بهداشت و سلامت (بازدید: 141)
شنبه 4/6/1391 - 17:4 -0 تشکر 528810
چگونه از هوای آلوده شهر های بزرگ در امان بمانیم؟

همانطور که که می دانید هوا در سواحل دریا، مناطق جنگلی و کوهستانها بسیار نشاط اور و مفرح است. اصلی ترین عامل کیفیت هوای مطلوب در طبیعت، بالا بودن تعداد یون های منفی در این مناطق است.تحقیقات علمی ثابت کرده است در مناطقی که هوا از یون منفی بالائی برخوردار است، هوا پاکیزه تر و ابتلا به افسردگی، آسم بیماریهای ریوی و قلبی، آلرژی و میگرن کمتر دیده می شود و انسانها از سلامت ، آرامش، نشاط ، توان کاری و انرژی بالاتری برخوردارند.

بعنوان مثال تعداد یونهای منفی در هر سانتی متر مکعب از هوای کوهستان 10000 عدد، در مناطق جنگلی 4000 عدد ولی در شهر های آلوده ای مانند تهران با وجود تولید مداوم و پر حجم هوای آلوده فقط 100 عدد می باشد. بطور کلی در طبیعت یونهای منفی به آلودگیها و ذرات معلق هوا که دارای یون مثبت هستند جذب شده و باعث حذف آلودگیها از هوا می گردند.

نیاز به هوای پاک و نشاط آور از ضروریات زندگی پر استرس و ماشینی انسان امروز است تا جائیکه در بسیاری از کشورها همزمان با طراحی سیستمهای مناسب گرمایش و سرمایش در ساختمانها، نسبت به طراحی و اجرای سیستمهای تامین کننده کیفیت هوای برای ساکنان ساختمان نیز اقدامات گسترده ای انجام می دهند تا افراد با استفاده از کیفیت هوای ایجاد شده در ساختمان، سالمتر با نشاط تر و توانمند تر زندگی کنند.شنبه 4/6/1391 - 17:4 - 0 تشکر 528811

عوارض کلی آلودگی هوا:سوزش چشم، خستگی و کمبود انرژی (بی حالی)، افسردگی، میگرن و سردرد، تشدید بیماریهای قلبی و تنفسی، انواع آلرژی، آسم، اثر منفی بر حافظه و یادگیری و رشد و بلوغ کودکان و بروز سرطان ریه در صورت حضور طولانی مدت در مکانهائی با هوای بسیار آلوده و به مدت طولانیشنبه 4/6/1391 - 17:12 - 0 تشکر 528815

آلودگی هوا و رابطه آن با بیماریهای قلبی:گاز مونوکسیدکربن که از مهمترین آلاینده های هواست بعد از ورود به دستگاه تنفسی وارد خون شده و پس از ترکیب با هموگلوبین خون عمل مهم اکسیژن رسانی به سلولهای بدن را مختل می نماید. در این هنگام قلب برای جبران کاهش اکسیژن سلولهای بدن مجبور به کار بیشتر می شود .و این مسئله در افرادی که دارای ناراحتی ها و نارسائی های قلبی هستند موجب تشدید بیماری آنها می گردد. به همین جهت هر سال در ایامی که شاهد افزایش میزان آلودگی هوا هستیم، میزان سکته ها و حملات قلبی به میزان قابل توجهی بیشتر می شود.شنبه 4/6/1391 - 17:12 - 0 تشکر 528816


آلودگی هوا و رابطه آن با آسم و آلرژی:آسم و آلرژی اغلب به دلیل واکنش حساسیتی سیستم تنفسی بدن به ذراتی که از راه هوا استنشاق می شود پدید می آیند. از جمله ذراتی که منجر به بروز حملات آسمی و آلرژیک می شود میتوان به گرد وغبار، دوده،گرده گلها، مو و پر حیوانات، ویروسها و باکتریها و همچنین گازهای سمی،بو و دود سیگار و بوهای آزاردهنده اشاره کرد.شنبه 4/6/1391 - 17:12 - 0 تشکر 528817

چرا کودکان در برابر آلودگی های موجود در هوا آسیب پذیر ترند؟- قدرت ایمنی کودکان در مقابله با بیماریهای عفونی و آلرژیک کمتر از بزرگسالان است.

- کودکان از راه دهان تنفس میکنند و راههای هوائی باریکتری دارند، لذا مقدار بیشتری از آلاینده ها در دستگاه تنفس آنها باقی می ماند.

- در زمان فعالیت شدید، هوا و در نتیجه آلاینده های موجود در آن 20 تا 50 درصد بیشتر از بزرگسالان در بدن کودکان جدب می شود و با توجه به تکامل اعضای بدن در اوایل زندگی،آلودگی باعث بروز تغییرات غیر قابل برگشت در اعضای مختلف بدن کودکان می شود. یکی از مهمترین عوارض، ایجاد تغییراتی در بافت عضله قلب و بزرگ شدن قلب است که می تواند در درازمدت به نارسائی قلب منجر شود. همچنین، قرارگرفتن شیرخواران در معرض آلودگی هوا می تواند تغییراتی در رگها ایجاد کند که باعث تشدید تصلب الشرایین در بزرگسالی شود. دستگاه تنفس کودکان هم از آسیب پذیرترین اعضای بدن آنها در برابر آلودگی هواست.شنبه 4/6/1391 - 17:13 - 0 تشکر 528819راهکار های مناسب جهت بهره مندی از هوای سالماگر در شهر های بزرگ با هوای آلوده زندگی میکنید با استفاده از 3 راهکار زیر می توانید در اتاق یا آپارتمان محل کار یا سکونت خود از هوای پاک و نشاط آور بهره مند گردید.1- استفاده از دستگاه تصفیه هوا:با استفاده از دستگاههای تصفیه هوا میتوانید حتی در تهران در هوائی به لطافت هوای کوهستان زندگی کنید. نتایج بررسی ها و تحقیقات انجام شده نشان میدهد که هوای محیط های بسته 10 برابر آلوده تر از هوای محیط های باز مجاور خود می باشد. این در حالی است که حداقل 80 درصد اوقات و ساعات زندگی انسانها در محیط های بسته سپری میشود. بنابراین بهسازی و پالایش هوای محیط های داخلی برای سلامتی انسان حتی از تامین بار سرمایشی در تابستان و بار گرمایشی در زمستان نیز مهم تر است.

امروزه استفاده از دستگاه تصفیه هوا توسط سازمانها و نهاد های مستقلی مانند سازمان بهداشت جهانیWHOمورد تائید قرار گرفته است.

دستگاه های تصفیه هوا، هوای آلوده محیط را به کمک فن خود مکیده و پس از گذراندن از 5 نوع فیلتر مخصوص و لامپ یو وی و مولد یون منفی (جمعا هفت مرحله) هوا را بطور کامل تصفیه کرده و هوای پاک و سرشار از اکسیژن را برای شما به ارمغان می آورد و به شما این امکان را می دهد که نگران تنفس هوای آلوده و مشکلات یاد شده آن و نیز انتقال بیماریهای واگیر دار تنفسی نباشید و خود را در هوای سالم و مفرح طبیعت احساس کنید.شنبه 4/6/1391 - 17:13 - 0 تشکر 528820


مراحل تصفیه هوا:پیش فیلتر: جذب ذرات از قبیل پرز فرش و پرده، مو و پر حیوانات و گرد و خاک هوا

فیلتر پلاسما: جذب الكتریكی ذرات آلرژی زا و دوده هوا با استفاده از تکنولوژی نانو

فیلتر كربن فعال: جذب بوها و گازهای سمی ازقبیل بوی سیگار و مونواكسید كربن

فیلتر هپا: جذب كلیه ذرات معلق آلرژی زا تا 1/0 میكرون(یک هزارم میلیمتر)ذرات وآلاینده های مضر هوا از قبیل ویروس ها، باکتری ها، گرده های حساسیت زای گیاهان، مو و پر حیوانات تا %99

فیلترTIO2:جذب گازهای آلی فرار،بوهای نامطبوع،باکتریها و ویروسها از طریق فوتوکاتالیست(دی اکسید تیتانیوم+لامپ uv)

لامپ یو وی: از بین بردن ویروسها(انفولانزای خوکی) و باكتریهای هوازی و استریل هوای خروجی

یون منفی: جهت تلطیف هوا و افزایش اكسیژن محیط و حذف آلاینده های دارای یون مثبتشنبه 4/6/1391 - 17:14 - 0 تشکر 528821


2- استفاده از درب و پنجره های UPVC با شیشه دوجدارهبا توجه به نفوذ هوا از طریق درز پنجره ها وشیشه ها به داخل ساختمانها که در شهر های بزرگ هوای مذکور خصوصاً در فصولی از سال بسیار الوده است، بنابراین بهتر است علاوه بر استفاده از دستگاه تصفیه هوا در داخل نسبت به تعویض پنجره های قدیمی پروفیلی که درزهای زیادی دارند و باعث ورود دائمی هوای آلوده شهر به داخل فضای زندگی شما می گردند با پنجره های بدون درز UPVCاقدام فرمائید. خصوصاً که تعویض پنجره های قدیمی با این پنجره های جدید نیازی به تخریب، عملیات بنائی و حتی مرمت نقاشی فضای داخلی ساختمان شما ندارد. در غیر اینصورت برای استفاده از هوای پاک و مطبوع دستگاه تصفیه هوا لازم است ضمن بستن کامل دریچه های کولر (در پائیز و زمستان) نسبت به گرفتن کامل درز پنجره های درز دار قدیمی اقدام نمائید.3- شستشو و تعویض دوره ای فیلترهای دستگاه تصفیه هوافراموش نکنید فیلترهای دستگاه های تصفیه هوا که وظیفه جذب آلودگی های متعدد را از هوای داخلی ساختمان شما بعهده دارند به سرعت کثیف شده و نیاز به شستشو و یا تعویض خواهند داشت. معمولاً بهترین زمان برای انجام این کار اوائل فصل پائیز است و هر فیلتر قابل شستشو در هوای آلوده ای مانند هوای تهران هر ماه نیاز به شستشو دارد. فیلترهائی مانند فیلتر هپا و فیلتر کربن اکتیو را هر سال در ابتدای فصل پائیز تعویض نمائید و از کشیدن سیگار در فضاهای بسته ساختمان جداً خودداری نمائید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی