فرهنگ پایداری (بازدید: 128)
يکشنبه 29/5/1391 - 23:51 -0 تشکر 519671
عجیب‏ترین اسیران دنیا

یادم مى‏آید زمانى كه نمایندگان صلیب‏سرخ به اردوگاه ما آمده بودند تا جواب نامه‏هایى را كه قبلاً بچه‏ها براى خانواده‏هایشان نوشته بودند به آنها تحویل بدهند، طى جلسه‏ى اولیه‏اى كه با ارشد اردوگاه داشتند، یكى از آنها در خلال صحبت نام امام را بدون ذكر پیشوند «امام» آورد و گفت «خمینى».

». ارشد ایرانى اردوگاه به آنها اعتراض كرد كه چرا این گونه امام را نام بردید و خلاصه بگو مگویى رخ داد براى همین، بچه‏ها جلسه را ترك كردند و اعتنایى به نماینده‏ى صلیب ننمودند. نماینده‏ى صلیب‏سرخ خیلى سعى كرد بچه‏ها را راضى كند و گفت: ما منظورى نداشتیم و قصد توهین نداشتیم، بیایید نامه‏هایتان را تحویل بگیرید؛ ولى ارشد ما گفت: شما باید رسماً از ما معذرت‏خواهى عمومى بكنید تا نامه‏ها را تحویل بگیریم. نماینده صلیب‏سرخ خیلى متعجب شده بود و مى‏گفت: شما عجیب‏ترین اسراى دنیا هستید! در همه جاى دنیا، اسرا هیچ دل خوشى از آنهایى كه باعث شده‏اند این اوضاع برایشان پیش بیاید ندارند و همیشه منتظر صلیب‏سرخ هستند تا كمى اوضاعشان بهتر شود، اما شما با این وضع أسفبارى كه در اردوگاههاى عراق دارید و با این سختیهایى كه در جنگ و اسارت متحمل شده‏اید هنوز به آرمانها و ارزشهاى خود پایبند هستید؛ در صورتى كه طبق مقررات ژنو، اسرا اگر در چنین شرایطى به دولت و مقامات كشورشان توهین كنند مسئولیتى نخواهند داشت. شما به خاطر اینكه ما نام رهبرتان را با احترام نگفتیم به راحتى از تسهیلاتى كه صلیب‏سرخ در اختیارتان قرار مى‏دهد صرف نظر مى‏كنید و نامه‏هایى را كه از طرف خانواده‏هایتان برایتان آورده‏ایم تحویل نمى‏گیرید!؟

 

آزاده، غلامرضا جوكار

تهیه و تنظیم: مؤسسه فرهنگى پیام آزادگان‏

چهارشنبه 1/6/1391 - 22:16 - 0 تشکر 523867


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی