انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 112)
پنج شنبه 2/6/1391 - 15:6 -0 تشکر 524751
انتظار؛ برون رفت از چالش زندگی در عصر تکنولوژی

تاریخ، هر چه پیش‌تر می‌رود، رخدادها و اتفاقات گوناگون، پیچیدگی‌های آن را بیشتر می‌کند . چند سال پیش شاید اصلاً فکرش را هم نمی‌کردیم که بتوانیم در لحظه، از چند طریق، با نقاط مختلف دنیا مرتبط باشیم؛ یعنی هم اینترنت، هم موبایل، هم تلفن، هم ماهواره‌ها و ... هرکدام از این موجوداتِ نسبتاً ناشناخته، اگر چه در تسهیل روابط بین انسان‌ها بسیار مؤثرند و جهان را به دهکده‌ای کوچک تبدیل کرده‌اند، اما با نگاهی دیگر در واقع پیچشی تو در تو را به زندگی ما تحمیل کرده‌اند و آن گونه ما را اسیر خود کرده‌اند که پس از مدتی، اصلاً نمی‌توانیم خود را از بند آن‌ها برهانیم. زمانی را تصور کنید که بخواهند موبایل را از شما بگیرند و یا شما به صورت داوطلبانه موبایل را کنار بگذارید؛ تحمل آن، تقریباً امکان ناپذیر است! به نظر می‌رسد این پیچ در پیچی‌های دنیای امروز، آن قدر زیاد شده است که فرصت دست و پا زدن را هم از ما گرفته. این همه را گفتم که بدانیم دنیای امروز، دنیای پیچش‌هاست. یعنی اگرچه، علی الظاهر، زندگی‌هایمان تسریع و تسهیل یافته، اما در واقع، به گردابی فرو می‌رویم که رها شدن از آن بسیار سخت است.

پنج شنبه 2/6/1391 - 15:7 - 0 تشکر 524753

در زندگی اومانیستی و سکولار، این ابزار کاملاً مؤثر است و این همه تبلیغ و تهییج غرب نسبت به آن هم از این روست که بتوانند آنها را در زندگی ما جاری کنند. اما به همان نسبت که زندگی حیوانی را برایمان مهم جلوه می‌دهند، زندگی معنوی و معنویت را از ما جدا کرده و آن را مسئله‌ای ماورایی، تخیلی و هورقلیایی معرفی می‌کنند.

پنج شنبه 2/6/1391 - 15:7 - 0 تشکر 524754

معنویت در زندگی امروز، تنها سرعت‌گیری است که می‌تواند جلوی هیجان نافرجام این حرکت ضد انسانی، یعنی تکنولوژی، را بگیرد؛ اما واقعیت آن است که از صحنه زندگی بشر امروز، پاک شده و یا در حد فیلم‌های تخیلی، تنزل یافته است. معنویت، اگر به علاوه تکنولوژی شود، حتماً مساوی با ارتقاء معنویت آدم‌ها خواهد بود و در دراز مدت، مظاهر تکنولوژی پوچ و بی‌مایه جلوه خواهند کرد؛ اما اگر معنویت از تکنولوژی جدا شود، تکنولوژی یکه تازی کرده و هر روز برای تخدیر ذهن مخاطب خود، به رنگ تازه‌ای، جلوه خواهد کرد و پول و وقت و استعداد انسان مدرن را به تصاحب خود در خواهد آورد.

پنج شنبه 2/6/1391 - 15:8 - 0 تشکر 524755

رنگ تازه‌ای، جلوه خواهد کرد و پول و وقت و استعداد انسان مدرن را به تصاحب خود در خواهد آورد.

تکنولوژی آخرالزمان، تنها رسالت خود را اشاعة بی‌عدالتی می‌داند و سعی می‌کند به این فرار از عدالت دامن بزند. این گونه است که این روزها ما خود را بیشتر از قبل، در آخر الزمان احساس می‌کنیم؛ چون تکنولوژی، تعادل زندگی معنوی و مادی انسان قرن بیست و یکم را به هم زده است و این یعنی بی‌عدالتی. اگر کسی از این پنجره به دنیا نگاه کند در می‌یابد که تنها راه زندگی در قرن حاضر و بهره‌مندی از آخر الزمان، توجه به معنویت است.

پنج شنبه 2/6/1391 - 15:10 - 0 تشکر 524759

این پنجره که به دنیا نگاه کند در می‌یابد که تنها راه زندگی در قرن حاضر و بهره‌مندی از آخر الزمان، توجه به معنویت است که از دین سالم گرفته شده تا رفتارهای شخصی و اجتماعی رادر آخر الزمان اصلاح کند. در این دوره باید انسان بیش از هر کاری، معنویت را در دستور زندگی خویش قرار دهد. این مسئله که معنویت از چه راه‌هایی می‌تواند به زندگی ما سرایت کند، مجالی بسیار وسیع؛ می‌خواهد اما همین قدر باید بدانیم که توجه به مهدویت، راه میان‌بُری است برای رسیدن به معنویت. اگر در زندگی امروز معنویت نباشد، زندگی پر می‌شود از پوچی و اگر بخواهیم معنویت را در کامل‌ترین شکل آن بیابیم، باید به تفکرات مهدوی ناب، تمسک بجوییم. البته به جهت همین حساسیت، رگه‌های انحرافی در این حوزه، بسیار است که باید مراقب آن باشیم.

پنج شنبه 2/6/1391 - 15:10 - 0 تشکر 524761

زندگیِ همراه با تکنولوژی، اگر از معنویت جدا باشد، منجلابی می‌شود برای فرو رفتن انسان در پوچی؛ اما اگر به علاوه معنویت شود، راهی می‌شود برای تصاحب افق‌های روشن. و روشن‌ترین افق در این مسیر، مهدویت و توجه به موعود گرایی است که اثر آن، رهایی انسان آسیب پذیر و آسیب دیده، از بند تعلقات زمینی و اتصال به منبع لایزال رحمت پروردگار است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی