انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 152)
سه شنبه 31/5/1391 - 14:19 -0 تشکر 521624
چند نکته اکسیوی

چند نكته از اكسپوی

امروز در حالی بر اساس ابلاغ رئیس‌جمهور دستگاه‌های دولتی تا پایان شهریور برای خرید اثر هنری از اكسپو فرصت دارند كه با نگاهی به سیر برگزاری اكسپوها شاید بتوان گفت اكسپوی 90 از فروش سال گذشته و مراسم مشابه وضعیت بهتری داشته است، اگرچه هنوز آمار رسمی خرید با احتساب موارد دولتی اعلام نشده است.

یكی از ویژگی‌های اكسپوی امسال، بررسی كامل آثار بود و تنها آثاری اجازه ورود به این اكسپو را داشتند كه از مولفه‌های زیبایی‌شناسی و هنری خوبی بهره‌مند بودند تا آنجا كه حتی اگر كارشناسی همراه خریدار به این فروش نمی‌آمد، خریدار قطعا كار خوب و با ارزشی می‌خرید.

اما در این میان مشكلی هم وجود داشت و آن در دو گونه سخن گفتن بر سر خریدها بود. این خریدها می‌تواند سیر راهگشایی در اقتصاد هنر محسوب شود. خرید آثار توسط ارگان‌های دولتی بخصوص در حراجی‌ها بسیار مهم بوده و این فروش‌ها در كشورهای دیگر بسیار متداول و جا افتاده است.

شاید خیلی بد باشد كه ادارات و مراكز دولتی بودجه‌ای را كه تا به حال باید صرف این خریدها می‌كردند هنوز با تمدید زمان آن خرید نكرد‌ه‌اند.

این خرید‌ها شاید باعث​ شود هنر هنرمندان درست هدایت شده و منحرف نشود. همان‌طور كه بازار دبی برای هنرمندش مشخص می‌كند چه می‌خواهد و هنرمندان همان نوع را تغذیه می‌كنند. ایران نیز باید بازار مشخصی داشته باشد و نیازهایش را بشناسد تا این نیازها برای هنرمندان نیز مشخص شود.

من به عنوان كسی كه آثار خودم هم در اكسپوی 90 از طرف گالری ثمین شركت كرده بود و یكی از آنها هم فروخته شد، می‌توانم بگویم شاهد اتفاق خوبی در این اكسپو بودیم كه می‌تواند با حضور پررنگ مراكز دولتی و اختصاص بودجه به رخدادی ماندگار و كم‌نظیر هم تبدیل شود. فقط باید توجه داشت این اكسپو تنها یك رخداد هنری نیست، بلكه فرصتی است تا ما ضمن عیارسنجی هنر معاصر بتوانیم با حمایت همراه با هدایت، هنرمندان را مورد توجه قرار دهیم كه در این میان ، داشتن نگاه فرهنگی مدیران دولتی و بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... می‌تواند راهگشا باشد.منبع : جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی