انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 136)
پنج شنبه 26/5/1391 - 23:27 -0 تشکر 515631
راهكارهای اسلام برای ایجاد یك زندگی شیرین

راهكارهای اسلام برای ایجاد یك زندگی شیرین به باور برخی روان شناسان، غالب كشاكش های خانوادگی، سردی ها و خانه گریزی ها، بدزبانی ها و جدایی ها به دلیل نبود جاذبه الهی یعنی مودت و رحمت و شفقت و بهره مندی از آرامش روانی است. حتی ریشه بسیاری از اختلالات رفتاری و كژروی های اجتماعی مثل اعتیاد به سیگار و الكل و مواد مخدر در بین برخی زنان و مردان متاهل را (می توان در ناامنی روانی و فقر عاطفی بین همسران جست وجو كرد).


سلام دوستان امیدوارم پاسخگو باشید

شنبه 28/5/1391 - 10:4 - 0 تشکر 517766

به باور برخی روان شناسان، غالب كشاكش های خانوادگی، سردی ها و خانه گریزی ها، بدزبانی ها و جدایی ها به دلیل نبود جاذبه الهی یعنی مودت و رحمت و شفقت و بهره مندی از آرامش روانی است. حتی ریشه بسیاری از اختلالات رفتاری و كژروی های اجتماعی مثل اعتیاد به سیگار و الكل و مواد مخدر در بین برخی زنان و مردان متاهل را (می توان در ناامنی روانی و فقر عاطفی بین همسران جست وجو كرد).

شنبه 28/5/1391 - 10:4 - 0 تشکر 517767

راه های تحكیم مودت


چه كنیم تا پیوند و صمیمیت و نشاط روحی و شفقت میان زن و شوهر استمرار یابد و جاذبه الهی مودت، عمیق و ریشه دار گردد؟
در پاسخ این سئوال اگرچه محققان توصیه های فراوانی بیان كرده اند، اما مهم ترین راه های آن به اختصار ذكر می شود.

شنبه 28/5/1391 - 10:5 - 0 تشکر 517768

گذشت و اغماض


از میان توصیه هایی كه اسلام به زن و شوهر كرده، گذشت و اغماض هر یك از لغزش ها و كج خلقی های دیگری و چشم پوشی و نادیده گرفتن اشتباهات و خطاهای یكدیگر در درجه اول قرار دارد. (به بهترین نامی كه او دوست دارد صدایش كند). اسلام می خواهد همواره تنور عشق و محبت و صفا و صمیمیت میان زن و شوهر گرم باشد، از این رو توصیه می كند با واژه ها و نامی یكدیگر را صدا كنند كه همسر خیلی خوش دارد، مثلا عزیزم
سلام كردن: زن و شوهر در سلام گفتن به همدیگر پیشی بگیرند. هنگام وارد شدن به خانه با صدای بلند و با خوش رویی و نشاط و محبت آمیز سلام بگوید و موقع بیرون رفتن از خانه، با همان كیفیت خداحافظی كند، حتی هنگامی كه از خواب بیدار می شوند، به همدیگر سلام كنند.
پیشواز و بدرقه رفتن: لازم است كه زن هنگام بیرون رفتن شوهر او را بدرقه كند و مرد با نشاط با همسرش خداحافظی نماید. موقع داخل شدن به خانه به استقبال شوهرش رود و اگر چیزی خریده، از دستش بگیرد و خدا قوتی به او بدهد. شوهر نیز خسته نباشید بگوید و خدا قوتی به همسرش بدهد و از كارها و زحماتش تقدیر و تشكر كند.

شنبه 28/5/1391 - 10:5 - 0 تشکر 517769

روزی مردی خدمت پیامبر اسلام(ص) آمد و عرض كرد: همسری دارم كه هرگاه وارد خانه می شوم، به استقبال من می آید و چون خارج می شوم، بدرقه ام می كند. هنگامی كه مرا ناراحت ببیند می گوید: اگر برای مخارج زندگی ناراحتی، بدان كه خدا روزی ما را تضمین كرده، پس بی جهت غصه نخور، اگر برای آخرت ناراحتی، خدا غصه ات را زیادتر كند.
پیامبر(ص) فرمود: «خداوند روی زمین كارگزارانی دارد و همسر شما یكی از عاملان و كارگزاران خدا روی زمین است. خداوند به خاطر زن استقبال و بدرقه و حرف هایش، نصف پاداش شهدا را به او عنایت می كند.»
سخن محبت آمیز هنگام تندی و خشونت: گفت وگو و سوال و پاسخ زن و شوهر باید مودبانه، محبت آمیز و صمیمی باشد و در برابر كلمات تند و خشنی كه گاه از همسر خود می شنود، متانت، حوصله و بزرگواری نشان دهد تا صحنه نزاع به مجلس شوخی و میدان رزم و ستیز به مجلس بزم تبدیل شود.
موثرتر از كلمات و واژه ها برای ایجاد محبت و نفرت، آهنگ صدا، حركات دست و چشم و ابرو و سایر اعضا یا سكوت های به جا وطرز نگاه كردن به همسر است.
نظافت و تمیزی شوهران: اسلام برای دلگرم شدن زنان به زندگی وجلب محبت آنان به مردان توصیه می كند كه لباس و سر و وضع خود را تمیز و اصلاح كنند، مسواك بزنند و آراسته و پاكیزه باشند تا زنانشان به نامحرم تمایل پیدا نكنند.
پیامبراكرم(ص) در دنباله این حدیث می فرماید: «گروهی از مردان بنی اسرائیل چنین نكردند، در نتیجه زنان شان از آنان دلسرد شدند و با گرایش به نامحرم به زنا رو آوردند.»

شنبه 28/5/1391 - 10:5 - 0 تشکر 517770

آرایش و پیرایش زنان برای شوهران: اسلام به زنان توصیه می كند كه خود را برای همسران در منزل زینت و آرایش كنید و با لباس و آرایش در زیباترین چهره و قیافه نزد شوهران جلوه گری نمایید تا همسرانتان به زنان نامحرم دل نبندند. نیز بانوان را از ظاهر كردن آرایش و پیرایش شان نزد نامحرم نهی كرده است. امام صادق(ع) فرمود: «سزاوار نیست كه زن هیچ گاه، حتی در پیری و كهنسالی، بدن خود را بدون زینت گذارد، اگرچه با آویزان كردن گردن بندی باشد، چنان كه سزاوار نیست كه (چشم و ابرو) و دست آنان بدون رنگ باشد.
تهیه هدیه و سوغات: زن و شوهر لازم است به بهانه های مختلف زمینه فراهم كردن خوشحالی همدیگر را فراهم سازند، مثلا در سالگرد تولد، ازدواج، یا اعیاد مذهبی و هنگام بازگشت از سفر با تهیه هدایا و سوغات اسباب خوشحالی همدیگر را فراهم كنند.
عیب پوشی و رازداری: یكی از ویژگی های همسران شایسته و وفادار، رازداری است. زن و شوهر باید حافظ اسرار یكدیگر باشند، چنان كه قرآن می فرماید: لباس یكدیگر باشند وعیب ها و ضعف ها و كمبودهای زندگی را برای دیگران اگرچه نزدیك ترین فرد باشد نقل نكنند. بدانند افشای عیب واسرار همسر خیانت تلقی می گردد. خداوند یكی از همسران پیامبر(ص) را به خاطر افشای سر همسرش مورد نكوهش و ملامت قرار می دهد و در صورت تكرار وی را به طلاق تهدید می كند.
اظهار محبت ها و دوستی ها: زن و شوهر باید بدانند كه روی كره زمین نزدیك تر از همسر كسی نیست، پس اگر سعادت و خوشبختی می خواهند، لذت و صفای زندگی می طلبند، غمخوار و دلسوز یكدیگر باشند و محبت ها را از درون دل خود به زبان جاری كنن و محبت و علاقه قلبی خود را ابراز نمایند.

شنبه 28/5/1391 - 14:36 - 0 تشکر 518049

سلام ممنون از مبحث خوبتون
برای همین هست که میگویند اسلام دین کاملی است چون در ریز مسائل وارد شده و حتی خیلی از مشکلات را هم که در این زمان پیش میاد برای ذوجین را میشود با دستورات دینی حل کرد و از اسلام مشورت گرفت.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی