انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 1495)
شنبه 4/6/1391 - 17:7 -0 تشکر 528812
فومن تاریخی و ماندگار

شهر فومَن یكی از شهرهای استان گیلان است كه شهرستان آن از شمال به شهرستان صومعه‌سرا از جنوب و جنوب غربی به خط‌الراس رشته‌كوه‌های البرز كه مرز حوزه‌های آبخیز كوهستان مزبور حد طبیعی فومن و طارم است. از شمال غرب به ماسال(طالش) و شرق (رشت) محدود می‌شود. این شهر با موقعیت جلگه‌ای در میان كشتزارها و باغهای اطراف خود محصور می‌باشد.

شنبه 4/6/1391 - 17:7 - 0 تشکر 528813

تاریخ فومن


خرابه‌های زیادی در اطراف شهر وجود دارند كه از دوران شكوفائی فومن به هنگام مركزیت این بخش از گیلان حكایت می‌كنند. فومن در دوران اسلامی به عنوان مركز بخش بیه پس (بخش غربی گیلان) شناخته می‌شد. فرمانراوایان این منطقه را عمدتاً از خانوادهٔ «آل اسحاق» می‌دانند كه نسب خود را به خاندان‌های باستانی ایران از جمله به اشكانیان می‌رسانیدند. در زمان امیر دیباج، فومن به تصرف مغولان درآمد. پـس از قـدرت یـافتن دودمان صفوی و تصمیم شاه عباس به برچیدن حكومت‌های محلی، «خان احمد» (آخرین فرمانروای لاهیجان از دودمان آل كیا) و «محمد امین خان» آخرین فرمانروای فومن از دودمان آل اسحاق نیز از سپاه قزلباش شكست خوردند و سرتا سر گیلان زیر فرمان حكومت صفویه درآمد.


این شهر تا حدود ۹۸۰ هجری قمری، قبل از انتقال مركزیت ایالت بیه پس توسط جمشید سلطان به رشت، حاكم نشین این قسمت از گیلان بوده‌است. شهر فومن با این انتقال به تدریج اهمیت خود را از دست داد و به صورت یك بازار و شهر محلی درآمد و توسعه روزافزون رشت بر روی فومن سایه افكند و تا سالیان متمادی این شهر در گیلان موقعیتی حاشیه‌ای داشت، تا اینكه طی چند سال اخیر مجدداً بصورت یك شهر فعال درآمد.


شنبه 4/6/1391 - 17:8 - 0 تشکر 528814

مناطق تاریخی فومن


فومن در ۲۵ كیلومتری غرب رشت قرار دارد و مناطق تاریخی و دیدنی ماسوله و قلعه رودخان در حوزه جغرافیایی این شهرستان واقع شده و برای دیدن آنها باید از این شهر گذشت. آب و هوای این شهر نیز همانند سایر نقاط جلگه‌ای گیلان، معتدل مرطوب خزری است.


شنبه 4/6/1391 - 17:14 - 0 تشکر 528822

قسمت های مختلف فومن


شهرستان فومن دارای یك بخش؛ بخش مركزی و شش دهستان: آلیان، ماكلوان رودپیش، گشت، گوراب پس و لولمان است. و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۷۵، ۱۰۳۱۹۲ نفر می‌باشد.


شنبه 4/6/1391 - 17:15 - 0 تشکر 528823

رودخانه های فومن


فومن دارای رودخانه‌ای است كه از كوهستان‌های جنوبی سرچشمه گرفته و پس از مشروب كردن اراضی به دریا و مرداب وارد می‌شوند كه عبارت‌اند از: تنیان، سیاهرود، پلنگ ور، ماسوله، رودخان، پسخان و سونگ. رودخانه‌های دیگر كه دارای اهمیت كمتری هستند دارا است مانند خوبك، لیشاوندان، پیش روبار، بلگور، زر مخ خاله، اسپند و غیره.

شنبه 4/6/1391 - 17:17 - 0 تشکر 528825

مختصات جغرافیایی فومن


این شهرستان دارای شهرك و مراكز داد و ستد است كه مهم‌ترین آن شهر فومن است كه مركز شهرستان است، با مختصات جغرافیایی طول ۴۹ درجه و ۲۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه و عرض ۳۷ درجه و ۱۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه كه به وسیله یك شاهراه عریض و آسفالته ۲۴ كیلومتری با درختان تنومند در دو طرف آن به شهر رشت مرتبط می‌شود.


شنبه 4/6/1391 - 17:27 - 0 تشکر 528829

سوغاتی فومن

از سوغاتی های معرف این شهرستان نسباتاً بزرگ می توان به كلوچه معروف فومن، صنایع دستی و ماهی كه در تمام استان گیلان جزو سوغاتی به حساب می آید، اشاره كرد.


صد سال پیش شخصی به نام كربلایی محمود بهجت عازم كربلا می‌شود و ضمن دیدار از یک  كارگاه كوچك شیرینی پزی  از عطر و طعم آن خوشش آمد  و زمانی كه به ایران بازمی‌گردد كنار نانوایی خود شروع به پخت كلوچه‌هایی شبیه به آن شیرینی می‌كند. از آن زمان به بعد این سنت در فومن رواج پیدا كرده است.در قدیم نام كلوچه فومن «قند كلوچه» بود . این شیرینی محلی  تنها در شهر فومن و شهرهای اطراف، شهرت داشت ولی در حال حاضر حتی جهانگردان پس از ورود به فومن  به دنبال کلوچه می گردند تا طعم دلپذیر آن را تجربه کنند.


کلوچه فومن، نوعی نان شیرین و مغزدار است که روی آن با وسیله مهر مانندی منقوش می شود. سپس همچون نان‌های عادی در درون کوره پخت قرار می گیرد تا پخته شود.


امروزه هر گردشگر و مسافری که از این شهر گذر می کند، این کلوچه را به عنوان سوغات به شهر خود می‌برد. این محصول طرفداران و علاقه مندان خاص خود را دارد و در کنار سایر جاذبه های این شهر نقش موثری در جذب گردشگران و مسافران دارد.

شنبه 4/6/1391 - 17:28 - 0 تشکر 528830

گویش مردم فومن


ساكنان فومن را گیلك‌ها و تالش‌ها تشكیل می‌دهند و روستاهای كوهپایه‌ای واقع در غرب فومن عموماً تالش و تالشی زبان هستند


شنبه 4/6/1391 - 17:30 - 0 تشکر 528832

فعالیت اصلی مردم فومن


فومن شهری است كه در میان مزارع و باغهای اطراف خود محصور شده‌است برنجكاری كشت چای و توتون و پرورش كرم ابریشم از فعالیتهای اصلی فومن است كه عمدتاً در اطراف شهر دیده می‌شود.


شنبه 4/6/1391 - 17:32 - 0 تشکر 528845

فومن با داشتن مجسمه های معروف چهار دختران ، شکاربانان ، گوزنان ، طاووس ، آناهیتا، میرزاکوچک جنگلی و... به شهر مجسمه ها شهرت دارد.


آناهیتا که یکی از معروفترین مجسمه های فومن است ،به روایت اوستا، زنی است راست بالا و آزاده نژاد و شریف که قهرمانان او را می ستایند و به عنوان مظهر پاکی های ایران باستان ، زنده و شاداب در یکی از میدان های اصلی شهر ایستاده است.

شنبه 4/6/1391 - 17:36 - 0 تشکر 528859

قلعه رودخان فومن


قلعه رودخان یا قلعه حسام نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ كیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از كارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند. این قلعه با ۲٫۶ هكتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده‌ است. در دورهٔ سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده‌ است. بر روی كتیبه سردر ورودی قلعه كه اكنون در موزهٔ گنجینهٔ رشت نگهداری می‌شود٬ درج شده‌ كه این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام‌الدین امیردباج بن امیر علاءالدین اسحق تجدید بنا شده‌ است. این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده‌ و در كنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است. امید است از مشاهده این عكس ها لذت ببرید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی