انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 465)
شنبه 28/5/1391 - 13:52 -0 تشکر 517940
راهکارهای موفقیت

ایجاد تغییر و تحول مثبت در زندگی فردی و بالارفتن از نردبان موفقیت در زندگی آرزوی هركسی است. اما به سلامت طی كردن پله های این نردبان مستلزم رعایت شرایط ذیل است

شنبه 28/5/1391 - 14:32 - 0 تشکر 518038

(الف) روی هر پله نباید بیش از حد معمول مكث كرد؛

شنبه 28/5/1391 - 14:34 - 0 تشکر 518042

(ب) پس از پیمودن پله اول، نوبت به پله دوم می رسد؛شنبه 28/5/1391 - 14:34 - 0 تشکر 518045

(ج) از نردبانی كه پایه اش شكسته است نباید استفاده كرد؛شنبه 28/5/1391 - 14:35 - 0 تشکر 518046

باید ابتدا جای پا را محكم كرد و سپس قدم بعدی را برداشت؛شنبه 28/5/1391 - 14:36 - 0 تشکر 518048

پس از استفاده از نردبان نباید آن راسرنگونش كرد.شنبه 28/5/1391 - 14:37 - 0 تشکر 518052

و امــا نردبان موفقیت شش پله دارد (شكل 1) كه گذراندن هریك از آنها اگر به درستی و با كیفیت مطلوب صورت گرفته باشد و شرایط پیش گفته رعایت شده باشد به تدریج شما را به پیروزی و كامیابی نزدیك تر می كند:


پله اول - خودشناسی و خودباوری: در اینجا شما باید به نداهای درونی كه از اعماق وجودتان برمی خیزد توجه كنید و آرزوهای قلبی تان را دریابید. سعی كنید از طریق تفكر و تجزیه و تحلیل خود، تواناییها واستعدادهایتان را كشف كنید.


وقتی كه وارد جزیره ناشناخته وجود خویش می شوید چیزهای شگفت انگیزی را مشاهده خواهید كرد. سپس خود را باور كنید و به خود، تواناییها و قدرتمندی تان ایمان بیاورید. بگویید: می توانم لذت و احساس خوشایندی كه در هنگام گفتن می توانم در شما پدید می آید با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست. اگر شما اطمینانی مطلق كه ناشی از ایمان قوی است در خود به وجود آورید در آن صورت واقعاً به انجام هر كاری قادر خواهید بود ولو اینكه دیگران به غیرممكن بودن آن ایمان داشته باشند پس به خودتان تكیه كنید و همه چیز را از خودتان بخواهید، تنها شما هستید كه سرنوشت خود را معین می كنید. متاسفانه اكثر مردم اشتباهات و اهمال كاریهای خود را در زندگی به گردن تقدیر می اندازند.شنبه 28/5/1391 - 14:37 - 0 تشکر 518053

پله دوم - هدفگذاری :


 وجود هدف برای تعیین جهت حركت ما در مسیر زندگی ضروری است. وقتی هدفی روشن و چالش برانگیز در پیش داشته باشیم كه كمترین تردیدی درباره آن به خود راه ندهیم احساسی عالی به مـا دست می دهد.پس براساس استعدادها، قابلیتهــا و خواسته های واقعی خود اهداف بلندمدتی را برگزینید.بهتـــر است اهداف چندجانبه ای را در زمینه های علمی و تحصیلی، جسمانی و سلامتی، مذهبی، معنوی، شغلی و مالی و... انتخاب كنید. از این طریق تمام ابعاد وجودی خویش را گسترش می دهید. این اهداف را به طور واضح و دقیق مشخص كرده و حتماً برروی كاغذ بنویسید. زمان لازم برای رسیدن به آنها را تعیین كنید و نیز توجه داشته باشید كه اهداف باید در باورتان بگنجد و شوروشوقی را در شما برای رسیدن به آنها ایجاد كند.اهداف خود را همیشه همراه خود داشته باشید و هر روز آنها را مرور كنید و از خود بپرسید:


امروز چه كاری (هرچند كوچك) در راستای اهداف خود انجام داده ام؟ و هر از گاهی به بررسی آنها بپردازید شاید متوجه شوید كه اهدافتان خیلی كم بینانه و یا خیلی بلندپروازانه و غیرواقعی است در این صورت به تعدیل آنها پرداخته و حالت متعادلی را به وجود آورید.شنبه 28/5/1391 - 14:37 - 0 تشکر 518054

پله سوم - برنامه ریزی :


 برنامه عبارت است از: تعیین اهداف جزئی و كوتاه مدتی - كه در راستای اهداف بلندمدت قراردارند - و راه رسیدن به آنها.و برنامه ریزی تلاشی ذهنی است كه قبل از تلاش فیزیكی یا اقدام به انجام كار صورت گرفته و راه تحقق این اهداف تفكیك شده را معین می كند.


برای طراحی برنامه ای كارآ و اثربخش باید از تمام واقعیتهای مربوط موجود اطلاع حاصل كرده و با دیدی همه سونگركه فرصتها و محدودیتهای محیطی (بیرونی) و قوتها و ضعفهای فردی (درونی) را مدنظر قرار می دهد برنامه ای مناسب و انعطاف پذیر در جهت نیل به اهداف تدوین كرد.


در یك برنامه خوب فعالیتی كه باید انجام شود، روش انجام، زمان و مكان، منابع لازم و... قید می شود.شنبه 28/5/1391 - 14:38 - 0 تشکر 518056

پله چهارم - عمل و تلاش آگاهانه:


همه انسانهای مــوفق اهل عمل و تلاش اند. كسانی كــــه همواره در مورد اهدافشان سخن سرایی می كنند و هرگز دست به عمل نمی زنند موفقیتی نخواهند داشت. موفقیت هیچ ارتباطی به شانس ندارد. هرچه بیشتر تلاش كنیم و از خود فعالیت و حركت نشان دهیم به همان اندازه به مــــوفقیت نزدیكتر می شویم.


از آنجا كه عمر علاوه بر طول، عرض و عمق هم دارد. هرچه شدیدتر و بهتر كار كنید بیشتر زندگی می كنید، چرا كه به عرض زندگیتان می افزایید و در نتیجه شاداب تر، سرزنده تر و راضی تر خواهید بود. لذا شما باید حركت كنید. حركت باعث رشد و باروری اعتماد به نفس می شود. مستقیماً وارد عمل شوید و دست به اقدام بزنید زیرا كه اقدام ترس را از بین می برد.


بگویید: باید همین الان شروع كنم و شروع كنید صبر نكنید تا اوضاع مساعد شود، زیرا هیچ وقت نمی شود. انتظار برای فراهم آمدن شرایط مطلوب انتظاری است كه تا ابد به درازا می كشد.در عین حال، باید توجه داشته باشید كه تلاشهایتان آگاهانه، حساب شده و منظم باشد و كارها را از روی فكر و ذكاوت انجام دهید. همیشه به دنبال بهترین راه ممكن باشید. همیشه راه بهتری برای انجام كارها وجود دارد.شنبه 28/5/1391 - 14:38 - 0 تشکر 518059

پله پنجم - پشتكار و استقامت، صبر و انعطاف پذیری:


الف - پشتكـــار : وقتی كـــه وارد صحنه می شوید و دست به عمل می زنید قسمت عمده ای از كار را به انجام رسانیده اید اما برای تحقق هدف و كسب نتیجه باید حتماً پشتكار به خرج دهید و پیگیر باشید. پیگیری كارها مغز را فعال و امید به موفقیـت را در شـخص بارور می سازد.


اگر در كارها جدیت نداشته بــــــاشیم بی استعدادترین افراد مصمم و بااراده نیز از ما پیشی خواهند گرفت چرا كه فقدان استعداد، با مقاومت، سختكوشی ، نظم ، دقت و صبر وشكیبایی قابل جبران است.پس عزمی آهنین و راسخ پیشه كنید. هرگز از تلاش و كوشش خسته نشوید، آخرین كلید باقیمانده شاید بازگشاینده قفل در باشد.


ب - صبر : صبر داشته باشید، نگذارید مشكلات و موانع شما را ناامید كند. از مشكلات درس بگیرید و از هر خطایــی تجربه ای كسب كنید.


ج - انعطاف پذیری: در زمینه راههای رسیدن به هدف تعصب نشان ندهید و به یك راه معین نچسبید. به دنبال هدف نهایی باشید اما در عقاید خود خشك نباشید و قابلیت انعطاف داشته باشید. با دوباره سنجی برنامه هایتان دست به ابتكارات و ابــداعات جدید بزنید و راه حلهای آسانتر و عملی تر را جستجو كنید. وقتی كه صبر و استقامت و انعطاف پذیری از خود نشان دادید كامیابی شما را در برمی گیرد و طعم پیروزی را می چشید.برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی