انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 339)
پنج شنبه 2/6/1391 - 12:43 -0 تشکر 524600
شك در زندگی مشترك

یکی از مشکلاتی که در زندگی زناشویی دیده می شود، سوءظن به همسر است. شک و تردید به همسر ممکن است با چک کردن پیامک ها، جیب، کیف و گوشدادن به مکالمات تلفنی یا حتی سرک کشیدن به محل کاراو باشد و به تدریج زندگی ای که با عشق و علاقه شروع شده است به یک ارتباط مخرب تبدیل می شود که گاهی با طلاق و جدایی خاتمه می یابد.... 


آیا می توان توصیه مشخصی برای این زوج ها داشت؟ ریشه بدبینی ها کجاست؟ آیا می توان یک نسخه برای همه آنها تجویز کرد؟ گفت وگوی ما با دکتر محمدرضا خدایی، روان پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی در همین رابطه است.

پنج شنبه 2/6/1391 - 12:44 - 0 تشکر 524601

▪ چرا برخی از همسران شکاک هستند؟باید به شک با دیده بازتری نگاه کنیم. قبل از هر چیز باید تعریف کنیم شک چیست؟ ازدواج چیست؟ و پیوستگی و ارتباط بین زنان و مردان چگونه است که باعث ایجاد شک می شود؟ در مورد ارتباط زنان و مردان باید گفت که در همه فرهنگ ها پیوستگی بین زن و مرد وجود دارد و این پیوستگی به ازدواج ختم می شود. خدا نیز در قرآن می گوید: «ما انسان ها یا حیوانات را به صورت زوج آفریدیم.»شریک زندگی موجب ارتقای سطح سلامت روان و جسم افراد می شود. بیشتر بزرگسالان شریک زندگی را معمولا منبع حمایت و منبع عاطفه می دانند اما این عقیده مشروط بر این است که آشفتگی بین زوجین اتفاق نیفتد. آشفتگی های زناشویی می تواند به صورت های مختلف که بدترین شکل آنها طلاق عاطفی یا طلاق قانونی است خود را نشان دهد. یکی از عوامل مهمی که باعث آشفتگی بین روابط زن و مرد می شود شک و حسادتی است که ممکن است بین آنها به وجود بیاید البته عوامل مختلفی باید دست به دست هم بدهند تا روابط پاک و کامل را به سمت آشفتگی پیش ببرند.

پنج شنبه 2/6/1391 - 12:45 - 0 تشکر 524603

▪ چه عواملی باعث شک بین زوجین می شود؟ اصلا ریشه های بدبینی از کجا آغاز می شود؟قبل از هر چیز باید نگاهی به گذشته داشته باشیم. باید به قبل از ازدواج برگردیم و نحوه آشنایی و ارتباط زوجین را بررسی کنیم و ببینیم آشنایی در چه حدی بوده و آیا ازدواج توام با هیجانات سر گرفته است؟ معمولا چنین ازدواج هایی از منطق زیادی برخوردار نیست و بیشتر عوامل روبنایی باعث پیوستگی بین زوجین می شود. در این نوع وصلت ها رفتارها به اما و چرا و چگونه تبدیل می شود. در صورتی که دخترها و پسرها قبل از ازدواج روابط زیادی داشته باشند بعد از ازدواج مکالمات بین آن دو به صورت کنایه درمی آید و درواقع گذشته های یکدیگر را به رخ هم می کشند و به نوعی وفاداری همدیگر را زیر سوال می برند. به این علت است که حتما جوانان قبل از ازدواج باید مشاوره شوند. این مشاوره ها لازم نیست حتما به صورت کلاسیک یا در مراکز مشاوره باشد. این مشاوره ها می تواند به صورت پرسیدن از والدین و نظرخواهی آنها یا تحقیق در مورد خانواده های یکدیگر باشد. مورد دوم سوء برداشت است. زن و مرد احساسات، ایده ها، هیجانات و افکارشان را نمی توانند به صورت مشترک با هم مطرح کنند یا وقت ندارند یا مهارت و توان ندارند و کم کم تبدیل به سوءبرداشت می شود. مورد بعدی عدم شفافیت بین روابط دو فرد است. پنهان کاری، پرده پوشی و کتمان یا دروغ و شنیدن مسایل مهم زندگی از دهان دیگران به این شک و تردید دامن می زند. ذهن خوانی عامل بعدی محسوب می شود یعنی فرد از صحبت کردن همسر رفتارها را پیش بینی می کند و ذهن را می خواند و به دنبال ذهن خوانی پیش داوری ها آغاز می شود. مورد پنجم عدم اعتماد به یکدیگر یا پذیرش یکدیگر به عنوان شریک زندگی است. این افراد معمولا زوج اند ولی از نظر عاطفی و عملی کاملا از هم دورند نه اعتمادی به یکدیگر دارند و نه اعتباری یرای همدیگر قائل هستند. این مرحله پیشرفته تر است و ممکن است با هم صحبت نکنند و جدایی عاطفی رخ دهد. همه رفتارها زیر ذره بین است و مسایل را بزرگ تر می بینند. به عنوان نمونه فکر می کنند اگر همسر در محیط کار با جنس مخالف صحبت می کند حتما رابطه ای در حال شکل گیری است و مورد آخر شک های هذیان گونه است. برداشت های غیرمنطقی از رفتارهای معمولی فرد مقابل که می تواند به صورت هذیان باشد و برداشتی غیرمنطقی که با هیچ منطقی اصلاح نمی شود و به سمت هذیان و حسادت پیش می رود و اگر درمان به درستی صورت نگیرد به طلاق سایر مشکلات می انجامد.

پنج شنبه 2/6/1391 - 12:46 - 0 تشکر 524604▪ وقتی زن یا مردی متوجه شک همسر خود شد چگونه باید رفتار کند؟باید به صورت پلکانی عمل کند. ابتدا بهتر است به جای دلیل تراشی و توجیه، سیاست صبر، تحمل همراه با سازگاری را پیش بگیرد. دلیل تراشی را کنار بگذارد یعنی یک دفعه قصد متقاعد کردن همسر را نداشته باشد. زیرا ممکن است شک از نوع هذیانی باشد و با دلیل و منطق از بین نرود و همه دلیل ها و منطق ها را باعث تثبیت هذیان در ذهن کند یعنی فرد فکر کند با این توجیهات حتما کاسه ای زیر نیم کاسه است. فرد باید به مرور زمان با رفتار خودش نشان دهد که شک ها بی دلیل است. خشونت، پرخاشگری و قهر کردن های بی مورد را کنار بگذارد و با رفتار خود طرف مقابل را هدایت کند اما گاهی این روش ها جواب نمی دهد و لازم است صحبت کردن علنی تر، مستقیم تر و شفاف تر صورت گیرد و به صورت رودررو باشد. اگر این روش نیز جواب نداد باید از بزرگان فامیل یا افرادی که مهارت بیشتری دارند کمک گرفته شود مانند مراکز مشاوره، روان شناسان یا روان پز شکان. اگر همه مراحل قبلی بی فایده بود بدترین نوع شک مطرح می شود که به صورت هذیان حسادت است. این مرحله حتما نیاز به یک متخصص روان پزشک و درمان های خاصی دارد زیرا اگر درمان نشود می تواند طرف مقابل را دچار خطرات احتمالی بکند یعنی صدمات جسمی و روحی. معمولا درما ن های روان پزشکی خوب جواب می دهند و می توانند هر دو طرف را به زندگی عادی بازگردانند. درصد کوچکی از این بیماران ممکن است به درمان پاسخ ندهند و تصمیم گیری های بعدی از طرفین و با اختیار خودشان و با کمک مشاوران انجام شود.

پنج شنبه 2/6/1391 - 12:47 - 0 تشکر 524606

▪ شک یا سوءظن در مردان بیشتر دیده می شود یا زنان؟شک از یک عقیده پیش بها داده شده و هذیان تشکیل شده است. درصد کمتری از نوع هذیان است و بیشترین نوع شک از نوع پیش بها داده شده است. آمار دقیق در مورد شکل های پیش بها داده شده نداریم. سوءظن های هذیان گونه به نام هذیان حسادت به نشانگان اوتللو معروف است. در برخی مواقع آمارها نشان می دهد که هذیان های حساد ت گونه در مردان بیشتر از زنان دیده می شود.

پنج شنبه 2/6/1391 - 12:48 - 0 تشکر 524607

▪ این روزها خیلی رایج شده همسران موبایل های یکدیگر را کنترل می کنند. سوال من این است که آیا این روش بیشتر موجب تنش بین زوجین نمی شود؟

به نظر من این روش ها ساده انگارانه است و باید به سمت اعتمادسازی دو طرف پیش برویم. اگر بخواهیم با این روش های پلیسی، مچ گیری کنیم در صورتی که هیچ اتفاقی هم نیفتاده باشد طرف مقابل احساس می کند تحت بازرسی قرار گرفته و این اصلا خوشایند نیست. در واقع موجب تحریک او نیز می شود. این روش ها گاهی اوقات جواب منفی هم می دهد البته معمولا در زندگی زناشویی چک کردن هایی دیده می شود اما باید اعتمادسازی صورت گیرد و زمینه برای وجود این اشکالات حذف شود. این روش، روش غلط و متاسفانه بسیار شایعی است که به جای نجات زندگی، زندگی را مشکل تر و تلخ تر می کند. توصیه من این است که در هر دو طرف ارتباطات باید تعریف شده باشد و ارتباطات در بیرون و محیط کار طوری باشد که از طرف جنس مقابل مورد شک نباشد چون ارتباطات با جنس مخالف در بیرون و محیط کار کاملا غیرقابل اجتناب است.

پنج شنبه 2/6/1391 - 12:48 - 0 تشکر 524608

▪ این رفتار والدین شکاک چه تاثیری روی فرزندان می گذارد؟
فرزندان معمولا الگوپذیری متنوعی دارند. اولین الگو برای فرزندان والدین هستند و در درجات بعدی معلم و بعد الگوهایی که در خارج از محیط خانه و مدرسه است مانند دوستان، خویشاوندان و... رفتار والدین مسلما تاثیرات زیادی روی فرزندان می گذارد. اگر فرزندان ببینند پدر و مادر حرمت ها را می شکنند یا برخی از مسایلی که کودکان نباید از آنها اطلاع داشته باشند را مطرح می کنند یا پیام های متضاد از والدین می گیرند یعنی در مورد یک مساله مشترک از پدر یک پیام و از مادر پیام دیگری دریافت می کنند. احساس می کنند که الگوهای خوبی ندارند و سردرگم اند و این یکی از بدترین حالات است و رفتارهایی به فرزندان آموخته می شود که در ازدواج آنها نیز تاثیر می گذارد و ما فکر می کنیم که باید بستر آماده باشد یعنی فرزندانی تربیت کنیم که خوش بین باشند و همه چیز را با دید بهتری ببینند و این می تواند آثار مثبت تری در زندگی و آینده فرزندان داشته باشد

پنج شنبه 2/6/1391 - 22:19 - 0 تشکر 525064

سلام
ممنون از مطلب خوبتون
خیلی خوب هم در مورد انواع شک بیان شده بود و هم راهکارهاش که چه باید کرد در چنین مواقعی ولی به نظر من بهترین راه صحبت کردن است و به هیچ عنوان نباید گذاشت که فامیل متوجه بشوند .
با صحبت همه چی حل میشه اگه سوء تفاهم باشه که بر طرف میشه و اگه هم نباشه کاملا از رفتار طرف مقابل متوجه میشه البته نه اینکه مچ گیری بکنند گفتگوی ساده میتونه راه گشا باشه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 7/6/1391 - 0:10 - 0 تشکر 531962

بر گرفته از http://www.ayehayeentezar.com/thread23763.html#post171717


آیا شک رابطه‌تان را خراب می‌کند؟ هر روز گزارشاتی در کانال‌های مختلف تلویزیون و روزنامه‌ها درمورد ازدواج‌هایی که با مشکل شک و سوءظن همراهند می‌شنوید و می‌خوانید. گاهی‌اوقات بیماری شکاکی آنقدر حاد می‌شود که فرد شکاک تا مرز کشتن همسر خود نیز پیش می‌رود. مطمئناً شما هم مردان و زنان شکاک زیادی را در اطراف خود دیده‌اید. هر چقدر هم که با این آدم‌ها بحث کنید، مخالفت کنید یا متقاعدشان کنید که شک‌هایشان بی‌اساس است، اکثر مواقع بی‌فایده است. خیلی روابط و ازدواج‌ها را می‌بینید که با این شک‌ها از بین رفته است.                       


سه شنبه 7/6/1391 - 0:11 - 0 تشکر 531966

اینجا نکاتی را برایتان مطرح می‌کنیم که کمکتان می‌کند با همسر شکاک خود کنار بیایید.

شما هم به همسرتان شک دارید؟ دوست دارید بدانید چطور با این شک‌ها کنار بیایید؟

چه چیز باعث شکاک شدن یک فرد می‌شود؟ چطور می‌توان با همسر شکاک زندگی کرد؟ آیا شکاک بودن قابل درمان است؟

سه شنبه 7/6/1391 - 0:12 - 0 تشکر 531969

شکاک بودن می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد مثل حس عدم امنیت، مالکیت، سوءتفاهم، نداشتن اعتماد و حسادت. وقتی کسی همیشه دنبالتان باشد، زندگی به یک کابوس تبدیل می‌شود. تصور کنید که چقدر می‌‌تواند ناراحت‌کننده باشد وقتی همسرتان همه تماس‌های تلفنی، پیام‌ها و ایمیل‌های شما را برای اثبات بی‌وفایی و خیانت شما چک کند، مخصوصاً وقتی هیچ کار خطایی نکرده باشید. دفاع کردن از خود در چنین موقعیت‌هایی هم بی‌فایده است. باید ابتدا به همسرتان کمک کنید دلیل شک خود را پیدا کند و به او کمک کنید با آن کنار بیاید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی