انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 4633)
سه شنبه 22/5/1387 - 18:44 -0 تشکر 51962
راز نماز

سلام دوستان

در این تاپیک دوست دارم رازهای نماز رو براتون بگم هر چند این ها رازهای اصلی نماز نیست شاید هزاران راز در هر حرکتی از نماز نهفته باشد ولی این هایی که میگم یه نمونه کوچکی از رازهاست که قابل فهم و درک برای همه هست.دوستان عزیز هر رازی که میدانید در مورد حرکات نماز در این تاپیک قرار دهید.

ممنون

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

سه شنبه 22/5/1387 - 19:6 - 0 تشکر 51967

خوب دوستان اول همه در مورد اول وقت خواندن نماز میگم .به نظرتون چرا میگن نماز رو اول وقت بخونین.خیلی هم سفارش شده . ببینید شما اگه مثلا نامزدتون تلفن بزنه ( این قسمت مخصوص متاهلین است لطفا مجردین وارد نشوند بد آموزی داره  البته برای مجردین هم در ادامه داریم )یا دوستتون زنگ بزنه می دوید تلفن رو برداید میگید هیچ کس تلفن رو برنداره با من کار دارن . خوب وقتی هم اذان گفته میشه عاشقان واقعی خدا میشتابند به سمت گفتگو با معشوقشون فرض کنید اذان هم همان زنگ تلفن البته به هیچ وجه قابل تشابه نیست فقط برای نزدیکی ذهن این مثال ها لازمه . عاشق واقعی خدا اگه از اول وقت بگذره و نتونه نمازش رو بخونه بی قراره و آروم نداره . مثال عینی اش امام خمینی "ره" حتی در حالت بیماری نماز اول وقتشون ترک نمیشد . پس بیایم عهد ببندیم تا اذان گفته میشه بدویم به سمت گفتگو با معشوق . وای به حال اون کسی که صدای اذان رو بشنوه ولی بی اعتنایی کنه و بگه حالا وقت هست یعنی صحبت کردن با معشوق اینقدر براش رنج آوره ؟؟؟؟؟ روایات زیادی هم داره که تاکید بر اول وقت خواندن نمازدارد روایتی داریم که هر کاری اگر در اول وقت انجام گیرد بهترین و با کیفیت ترین است .

خوب دیگه فکر کنم برای اثبات اول وقت خواندن نماز کافی باشه البته اگه دوستانت روایتی یا مطلبی در این مورد دارن خوشحال میشیم بشنویم .

فعلا یا علی تا بعد

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

چهارشنبه 23/5/1387 - 5:50 - 0 تشکر 52054

سلام

به نظر من راز نماز فرصت تحول معنوی هست که خداوند به انسان میده و متاسفانه انسان بی تفاوت از کنارش رد میشه

یا علی

چهارشنبه 23/5/1387 - 21:53 - 0 تشکر 52186

آرامشی که تو نماز پیدا می کنم تو هیچ وقتی نمی تونم داشته باشمش .

پنج شنبه 24/5/1387 - 18:7 - 0 تشکر 52315

سلام دوستان

ممنونم ازهمراهی  دو دوست عزیز. انتظاراستقبال بیشتری از دوستان داشتم .

دوستان عزیز ببخشید من اولش این که اصلا چرا نماز میخونیم رو نگفتم . همان طور که خیلی شنیدیم میگن نماز تشکر از خداوند است در حالیکه فلسفه اصلی نماز تشکر نیست بلکه تشکر یکی از درس هایی است که از نماز میگیریم .نماز هدیه ای است به خداوند باید هدیه را طوری به معشوق تقدیم کرد که او دوست می دارد . نماز درس زندگی است . بسیاری درسها در آن نهفته که به مرور بیان میکنیم .از جمله درس هایی که نماز به انسان میدهد درس خودخواه نبودن ، نظم و انضباط،زندگی هدفمندو پاک و سالم،مدیریت زمان ،رهایی از اضطراب ،تشکر ، اعتماد به نفس،مثبت اندیشی و......است .پس تشکر یکی از درسهایی است که نماز به ما یاد میدهد .

در روایات بسیار به نماز تاکید شده بطوریکه یک سوم کلام معصومین در مورد نماز است . رسول خدا قبل از ترک دنیا به حضرت علی گفتند : الصلاة الصلاة الصلاة . دقیقا 1000 بار در قرآن از نماز سخن گفته شده .

انشاءالله در ادامه حکمت و راز وضو گرفتن را بیان خواهیم کرد . دوستان عزیز لطفا همکاری کنید تا با یاری همدیگر بحث رو پیش ببریم.

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

شنبه 26/5/1387 - 17:12 - 0 تشکر 52597

حضرت امام صادق(ع) فرمودند: ( احب الاعمال الی الله عزوجل، الصلاه و هی آخر الوصایا الانبیاء)، نماز گرامی ترین و محبوب ترین اعمال نزد خداوند است و آخرین سفارش پیامبران می باشد

الهی و ربی من لی غیرک... 

يکشنبه 3/6/1387 - 10:54 - 0 تشکر 53761

سلام دوستان

ممنونم از همراهی دوستان عزیز . و اما ادامه مطلب : راز وضو را در ادامه برایتان بیان میکنم .

اولا وضو طهارت است که برای شروع یک رابطه پاک باید طاهر شویم . اما چرا از صورت شروع میکنیم؟ صورت نقطه شروع یک ارتباط است . ابتدا نقطه شروع ارتباط را پاک میکنیم .بعد دست ها را دست نشانه قدرت است . قدرت خانم ها در لطافتشان است و قدرت آقایون در زور بازوشون . پوست داخلی دست لطیف است شاید به همین دلیل خانمها آب رو داخل دست و آقایون پشت دست می ریزند . با این کار لطافت خانمها پاک میشود و این لطافت رو نباید بیهوده از بین برد زیرا پاک شده . همین طور آقایون قدرتشون و زور بازوشون با این کار پاک شده و نباید آن را در همه راهی به مصرف برسانند .آرنج جایی است که دست شکسته میشود آب از آرنج ریخته میشود یعنی اگر مرد و زن لطافت و قدرتشان را پاک نگه ندارند شکسته میشوند و به راه کج میروند . در ادامه راز مسح کشیدن رو بیان خواهم کرد.

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

شنبه 16/6/1387 - 14:28 - 0 تشکر 55808

سلام دوستان

قرار شد در ادامه راز مسح کشیدن را براتون بیان کنم . سر نماد تفکر است . یعنی فکر ما با وضو گرفتن پاک میشود . پاها نماد قدم برداشتن است . باهمین دستی که فکر را پاک کردیم پاها را نیز پاک میکنیم. یعنی با فکر پاک ، قدم در راه زندگی بر می داریم .

پس در وضو از سر تا پا را پاک کردیم . از وقتی که چشم انسان به دنیا باز میشود تا هر جا که قدم بر میدارد باید پاک شود . و با وضو پاک میشود پس نباید ما آن را  آلوده کنیم .

حال راز قبله : کعبه شرافت مکانی دارد . شریف ترین مکان روی زمین است که این از نظر علمی هم ثابت شده .بالای کعبه فرشته ها طواف میکنند . پس وقتی میلیونها مسلمان به یک نقطه توجه میکنندکعبه میشود یک نقطه معنوی و نورانی . ایستادن به طرف قبله آموزش زندگی هدفمند است .

در ادامه به راز اعمال خود نماز خواهیم پرداخت.

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

يکشنبه 17/6/1387 - 12:13 - 0 تشکر 55987

سلام دوستان

و اما راز اعمال نماز :

اول نیت:نیت نماز برای این است که یاد بگیریم در زندگی هر کاری میکنیم برای خدا باشد و نیتمان تنها قربه الی الله باشد.هر کاری که ما انجام میدهیم مزدی دارد مثلا غذا میخوریم مزدش این است که شکم سیر میشود .حال اگر نیتمان برای هر کاری قربه الی الله باشد علاوه بر مزد ، مقام هم به ما میدهند . مثلا همین غذا خوردن را اگر با نیت الهی بخوریم( مثلا با این نیت که خدایا غذا میخورم تا توان داشته باشم و بتوانم تو را عبادت کنم و به خلقت خدمت کنم ) علاوه بر سیر شدن که مزدش است مقامی هم برای ما نزد خداوند ثبت میشودو در واقع آن کار برایمان عبادت محسوب میشود . پس میتوان حتی همین کارهای مباح را هم با نیت الهی به عبادت تبدیل کرد .

برای نیت دست ها را بالا می آوریم و کارهای بد را پشت سر می اندازیم با دستمان .سپس دست ها به سمت آسمان بالا آمده میگوئیم الله اکبر با دستانمان خدا را میخواهیم که بزرگترین است و میخواهیم با خدا اوج بگیریم و به دریای وجود خداوند بپیوندیم و چیزهای دنیایی و حتی خودمان را در مقابل خدا کوچک ترین ها ببینیم .

ادامه دارد....

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

پنج شنبه 11/7/1387 - 16:19 - 0 تشکر 62111

....وخدایی که در این نزدیکی است.

سلام دوستان

بعد از نیت میرسیم به راز سوره حمد :بسم الله الرحمن الرحیم : به نام خداوند بخشنده مهرباناز همین اول که وارد نماز میشویم خداوند میگوید من مهربانم و بخشنده تا احساس آرامش کنیم . فرض کنید شما نزد یه بزرگی مثلا رهبر معظم دعوت شده اید . قبل از اینکه برید برای این دعوت چقدر اضطراب دارید که چی میشه . و بالاخره با استرس زیاد میرید نزد اون بزرگ . اگه وقتی وارد میشید ایشون بیان جلو و نوازشتون کنن و با مهربانی و لبخند باهاتون راحت صحبت کنند چه حسی بهتون دست میده؟ مسلما خیلی آروم میشید دیگه اون اضطراب رو ندارید و با آرامش و خوشحالی قرار میگیرید . در اول نماز هم خداوند مهربان دست نوازش به سر ما میکشد و میگوید من مهربانم راحت باشید .

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

پنج شنبه 11/7/1387 - 16:31 - 0 تشکر 62118

الحمد لله رب العالمین : حمد و ستایش مخصوص خداوند ،پروردگار جهانیان است .خداوند پروردگار جهانیان است . یعنی کل این جهان متعلق به خداوند است . و ما به خاطر این نعمت ها ایشان را سپاسگزاریم . همچنین به خاطر اینکه نزد خداوند حضور داریم و فرصت دیگری داریم که با ایشان مناجات کنیم سپاسگزاری میکنیم . همان طور که از آن آدم بزرگ ( مثال رهبر ) سپاسگزاری میکنیم در ابتدا که شایستگی حضور نزد ایشان را یافته ایم .ادامه دارد .....

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی