انجمن ها > انجمن ادبيـــات > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادبيـــات (بازدید: 164)
جمعه 27/5/1391 - 2:17 -0 تشکر 515791
رنج و روزگار فردوسی

بر گرفته از  http://www.anobanini.ir/index/fa/1386/11/post_109.php#more

نویسنده: زینب مقدسی جهرمی zeinab_moghaddasi (at) yahoo {dot} com

امروز همه کس می داند که فردوسی بزرگترین شاعر ایران و شاهنامه ی او ارزنده ترین شاهکار جاودانی زبان و اندیشه و فرهنگ ایرانی است و بسیاری از محققان به حق آن را بزرگترین حماسه ی جهان خوانده اند.
فردوسی یک شاعر معمولی نظیر هزاران گوینده یی که در این مرز و بوم و به زبان این ملت شعر سردوه اند و دیوان ها ترتیب داده اند یا داستان سرایی که منظومه ای بدیع و دلنشین آفریده باشد نیست. او حکیم، رهبر فکری و صاحب درد ملت خویش است و هر ایرانی وظیفه دارد که در شناختن و شناساندن او در حد امکان بکوشد.

جمعه 27/5/1391 - 2:18 - 0 تشکر 515792

برای شناخت شخصیت والای فردوسی و زندگی و اندیشه ی او، علاوه بر توجه به قراین و اشارات پراکنده ای که در شاهنامه هست، تاریخ و وضع فکری و اجتماعی دوره ی او را باید بررسی کرد. اما متون تاریخی هم طبق معمول از آنچه می جوییم خالی است. خبرهای پراکنده ای است از جنگ ها و آشوب ها و عزل و نصب وزیران و دیگر هیچ.
این دهقان آزاده ی خراسانی، این ایرانی بیداردل ژرف اندیش، وقتی به فکر سرودن حماسه ی ملت خویش افتاد که این سرزمین از دو سو در برابر ترکتازی نظامی و سیاسی و فرهنگی بیگانگان، بی یار و یاور بود. از یک سو خلافت بغداد با عصبیت قومی عربی بر آن بود که فرهنگ و آداب و رسوم و تشخص ملی اقوام تابعه را نابود سازد؛ از دگر سو اقوام تازه نفسی از آن سوی سیحون سر بر آورده بودند و خاندان های ایرانی را که حامی فرهنگ ملی ایران بودند؛ یک به یک از میان بر می داشتند.

جمعه 27/5/1391 - 2:18 - 0 تشکر 515793

در آن روزهای خواری و زبونی و سرافکندگی، این آزادمرد دانادل، یک تنه به یادی ایران برخاست و طبع توانا و اندیشه ی آفریننده ی خویش را در خدمت احیای مفاخر ایران و ایرانی نهاد. او تصمیم گرفت با سرودن داستان های ملی و تاریخ باستانی سرشار از عظمت و غرور و فر و شکوه، افتخارات فراموش شده ی روزگاران سرافرازی را به یاد ایرانیان بیاورد و روح آزادگی و گردنفرازی و بزرگواری را در آنان بدمد و عشق به ایران و خشم و بیزاری از دشمنان ایران را در دل های آنان بر انگیزد.
فردوسی، نام و یاد و افسانه های قهرمانان ایرانی را جاودانه کرده است، اما در این میان بزرگترین قهرمان، خود او و باشکوه ترین حماسه، کار و زندگی و رنج و روزگار خود اوست. او در روزگاری شاعری را آغاز کرد که جامعه ی او غرق تباهی و تیره روزی و پراکنده اندیشی و جنگ و کشتار بود.

جمعه 27/5/1391 - 2:19 - 0 تشکر 515794

جهان کرده ام از سحن چون بهشت
                                        از این پیش تخم سخن کس نکشت
بناهای آباد گــــــــــــــــــردد خراب
                                        ز باران و تابش آفـــــــــــــــــــــتاب
پس افکندم از نظم کاخــــــی بلند
                                        که از باد و باران نیابد گــــــــــــــزند
نمیرم از این پس که مــــن زنده ام
                                        که تخم سخن را پراکـــــــــــنده ام


آری حکیم ما نمیرد. هرگز نمی میرد چه با بیان حقایق باقی، خود به بقای مطلق می رسد و تا ابد پایدار باقی گشته است. شاعرانی که در طول تاریخ از موهبت ایمان راستین و نوشین زلال عرفان از جان گوهربار قرآن برخوردار گشته اند نامی برتر از شاعران دیگر یافته اند. حکیم        
فردوسی در نامه باستان خود با شیوایی و بیان جنبه های گوناگون روح انسانی پرداخته و       خوبی و بدی و خوبان و بدان را برابر هم قرار داده است و سرانجام کار ایشان را به گونه ای     دلکش به نظم کشیده و عبرت از آن را در آینه زمان انداخته است                                          

جمعه 27/5/1391 - 2:19 - 0 تشکر 515795

معانی و بحث و رسایی معنا از جمله ویژگی های بزرگترین آثار ادب فارسی بلکه ادب جهان است. شاعر توانای حماسه پرداز ما در جای جای این کتاب عظیم، استادی و سخنوری و ذوق سلیم را به مقامی بالا رسانده است و شور و حال حماسی را در دل خوانندگان و شنودگان زنده می کند و میل و رغبت و نیکی و نیکوکاری ها و اخلاق پسندیده و جوانمردی ها و دلیری ها و ایمان به پروردگار یکتا را در جانها می پروراند. ابیات شاهنامه چنان استوار سروده شده اند که در بلندای تاریخ ادب پیوسته نمونه فصاحت و بلاغت و احساس و حرکت و حیات در سرزمین شعر فردوسی موج می زند و چنان صحنه ها و حوادث قهرمانان زنده وصف شده اند که گویی با خواننده و شنونده گفتگو می کنند. حکیم طوس درهای آداب و فنون شعر و ادب و فرهنگ های گوناگون فارسی، ترکی و عرب را کوبیده و نجد و حجاز و بزم و غضب را با زیبایی و طراوت و آهنگ فراوان در پیچ و خم صحنه ها و میدان ها و نقشه های نگارین و دلربا به نیکویی پرورانده است. حکیم فردوسی با ظرافت عواطف را بر می انگیزد، می خنداند، می گریاند و شور و حال را در لابلای قیل و قال پهلوانان، نعره و فغان سربازان یاد می آورد و در حالی که دل را به ذکر یزدان پاک آرامش می دهد و جانها را از آلایش پاک می سازد با قدرت و توان، فارسی کهن را پاس می دارد و با تصاویر گوناگون و رنگارنگ انبساط خاطر را فراهم می سازد. نامه باستان و کارنامه راستان زندگی ملتی را به نقش می کشد که به نیروی راستی و امانتی یزدان در برابر حوادث روزگار با قامتی پایدار به بلندای تاریخ سر بر افراشته به پا خاسته.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی