بهداشت و سلامت (بازدید: 179)
يکشنبه 29/5/1391 - 2:37 -0 تشکر 518911
چاقی و رژیم های کاهش وزن

چرا رژیم‌های تک‌غذایی ممنوع؟

 


رژیم تک‌بعدی، عبارت است از مصرف اشکال مختلف یک ماده غذایی خاص در کوتاه‌مدت که افرادی به کار می‌برند که می‌خواهند سریعاً به کاهش وزن دست یابند.

رژیم‌ تک‌غذایی

انواع رژیم‌های تک غذایی شامل رژیم مایعات، رژیم‌های کم کربوهیدرات یا با پروتئین و چربی بالا هستند یا از مواد غذایی‌ای تشکیل شده‌اند که کالری منفی ایجاد می‌کنند که در آن‌ها به جای دریافت کالری از مصرف غذا، کالری بیشتری سوزانده می‌شود.

از جمله رژیم مایعات، رژیم با آب ساده، آب سبزیجات و میوه‌جات یا آبگوشت است.

 

* به گفته کارشناسان webmd، از رژیم‌های تک غذایی می‌توان به رژیم گریپ‌فروت اشاره کرد. این رژیم 12 روزه به دلیل این که در آن کالری مورد نیاز روزانه دریافت نمی‌شود، می‌تواند موجب کاهش وزن شود. ضمن این که در گریپ‌فروت آنزیمی وجود دارد که باعث اسهال و در نتیجه کاهش وزن بیشتر می‌شود. این رژیم کاملاً ناسالم است، چرا که می‌تواند باعث از دست رفتن آب بدن و الکترولیت‌ها شود. همچنین از آنجا که حاوی اسید زیادی است، می‌تواند باعث از بین رفتن مینای دندان، حتی در کوتاه‌مدت شود. در نوع دیگری از رژیم گریپ‌فروت، صبحانه شامل تخم‌مرغ، ژامبون و نصف گریپ‌فروت است. در این رژیم نیز کمبود کلسیم، ویتامین‌ها و آهن وجود دارد.

 

* در رژیم سیب نیز افراد در طول روز این میوه را به عنوان صبحانه، ناهار و شام مصرف می‌کنند.

 

* رژیم سیب‌زمینی، یک رژیم هفت روزه دیگر است که ادعا می‌کند باعث کاهش وزن سریع می‌شود. در این رژیم ظاهراً احساس سیری و رضایت‌بخشی برای رژیم‌گیرنده وجود دارد، اما این رژیم به جز داشتن فیبر کافی، فاقد همه‌ی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری و نیز پروتئین است که از اجزای مهم تشکیل‌دهنده بدن است.

 

* در این میان رژیم بستنی شکلاتی ممکن است عالی به نظر برسد، اما پس از خوردن چهار کاسه بزرگ بستنی، جاذبه خود را از دست می‌دهد.

 

* رژیم سوپ کلم نیز با داشتن فهرستی از ترکیبات ازجمله میوه، سبزیجات (بجز سیب‌زمینی)‌ و حتی مقداری گوشت گوساله، به مدت هفت روز، سالم به نظر می‌رسد، اما افراد با پیروی از این رژیم، دچار سرگیجه می‌شوند.

 

* مواد غذایی‌ای که به عنوان کالری منفی مصرف می‌شود، شامل سبزیجاتی مانند چغندر، بروکلی، کلم سبز، هویج، گل‌کلم، مارچوبه و میوه‌هایی مانند سیب، توت آبی (قره‌قاط)‌ و زغال اخته هستند. این مواد غذایی می‌تواند به عنوان میان‌وعده ایده‌آل باشد، اما رژیم بر پایه آن‌ها نمی‌تواند از نظر تغذیه‌ای کامل باشد.

 

* در نوع دیگری از رژیم که بر میوه تاکید دارد، رژیم‌گیرنده در اولین وعده غذایی می‌تواند یک نوع از هر میوه‌ای را مطابق میل خود استفاده کند. در وعده بعدی تنها می‌تواند غذاهای حاوی کربوهیدرات مانند نان‌ها و سبزیجات را مصرف کند و برای وعده سوم می‌تواند یک وعده دیگر کربوهیدرات یا وعده پروتئینی که شامل گوشت‌ها و لبنیات است، مصرف کند. این رژیم، 35 روزه است و در برخی روزهای آن، رژیم‌گیرنده، تنها باید یک نوع ماده غذایی مانند انگور یا هندوانه را در برنامه غذایی خود داشته باشد.

رژیم سوپ کلم نیز با داشتن فهرستی از ترکیبات ازجمله میوه، سبزیجات (بجز سیب‌زمینی)‌ و حتی مقداری گوشت گوساله، به مدت هفت روز، سالم به نظر می‌رسد، اما افراد با پیروی از این رژیم، دچار سرگیجه می‌شوند

 

این رژیم می‌تواند کاهش وزنی حدود 9 کیلوگرم در 35 روز داشته باشد که با توصیه‌های علمی مبنی بر حدود 3/6 کیلوگرم در ماه مغایرت دارد. ضمن این که این رژیم به دلیل تاکید مصرف زیاد بر میوه و مجاز نبودن بر مصرف همزمان کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها که ترکیب آن‌ها در فرآیند هضم غذا و واکنش‌های متقابل آنزیماتیک لازم است، ناقص و از لحاظ ذائقه‌ای نیز نامتناسب است. به طور مثال شما نمی‌توانید پاستا را با سس گوشت یا چیزبرگر بخورید.

 

* رژیم‌های پرکربوهیدرات (عمدتاً برنج)  می‌تواند برای افرادی که مشکل قند خون دارند، مسئله‌ساز باشد.

 

* خوردن سویای زیاد نیز در این رژیم، بر هورمون‌های زنانه (به خصوص استروژن)‌ تأثیر می‌گذارد، همچنین اثر منفی بر کارکرد تیروئید دارد.

 

* از سایر رژیم‌های تک‌بعدی می‌توان به رژیم پنیر، تخم‌مرغ، تن ماهی و... اشاره کرد. به طور کلی رژیم‌های پرپروتئین و پرچربی که حاوی مقادیر زیادی گوشت و سایر منابع حیوانی است و غذاهای پرکربوهیدرات (مانند غلات، حبوبات، میوه‌ها، نان، برنج، سیب‌زمینی و سبزیجات نشاسته‌ای)‌ در آن‌ها محدود است، در طولانی‌مدت باعث مشکلات زیادی برای سلامت می‌شود، چرا که اولاً شما مقدار زیادی از وزن خود را به علت از دست دادن آب کم می‌کنید و این مسئله می‌تواند باعث احساس خواب‌آلودگی و ضعف شود. ثانیاً مواد کتونی که در جریان خون ساخته می‌شود، می‌تواند باعث بی‌آبی بدن، سردرد، تهوع، بدی تنفس و تجزیه ماهیچه‌ای شود. همچنین کتوز می‌تواند برای افراد دیابتی کشنده باشد و منجر به مرگ جنین در زنان باردار شود. میزان کم کربوهیدرات در این رژیم، تحمل فرد را نسبت به فعالیت‌های فیزیکی کاهش می‌دهد و کاهش مصرف غلات سبوس‌دار، میوه و سبزیجات، باعث کاهش مواد مغذی مانند ویتامین‌های گروه B، فیبرهای فیتوشیمیایی و فیبر غذایی می‌شود (فیبر ناکافی می‌تواند باعث مسائلی مانند یبوست و دیورتیکولوز شود و خطر انواع سرطان‌ها را افزایش دهد.) همچنین میزان بالای کلسترول و چربی‌های اشباع شده، عوارض جانبی مانند تشکیل رسوب چربی در رگ‌های خونی و بیماری‌های قلبی را در پی دارد و سطح بالای اسید اوریک می‌تواند احتمال افزایش نقرس را زیاد و بر ذخایر کلسیم در استخوان‌ها اثر داشته باشد و نیز به دلیل مشکل از بین بردن مواد زائد حاصل از متابولیسم پروتئین، باعث ایجاد بیماری‌های کبدی یا کلیوی شود.

رژیم‌ تک‌غذایی

* نوع دیگری از رژیم‌های غذایی که به تازگی مورد توجه قرار گرفته، رژیم بر اساس گروه خونی است. ادعاهایی مبنی بر این رژیم وجود دارد که هر نوع خونی، علامت آنتی‌ژنی منحصر به فرد خود را دارد که به طور منفی به غذاهای خاصی واکنش نشان می‌دهد و اشخاص سطح متفاوتی از اسیدیته معده و آنزیم‌های گوارشی را دارند که با نوع خون مرتبط است. بر اساس این تئوری، رژیم غذایی شامل فهرستی از غذاهایی است که باید خورده یا از آن‌ها اجتناب شود، به طوری که در گروه خونی O متابولیسم افراد با گوشت‌های بدون چربی، ماکیان و ماهی سازگار است و بهتر است غلات و حبوبات محدود شود، گروه خونی A با رژیم‌های سبزیجات و گروه خونی B با لبنیات کم‌چرب و گوشت سازگاری دارد و گروه‌های خونی AB نباید غذاهای دریایی مصرف کنند. از نظر علمی، هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر این که رژیم‌های غذایی باید بر مبنای گروه خونی باشد، وجود ندارد و حذف گروه‌های کامل غذایی ممکن است باعث کمبود مواد مغذی شود.

 

* در برخی رژیم‌ها، تنها یک وعده غذا در روز خورده می‌شود. متخصصان در مورد رژیم‌های تک‌وعده‌ای، بر این عقیده‌اند از آنجا که واکنش‌های شیمیایی، متابولیسم بدن را هدایت می‌کند و غذایی که می‌خورید، روند متابولیسم را حفظ می‌کند، هنگامی که تنها یک وعده غذا در روز خورده می‌شود، ممکن است کلسترول و فشار خونتان بالا رود و علاوه بر این، باعث ایجاد گرسنگی در تمام روز شود و میزان هورمون کورتیزول را نیز کاهش دهد. کورتیزول باعث ارسال گلوکز بیشتر به خون در موارد استرس‌زا می‌شود. در طولانی‌مدت، متابولیسم کند می‌تواند تلاش‌های شما را برای کاهش وزن، بی‌حاصل کند.

بررسی‌ها نشان داده رژیم‌های گرسنگی یا با کالری بسیار پایین، ممکن است مقاومت به انسولین را ایجاد کند و بیماری دیابت را در افرادی که سابقه دیابت نداشته‌اند، آشکار کند. همچنین تأثیر رژیم‌های نیمه گرسنگی بر دستگاه گوارش و قلب دیده شده، به طوری که کاهش ذخایر پروتئین بر کارکردهای دستگاه گوارش اعم از هضم و جذب اثر گذاشته، باعث کاهش ذخایر ازت بدن به خصوص ماهیچه قلب می‌شود و نیز عواقبی مانند افت فشار خون، ایست ناگهانی قلب و سنگ‌های کیسه صفرا را به دنبال دارد. مهم نیست چه ماده غذایی منفردی استفاده می‌کنید، چرا که هر چه باشد، بزودی خسته‌کننده و ناخوشایند می‌شود. نظر اکثریت بر این است که کاهش وزن در رژیم‌های کم‌کالری، بیشتر بر اثر از دست دادن آب است، نه چربی به علاوه وزن اضافی به دست آمده در طولانی‌مدت، نمی‌تواند با راه‌حل‌های سریع، کاهش یابد.

 بررسی‌ها نشان داده رژیم‌های گرسنگی یا با کالری بسیار پایین، ممکن است مقاومت به انسولین را ایجاد کند و بیماری دیابت را در افرادی که سابقه دیابت نداشته‌اند، آشکار کند

 

کارشناسان livestrong معتقدند هیچ ماده غذایی نمی‌تواند چربی را بسوزاند، برخی مواد غذایی مانند کافئین میزان متابولیک را برای کوتاه‌مدت افزایش می‌دهد، اما برای کاهش وزن قابل توجه نیست. سوزاندن چربی نیاز زمان دارد و نباید بیش از 2 پوند (9‌/‌0 کیلوگرم)‌ در هفته باشد. یک ماده غذایی نمی‌تواند حاوی همه ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر یا پروتئین مورد نیاز بدن باشد و شخص رژیم‌گیرنده را بزودی با چالش‌های تغذیه‌ای پایین آمدن سیستم ایمنی و نیز مشکلات روحی و ذهنی روبه‌رو می‌کند،‌ در ضمن چنین رژیم‌هایی می‌تواند منجر به وضعیت YO-YO شود، به طوری که شخص با برگشت به عادات طبیعی، سریع‌تر دچار اضافه وزن می‌شود. امروزه بیشتر متخصصان تغذیه از تقسیم غذاها به دو دسته خوب و بد اجتناب می‌کنند. دکتر بلاتز در وب‌سایت Webmed می‌گوید: همه غذاها حتی چیپس و بستنی در صورتی که در حد اعتدال و با یک رژیم غذایی متنوع مصرف شود،‌ می‌تواند با سلامت سازگار باشد. به یاد داشته باشید تنها راه درست کاهش وزن، داشتن برنامه غذایی متعادل همراه با ورزش است.

what`s life?life is love.
يکشنبه 29/5/1391 - 2:41 - 0 تشکر 518918

توصیه‌های مفید برای پیشگیری از سلولیت

اگر تحت هر شرایطی، شخص قادر به دفع کامل سموم بدن از قبیل اسید اوریک، اسیدلاکتیک و اسید اکسالیک از طریق دستگاه ادراری، گوارشی و یا تعریق پوستی نباشد، بافت غبغب، ملتحمه، شانه‌های چاق، ساق فربه و نشیمنگاه حجیم فرد مبتلا، جایگاه لانه گزینی مواد زائد و سمی می‌گردد.سلولیت

بافت ملتحمه مبتلا به سلولیت از ماده لنفی مملو از سموم انباشته شده و مرتباً به وسیله این مواد تحریک می‌گردد. در نتیجه تحریکات متوالی، بافت ملتحمه منقبض و از آب میان بافتی انباشته می‌شود. رفته‌رفته آب تجمع یافته جهت خنثی‌سازی و کاهش اثر سموم به صورت ماده لزج و نیمه جامدی تغییر شکل می‌دهد و نهایتاً ادامه این فرایند، موجب پرخون و دردناک شدن بافت‌ها خواهد شد که روز به روز شدت التهاب و دردناک شدن آن افزایش می‌یابد. زمانی که شدت التهاب به اوج خود می‌رسد، موجبات ظهور اسکلروز و یا آتروفی بافت فراهم می‌شود.


التهاب بافت و اعصاب سمپاتیک چنان انقباضی را ایجاد می‌کند که درد جانکاه ناشی از آن فرد مبتلا را به آه و فغان وامی‌دارد. متأسفانه، واکنش‌های پی در پی و زنجیروار راه خروج لنف مسدود شده را بسته و مانع از هدایت مواد پیش گفت به ارگان‌های دفعی می‌گردد. انباشتگی سموم به دام افتاده و زندانی شده جدار زندان خود را دچار التهاب و آماس بیشتر نموده و اقشار سفت و سخت‌تری را تشکیل می‌دهد. گرچه این بیماری بیشتر در خانم‌ها امکان ظهور می‌یابد، بین 25 تا 30 درصد از موارد بروز آن در مردان نیز مشاهده شده؛ اما به علت آنکه سلولیت ایجاد شده در مردان خفیف‌تر و سبک‌تر است، لذا کمتر موجبات شکوه و شکایت آن‌ها را فراهم می‌سازد.توصیه‌های تغذیه‌ای:


1- تناسب و تعادل مصرف درشت مغذی‌های انرژی‌زا یعنی پروتئین‌ها، چربی‌ها و روغن‌ها و قندها (تک قندی، دو قندی و قندهای مرکب)، به طوری که تعادل میان دریافت و مصرف انرژی بسته به جنس و حالت فیزیولوژیک بدن به طور کامل حفظ گردد.


2- منابع غذایی انتخابی در جهت تنظیم جیره غذایی روزانه و هفتگی، باید دربردارنده کلیه ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن باشند تا از تحلیل و تهی شدن ویتامین‌های سیزده‌گانه، مواد معدنی شانزده‌گانه و اسیدآمینه‌های بیست‌گانه جلوگیری شود.
استفاده بیشتر از غذاهای آب‌پز، بخارپز یا فرپز به جای خورش‌های پرچرب و انواع گوشت‌های سرخ کرده قرمز و سفید (ماکیان و آبزیان) و سایر مواد غذایی سرخ‌


شده در روغن‌های حیوانی یا گیاهی هیدروژنه و جامد

3- تنوع در انتخاب گروه‌های غذایی بسیار ضروری است؛ چرا که هیچ ماده غذایی، حتی یک گروه غذایی دربردارنده انواع محصولات، قادر به تأمین نیاز بدن به پنجاه ریزمغذی و بیست متابولیت حاصل از درشت مغذی‌های گروه قندها و چربی‌ها نمی‌باشد.

البته در شرایط فیزیولوژیکی خاص و ابتلا به این یا آن بیماری با توجه به نوع تغییرات به وجود آمده، ممکن است نیاز به برخی مواد مغذی و گروه‌های غذایی حاوی آن، افزایش یا کاهش یابد.احتیاط‌ها و توصیه‌های لازم در بیماری سلولیت:


الف- اجتناب از مصرف غذاهای سنگین و دیرهضم، گوشت‌های پرچرب، جگر به خصوص جگر مرغ، غاز، اردک و مرغ و خروس‌های درشت و پیر، کله پاچه و سیرابی، مغز، زبان، گوشت بناگوش، روغن‌های حیوانی، پیه خوک و گاو، لبنیات پرچرب و خامه‌ای، چاشنی‌هایی مانند سیرترشی، شورها و ترشیجات، به ویژه از نوع غیرخانگی، چیپس، سیب‌زمینی سرخ‌کرده تهیه ‌شده از بیرون یا سیب‌زمینی‌های آماده فریز شده، انواع شیرینی‌جات و بستنی‌های سنتی و خامه‌ای، مشروبات الکلی، نوشابه‌های رنگی و طعم‌دار، توتون و سیگار


ب- کاهش مصرف ادویه‌جات و نمک


ج- کاهش دریافت قهوه و چای، پنیرهای کهنه، گوجه‌فرنگی و لیموترش


د- استفاده بیشتر از غذاهای آب‌پز، بخارپز یا فرپز به جای خورش‌های پرچرب و انواع گوشت‌های سرخ کرده قرمز و سفید (ماکیان و آبزیان) و سایر مواد غذایی سرخ‌شده در روغن‌های حیوانی یا گیاهی هیدروژنه و جامدمواد غذایی مفید برای مبتلایان به سلولیت:


1- انواع سبزیجات به صورت خام یا آب‌پز


2- سالادهای متنوع غنی‌شده با گندم یا ماش جوانه‌زده به همراه سس‌های تهیه شده از روغن زیتون یا کنجد، ماست، کچاپ، آب لیمو یا آب نارنج یا آب غوره خانگی


3- گوشت حیوانات جوان و فاقد چربی به صورت فرپز یا آب‌پز یا کباب شده به صورت غیرمستقیم (با کباب‌پزهای گازی، ذغالی یا برقی)؛ مانند دونر کباب


4- سیب‌زمینی آب‌پز، فرپز یا تنوری


5- تخم‌مرغ آب‌پز


6- ماهی کم‌چرب تهیه‌شده به صورت فرپز یا بخارپز یا کباب شده


7- لبنیات کم‌چرب


8- انواع نان‌های سبوس‌دار یا پردانه یا نان‌های تهیه شده از مخلوط آرد گندم و جوی غنی‌شده با مغز دانه‌های کنجد، خشخاش، تخم کدو، آفتابگردان یا تخم کتان به شرط آنکه خمیر این نان‌ها به وسیله خمیر ترش یا خمیر مایع تخمیر و ورآمده و از جوش شیرین در تهیه آن‌ها استفاده نشده باشد.نوشیدنی‌های مفید: آب یا آب معدنی خالص، چای سبز، چای سیاه طبیعی فاقد ترکیبات طعم‌دهنده یا رنگ‌دهنده، دم‌کرده پوست سیب، کاکل ذرت، گزنه و گل گاوزبانتخلیه سموم با استفاده از مواد غذایی زیر:


1- استفاده از کمپوت سیب بدون شکر و کته بدون روغن و نمک به مدت 24 تا 48 ساعت، بدون استفاده از سایر مواد غذایی.


2- افزودن گندم جوانه زده به سالادها و پیش‌غذاهای تهیه‌شده از چغندر قرمز خام یا پخته، کدوی سبز، کرفس، هویج، شلغم، ترب سفید و سیاه، زیتون سبز یا سیاه، والک، کاهو، خیار، پیاز سفید، کنگر، کاسنی، جعفری، ترخون، گل کلم، کلم قرمز، لوبیا سبز و سیب‌زمینی آب‌پز.


طرز تهیه گندم جوانه‌زده


گندم پاک شده و فاقد آلودگی را به مدت 24 ساعت در آب خیس نموده و سپس به مدت 48 ساعت در پارچه مرطوبی قرار دهید. بعد از این مدت گندم جوانه زده که با فشار دادن شیره ای از آن خارج می‌گردد، قابل مصرف بوده و می‌توان آن را به مدت چند روز در یخچال نگهداری کرد. استفاده از این ماده غذایی ارزشمند که از منابع غنی ویتامین E یا آلفاتوکوفرول می‌باشد و همچنین در اثر جوانه زدن، مواد مغذی مهم دیگری از گندم نیز آماده جذب بهتری شده‌اند، برای همه افراد توصیه می‌گردد.


3- استفاده از 300-200 گرم از انواع میوه‌جات فصل برای دسر یا میان‌وعده


4- نوشیدنی‌های مفید: آب یا آب معدنی خالص، چای سبز، چای سیاه طبیعی فاقد ترکیبات طعم‌دهنده یا رنگ‌دهنده، دم‌کرده پوست سیب، کاکل ذرت، گزنه و گل گاوزبانتوصیه‌های کلی:


با کاهش تدریجی وزن به موازات استفاده از مواد غذایی سالم، کم‌چرب، متنوع، متعادل، متناسب و فاقد هرگونه آلودگی و عدم استفاده از مواد غذایی غیرمجاز که به آن‌ها اشاره شد، اقدامات زیر نیز در جهت دستیابی به نتیجه مطلوب موثر است.


1- انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب و سبک مانند پیاده‌روی در فرصت‌های موجود


2- تنفس عمیق و شکمی در فضای باز فاقد آلودگی و سرشار از اکسیژن، به ویژه صبح زود در پارک، کوهپایه‌ها (روزهای بعد از بارش و وزش باد مناسب‌ترین زمان برای بهره‌گیری از هوای تمیز و سرشار از اکسیژن می‌باشد)


3- ماساژ ملایم نقاط انباشته شده از سلولیت با یک برس نرم یا دستکش حوله‌ای به طور مرتب و به شکل دورانی در جهت عقربه‌های ساعت
هر دو یا سه هفته یک‌بار، یک روز از سبزیجات و میوه‌جات خام و پخته استفاده


کرده و از مصرف کلیه مواد غذایی حیوانی، روغن‌های مایع و جامد گیاهی و حیوانی


و تنقلات مختلف خودداری کنید تا به سم‌زدایی بدن و آماده‌سازی و جوان شدن


بافت‌ها کمک شود

4- استفاده از دوش آب گرم و سرد به طور متناوب (2 دقیقه آب گرم، یک دقیقه آب سرد و انجام این عمل سه مرتبه پی در پی و پایان دادن آن با آب سرد) به ویژه با استفاده از دوش‌هایی که فشار آن‌ها قابل تنظیم است.

5- با استفاده از یک لوله خرطومی یا پلاستیکی یا آفتابه به طور مرتب از ناحیه بالای نشیمنگاه تا نوک پا آب سرد را جاری نموده، در ناحیه سرینی مدتی تأمل کنید. سپس سرازیر کردن آب به داخل ران‌ها را ادامه دهید و تا نوک پا برسانید.


6- هر دو یا سه هفته یک‌بار، یک روز از سبزیجات و میوه‌جات خام و پخته استفاده کرده و از مصرف کلیه مواد غذایی حیوانی، روغن‌های مایع و جامد گیاهی و حیوانی و تنقلات مختلف خودداری کنید تا به سم‌زدایی بدن و آماده‌سازی و جوان شدن بافت‌ها کمک شود.

what`s life?life is love.
يکشنبه 29/5/1391 - 2:41 - 0 تشکر 518919

مخصوص آقایانی که می‌خواهند خوش تیپ باشند

برای برخی، لاغری و زیبایی اندام یک امر زنانه است و مرد را چه به این حرف‌ها! حتی بعضی‌ها پا را فراتر می‌گذارند و می‌گویند: «همه‌ی ابهت مرد به شکمش است!».

وزنه


گوشتان به این حرف‌ها بدهکار نباشد، دغدغه‌ی وزن ایده آل و لاغری زن و مرد نمی‌شناسد. وزن متعادل یکی از پایه های سلامتی است. چاقی یکی از مشکلات اصلی آقایان است که می‌تواند به دیابت، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی عروقی منجر شود. از این گذشته وزن ایده آل، شما را خوش تیپ‌تر نشان می‌دهد و اعتماد به نفستان را بالا می‌برد. اگر شما هم قصد دارید وزن متعادل خود را حفظ کنید و یا چند کیلوی اضافه را آب کنید این مطلب به دردتان می‌خورد.از رژیم‌های سخت غذایی بپرهیزید


البته ما منکر کارآمدی برخی از این رژیم‌ها نیستم. این گونه رژیم‌های لاغری در گام اول شما را لاغر می‌کنند. مشکل زمانی به وجود می‌آید که رژیم را متوقف می‌کنید. در این صورت است که دوباره چاق می‌شوید و در بسیاری از موارد حتی چاق‌تر از قبل. این رژیم‌ها به گونه‌ای نیستند که کسی بتواند تمام طول سال با آن‌ها کنار بیاید. پس به جای این که خودتان را از خوردن و آشامیدن محروم کنید راه های دیگر را امتحان کنید.هر روز شش وعده غذا بخورید


یکی از همان راه های دیگری که گفتیم همین است. برنامه‌ی غذایی خود را اصلاح کنید و به جای پرخوری در هر وعده، تعداد وعده‌های غذایی‌تان را افزایش دهید و حجم کمتری بخورید. متخصصان حوزه‌ی تغذیه معتقدند تغذیه‌ی سالم بهترین روش خوش اندام بودن است. برای این کار مواد غذایی کم چرب، کم قند و سرشار از گلوسیدهای پیچیده میل کنید. حبوبات و نان کامل (سبوس دار) شما را به هدفتان نزدیک می‌کند به شرطی که میوه و سبزیجات و پروتئین‌های گوشت‌های کم چرب مانند سینه‌ی مرغ را فراموش نکنید.با ورزش منظم می‌توانید کالری‌ها را بسوزانید و توقع داشته باشید که لاغر شوید. توجه داشته باشید مدام یک ورزش را تکرار نکنید. یعنی زمانی که در باشگاه هستید مدام روی یک عضله کار نکنید. حتماً در حرکات ورزشی‌تان تغییر داده و تنوع ایجاد کنیدآقایان باز تاکید می‌کنیم به جای این که سه وعده غذای سنگین بخورید و بعد از آن نتوانید از جایتان تکان بخورید شش وعده غذایی داشته باشید و حجم کمتری میل کنید. بدن ما نیاز به انرژی دارد تا بتواند غذا را هضم کند. اگر در طول روز میزان سوخت و ساز بدن شما ثابت بماند، بدن مواد مغذی بیشتری جذب خواهد کرد. خوردن تدریجی باعث می‌شود که بدن به طور متناوب انرژی لازم را برای عملکرد خوب دریافت کند.


حواستان به کالری‌های دریافتیتان باشد


لاغر شدن یک دغدغه است اما مهم‌تر از آن لاغر ماندن است. آقایانی که نمی‌خواهند چاق شوند و یا آن‌هایی که می‌خواهند وزن ایده آل داشته باشند باید حواسشان به میزان کالری‌هایی که دریافت می‌کنند باشد. زمانی که سیر شدید دست از غذا بکشید. به بهانه‌ی این که خوشمزه است یا «دست پخت مامان است نمی‌شود از آن گذشت» کالری اضافی دریافت نکنید. زیاده‌روی آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل ممنوع. مواد غذایی سالم میل کنید. کم تحرکی را کنار بگذارید تا چاق نشوید.تکانی به خود بدهید


این که تغذیه‌ی سالمی داشته باشید فوق‌العاده است اما کافی نیست. شما باید تکانی به خودتان بدهید و ورزش کنید. برای این که قلب سالمی داشته باشید هفته‌ای سه مرتبه و هر بار 30 دقیقه نرم بدوید. نفس عمیق فراموشتان نشود. ورزش دو، قدرت قلب را افزایش می‌دهد و اکسیژن و خون بیشتری پمپاژ می‌کند. از این گذشته دویدن به سوزاندن کالری‌های مصرفی کمک می‌کند. سعی کنید در یک باشگاه ورزشی اسم نویسی کنید. با ورزش منظم می‌توانید کالری‌ها را بسوزانید و توقع داشته باشید که لاغر شوید. توجه داشته باشید مدام یک ورزش را تکرار نکنید. یعنی زمانی که در باشگاه هستید مدام روی یک عضله کار نکنید. حتماً در حرکات ورزشی‌تان تغییر داده و تنوع ایجاد کنید.کارتان را جدی بگیرید


می‌دانیم شما سرتان شلوغ است و خانم - بچه‌ها خرج و مخارجشان سر به فلک می‌کشد. می‌دانیم وقت ندارید ورزش کنید و به هر بهانه‌ای خواب را به پیاده روی و ورزش ترجیح می‌دهید. اما شما حتی می‌توانید سر کارتان نیز تحرک داشته باشید. پس بهانه نیاورید. به جای استفاده از آسانسور، پله‌ها را انتخاب کنید. وقت ناهار حرکتی بکنید. کمی راه بروید. هر از گاهی از پشت میزتان بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید.برنامه‌ی غذایی خود را اصلاح کنید و به جای پرخوری در هر وعده، تعداد وعده‌های غذایی‌تان را افزایش دهید و حجم کمتری بخوریدبعد از شام بلافاصله به رختخواب نروید و راه نزدیک‌ترین پارک یا فضای سبز منزلتان را در پیش بگیرید. وقتی سرکار می‌روید و یا به خانه بر می‌گردید چند ایستگاه را پیاده روی کنید.

ما هم می‌دانیم که با پله بالا پایین کردن و چند حرکت کششی ساده به سرعت لاغر و خوش تیپ نمی‌شوید. اما باید بدانید که همین حرکات ساده در طولانی مدت شما را به هدفتان نزدیک می‌کند. با تمام این کارها 50 کالری اینجا، 100 کالری آنجا می‌سوزانید و آخر سال می‌بینید که حدود 5 کیلو کم کرده‌اید.

what`s life?life is love.
يکشنبه 29/5/1391 - 2:41 - 0 تشکر 518920

ویتامین‌ها و املاح در خدمت خوش اندامی

اگر به دنبال وزن ایده‌آل هستید و می‌خواهید خوش تیپ باشید این مطلب به دردتان می‌خورد. باید بدانید برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند به لاغری و کاهش وزن کمک کنند.آهن، ویتامین C، منیزیم و غیره در خدمت زیبایی اندام شما خواهند بود. برای آشنایی با شیوه‌ی لاغری این مواد مغذی با ما همراه باشید.
ویتامین ث

ویتامین C: تجمع چربی‌ها را محدود می‌کند


ویتامین C می‌تواند همیار لاغری شما باشد. می‌پرسید چگونه؟ ویتامین C می‌تواند نقش موثری در سنتز نورآدرنالین داشته باشد. نورآدرنالین ماده‌ای است که از غدد فوق کلیوی ترشح می‌شود و تجمع چربی‌ها را محدود می‌کند. اما همه چیز به همین جا ختم نمی‌شود. این ریز مغذی موثر همچنین باعث می‌شود بدن راحت‌تر آهن را جذب کند برای همین خاصیت ضدخستگی دارد.


وقتی شما احساس شادابی می‌کنید و خسته نیستید تحرک بیشتری خواهید داشت. خودتان بهتر می‌دانید که تحرک بیشتر مساوی است با تجمع کمتر چربی‌ها در بدن. حواستان باشد که استرس و فشارهای روحی میزان ویتامین C بدن را کاهش می‌دهد برای همین است که بیشتر افراد در دورانی که فشارهای روحی بیشتری تحمل می‌کنند چاق‌تر می‌شوند.


مواد غذایی سرشار از ویتامین C: انگور فرنگی (200 میلی گرم در هر 100 گرم)، جعفری( 170 میلی گرم در هر 100 گرم) و گریپ‌فروت( 37 میلی گرم در هر 100 گرم)


ویتامین b

ویتامین B: سلاحی برای مبارزه با گرسنگی


ویتامین‌های گروه B، استرس، فشارهای روحی و به همین ترتیب خطر اضافه وزن را کاهش می‌دهند. واقعیت این است که این ویتامین‌ها باعث تولید ناقل‌های عصبی یا همان نروترانسمتورهایی( مانند تریپتوفان، دوپامین، سروتونین) می‌شوند که اعصاب شما را آرام می‌کنند. در این صورت میل به ناخنک زدن، پرخوری یا نیاز شدید به مواد غذایی شیرین کاهش می‌یابد. ویتامین‌های B6 و B9 نیز به بهبود عملکرد غده‌ی تیروئید کمک می‌کنند. اختلال در کار تیروئید روی وزن تأثیر می‌گذارد. البته حواستان باشد دریافت ویتامین B6 نباید بیش از 200 میلی گرم در روز باشد زیرا دز بالای آن باعث ایجاد مسمومیت می‌شود.


مواد غذایی سرشار از ویتامین B: ویتامین B6 به میزان قابل توجهی در سیر (1.2 میلی گرم در هر 100 گرم) و گردو ( 0.730 میلی گرم در هر 100 گرم)، ویتامین B9 در شاهی ( 0.2 میلی گرم در 100 گرم) یا اسفناج ( 0.19 در هر 100 گرم) وجود دارد.


منابع غذایی کلسیم

کلسیم: همیار لاغری


هر چند هنوز دانشمندان به درستی نمی‌دانند کلسیم با چه مکانیزمی باعث کاهش وزن می‌شود اما نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که این ماده‌ی معدنی شما را لاغر می‌کند. نتایج یک پژوهش آمریکایی که روی 54 زن بین 18 تا 31 سال انجام شده نشان می‌دهد این ماده‌ی معدنی به لاغری کمک می‌کند.


محققان معتقدند افرادی که روزانه کمتر از 780 میلی گرم کلسیم دریافت می‌کنند بیشتر در معرض اضافه وزن قرار می‌گیرند و خانم‌هایی که 780 میلی گرم کلسیم مصرف می‌کنند وزن ثابتی دارند. همین پژوهش نشان می‌دهد زن‌هایی که روزانه 1 گرم کلسیم دریافت می‌کنند لاغر می‌شوند. بنابراین به نظر می‌رسد شانس لاغری با مصرف محصولات لبنی بالاتر است.


مواد غذایی سرشار از کلسیم: شیر کم چرب ( 1300 میلی گرم کلسیم در هر 100 گرم) پنیر پارمیسان (1200 میلی گرم در هر 100 گرم). توجه داشته باشید که این پنیر در عین حال چرب است.


منابع غذایی پتاسیم

پتاسیم: جلوی احتباس آب را می‌گیرد


پتاسیم تأثیر مُدری دارد. یعنی ادرارآور است. در واقع این ماده‌ی معدنی میزان آب موجود در سلول‌ها را تنظیم و دفع کلیه‌ها را راحت‌تر می‌کند. پتاسیم همچنین هورمون آلدوسترون که در متابولیسم سدیم(نمک) نقش دارد را تنظیم می‌کند. در نتیجه پتاسیم نمی‌گذارد بدن شما دچار «ورم» شود.


مواد غذایی سرشار از پتاسیم: زردآلوی خشک(1520 میلی گرم در هر 100 گرم)، موز(1150 میلی گرم در هر 100 گرم) و زنجبیل( 1126 میلی گرم در هر 100 گرم)کروم: خواص ضدچاقی


کروم عملکرد انسولین را بهبود می‌بخشد. این ریز مغذی مسئول تنظیم میزان گلوکز خون است و می‌تواند نقش ضدچاقی داشته باشد. حواستان باشد فشارهای روحی تولید هورمون کورتیزول را افزایش می‌دهد و این هورمون به میزان ذخیره‌ی کروم بدن آسیب می‌رساند.


مواد  غذایی سرشار از کروم: سیب زمینی (0.030 میلی گرم در هر 100 گرم)، جعفری ( 0.007 میلی گرم در هر 100 گرم) اسفناج ( 0.005 میلی گرم در هر 100 گرم).


منابع غذایی آهن

آهن: موثر در جذب قندها


کمبود آهن از علائم کم خونی است که در پی آن خستگی به بار می‌آید. زمانی که بدن احساس خستگی می‌کند میل کمی به تحرک و سوزاندن انرژی دارد. این مسئله نیز به انباشته شدن کالری‌ها و در نتیجه تجمع چربی‌ها منجر می‌شود.


مواد غذایی سرشار از آهن: زنجبیل ( 14 میلی گرم در هر 100 گرم)، جعفری (5.5 میلی گرم در هر 100 گرم) و زردآلوی خشک ( 5.2 میلی گرم در هر 100 گرم).منیزیم

منیزیم: کالری می‌سوزاند


منیزیم به بدن کمک می‌کند تا به روش موثری از کالری‌های بدن استفاده کند. در واقع به نوعی باعث سوزاندن چربی‌ها می‌شود. برای همین کمبود این ماده‌ی معدنی روی اضافه وزن تأثیر می‌گذارد.


توصیه می‌کنیم مواد غذایی حاوی منیزیم را در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید و یادتان باشد که استرس میزان این ماده‌ی معدنی مفید را کاهش می‌دهد. بدن ما برای جبران استرس‌های وارد شده مصرف قند خود را بالا می‌برد. برای همین است زمانی که در بحران روحی قرار داریم میل زیادی به مواد غذایی شیرین نشان می‌دهیم.


مواد غذایی سرشار را منیزیم: گردو ( 252 میلی گرم در هر 100 گرم)، زنجبیل ( 157 میلی گرم در هر 100 گرم).

what`s life?life is love.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی