انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 110)
جمعه 3/6/1391 - 2:25 -0 تشکر 525255
راهکاری برای کم توجهی به نماز و نخواندن آن..؟

شوهر من به نماز كم توجهی نشان می دهد. و معمولاً نماز نمی خواند چطور باید او را به مسائل دینی علاقه مند كنم؟

در این زمینه اگر بتوانید از افرادى كه بر روى ایشان نفوذ بیشترى دارند استفاده كنید مناسبتر است.

 رفتار شما با وى نیز باید به گونه‏اى باشد كه تحت تأثیر اخلاق، عواطف و نحوه برخوردتان قرار گیرد به افكار و اندیشه‏هاى شما - به عنوان یك فرد نماز خوان مذهبى - علاقه‏مند شود و با نفوذ در قلب و دل او، بتوانید تغییرى در فكر واندیشه وى ایجاد كنید؛ بنابراین:

    1- شما ابتدا با عمل خود او را تشویق به نماز اول وقت و اعمال عبادی كنید یعنی خودتان نمازتان را سر وقت بخوانید و سایر احكام واجب را به همین صورت انجام دهید و با عمل به دستورات الهی او را دعوت به كارهای خوب و انجام وظایف شرعی و ترك محرمات كنید سپس در مورد اهمیت نماز و تأثیر مثبت عبادات برای او بگویید یا كتابهایی كه در این زمینه نوشته شده مثل كتاب نماز از آقای قرائتی و یا تهیه ی نوارهای مذهبی از كسانی كه سخنان آنها جذاب و تأثیرگذار است , معاشرت با خانواده های متدین و ایجاد روابط خانوادگی با آنها و ارتباط دادن او با دوستانی مذهبی . شما اینكارها را به صورت غیر مستقیم نیز می توانید انجام دهید مثلا" اگر دوستی دارید كه خانواده ی او از هر جهت مناسب است از آنها بخواهید كه ابتداء آنها به شما سری بزنند و به هر نحوی كه امكان دارد با اینگونه خانواده ها ارتباط برقرار كنید چه اینكه دوست خوب نقش بسیاری مؤثری می تواند در زندگی انسان داشته باشد.

    2- اگر مشكلی براى وى ایجاد شد، با كمال خوش‏رویى و محبت به او كمك نمایید و سعی كنید با اخلاقتان او را جذب خود كنید تا به مرور زمان بتوانید در او نفوذ كنید.

    3- او را سرزنش و توبیخ نكنید (به خصوص در برابر خویشان و دوستان) و از جر و بحث و مجادله با وى پرهیز كنید.

4- در مقابل كارهای او بی تفاوت نباشید، بلكه اگر ممكن است او را راضی كنید تا در مورد اهمیت دستورات دینی با شما گفتگو كند. باید سعی كنید رفتارتان كاملا صادقانه باشد و به او بفهمانید كه می خواهید مشخص كنید كه كدام راه صحیح است، دین داری یا بی دینی. و به او بگویید یا او شما را قانع كند یا شما او را قانع كنید. البته لازم است ابتدا خود را برای یك گفتگوی عالمانه و درعین حال دوستانه آماده كنید. برای این كار بهتر است از صحبت درباره اعتقادات شروع كنید، زیرا بی اهمیتی به دستورات شرع تا حدود زیادی به خاطر ضعیف شدن عقیده فرد به خدا و قیامت است. اگر بتوانید اصل وجود خدا را كه در فطرت همه انسان ها نهاده شده با دلایل محكم عقلی برای او ثابت كنید و نیز توجه او را به قیامت و سختی آن بیشتر كنید ممكن است در كارتان موفق شوید.

 5. بسیاری از انحرافات به خاطر همنشینی با دوستان ناباب در انسان ایجاد می شود. اگر كاری كنید كه او با اینگونه افراد كمتر رفت و آمد كند و نسبت به آنها بدبین شود قدم بزرگی در اصلاح او برداشته اید.

6- تلاش شما برای نجات همسرتان از این وضعیت بسیار با ارزش است، حتی اگر هیچ تأثیری بر او نداشته باشد، بنابراین با صبر و حوصله به كارتان ادامه دهید و هرگز كاری نكنید كه لجاجت او بیشتر شود. بلكه او را تشویق به توبه و بازگشت به اسلام كنید و حداقل این كه سعی كنید مشكل انسان در افراد دیگر مثل فرزند و غیره تأثیر نگذارد و اگر فعلا هم اصلاح پذیر نیست، اما در آینده امید به بازگشت و توبه را در او تقویت كنید.

7- در صورت همكاری با شما ولو یك گام، ایشان را مورد تشویق قرار دهید.

8- صفات پسندیده و نقاط مثبتی كه در ایشان هست را مد نظر قرار دهید و همواره ایشان را به خاطر آن ویژگی های مثبت مورد احترام و تكریم قرار دهید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی