انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 336)
يکشنبه 29/5/1391 - 10:14 -0 تشکر 518979
چگونگی رویت هلال ماه در عربستان و ایران


اگر در عربستان و چند كشور دیگر عید اعلام شود، نخستین پرسشی كه ممكن است برای مردم ما پیش بیاید، ‌این است كه دور تا دور شما، همه كشورها اعلام كردند اول یا پایان رمضان است! ایران چه مزیتی دارد كه در خاكش ماه را نمی‌بینید و بقیه می‌بینند؟ یك باور نادرستی بین برخی از مردم و از سال‌های دور هست كه می‌گویند اگر امروز عربستان عید بوده، فردا ایران عید است!

به گزارش جهان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب ، در همین باره، «سیدمحسن قاضی‌میرسعید»، ركورد دار استهلال در دنیا و صاحب سبك در این باره گفت: در عربستان برای اثبات رویت هلال ماه نو، دو شاهد عادل كافی است. آنجا اعلام می‌كنند كه مردم بروند برای رویت و هر دو نفری كه به متصدی محلشان بگویند ماه را دیده‌اند و او هم این مسأله را گزارش كند، از نظر عربستان مورد پذیرش است!

 
وی افزود: در سال 76 كه به عربستان سفر كرده بودم، با یكی از شیعیان عربستان كه عضو شورای هلال ماه عربستان بود، صحبت كردم و می‌گفت كه زورش به جایی نمی‌رسد و او هم معتقد بود به اشتباهاتی كه در آنجا دارند.

 
قاضی میرسعید ادامه داد: این مسأله را مقایسه كنید با كشورمان كه كه حدود 150 گروه رصدی ورزیده و مجهز به تلسكوپ دوچشمی، برای استهلال تشكیل می‌شود و به نقاط صعب‌العبور می‌روند و در كشورهای دیگر مثل عربستان سعودی فقط هفت گروه علمی برای رصد اقدام می‌كنند.

 

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

يکشنبه 29/5/1391 - 10:14 - 0 تشکر 518980

وی گفت: مرحوم آیت‌الله طالقانی، خاطره‌ جالبی دارند از همین بحث رویت هلال در عربستان:


«سال 1333 یا 1332،‌ وقتی می‌رفتم برای تشرف به حج، با رئیس كاروان بحث كردیم كه شما چرا می‌گویید فردا اول ذی‌‌‌الحجه است؟ اول ماه، دو روز دیگر است. آنها گفتند نه فردا است. گفتم بسم‌الله؛ همین امروز برای رصد ماه می‌رویم. رفتیم و هوا هم خوب بود و هلال ماه را هم ندیدیم. طرف مقابل دید كه اوضاع خیلی خراب است، به ما گفت: حالا شما بیایید و یك روز تخفیف بدهید! یك روز هم ما... و قضیه را تمام كنیم!» جالب اینجاست كه پس فردا هم كه رفتند اصلا هلالی دیده نشده بود. بعداً كه رفته بودند، یك هلالی را ـ كه خیلی واضح هم نبود ـ دیده بودند.


این عضو ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب افزود: گمان می‌‌كنم سال 73 یا 74 بود، درست در زمانی كه داشتند نماز عید فطر انجام می‌دادند كسوف شده بود! اصلا نماز برگشت داده شد به نماز آیات. دو سال پیش هم، پس از اینكه در عربستان اعلام شد كه هلال ماه رؤیت شده، مقارنه شد! یعنی در وقتی كه اعلام رویت شده بود، ماه، هنوز در چرخش به دور زمین، به شرق خورشید نرسیده بود تا ماه جدیدی شكل بگیرد.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

يکشنبه 29/5/1391 - 10:14 - 0 تشکر 518981

قاضی میرسعید ادامه داد: اگر در عربستان و چند كشور دیگر عید اعلام شود، نخستین پرسشی برای مردم ما ممكن است پیش بیاید، ‌این است كه دور تا دور شما، همه كشورها اعلام كردند اول یا پایان رمضان است! ایران چه مزیتی دارد كه در خاكش ماه را نمی‌بینید و بقیه می‌بینند؟


در این باره باید توضیح بدهیم كه اگر یك نفر از چراغ قرمز رد شد، 50 نفر دیگر هم رد شدند، آیا این 50 نفر هم خلاف نكردند فقط یك نفر اول خلاف كرده؟ این 50 نفر هم خلاف كردند دیگر!


ركورددار استهلال در دنیا خاطرنشان كرد: عربستان در بین كشورهای اهل تسنن، به عنوان كشور «ام‌القراء» به شمار می‌آید و در تقویمش هر تغییری انجام دهد، 20 یا 30 كشور طبق همان عمل می‌كنند. مثلا یك بار در یك كنفرانس علمی، طرف بلند شد و محكم زد روی میز كه آقا وقتی در مكه هلال ماه را دیدند، باید همه جای دنیا قبول كنند! مكه را باید ام‌القرا قرار دهیم! وقتی ماه را شروع كرد باید شروع بكنیم، تمام كرد باید تمام بكنیم!


وی در پایان گفت: خوب، اگر هلال را در مكه ببیند، ممكن است بشود این را برای مراكش هم معتبر دانست (از نظر علمی)، چون مختصات ماه این طوری اقتضا می‌كند، ولی اگر در اندونزی و مالزی ماه را ببینند، در مكه كه رویت نمی‌شود، چه؟ مگر روزه گرفتن در روز عید فطر حرام نیست؟ ما از این گرفتاری‌ها در جهان اسلام داریم... پس بنابراین، به قطعیت می توانم اعلام كنم با توجه به ظرافت های علمی و نجومی كه ستاد استهلال در ایران مد نظر دارد، نظر این ستاد همیشه قطعی بوده كه حال ممكن است چنان كه گفته شد یك سال با عربستان ـ با همان شیوه ابتدایی استهلال خودشان ـ هماهنگ شود و یك سال نه.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی