انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 131)
جمعه 27/5/1391 - 9:41 -0 تشکر 516248
مراقبت از فرزندان در برابر غریبه‌ها

اگر چه بیشتر والدین مرتب به بچه‌هایشان گوشزد می‌كنند كه هرگز با شخصی كه او را نمی‌شناسند جایی نروند، ولی سخنان آن‌ها تا چه اندازه برای فرزندانشان مفید است؟

آیا كودكان ما هنگامی كه با آن‌ها نیستیم حرف‌هایمان را به یاد می‌آورند؟

جمعه 27/5/1391 - 9:43 - 0 تشکر 516249

اولین چیزی را كه باید به خاطر سپرد این است كه كودكان در سنین 6 تا 8 سالگی بی‌تجربه و كم‌عقل هستند البته كارهای‌شان به اندازه بچه‌های كوچك‌تر نسنجیده نیست. آن‌ها نمی‌توانند تشخیص دهند كه چگونه از خود در مقابل افرادی كه سعی در فریب دادنشان دارند، دفاع كنند. اصولاً این گروه سنی از مفاهیم انتزاعی و نظری درك محدودی دارند.

طبق نظر دكتر بیكر نویسنده كتاب «از فرزندانتان  در برابر دزدان و متجاوزان حمایت كنید»: یك راهنمایی  ایمنی جامع نظیر «با افراد غریبه صحبت نكن» بسیار سودمند است چون معنی كلمه «غریبه» بر افراد زیادی دلالت می‌كند. آیا نامه‌رسان (پستچی) یك غریبه است؟ همچنین دكتر بیكر می‌گوید: «والدین نباید فرض كنند كه فرزندانشان می‌توانند در شناخت افراد از یكدیگر تفاوت قائل شوند.»

جمعه 27/5/1391 - 9:44 - 0 تشکر 516250

معمولاً كودكان 6 تا 8 ساله در دستورالعمل‌های  كلی مشكلاتی دارند. لازم است كه آن‌ها با نمونه حقه‌هایی كه دزدان استفاده می‌كنند، آشنا شوند و با نشان دادن جاهایی كه این اتفاق افتاده آن‌ها را آگاه سازند. به عقیده دكتر بیكر: «اگر شما همراه فرزندتان به پارك می‌روید و نكات ایمنی را در آن‌جا به او آموزش می‌دهید.  اگر او تا كنون از این مسایل خیلی وحشت داشته است، درك این مسایل برای او خیلی ساده‌تر خواهد بود.»

جمعه 27/5/1391 - 9:47 - 0 تشکر 516251

مادرت، مرا فرستاد

در نقش كسی بازی  كردن برای كودكان بسیار مفید است زیرا آن‌ها در این سن از این گونه نقش‌بازی كردن‌ها لذت می‌برند.
استفاده از عروسك‌های خیمه‌شب‌بازی یا هر وسیله دیگری كه با آن بتوان فیلمنامه‌ای را بازسازی كرد كه در آن مهاجمان برای اغفال كودكان استفاده می‌كنند، بسیار مفید و سودمند است.
به عنوان نمونه یك عروسك خیمه‌شب بازی می‌خواهد آب‌نبات یا اسباب‌بازی به عروسك دیگر بدهد، او جواب منفی داده و به طرف مادرش می‌دود و موضوع را به او می‌گوید.یا با «لگوهای بزرگ» ماشینی درست كنید و این ماشین توسط یك راننده درشت هیكل حركت می‌كند و راننده به طرف كودكی می‌رود و می‌گوید كه والدینت بیمار هستند و آن‌ها مرا فرستاده‌اند تا تو را نزدشان ببرم.

جمعه 27/5/1391 - 9:48 - 0 تشکر 516252

نشان دهید كه چگونه یك آدم قوی و درشت می‌تواند كودكی را كه خیلی نزدیك ماشین است به زور داخل خود‌رو كند. بدون بروز دادن هیچ‌گونه ترسی در رابطه با این كه چه اتفاقی خواهد افتاد، به كودكان توضیح دهید كه بدون اجازه پدر و مادر سوار ماشین كسی نشوند، این مطالب را هر 3 تا 6 ماه برای فرزندتان تكرار كنید، برای این كه آن‌ها در این سن قدرت حافظه بالایی ندارند.
پیتر بنكس، مدیر یكی از مراكز نگهداری كودكان در آمریكا تأكید می‌كند: «وظیفه ماست كه محیط امنی برای فرزندانمان به وجود آوریم.» با انجام دادن این كار، می‌توان آزمایش كرد كه آیا فرزندتان از لحاظ عاطفی به اندازه كافی بالغ شده تا وقت‌های آزادش را دور از چشم و زبان شما در حیاط پشت خانه‌تان سپری كند.
به عنوان نمونه، اكثر كودكان 7 ساله در هنگام تنها قدم زدن در مدرسه به قدر كافی مواظب خود نیستند یا نمی‌توانند بیرون از مدرسه نیز از خود محافظت كنند.
در بسیاری از جوامع این كار غیرمنطقی است كه كودك زیر 10 سال خانه را به تنهایی ترك كند (یا تنها به بیرون برود). سپس همراه فرزندتان از طریق آموزش قوانین امنیتی یك همكاری خوب و ایمنی را تعیین كنید.
آن‌ها را یادداشت كنید و پس از آن كه كودكتان نیز توافق خود را به امضا رساند، آن را پست كنید.

جمعه 27/5/1391 - 9:50 - 0 تشکر 516253

هنگام شنیدن اخبار ترسناك چه واكنش‌هایی باید نشان داد

به نظر می‌رسد بهترین راه برای شناسایی و تقویت كردن مسایل امنیتی، نشان دادن بدون پرده در مورد كودك‌ربایی از طریق اخبار سراسری باشد، ولی كارشناسان اخطار می‌دهند كه این نوع «ترساندن مستقیم و بدون پرده» می‌تواند باعث كابوس‌های شبانه و نگرانی‌های بی‌مورد شود. در این جابه این می‌پردازیم كه روش صحیح كدام است و چگونه باید عمل كرد.
- هنگامی كه گزارش‌هایی در مورد ربودن كودكان از طریق رادیو و تلویزیون در محلی كه فرزندانتان در آن‌جا قرار دارند، پخش می‌شود، فوراً آن‌ها را خاموش كنید.
- اگر شما این اخبار را دیدید و باعث آشفتگی خاطرتان شد این موضوع را اصلاً جلوی فرزندتان مطرح نكنید. به عقیده یكی از متخصصان: «كودكان متوجه ترس و اضطراب شما كه تحت اختیارتان نیست، می‌شوند».
- اگر فرزندتان این حملات و تجاوزات را از طریق اخبار می‌بیند یا می‌شنود و از شما توضیح بیشتری می‌خواهد، اصلاً وارد جزئیات نشوید. خیلی مختصر توضیح دهید كه به یك كودك حمله می‌شود و سپس پلیس سر می‌رسد و آن‌ها، او را دستگیر می‌كنند.

جمعه 27/5/1391 - 9:52 - 0 تشکر 516254

به كودكتان تأكید كنید كه:

- قبل از این كه جایی برود، با شما یا شخص دیگری كه سرپرستی او را به عهده دارد، موضوع را در میان گذارد. او باید توضیح دهد كه كجا، چه‌طور و با چه كسی می‌خواهد برود و چه موقع باز‌می‌گردد. اگر تصمیمش عوض شود، حتماً باید به شما بگوید.
- هرگز بدون اجازه شما سوار ماشین هیچ‌كس نشود، حتی اگر آن شخص آشنا مثلاً همسایه باشد.
- به هیچ وجه بدون رضایت شما از كسی پول و یا هدیه قبول نكند. اگر فردی قول داد كه برای او كادو بگیرد و یا به او پول بدهد، باید بدون هیچ كم و كاستی موضوع را با شما در میان ‌گذارد.
- مواظب باشند كه هرگز گول خلافكارانی كه با سر هم كردن داستان‌های متقاعد كننده قصد دزدیدن كودكان را دارند، نخورند: آن‌ها اكثرًا می‌خواهند كه در پیدا كردن آدرس كمكشان كنند.
- به آن‌ها بگویید كه در این مواقع، آن‌ها را بزنند، برای درخواست كمك فریاد بكشند، بی‌شرمانه عمل كنند یا حتی اگر احتمال می‌دهند كه خطر در كمین است فرار كنند.
- فوراً از یكی از والدین، سرپرست و یا شخص دیگری كه در كنارش احساس امنیت می‌كند، كمك بخواهد بخصوص اگر كه به او گفته باشد به كسی چیزی نگوید.
افراد مطمئن می‌توانند معلمانی باشند كه فرزندتان به خوبی آن‌ها را می‌شناسند، یك پلیس یا یك خانم پیر و مسن (از لحاظ آماری حداقل كسی كه كمترین آسیبی به یك كودك می‌تواند برساند)

منبع: Parents     
http://www.hamshahri.org/News/?id=12227

جمعه 27/5/1391 - 16:14 - 0 تشکر 516515

سلام
ممنون از مبحث خوبتون
کودکان را نه باید اینقدر در مورد دزدی ها براشان گفت که بترسند و نه اینکه چیزی بهشون نگیم که وقتی با اینچنین دزدی هایی مواجه میشوند ندونن چکار باید بکنند.
باید به طریقی با چگونگی اینگونه دزدی ها آگاهشون کرد ولی بهشون بفهمونیم که اگر عاقل باشند و باهاشون نرن اونها کاری به کارشون ندارند.
البته ممکنه بعضی از دزدی ها به گونه ای باشه که بچه را به زور میبرن که در ان صورت هر چقدرم بچه آگاه باشه بازم نمیتونه کاری بکنه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی