انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 202)
جمعه 3/6/1391 - 13:42 -0 تشکر 526655
اخبار بورس......شهریور ماه

سلام در این قسمت از اخرین خبرهای بورس خارجی و ایران مطلع میشویدجمعه 3/6/1391 - 14:24 - 0 تشکر 526701


این هفته، هفته ای ناقص داشتیم در حالی كه 3 روز معاملاتی را بیشتر نداشته كه جو بین تعطیلی ها كمی او را آزرده خاطر كرده بود اما در مجموع این هفته با عیدی خوبی از سوی بازار برای سهامداران همراه شد و شاهد رشد بازار بودیم.

شنبه 28 مرداد:


بازار بازهم بین تعطیلات قرار گرفته بود و  این تعطیلی ها حسابی از نظر معاملاتی او را بی رمق كرده بود اما به خوبی از بدنه بازار می توانستیم ببینیم كه انگیزه در بازار برای بهتر شدن شرایط موج می زند . همین انگیزه بود كه با وجود بازاری كم رمق او را به این شكل به طور نسبی مثبت كرد. این روز ها تعطیلات متعددبازار را كلافه كرده است اما با این حال انگیزه برای رشد بالاست. در واقع باید گفت بین اكثر فعالان بازار این موضع جا افتاده است كه چالش عمده ای پیش روی بازار نیست و می توان به آن دل بست و افت بیشتر قیمت ها منطقی نیست و این در كنار برخی خبرهای مثبت عاملی برای بهبود بازار شده است. در بازار امروز در بین برخی از نمادهای فولادی شاهد افزایش عرضه ها بودیم البته به نظر می رسد این افزایش عرضه ها موقتی بوده و پس از پایان تعطیلات باز هم شاهد افزایش تقاضا در نمادهای فولادی باشیم فولادی هایی كه این روزها به واسطه رشد قیمتی محصولاتشان در وضعیت خوبی به سر می برند. ذوب آهن با فشار عرضه ها مواجه شد فعالان بازار اعتقاد دارند ممكن است ذوب آهن چند روزی درجا بزند اما نهایتاً هدف قیمتی این سهم نیز سطوح 180تومان میباشد ذوب آهنی كه پتانسیل معامله بلوكی را نیز در پیش روی خود دارد.


شاهد رشد قیمتی و نوسانات مثبت در نمادهای معدنی نیز بودیم معدنیها هم به واسطه نرخ دلار هم فروش صادراتیشان بالاتر از بودجه می باشد هم نرخ محصولاتشان دربازارهای داخلی با رشد خوبی همراه شده است وضعیت معدنی ها هم رو به بهبود می باشد.


پردیس با خبر تعدیل خود مثبت بود. گزارش حسابرسی شده این شركت تائید می كند كه سود پردیس به جای 7893 ریال كه در حال حاضر اعلام شده است به 8139 ریال رشد كرده است. این تعدیل در حالی كه نگاه ها به سمت پتروشیمی ها مبهم است می تواند خبر مناسبی باشد. هر چند خود این رشد اندك هم بر سود شركت هایی مانند پارسان و غدیر موثر است. تعدیل اصلی در پردیس در نیمه دوم شهریور در راه خواهد بود كه احتمالاً سود بیش از 9000 ریالی را برای سهم شاهد خواهیم بود .


جمعه 3/6/1391 - 14:24 - 0 تشکر 526702

سه شنبه 31 مرداد:


بازار پس از چند روز استراحت با انرژی تمام كار خود را آغاز كرد. انرژی كه انقدر مثبت بود كه وضعیت بازار را به كلی تغییر داد و بازار را در مسیر بسیار مثبتی هدایت كرد. نكته بسیار مهم این بود كه امروز بازار در مسیر شركت های سودده قرار گرفت. به نظر می رسد بازار طی روز های آتی باز هم روی گروه های مثبت و مناسب بازار فعال خواهد شد كه اولویت فعلی در دو گروه فولاد و سنگ آهن است و كم كم به سمت پتروشیمی و پالایشگاه ها نیز كشیده می شود و شركت های مرتبط با انها را مثبت خواهد كرد. به طور كلی بازار در جهت شاخص سازی گام برداشته و برمی دارد. در نماد فولاد مباركه تخمین برخی از كارشناسان از سود 60 تومانی فولاد برای سال 91 باعث سنگین تر شدن صف خرید و عذم عرضه سهام شده است فولاد پتانسیل رشد قیمتی تا سطوح 230 و 240 را دارا می باشد.


اختیار فروش "كچاد" نیز راه اندازی شد كه قیمت آن 6800 ریال در نظر گرفته شده است. قیمتی كه به نظر می رسد برای قیمت تابلوی این سهم بسیار جذاب باشد و حداقل قیمت 6000 ریالی را برای او رقم بزند. شنیده می شود امروز "كچاد" و "كگل" را امید و معادن به خصوص امید عرضه كردند كه البته به نظر می رسد روز های آتی باز هم عرضه های جدی رادر این گروه داشته باشیم.


در بازار امروز بازار با افزایش حجم نقدینگی و گرایش به سمت نمادهای بزرگ بازار نقدینگی خود را از سهام قندی بیرون كشیده و به سمت سهام بزرگ بازار متمایل ساخت. بحث خرید تضمینی چغندر به قیمت 1050 ریال است كه البته معمولاً شركت ها با 10 تا 15 درصد بیشتر این رقم را از كشاورز خریداری می كنند كه قیمت منطقی برای این شركت ها است و بودجه آنها نیز در همین حدود بسته شده است.


امروز شاهد بازگشایی "شراز" بودیم كه با اعلام سود 586 ریالی و تحقق 28 درصد سود در گزارش 3 ماهه در جو مثبت بازار به میدان آمد. به نظر می رسد وضعیت مثبتی در بازار داریم و این سهم طی روز های آتی با رشد مواجه باشد. باید دید بازی این سهم دست چه افرادی است اما زمزمه هایی از یك معامله بلوكی شنیده می شود كه گویا 18 یا 20 درصد است و می تواند در روند سهم موثر باشد. همچنین شایعه شده "شراز" پتانسیل تعدیل مثبت خوبی را برای سال 91 خواهد داشت شرازی كه احتمالاً در بین سطوح قیمتی 320-360 تومان در نوسان خواهد بود.جمعه 3/6/1391 - 14:24 - 0 تشکر 526703

چهارشنبه 1 شهریور :


بازار را با عرضه های جدی آغاز كردیم كه این عرضه ها امروز با توجه به شرایط بازار و ماهیت چهار شنبه ها به طور معمول اتفاق می افتند و چیز جدیدی نیست. امروز شدت عرضه در گروه سنگ آهن بیشتر بود اما نشانه هایی بروز كرد كه گروه پتروشیمی و پالایش می توانند آرام آرام به یكی از رهبران ویژه بازار تبدیل شوند. تحولات آخر وقت بازار نشان می داد كه احتمالاً شنبه بازار باز هم روی گروه هایی نظیر فولاد، پتروشیمی و تا حدودی سنگ آهن مثبت است اما این رویداد برای روز های یك شنبه و دوشبنه با این شدت نخواهد بود و ممكن است بازار در این روز ها از شدت عرضه بیشتری برخوردار باشد.


با توجه به شرایط مناسب بازار احتمال این كه با خبرهایی از آمار مثبت صادرات و خبرهای فروش مناسب برخی پتروشیمی های داخلی این گروه نیز به جمع مثبت های بازار اضافه شود وجود دارد. البته دراین گروه بازار به جز زاگرس، خارك و فن آوران كه نسبت به سود آنها دو دل است در باقی می تواند با رشد قیمت و افزایش پی به ای مواجه باشد. از همین رو در فروش نماد های پتروشیمی در بازار عجله نكنید.


امروز صف خرید فولاد خوزستان سنگینتر شد فخوزی كه با توجه به پتانسیل اعلام سود حداقل 400 تومانی می تواند تا سطوح قیمتی 2000 تومان رشد نماید. در صورتی كه در روز شنبه دو شركت "فخوز" و "فولاد" عرضه شدند خرید با دید میان مدت می تواند یكی از بهترین گزینه ها باشد.


گروه قند امروز در جمع آوری "قپیرا" نیز كوشا بود. بازار با شرایط مثبت خود فرصت نفس كشیدن را از گروه قند گرفته است و می بینیم كه بتای منفی بلای جان گروه قند شده. این گروه چند مشكل دارد. حضور سرسختانه نوسان گیران كه عمدتاً با اعتبار نیز وارد شدند و كار را برای گروه كمی سخت كرده است. نكته دوم این است كه همه می خواهند در كوتاه مدت روی این گروه سود بگیرند در حالی كه حتی فولاد و سنگ آهن نیز پس از مدت ها به این بازدهی رسیده اند. بازدهی بالای اخیر این گروه فرصت استراحت فعلی را برای آنها رقم زده است و باید كمی صبور بود. شاید تا روز شنبه و حتی یكشنبه این استراحت وجود داشته باشد. نكته بعد این كه تاكید می شود با گروه قند باید سهامداری كرد و سعی كنید 30 تا40 درصد از سبد خود را در گروه هایی با بتای منفی و شركت های كوچك كه بهترین آن گروه قند است نگهداری كنید تا در شرایط بد بازار پرتفوی شما را بالانس كند.

جمعه 3/6/1391 - 14:25 - 0 تشکر 526704

مدیر بازارفرابورس از عرضه بلوکی سه شرکت بالاست، پتروشیمی داراب و تولید نیروی برق آبادان از سوی سازمان خصوصی سازی خبرداد و افزود: فرابورس 68.39 درصد از سهام شركت مهندسی ساختمان و تاسیسات راه آهن (بالاست) دوشنبه 13شهریور به صورت بلوكی عرضه می كند.

به گزارش بورس نیوز به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، امیر هامونی با اعلام این خبر گفت: تعداد سهام مورد عرضه شرکت مهندسی ساختمان و تاسیسات راه آهن(بالاست)، 25 میلیون و991 هزار و 395 سهم و معادل 68.39 درصد از سهام این شركت است و مالکیت آن را راه آهن جمهوری اسلامی ایران در اختیار دارد.


وی در ادامه افزود: ارزش پایه هر سهم بالاست معادل قیمت سهم در تابلوی فرابورس در روز قبل ازعرضه بشرط آنكه از مبلغ 13 هزار و 761 ریال كمتر نباشد و ارزش كل آن بر اساس همین قیمت پایه، 357.6 میلیارد ریال تعیین شده است.


هامونی افزود: عرضه به صورت یكجا و در بازار اول فرابورس ایران به صورت نقد و یا نقد و اقساط است. حداقل پیش پرداخت نقدی 30 درصد تعیین شده است و مابقی به صورت اقساط است كه دوره بازپرداخت اقساط آن 4 ساله است.


وی یادآورشد: كارگزاران خریدار در صورتی مجاز به ورود سفارش خرید به سامانه معاملاتی هستند كه 3 درصد از ارزش سهام موضوع معامله كه معادل 10.7 میلیارد ریال است به صورت نقد یا با ارایه ضمانتنامه بانكی بدون قید و شرط از مشتری دریافت و به عنوان سپرده حضور در رقابت به حساب شركت سپرده گذاری مركزی واریز و یا به این شركت تحویل داده و تاییدیه شركت مربوطه را مبنی بر اخذ تضامین به شركت فرابورس ارائه كنند.


مدیر بازار فرابورس در خصوص عرضه های بلوکی ادامه داد: همچنین139.3میلیون سهم معادل 19.89درصد از سهام شرکت پتروشیمی داراب به نرخ پایه هر سهم هزار و 583 ریال و به ارزش 220.5 میلیارد ریال سه شنبه 14شهریوربه صورت یکجا و یا نقد و اقساط 30 درصد نقد مابقی اقساط 3 ساله و همچنین 220 میلیون سهم معادل 100درصد از سهام شرکت تولید نیروی برق آبادان به ارزش 5.8 هزارمیلیارد ریال و به نرخ پایه هر سهم 26 هزار و 727 ریال به طور یکجا و نقد یا نقد و اقساط و با شرایط 20 درصد نقد و مابقی اقساط 6 ساله چهارشنبه 15شهریور عرضه می شود

جمعه 3/6/1391 - 14:26 - 0 تشکر 526706

لطفاً تر و خشک را با هم نسوزانید!


بازگرداندن بازار سهام به روندی با ثبات و حمایت از سهام و سهامداران به ویژه حقیقی ها یکی از مهمترین نتایج انتشار اوراق اختیار فروش سهام تبعی است تا با تغییر شرایط و روند کلی بورس در برقراری تعادل در بازار مؤثر واقع شود.

شعبان پور، مدیر سرمایه گذاری توسعه ملی با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: استفاده از ابزارهای نوین مالی از جمله اوراق اختیار فروش سهام می تواند عاملی برای بازگرداندن افراد حقیقی به معاملات بورس باشد. اما استفاده از آن هیچ اثری بر رفتار حقوقی های بازار اعمال نخواهد کرد. چراکه در انتشار این اوراق سهمی برای حقوقی ها در نظر گرفته نشده و حتی اگر اجازه استفاده از این اوراق را به این گروه از سرمایه گذاران بدهند، اما 50 هزار ورقه اختیار فروش چندان جذابیت و صرفه ای برای حقوقی ها ندارد.


وی افزود: اما به نظر می رسد انتشار این اوراق با ذات بازار سهام در شرایط فعلی متفاوت باشد، چراکه در حال حاضر پیش بینی آینده چندان قابل اتکا نبوده و با کم شدن بازه زمانی سرمایه گذاری ها در دوره های کوتاه مدت، میان مدت و نیز بلند مدت، قابلیت پیش بینی وضعیت آتی صنایع و شرکت ها کاهش می یابد. در این حالت تحقق پیش بینی ها نیز سخت تر می شود.


با این وجود حقوقی ها همواره در بازار سهام فعالیت داشته و حضور دارند، اما آنچه که بازار را به سمت بالا و یا پایین تکان داده و اثربخشی زیادی دارد، حجم نقدینگی سرمایه گذاران حقیقی است که به صورت پول جدید (Fresh money) به معاملات تزریق شده و با جهت بخشی به آن روند بورس را هدایت می کند.


وی با اذعان به اینکه چشم انداز آتی بورس مثبت ارزیابی می شود، تأکید داشت: در حاکمیت روند نزولی در بورس سهام تمامی صنایع و شرکت ها جدا از نحوه عملکردی و ارزندگی آنها دچار افت و نزول قیمت می شوند و به اصطلاح تر و خشک با هم می سوزند.


در حال حاضر نیز که روند رو به رشد در بازار به چشم می خورد، نباید این هیجان بروز کند و تمامی سهم ها هم جهت با یکدیگر حرکت کنند.


چراکه هر زمان همه نمادها با هم رو به بالا یا رو به پایین در حرکت باشند، باید در روند معاملات بیشتر تأمل کرد و با بررسی و تحلیل دقیق تر سهام ارزنده را از دیگر سهم ها تمیز داد.


این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: اگر نگاه خود را فراتر از روند معاملات بورس معطوف کنیم، می توان گفت تا زمانی که نرخ بهره بدون ریسک کاهش نیابد، بورس جهش قابل توجهی نخواهد داشت.


شعبان پور به صنایعی که در حال حاضر بروز مشکلاتی آینده آنها را تهدید می کند، اشاره کرد و گفت: صنایع خودروسازی و دارویی که با افزایش بهای ارز برای واردات قطعات و مواد اولیه مورد نیاز با افزایش هزینه های مالی و مصارف ارزی رو به رو شده و در امر گشایش اعتبار اسنادی (LC) نیز مشکلاتی دارند نمی توان بی تفاوت به آنها براحتی از کنارشان عبور کرد.


افزون بر این هستند شرکت هایی که با وجود افزایش هزینه های خود در بخش واردات نمی توانند این رشد قیمت ها را به بهای تمام شده کالا و خدمات خود منتقل کنند.


مدیر سرمایه گذاری "وتوسم" در مقابل این شرکت ها، گروه هایی را که مصارف ارزی کمتری دارند و یا مواد اولیه مصرفی را از داخل خریداری کرده و در مقابل محصولات خود را صادر می کنند، به عنوان بهترین صنایع و سهم ها برای سرمایه گذاری دانست و عنوان کرد: سنگ آهنی ها، فولادی ها و نیز پتروشیمی هایی که در صادرات فرآورده های تولیدی خود مشکلی ندارند، در شرایط فعلی مطلوب به نظر می رسند.


حال آنکه در همین وضعیت زیادند سهم هایی که حتی به قیمت اسمی خود نیز ارزش ندارند. از این رو باید توجه داشت که اگر مشکلی در معاملات بازار سهام مطرح می شود، نباید آن را به کل بورس تعمیم داد.


این کارشناس بازار سرمایه به برنامه اطلاح پرتفوی سرمایه گذاری های بورسی "وتوسم" اشاره کرد و یادآور شد: در اجرای این برنامه سهم هایی که بازده سود تقسیمی مناسب ندارند، از سبد سرمایه گذاری های "وتوسم" خارج می شوند و شرکت هایی که رشد سودآوری آنها برای سال های آتی دو رقمی محاسبه می شود، جایگزین سهم های عرضه شده خواهند شد.


البته باید توجه داشت که در حال حاضر سر پا نگهداشتن بازار سهام از سود سازی در یک مقطع زمانی اهمیت بیشتری دارد، اما در راستای اصلاح پرتفوی، کاهش تعداد شرکت ها و حرکت به سمت سهام شرکت هایی که کیفیت سود بالایی دارند، بطوریکه پس از برگزاری مجامع عادی سالیانه از محل تقسیم سود نقدینگی مناسبی در بر خواهند داشت، در الویت های سرمایه گذاری "وتوسم" قرار دارند.


شعبان پور در بیان صنایع مورد نظر "وتوسم" گفت: سهام گروه هایی از جمله پتروشیمی، فولاد، مس، سنگ آهن، پالایشگاهی، بانکی، مخابرات و نیز خدمات رایانه و صنایع وابسته به آنها و نیز هلدینگ هایی که در این صنایع سرمایه گذاری می کنند، برای ورود به پرتفوی سرمایه گذاری بورسی "وتوسم" در دست بررسی کارشناسان و تحلیلگران مجموعه قرار گرفته است.


مدیر سرمایه گذاری "وتوسم" در خاتمه سخنان خود با توصیه بر پرهیز از رفتارهای هیجانی در معاملات، بر استفاده از تحلیل های بیشتر تأکید کرد و اذعان داشت: شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی در نظر دارد با اصلاح پرتفوی فعلی سرمایه گذاری های بورسی خود، در آینده ای نزدیک "وتوسم" را به عنوان یک شرکت سرمایه گذاری در صنایع پرپتانسیل و دارای چشم اندازی روشن به بازار سهام و فعالان بورس معرفی کند.

سه شنبه 7/6/1391 - 16:50 - 0 تشکر 533012

بازار بورس طلا و کالای دوبی، در ماه مارس رکورد حجم معاملات را شکست


 • حجم معاملات ماه مارس در دوره سالانه رشدی معادل 141% یافت و به 550,735 قرارداد رسید؛ مجموع ارزش این قراردادها 22.8 میلیارد دلار آمریکا است.

 • معاملات آتی روپیه هند به بالاترین حجم ماهانه و تعداد 495,153 قرارداد رسید.

 • حجم معاملات از ابتدای سال تا کنون نسبت به سال 2011 رشدی معادل 126% داشته و مجموع تعداد قراردادها به 1,545,899 رسیده است.حجم معاملات بازار بورس طلا و کالای دوبی (DGCX) در ماه مارس از سال گذشته، رشدی معادل 141% را ثبت نمود و تعداد معاملات انجام شده در این ماه به 550,735 قرارداد رسید. این تعاد، بالاترین حجم معاملات ماهانه است که تا کنون بازار بورس طلا و کالای دوبی تجربه کرده است. ارزش قراردادهای ماه مارس به 22.8 میلیارد دلار آمریکا بالغ می شود.


حجم معاملات از ابتدای سال جاری تا کنون نیز از سال 2011 رشدی معادل 126% یافته و در پایان ماه مارس به1,545,899 قرارداد رسید، در همین حال، میانگین حجم روزانه از سال گاشته تا کنون رشد 125 درصدی داشته و تعداد قراردادها به 25,033 رسید.از جمله دلایل اصلی افزایش حجم معاملات در ماه مارس، افزایش حجم معاملات ارزی است که در دوره سالانه رشدی معادل 197% را ثبت نمود. در این میان، معاملات آتی روپیه بیشترین تعداد معاملات آتی ارز را داشته و در ماه مارس به تعداد 495,153 قرارداد رسید که افزایشی معادل 257% نسبت به سال گذشته دارد. معاملات آتی دلار استرالیا نیز از سال گذشته تا کنون رشد 24 درصدی یافت و به 2,150 قرارداد رسید. قراردادهای آتی پوند/دلار، دلار/ین به ترتیب 69% و 96% نسبت به ماه فوریه رشد داشتند و تعداد قراردادهای منعقده بر روی این زوجهای ارزی 4,376 و 1,869 قرارداد ثبت شد.احمد بن سلایم، رئیس بورس طلا و کالای دوبی می گوید: " رکورد شکنی بورس DGCX در ماه مارس به دلیل مشوقها و راهکارهایی است که این بورس برای تامین نقدینگی و رشد حجم در قراردادها ایجاد کرده است. از آنجاییکه شرایط عدم اطمینان در شرایط اقتصاد جهانی همچنان وجود دارد، بورس دوبی با ارایه پلت فرم معاملاتی منحصر به فرد، ریسک انجام معاملات را به شدت کاهش داده و معامله گران از نوسانات بازار ارز و کالاها سودمند شده اند. انتظار داریم رشد مستمر معاملات در حوزه ی بازار فلزات گرانبها، انرژی و ارز در DGCX پایدار بماند."در معاملات آتی فلزات گرانبها، معاملات آتی طلا در ماه مارس نسبت به سال قبل خود، 34.2% افزایش یافت و تعداد قراردادهای منعقده به 37,189 قرارداد رسید. در مقابل، معاملات آتی نقره با 30% کاهش نسبت به ماه فوریه، به 1,057 قرارداد رسید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی