بهداشت و سلامت (بازدید: 183)
شنبه 4/6/1391 - 14:18 -0 تشکر 528583
حقایقی درباره دستگاه گوارش

متخصصان معتقدند که افراد اطلاعات بسیار اندکی درباره ساختار و عملکرد دستگاه گوارش دارند. سوء تفاهمات زیادی درباره سلامت شکم و دستگاه گوارش در بین مردم رواج دارد و همین گمراهی باعث می شود که افراد نتوانند به راستی با مشکلات گوارشی مقابله کنند، بعضی مواقع آنچه به نظر پیچیده، مشکل و ترسناک می آید راه حل کاملا ساده ای دارد و این وابسته به جداکردن حقایق از شایعات است. سعی کنید هر آنچه در مورد دستگاه گوارش می دانید را به دو دسته حقایق و شایعات تقسیم بندی کنید تا بهتر بتوانید سلامت این ارگان، پرنقش را تضمین کنید.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 4/6/1391 - 14:19 - 0 تشکر 528584

1- صحیح یا غلط: گوارش اساسی در معده صورت می گیرد. پاسخ: غلط


بخش اعظمی از عمل گوارش در روده کوچک انجام می شود. غذا بعد از ورود به معده به قطعات ریزی تبدیل می شود که به آن کیموس می گویند. سپس این کیموس به صورت دسته دسته وارد روده کوچک شده و سپس در آنجا عمل هضم صورت می گیرد. بر خلاف تصور عمومی، غذاها به ترتیب خوردن هضم نمی شوند. بلکه یکباره در معده وارد شده و مخلوط می گردد و زیر و زبر شده و سپس همگی به صورت متوالی وارد روده کوچک می شود.

2- صحیح یا غلط: اگر مقداری مصرف غذا را کم کنید، معده کوچک شده و مثل قبل زیاد احساس گرسنگی نمی کنید.


پاسخ: غلط
هر چه به سن بزرگسالی نزدیک می شویم اندازه شکم همان قدر باقی می ماند، مگر اینکه به کمک عمل جراحی آن را کوچک کنیم.
کم خوردن باعث جمع شدن معده نمی شود، اما باعث تنظیم مجدد ترموستات اشتها می شود. بنابراین کمتر احساس گرسنگی می کنید و الگوی رژیم غذایی شما حفظ می شود.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 4/6/1391 - 14:20 - 0 تشکر 528585

3- صحیح یا غلط: افراد لاغر با طور طبیعی معده کوچک تری در مقایسه با افراد چاق دارند.


پاسخ: غلط
اندازه معده با وزن و کنترل آن هیچ ارتباطی ندارد. افرادی که لاغر هستند ممکن است شکمی با همان اندازه و یا حتی بیشتر از افراد چاق داشته باشند. وزن در ارتباط با اندازه معده کاری نمی تواند انجام دهد.

4- صحیح یا غلط: تمریناتی مثل دراز نشست باعث کوچک شدن اندازه معده می شود.


پاسخ: غلط
هیچ ورزشی نمی تواند باعث کاهش اندازه ارگان های داخلی بدن شود. اما می تواند چربی که سطح بیرونی ارگان را فراگرفته را بسوزاند. به علاوه باعث فشرده شدن و محکم شدن ماهیچه های شکم می شود. جالب است بدانید که آنچه به نام چربی شکم آزار دهنده است، در بخشی است که دیده نمی شود. این بافت در چادرینه جای دارد. چادرینه صفحه ای داخلی است که دور تا دور ارگان های داخلی را فراگرفته است. افرادی که بسیار چاق هستند، چربی فراوانی بین ارگان های داخلی دارند. به عنوان مثال زمانی که کبد با چربی فراوانی پوشیده شود باعث بروز هپاتیت می شود و در موارد بسیار شدید، عملکرد ارگان مختل خواهد شد. داشتن یک رژیم غذایی مناسب بهترین روش برای سوزاندن چربی است.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 4/6/1391 - 14:21 - 0 تشکر 528587

5- صحیح یا غلط: یکی از راه های کاهش واکنش اسیدی این است که وزن کم کنید.


پاسخ: صحیح.
کاهش وزن از ناحیه شکم باعث می شود که اسید کمتری به مری بازگشت کند و به اصطلاح کمتر ترش کنید. بهترین مثال این، بروز حالت حاملگی است. به موازات بزرگ شدن جنین و فشار او به ارگان های داخلی، سوزش معده افزایش می یابد. اما زمانی که نوزاد متولد می شود و فشار رفع می گردد، سوزش معده نیز از بین می رود. بنابراین کاهش جزئی چربی شکمی نیز همین نتیجه را در پی خواهد داشت. گفته می شود که کاهش وزن ابتدا از ناحیه شکم صورت می گیرد، بنابراین اگر برنامه رژیمی خاصی را شروع کرده اید اولین تاثیری که ملاحظه خواهید کرد، کاهش ابتلا به سوزش معده است.

6- صحیح یا غلط: اگر درست پیش از خوابیدن غذا بخورید سریع تر از زمانی که همان میزان غذا را در طول روز می خورید، دچار اضافه وزن خواهید شد.


پاسخ: غلط
بیشتر متخصصان معتقدند که هر چه قدر کالری بیشتری علاوه بر مازاد بدن و میزان فعالیت بدنی مصرف کنید، دچار اضافه وزن و چاقی خواهید شد. مسلم است که خوردن غذا در ساعت های فعالیت باعث مصرف کالری می شود و بنابراین بهتر از زمانی که بلافاصله بعد از خوردن به بستر می روید. البته افزایش وزن بر اساس 24 ساعت شبانه روز نیست. یعنی هیچ مطالعه ای ثابت نکرده که خوردن غذا در ساعت خاصی از شبانه روز باعث افزایش یا کاهش وزن می شود. مهم هماهنگی بین میزان کالری دریافتی و میزان فعالیت بدنی است. البته به خاطر داشته باشید که زمانی که خسته و مضطرب هستید و درست قبل از خواب غذا می خورید، عمل هضم به سختی رخ می دهد و نفخ و سوزش معده را به همراه خواهد داشت.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 4/6/1391 - 14:21 - 0 تشکر 528588

7- صحیح یا غلط: 200 کالری حاصل از کرده بادام زمینی و نان خشک بیشتر از خوردن فقط 200 کالری نان خشک اشتها را کنترل می کند.


چربی ها دیرتر از کربوهیدرات ها هضم می شوند و مدت زمان طولانی تری در معده می مانند یعنی زمان طولانی تری شما احساس سیری خواهید کرد. به علاوه کربوهیدرات های ساده مثل نان یا کلوچه باعث افزایش سریع قند خون وانسولین شده و به همان سرعت نیز افت خواهد کرد و در نتیجه تاثیر بارزی بر خلق و خو و اشتها می گذارد. بنابراین احساس گرسنگی و بدخلقی خواهید کرد.

8- صحیح یا غلط: لوبیا باعث تولید گاز فوق العاده می شود و در این رابطه کاری نمی توان انجام داد.


پاسخ: اشتباه. به شرط آنکه لوبیا حاوی نوعی خاص قند است که برای هضم شدن نیاز به آنزیم خاصی دارد. بعضی از افراد مقدار بیشتری از این آنزیم را دارند و بعضی کمتر. هر چقدر میزان آنزیم کمتر باشد، گاز بیشتری در اثر هضم تولید خواهد شد. البته بعضی از محصولات حاوی لوبیا دارای همین آنزیم است که به هضم کمک می کند. مصرف سیمتیکون نیز می تواند موثر باشد و گاز تولید شده را از بین ببرد.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 4/6/1391 - 14:22 - 0 تشکر 528589

عادت های سالم برای حفظ سلامت


بد نیست میان تمام عادت های خود عادت هایی را نیز که هم ساده اند و هم به حفظ سلامت ما کمک می کنند بگنجانیم. در اینجا ما به شما چند عادت سالم را معرفی می کنیم. این عادت ها بسیار ساده اند و به راحتی می توانید خود را به آن ها عادت بدهید و بعد از مدتی اثر بالای آن ها را در حفظ سلامت خود ببینید.

برخی از این عادات عبارتند از:


1- صبح خود را با یک نوشیدنی لذت بخش و دلخواه مثل شیرگرم، چای و یا تنها آب جوش شروع کنید.
2- خوردن یک صبحانه رژیمی حاوی فیبر و پروتئین کافی می تواند بهترین منبع انرژی زا برای ادامه فعالیت های روزانه باشد.
3- پیش از ظهر و بعد از ظهر از خوراکی سبک استفاده کنید. بهتر است که در این وعده ها بیشتر از میوه ها و سبزیجات تازه بخورید.
4- در وعده غذایی ناهار مواد سرشار از فیبر، غذاهای آبکی و کم پروتئین استفاده کنید. خوردن سالاد در هر روز عادت بسیار صحیح و مفیدی است که به حفظ جوانی و نشاط کمک می کند.
5- حتما در برنامه غذایی هفتگی، خوردن یک نوع غذای دریایی به خصوص ماهی را در نظر بگیرید.
6- بیشتر سعی کنید غذای مصرفی را خودتان طبخ کنید. با این کار هم از کیفیت ترکیبات غذا مطمئن خواهید بود و هم با توجه به نیاز بدن می توانید مواد مختلف را استفاده کنید.
7-9-7 ساعت خواب را هر شب برای خود تنظیم کنید. شاید باور نکنید ولی خواب کافی یکی از عوامل اصلی کاهش وزن است.
8- هر روز به مدت 30 دقیقه پیاده روی کنید و 5-4 مرتبه در هفته به مدت 20 دقیقه ورزش پرتحرکی انجام دهید.
9- همراه وعده های غذایی و در طول روز آب بنوشید.
منبع:مجله راه کمال شماره 27خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی