز به پروتئین در زمان بارداری ۱۰ تا ۱۶ میلی گرم افزایش پیدا می كند و به روزانه ۶۰ گرم می رسد كه در این رژیم غذایی باید از طریق مصرف محصولات غذایی (۲ فنجان شیر سویا، tofu و تمپه) و یك فنجان سبزیجات برگ سبز تامین شود.
نیاز به آهن ۳۰ میلی گرم در روز بوده كه مصرف نان سبوس دار، آرد جو دوسر، سبزیجات دریایی، آب گوجه فرنگی، شلغم، عدس، لوبیا سفید و لوبیای قرمز، شیر سویا، آجیل و دانه‌ها برای تامین آن بسیار توصیه می‌شود.
كلسیم نیز باید از طریق حبوبات، لوبیا، سویا و كلم بروكلی تامین شود.
ویتامین B۱۲ و روی از دیگر احتیاجات غذایی زن باردار است كه تامین آن در رژیم گیاهخواری به ترتیب از طریق مصرف قارچ، شیرسویا، غلات آماده، نان، جوانه گندم، لوبیا، عدس، ذرت، نخود، سبزیجات دریایی، پنیر و ماست صورت می گیرد. برای فراهم نمودن ویتامین D كه نقش مهمی در جلوگیری از بروز نقص و ناهنجاری در جنین دارد، علاوه بر مصرف قرص های مكمل قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز ضروری است.
پی نوشت: 
ضمن اینكه یادآور می شود پیروی از رژیم گیاهخواری به معنای خوردن میوه و سبزی تام نیست بلكه شش گروه مختلف داشته كه به Pesco Vegetarian, Ovo Vegetariane, Lacto Vegetarian, Fruitarians, Vegan, 
lactoVegetarian- ovoتقسیم می شوند.
۱- شاخص توده بدنی كه از تقسیم وزن (كیلوگرم) به قد (مترمربع) به دست می‌آید.

شنبه 4/6/1391 - 18:18 - 0 تشکر 529006

اصول رژیم در دوران شیردهی


چاقی پس از بارداری یكی از مهمترین مشكلاتی است كه خانم های شیرده با آن مواجهند. اغلب خانم ها به تصور اینكه رژیم گرفتن باعث به خطر افتادن سلامت خود و فرزندشان می شود از انجام آن پرهیز می كنند. گرچه این تفكر درست است ولی رژیم هایی وجود دارند كه كاملاً علمی و سالم بوده و قادر است بدون وارد كردن هیچ گونه آسیبی به سلامت نوزاد اندام مادر را به تناسب برساند. در اینجا به ذكر توصیه هایی می پردازیم كه كمك بزرگی به شما در جهت كاهش وزن می كند.صبر كنید تا كودكتان دوماهه شود بعد رژیم خود را شروع كنید. این كار به بدن شما زمان كافی برای تولید شیر را خواهد داد تا هنگام شروع رژیم لاغری و محدود شدن كالری دریافتی شما شیر مورد نیاز كودك شیرخوارتان كم نشود. شیر دادن به طور متوسط بین ۵۰۰-۲۰۰ كالری در روز می سوزاند. پس به یاد داشته باشید بدون یك رژیم لاغری نیز شما در حال سوزاندن كالری های اضافی خود هستید. 
۲- بدون محدودیت شیر بدهید. تحقیقات مشخص كرده كه شیر دادن مرتب و طولانی تر از ۶ ماه كاهش وزن را در مادر افزایش می دهد.
۳- روزانه بین ۱۸۰۰-۱۵۰۰ كالری مصرف كنید. هنگام دوران شیردهی شما نباید كمتر از ۱۸۰۰-۱۵۰۰ كالری مصرف نمایید و اكثر خانم های شیرده باید حداكثر این میزان را دریافت نمایند. حتی بعضی از مادران به مقداری بیش از این نیاز دارند. اما مطالعات در این زمینه نشان داده كه دریافت كالری كمتر از ۱۵۰۰ برای مادر و كودك شیرخوار خطرآفرین خواهد بود. 
۴- كاهش وزن را كمتر از ۵/۱ كیلو در هفته یا هرماه حدود ۳ كیلو حفظ كنید. 
۵- دریافت كالری را به تدریج كم كنید. افت ناگهانی در كالری ها می تواند در تولید شیر مادر تاثیر بگذارد. بعضی از مادران در دوران بیماری حتی با از دست دادن آب بدن و یا مصرف دارو متوجه كم شدن میزان تولید شیر در خود می شوند. فرضیه ای در اینجا وجود دارد كه كاهش ناگهانی دریافت كالری در بدن می تواند در بدن مادر حالت قحطی ایجاد كرده و منابع غیرضروری مانند تولید شیر را خشك كرده و از كار بیندازد. 
۶- از محلول های لاغری سریع جداً پرهیز كنید.
رژیم های مایعات، رژیم های كم قند، رژیم های تفریحی، كاهش وزن با روش مصرف دارو و غیره طی دوران شیردهی به هیچ وجه توصیه نمی شوند.

شنبه 4/6/1391 - 18:18 - 0 تشکر 529008

رشد استخوان جنین با مصرف روی


زنان باردار برای اطمینان از رشد استخوانی مناسب در كودكانشان باید به میزان كافی از منابع غذایی حاوی عنصر روی استفاده كنند. كمبود مادرزادی عنصر روی در بدن، تقریبا در كشورهای در حال توسعه امری متداول است.به‌گفته‌ این محققان، استفاده از روش آلتراساوند (Ultrasound) می‌تواند نشان دهد كه افزایش سطح روی در بدن زنان چگونه موجب بهبود رشد جنینی شود. 
این پژوهش‌ بر روی ۲۴۲ زن باردار در پرو كه كمبود روی در آن امر شایعی است صورت گرفته است كه ‌از این زنان خواسته شد كه در آغاز بارداری به طور تصادفی مكمل‌های ویتامینی حاوی یا فاقد عنصر روی را انتخاب و مصرف كنند. 
در جنین‌هایی كه مادرانشان «روی» مصرف كرده‌اند، رشد استخوانی به ویژه در استخوان لگن بیشتر و مطلوب‌تر است. به همین ترتیب تاثیر مكمل‌های روی بر رشد استخوان ران با بالا رفتن مدت بارداری افزایش می‌یابد. آن چه در این آزمایش‌ها منحصر به فرد است این است كه می‌توان با استفاده از فناوری «آلتراساوند» این قبیل تاثیرات را بر روی رشد جنین انسان مشخص كرد.

شنبه 4/6/1391 - 18:19 - 0 تشکر 529009

نمونه غذای حاملگی


▪ مثال اول:
صبحانه : نان لواش و پنیر و گردو همراه با میوه تازه یا آبمیوه ( از هر کدام یک سهم )
ساعت ۱۰ صبح : یک عدد سیب و ۳ عدد بیسكویت
ناهار : نان ساندویچی یا نان معمولی،گوشت مرغ،سبزی خوردن،ماست ( از هر کدام یک سهم )
عصر : یک عدد پرتقال متوسط
شام : ماکارونی،گوشت چرخ کرده،سالاد فصل،دوغ ( از هر کدام یک سهم )
قبل از خواب : یک لیوان شیر
▪ مثال دوم:
صبحانه : نان،کره،مربا،شیر ( از هر کدام یک سهم )
ساعت ۱۰ صبح : یک نوع میوه و یا آبمیوه با نان و پنیر 
ناهار : عدس پلو،سبزی خوردن،دوغ یا ماست ( از هر کدام یک سهم )
عصر : یک نوع میوه با ۳ عدد بیسكویت
شام : املت تخم مرغ و سالاد فصل و نان ( از هر کدام یک سهم )
قبل از خواب : یک لیوان شیر
▪ مثال سوم:
صبحانه : نان و تخم مرغ ( از هر کدام یک سهم )
ساعت ۱۰ صبح : بیسكویت و میوه ( از هر کدام یک سهم )
ناهار : سبزی پلو با ماهی و سالاد فصل ( از هر کدام یک سهم )
عصر : یک عدد سیب یا هر میوه دیگر با نان یا بیسكویت
شام : آش بلغور،ماست ( از هر کدام یک سهم )

شنبه 4/6/1391 - 18:19 - 0 تشکر 529010

تاثیر استرس بر رژیم غذایی بانوان حامله


استرس، اضطراب، خستگی و دیگر ویژگی‌های روانشناختی ممكن است بر انتخاب غذا توسط زنان باردار تاثیر گذارد. رژیم غذایی یك مادر بر تكامل سالم جنین او و سلامت نوزادش تاثیر می‌گذارد. این اولین مطالعه انجام شده برای بررسی فاكتورهای روانی بر رژیم غذایی دوران بارداری است. زنانی كه بیشتر احساس خستگی می‌كنند، استرس بیشتری دارند و مضطرب‌ترند، بیشترغذا می‌خورند و بویژه كربوهیدراتادتری مصرف 


میكنند. در حالی كه خوردن غذای بیشتر منجر به افزایش ریزمغذی‌های مهم می‌شود، باعث كاهش دیگر عوامل مانند فولات (اسید فولیك) و ویتامین "C" می‌گردد. 
زنانی كه طی دوران بارداری خستگی بیشتری داشتند، غذاهای انرژی‌زا و روی بیشتری هم مصرف می‌كردند، اما دریافت اسید فولیك كمی داشتند. زنانی كه بیشتر دچار استرس بودند نان و غذاهای مختصر حاوی چربی‌ها، پروتئین‌ها، آهن و روی بیشتری مصرف می‌كردند. زنان باردار مضطرب هم مصرف ویتامین "C" كمتری داشتند.

شنبه 4/6/1391 - 18:19 - 0 تشکر 529011

كمبود كلسیم و ویتامین D در زنان باردار


نیاز به كلسیم و ویتامین D در مقاطعی از زندگی بالاتر میباشد. این مقاطع شامل رشد سریع جنینی در دوران جنینی، شیرخواری، مراحل اولیه كودكی و بلوغ، بارداری و شیردهی است و كمبود ویتامین D و كلسیم در این دوران نمود بیشتری پیدا میكند.در بررسی میزان ویتامین D در جمعیت قند و لیپید تهران ,كمبود ویتامین D در یك سوم جمعیت و به ویژه در زنان در سنین باروری مشاهده گردید. در۱۰۱خانم باردار مورد بررسی در یك مطالعه مشاهده گردید كه ۱۹ درصد از زنان باردار دارای كلسیم كمتر از ۶/۸ میلی گرم در دسیلیتر هستند و ۲۰ درصد از زنان دچــار كمبود شدید ۲۵ هیـــدوركسی ویتامین دی (۱۰nml/l >) وچـهل درصد دچار كمـــبود خفیف ویــــــتامین دی (۱۰-۲۵ nml/l) می باشند.بر اساس یافتههای این پژوهش كمبود میزان كلسیم و ویتامین D در زنان باردار تهرانی قابلتوجه میباشد.

شنبه 4/6/1391 - 18:19 - 0 تشکر 529012

مولتی ویتامین و آسیب به جنین


به زنان باردار اخطار داده شده است که مصرف داروهای مولتی ویتامین به جنین صدمه وارد می کند.


یک سوم محصولات دارای برچسب‌هایی مشخص که نشان دهند ویتامین «آ» در آن‌ها موجود است، نیستند.
مقادیر زیاد این ویتامین می‌تواند با تشکیل اندام در جنین تداخل نماید و لذا زنان باید از مصرف مکمل‌های آن در دوران بارداری پرهیز کنند.
محققان می گویند: زنان باید از مصرف قرص‌های ویتامین «آ» یا مولتی ویتامین‌های حاوی آن در دوران بارداری یا حتی در صورت احتمال بارداری، خودداری کنند.
به گفته این محققان زنان با حفظ رژیم غذائی مناسب دیگر نیازی به مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین «آ» ندارند و تنها با تجویز پزشک مجاز به مصرف ویتامین‌ها هستند. همچنین از غذاهای حاوی مقادیر زیاد ویتامین «آ» مانند جگر بهتر است پرهیز کنند.
نکته مهم اطلاع رسانی به مردم به‌ویژه زنانی است که در سنین بارداری قرار دارند. داروهای موجود اکثرا فاقد برچسب‌هائی هستند که اطلاعات مربوط به محتوای ویتامین‌ها از جمله ویتامین «آ» موجود در آنها را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.
بنابراین زنان باردار، خود باید مراقب هرگونه دارو و مکمل‌های غذائی که مصرف می کنند باشند و در مورد عوارض آنها با پزشک خود مشورت کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.