انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 117)
جمعه 3/6/1391 - 2:59 -0 تشکر 525389
دلیل سکنی گزیدن مسلم بن عقیل در خانه مختار هنگام ورود به کوفه

  1373 سال پیش در چنین روزی سفیر امام حسین(ع) پا در شهری گذاشت که مردم بی‌وفایش زود عهد خود را با امام شکستند و موجب شهادت غریبانه او را فراهم کردند، شهری که بارها بی‌وفاییش را به خاندان آل الله ثابت کرده بود.

 

  1373 سال پیش در چنین روزی برابر با  5 شوال سال 60 هجری قمری «مسلم بن عقیل» به عنوان سفیر و نماینده  امام حسین (ع) وارد شهر کوفه شد.

مسلم در زمان خلافت عمویش امام علی(ع) از جانب وی متصدی منصب‌های نظامی در لشکر اسلام شد و در دوران امام حسن(ع) هم در خدمت ایشان بود، سپس در زمان امامت امام حسین(ع)، وی به عنوان نماینده و برای بررسی اوضاع و گرفتن بیعت از مردم کوفه، عازم این شهر شد و توانست از 18 هزار نفر بیعت بگیرد.

آری، اباعبدالله الحسین (ع) داماد و پسر عموی خویش را همراه با «قیس بن مسهر صیداوی» برای بیعت گرفتن از مردم کوفه راهی این شهر کرد و از سفیر خود خواست چنانچه کوفیان را در بیعت خود مُصر دید، وی را خبر سازد.

امام حسین(ع) مسلم را به حفظ تقوای الهی، پنهان داشتن اسرار حکومت، لطف و مرحمت نسبت به مردم سفارش کرد و از مسلم خواست که اگر مردم را با هم متحد یافت، به سرعت امام را خبر کند.

سپس امام نامه‎هایی را به مردم کوفه به این مضمون نوشتند: «اما بعد، به تحقیق برادر و پسرعمویم و مورد اعتماد از اهل‌بیتم، مسلم بن عقیل را به سوی شما فرستاده‎ام، ایشان را امر کرده‎ام تا که برایم بنویسد که آیا شما را با هم، همدل و هم‌داستان می‎یابد. پس به جانم قسم، امام نیست مگر کسی که به حق قیام کند». (ابصارالعین، صفحه 79)

خبر ورود مسلم بن عقیل به مردم شهر کوفه رسید، با این که مسلم بن عقیل در منزل «مختار بن ابی‌عبید ثقفی» بود، مختار شیعیان را دعوت کرد تا همه گرداگرد مسلم فراهم آیند، با تجمع مردم در خانه مختار، سفیر حسین(ع) نامه امام (ع) را که پاسخ به آنها بود، خواند. آنها همه از شوق گریه کردند.

این خبر به «نعمان بن بشیر انصاری» که استاندار یزید در کوفه بود رسید، او از جای برخاست و برای مردم خطبه‎ای ایراد و آنها را تهدید کرد، پس از آن «عبدالله بن سعید حضرمی» که با بنی‌امیه هم قسم بود، به اعتراض از جای برخاست و جلسه را ترک کرد. او و «عمّاره بن عقبه» داستان نعمان را در نامه‎ای به یزید نوشتند و تصریح کردند که حاکمی که گماشته است یا ضعیف است یا این که خود را به ناتوانی زده است.(ابصارالعین، صفحه 80)

اما اینکه چرا مسلم بن عقیل، خانه مختار را برای سکونت انتخاب کرد به این علت بود که مختار از زعمای شیعه به شمار می‎آمد و به امام حسین (ع) وفادار بود، علاوه بر این، مختار داماد «نعمان بن بشیر» - حاکم وقت کوفه– بود، بی‌تردید تا زمانی که مسلم در خانه مختار بود، نعمان بن بشیر متعرض او نمی‎شد. این انتخاب مسلم گویای درایت و احاطه او به موقعیت‎های اجتماعی است. (الطبقات الکبری، جلد 4، صفحه 29)

با عوض شدن والی کوفه و سر کار آمدن ابن‏ زیاد شرایط برای فعالیت مسلم سخت شد و وی درصدد سرکوب فعالیت‌های مسلم‌بن‌عقیل  برآمد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی