ایران سرای من (بازدید: 153)
چهارشنبه 1/6/1391 - 22:29 -0 تشکر 523885
فرش ایران رکورد جدید گینس را از آن خود کرد

رییس شرکت سهامی فرش از موفقیت ایران در کسب رکورد جدید کتاب گینس برای بافت بزرگترین فرش دستباف خبر داد و گفت: این موضوع روز گذشته از طریق گینس به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شده است.

محمدرضا عابد به ایرنا گفت: هم اکنون فرش پنج هزار و 634 متر مربعی دستباف ایرانی در مسجد شیخ زائد ابوظبی گسترانده شده و روزانه حدود 1500 تا 2000 نفر از آن بازدید می کنند.

وی طول بزرگترین فرش دستباف ایرانی را 133 متر و عرض آن را 40 تا 48 متر عنوان کرد و افزود: این فرش به مدت 18 ماه توسط یک هزار و 200 بافنده نیشابوری در استان خراسان رضوی در دو نوبت بافته شده است.

عابد گفت: بزرگترین فرش دستباف در فاصله سال های 84 تا 86 بافته شده و اواخر سال 86 به امیرنشین ابوظبی تحویل داده شد.

رییس شرکت سهامی فرش، نقشه این فرش را افشان سراسری بیان کرد و گفت: این فرش پنج ترنج به قطرهای 20 ، 7 و 14 متر را در بر می گیرد.

وی با بیان این که، ترکیب ترنج ها در میان زمینه سبز فرش اثر هنری را آفریده که یادآور گلستان های قدیمی ایران است، عنوان کرد: رج شمار 40 گره در 6.5 سانتی متر، تراکم گره 380 هزار در هر مترمربع می باشد که مجموع گره های آن 2 میلیارد و 120 میلیون است.

به گفته عابد، مواد اولیه بزرگترین فرش دستباف ایرانی ثبت شده در رکورد گینس 72 درصد پشم و 28 درصد پنبه است، ارتفاع پرز فرش 10 میلیمتر و تعداد رنگ های کار شده در آن نیز 25 رنگ با زمینه سبز و حاشیه طلایی است.

رییس شرکت سهامی فرش، وزن این هنر - صنعت ایرانی را 35 تن اعلام کرد.

وی تاکید کرد: کسب رکورد جدید فرش دستباف ایرانی پس از پیگیری های مستمر شرکت سهامی فرش محقق شد و قرار است دفتر این موسسه در فرانکفورت روز پنج شنبه گواهی این رکورد را به ایران تحویل دهد.

رکورد قبلی ایران در بافت فرش دستباف مربوط به فرشی به مساحت 900 متر مربع بود که در دهه 60 توسط گینس به ثبت رسید.

رکوردهای جهانی گینس( Guinness World Records) کتابی مرجع و دارای مجموعه‌ای از رکوردهای بین‌المللی است.

این رکوردها شامل دستاوردهای انسان و پدیده‌های طبیعی هستند. کتاب رکوردهای جهانی گینس هر سال با اطلاعات جدید تجدید چاپ می‌شود و خود رکورددار پر فروش‌ترین سری کتاب کپی‌ رایت جهان است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی