انجمن ها > انجمن موبایل > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
موبایل (بازدید: 80)
جمعه 3/6/1391 - 3:34 -0 تشکر 525589
نگاهی به سیر تحول و وضعیت اپراتورهای موبایل در ایران با 78 میلیون مشترک

  در هجدهمین سال ورود تلفن همراه به ایران، اپراتور اول 57 میلیون سیم‌کارت به 75 میلیون جمعیت ایران فروخته، اپراتور دوم همچنان خدمات ارزش افزوده جدید ارائه می‌کند و اپراتور سوم نیز به 4 شهر وارد شده است.

 

خبرگزاری فارس: نگاهی به سیر تحول و وضعیت اپراتورهای موبایل در ایران با 78 میلیون مشترک
 

 

 هیئت وزیـــران در جلسه 14/5/83 بــه پیشنهــاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به استناد قانون برنامه سوم توسعه و مصوبه 24/4/82 شورای عالی اداری در اجرای ماده 1 این قانون، با تجدید سازمان و تغییر نام و اصلاح اساسنامه مرکز سنجش از دور ایران به شرکت ارتباطات سیار ایران موافقت کرد.

*اپراتور اول تلفن همراه

بهره برداری از اولین فاز شبکه تلفن همراه کشور، در مرداد ماه سال 1373 در شهر تهران با استفاده از 176 فرستنده و گیرنده در 24 ایستگاه رادیویی و با ظرفیت 9200 شماره آغاز شد.

به دنبال استقبال غیرمنتظره و بی نظیر مردم، شرکت مخابرات ایران درصدد گسترش پوشش آن از تهران به کل کشور بر آمد، به طوری که در سال 1374 تعداد تلفن های دایری به 15907 شماره افزایش یافت و شهرهای مشهد، اهواز، تبریز، اصفهان و شیراز نیز زیر پوشش شبکه تلفن همراه قرار گرفتند.

پس از آن در سال 1375، تعداد 28 شهر دیگر نیز به این شبکه پیوست و تعداد تلفن های دایر شده در سال 1375 به 59 هزار و 967 شماره و در پایان سال 1382 به 3 میلیون و 449 هزار و 878 شماره رسید.

در ادامه نیز در راستای سیاست برخورداری ساکنان شهرهای کوچک و بزرگ از امکانات ارتباطی، تعداد شهرهای تحت پوشش تلفن همراه در پایان سال 82 به 667 شهر و در اواسط سال 91 به 1167 شهر رسیده است.

هم اکنون شرکت ارتباطات سیار ایران حدود 57 میلیون سیم کارت فروخته که 52 میلیون آن فعال شده و 1167 شهر و 67هزار کیلومتر از جاده های کشور را تحت پوشش قرار داده است.

ارتباط رومینگ بین الملل همراه اول با 269 اپراتور در 111 کشور جهان برقرار است و این اپراتور ضریب نفوذ خود را حدود 70درصد اعلام می‌کند.

* اپراتور دوم

اپراتور دوم تلفن همراه ایران نیز در سال 85 وارد بازار تلفن همراه کشور شد.

این اپراتور به صورت رسمی از روز شنبه 29مهر ماه 1385، با واگذاری و توزیع 350 هزار سیم‌کارت 150 هزار تومانی در سه شهر تهران، تبریز و مشهد کار خود را آغاز کرد.

این اپراتور هم اکنون به سیم‌کارت‌های اعتباری‌اش معروف است و 90 درصد سیم‌کارت‌های فعال آن، اعتباری است.

این اپراتور هم‌اکنون 1874 شهر، 22 هزار روستا و 20 هزار کیلومتر از جاده‌های اصلی و فرعی کشور را تحت پوشش دارد

همچنین با 287 اپراتور، رومینگ سیم‌کارت‌ دائمی، با 86 اپراتور، رومینگ سیم‌کارت‌ اعتباری و با 139 اپراتور رومینگ دیتا دارد.

اپراتور دوم، در کنار برنامه‌های بهبود شبکه و کیفیت آنتن‌دهی، همچنان نیز ارائه طرح‌ها و خدمات ارزش افزوده را در دستور کار جدی دارد.

این اپراتور با حدود بیست و یک میلیون مشترک فعال، معتقد است سهم 45 درصدی از بازار تلفن همراه ایران دارد.

* و اما سومین اپراتور

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، پروانه اپراتور سوم تلفن همراه،  را در اردیبهشت ماه 1389 به شرکت تأمین تله‌کام وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) اعطاء کرد.

در آن زمان اپراتور سوم موظف به آغاز عرضه تجاری سیم‌کارت‌های نسل سوم از اسغندماه 1390 شد که هر چند با تاخیر اما هم اکنون این اپراتور شهرهای تهران، کرج، مشهد و شیراز را تحت پوشش دارد.

به دلیل عقب بودن از برنامه، هنوز نمی‌توان در خصوص سهم بازار، تعداد مشترکان و پوشش رایتل اظهار نظری داشت.

 

*3 اپراتور منطقه‌ای تلفن همراه

علاوه بر 3 اپراتور کشوری تلفن همراه ایران، شرکت‌های تالیا، مشارکتی سیار اصفهان در استان اصفهان و موبایل کیش در جزیره کیش پروانه ارایه خدمات تلفن همراه را در کشور دارند که این اپراتور‌ها، مجموعا حدود یک میلیون مشترک دارند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی