• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 1005)
چهارشنبه 1/6/1391 - 19:53 -0 تشکر 523659
تعریف آزار و ضرب و شتم

 داستان را بخوانید زیرا در پایان باید به سوالاتی پاسخ دهید
 

نمی دانم چه بر سر زندگیمان آمد . در اولین سال زندگی مشترکمان من و همسرم زوج خوشبختی بودیم ولی بعد همه چیز عوض شد . اول اینکه او زایمان کرده بود و این مسئله واقعا فشار زیادی را بر من وارد می کرد . همسرم آنقدر خسته می شد که دیگر نمی توانستیم به اتفاق کاری را انجام دهیم . او می خواست سر کار برود ، چون معتقد بود ما در آمد کافی نداریم و من این مسئله را توهین می دانستم . منظورم این است که شغل من پول ساز بود و بهتر بود که او به مراقبت از بچه می پرداخت . من تلفن را قطع کرده بودم چون هزینه زیادی صرف تماس تلفنی او با مادرش می شد . او از این مسئله راضی نبود اما خودش مسئله پول را پیش می کشید . من هم به تازگی زیاد با دوستانم بیرون می رفتم همسرم با بیرون رفتن من موافق نبود . من هم می گفتم من کار می کنم و پول در میاورم پس باید هر چند گاه یکبار بتوانم با دوستانم بیرون بروم . او زیاد نق می زد و معمولا صحبتهای ما به مشاجره می کشید . من هم با گفتن کلمات رکیکی نظیر هرزه و احمق بر سر او داد می زدم و او شروع به گریه می کرد و هرگاه عذابم می داد او را به ترک تهدید میکردم و او پس از این حرف خفقان می گرفت . یک شب که به خانه آمدم او بر علیه من شروع به گله کرد و من هم دیگر نتوانستم تحمل کنم . کنترل خودم را از دست دادم و لنگه کفش را به سوی او پرت کردم . وقتی خواست ، با بچه از خانه برود جلوی او ایستادم و کلید را از او قاپیدم او هنوز تلاش می کرد که برود و من او را بر روی مبل هل دادم . به او گفتم فکر رفتن را از سرت بیرون کن . تو حق نداری از خانه بیرون بروی من از این کار منظوری نداشتم اما او وحشتزده بود و پلیس را خبر کرد او آدم خیلی ضعیفی است و می داند که من عصبانی می شوم . ظاهرا نفهمیده بود که این روش من است . حالا من حالم بهتر شده من او را نمی زنم . اما وقتی عصبانی می شوم به درو دیوار حمله می کنم تا بفهمد که عصبانی شده ام . ظاهرا این روش کارساز افتاده است او آرام می گیرد و من نیز آرام می شوم .

چهارشنبه 1/6/1391 - 19:53 - 0 تشکر 523660

. داستان را مرور کنید و رفتارها یا نگرش هایی را که آزارنده می دانید بیان کنید
.
2. داستان را مرور کرده و رفتارها و نگرشهایی را که به عنوان نمونه های ضرب و شتم تلقی می کنید مشخص کنید .

3. بر اساس این داستان تعریف خود را از آزار چگونه اصلاح می کنید ؟ تعریف جدید خود را بیان کنید .

 4. با توجه به داستان تعریف خود را از ضرب و شتم چگونه اصلاح می کنید ؟ تعریف خود را بیان کنید .

5. بر اساس تعریفتان از آزار و ضرب و شتم بعضی از رفتارهای خود را ( چه در حال و چه در گذشته ) که با این تعاریف تناسب و مطابقت دارند ، بررسی نمایید .

چهارشنبه 1/6/1391 - 19:54 - 0 تشکر 523661

 اشکال چهارگانه آزار
 آسیب معمولا به چهار شیوه عمده اعمال می گردد : جسمی ، کلامی ، عاطفی (روانی ) و جنسی .

 آزار جسمی
 آزار
جسمی اغلب آشکارترین شکل آزار است . برخورد واقعی بین دو نفر از کبودی بدن ، سوختگی ، خراشیدگی و شکستگی استخوان مشهود است . این نوع آزار ، از نظر جسمی و عاطفی بر فرد مورد آزار اثر مخرب و ویرانگر دارد . این نوع آزار در صورت گزارش پیامدهای کیفری خواهد داشت

چهارشنبه 1/6/1391 - 19:54 - 0 تشکر 523662

فهرست زیر برخی از نمونه های آزار جسمی را ارائه داده است که ناشی از برخورد و تماس بدنی می باشد .

هل دادن
 چنگ زدن
کشیدن موی سر
 مشت زدن
 سیلی زدن
 لگد زدن
 اردنگی زدن
جلوی شخصی را گرفتن
 گلوی شخصی را فشردن

چهارشنبه 1/6/1391 - 19:54 - 0 تشکر 523663

اگر چه آزار جسمی ناشی از تماس و برخورد تشخیص داده می شود ، با این وجود آزار جسمی به شکلهای دیگر نیز مشاهده می گردد . ارعاب نوعی آزار است که بدون تماس بدنی با فرد دیگر صورت می گیرد ، مردان اغلب از توان و برتری جسمی خود برای مرعوب کردن همسرشان استفاده می کنند . در داستانی که خواندید ملاحظه نمودید که مرد در آستانه در ایستاد و به همسر اجازه نداد که خانه را ترک کند . این رفتار بازدارنده نوعی ، آزار محسوب می شود ، چون آزادی انتخاب و رفتار زوجه را تحت کنترل خود می گیرد . مردان اغلب از اینکه تا چه حد ، توان و برتری جسمی شان دیگران را دچار وحشت می کند ، آگاهی ندارند . برخی از مطالب آینده به شما این فرصت را خواهد داد که این احتمال را بررسی کنید .

برخی از نمونه های ارعاب به منزله آزار جسمی عبارتند از :
راه شخصی را مسدود کردن
 روی در روی فردی ایستادن
 سلب حق استفاده از وسایل
 حالت تهاجمی به خود گرفتن
 گره کردن مشت

چهارشنبه 1/6/1391 - 19:54 - 0 تشکر 523664

اشیاء نیز برای اعمال آزار جسمی نسبت به دیگر افراد ممکن است مورد استفاده قرار گیرد ، مرد داستان ما ابراز داشته که از مشت زدن به دیوار به هنگام خشم ، احساس مطلوبی دارد . بسیاری از افراد ممکن است بر این باور باشند که مشت زدن به دیوار بهتر از مشت زدن به همسر است . عمل مشت زدن به دیوار هم رفتاری آزارنده تلقی می شود . چون در زن ترس و وحشت ایجا می کند . تمرینات بعدی به شما کمک خواهد کرد تا نقش ترس و وحشت و نقش رفتارهایی نظیر مشت زدن به دیوار و میز را در یابید .

 مثالهای زیر نمونه هایی از استفاده از اشیاء به هنگام آزار جسمی است .

 پرتاب اشیاء
 شکستن اشیاء
بهم کوبیدن در
 رانندگی دیوانه وار
 از بین بردن و خراب کردن وسایل شخصی فرد

چهارشنبه 1/6/1391 - 19:54 - 0 تشکر 523665

آزار کلامی به معنی استفاده از کلمات یا لحن کلام به منظور تحت کنترل در آوردن یا آسیب به فرد دیگر است . تاثیر آزار کلامی بر فرد قربانی اکثرا به صورت ترس ، وحشت ، نا امیدی ، گناه و درد بروز می کند

در داستان قبل ، زوجه را هرزه و احمق خطاب کرد ، این کلمات به ما نشان می دهد که زوج چگونه به زوجه می نگرد . زوج می خواهد زوجه احساس حماقت و حقارت کند ، پس کلماتی را بر می گزیند که این منظور را برساند . همچنین زوج از تهدید خشونت جسمی و ترک زوجه به منظور کنترل وی استفاده می کند ، تهدیدات ، همچون یک شیوه کلامی فلج کننده عمل می کند که برای کنترل و متوقف ساختن دیگر افراد در نظر گرفته شده است .

موارد زیر برخی از نمونه های آزار کلامی است .
 فحاشی
 سرزنش کردن
تهمت زدن
 طعنه و کنایه زدن
 تهدید کردن
اهانت به دیگران

چهارشنبه 1/6/1391 - 19:54 - 0 تشکر 523666

هر یک از اشکال آزار می تواند به خودی خود از نظر عاطفی دردناک باشد . اما برخی از راه ها و روشهای اعمال خشونت مستقیما متوجه ضربه زدن به احساسات فرد یا حس هویت فرد است . شیوه های آزار به نحوی عمل می کنند که توجه را از فرد خشونت گرا بر داشته و در هر مورد گناه را به گردن فرد قربانی می اندازد و نگرش وی را نسبت به واقعیت موجود در روابط مخدوش می کند در داستان ما مرد با منع زن از پیدا کردن شغل و با ابراز اینکه با این خواسته مورد اهانت قرار گرفته است و همچنین با قطع کردن تلفن به منظور قطع ارتباط زن با خانواده اش موجب شد زن تصور کند ، مشکل او پول است . مرد اصرار داشت که مشکل پول از طریق کنترل مخارج زن حل می شود . کش دادن مسئله و منزوی ساختن فرد از شکلهای متداول آزار عاطفی است . مرد همچنین با دوستان خود خارج از خانه به سر می ربد و مشروب می خورد . وی به این مسائل به عنوان مشکل نمی نگریست ، بیرون رفتن مرد با دوستان خود به تنهایی مسئله آزارنده نیست . بلکه بی توجهی به نگرانیهای زن درباره این وضعیت ؟آزارنده به حساب می آید ، زیرا مرد از جدی گرفتن نگرانیهای زن سر باز می زند

 موارد زیر
نمونه های دیگری از آزارهای عاطفی را نشان می دهد :

توهین به دوستان فرد
 خرده گیری از افکار و عقاید
داشتن روابط نا مشروع
جدا نمودن همسر از خانواده یا دوستانش
مصرف مواد مخدر و یا مشروبات الکلی
 وارسی نمودن لوازم فرد
 تعقیب فرد

چهارشنبه 1/6/1391 - 22:32 - 0 تشکر 523887

سلام
متاسفانه بعضی از مردها خودشون که میرن سر کار و خانمهاشون توی خونن فکر میکنند فقط خودشون خسته میشوند در صورتی که سر و کله زدن با بچه ها از کار بیرون خیلی بهتره خواهر من با بچش که میاد خونمون واقعا میبینم که چقدر کلافه میشه با اینکه بچش آرومه چون هر لحظه احتیاج به چیزی داره ومدام باید حواست بهش باشه.
ولی مرد در خانه هر چقدرم محیط کارش شلوغ باشه بهتر از اینه که از یک بچه نگهداری کنه این آقا نمیگذاشته همسرش با مادرشم زیاد حرف بزنه میشه گفت همسرش وزندانی کرده بوده و خودش به خوشگذرونیاش می پرداخته تازه میگه همسرم نق میزنه خوب حق داشته هر چیم گله بکنه.
چقدرم حق به جانب نشسته از زندگیش گفته واقع خجالت نکشیده؟!!!

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

پنج شنبه 2/6/1391 - 9:34 - 0 تشکر 524337

سلام

این آقا بیمار هست و زودتر از اینا باید بستری میشد به نظرم هیچ زنی شایسته ی این نیست که این تیپ زندگی ها رو تحمل کنه و باید وقتی که از درمان نتیجه نگرفت خودش و بچه رو حتما نجات بده...

یه استاد داشتیم که میگفت بی تعارف باهاتون صحبت کنم بیماری های خیلی حاد درمان نمیشن و تنها چیزی که نصیب زوج و بچه ی اون شخص میشه اینه که کم کم شبیه اون میشن ...

و اینکه این آقا دچار جنون های لحظه ای میشه ... باید بدونیم که درصد بالایی از قتل های خانوادگی دوست نداشتن که این قتل اتفاق بیفته .. اما همون طور که گفتم این آقا جنون داره و در اون لحظه ها خیلی اتفاقات ممکنه که رخ بده!

پنج شنبه 2/6/1391 - 11:27 - 0 تشکر 524438

سلام

مرسی شادبی عزیز،واقعا استادتون جمله ی کاملا درستی گفته.بیماریهای حاد و عجیب و غریب روانی وجود داره که واقعا درمان ناپذیرند و من حتی خودم شنیدم که روانپزشکها هم معتقدند با اینگونه آدمهای بیمار واقعا نمیشه زندگی کرد و اطرافیان اینجور ادمها خیلی خیلی صدمه می بینند،حتی من متاسفانه در یک مورد از آشنایان دیدم که اطرافیان اون شخص خودشون بعد یه مدتی به بیماری روحی دچار شدند.

ماهی روحم به اقیانوس هم راضی نبود

طفلکی لالایی این برکه خوابش کرده است!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.