سينما و تلویزیون (بازدید: 255)
سه شنبه 24/5/1391 - 23:34 -0 تشکر 512984
تاریخچه تئاتر

دوست داریم شما را با هنر تئاتر آشنا کنیم .  وچون برای آشنایی با هر هنری  بهتر است اول درباره تاریخ آن بدانیم.تصمیم گرفتیم اول در باره به وجود آمدن هنر تئاتر تاریخچه کوتاهی تهیه کنیم وسپس در باره  هنرتئاتر درکشورهای دیگروانواع مختلف نمایش و  اطلاعات دیگربرایتان بنویسیم

 

سه شنبه 24/5/1391 - 23:36 - 0 تشکر 512986

تتاتر یکی ازهنرهای هفتگانه است .کسانی که درباره بوجود آمدن تئاتر جستجو کرده اند میگویند سر چشمه آن از آیین هاست . آیین به مراسم مذهبی و اجتماعی می گویند . مثل مراسم عروسی یا مراسم سینه زنی در ماه محرم  در ایران و مراسم رقص های مخصوص در کشورهای دیگر انسان همیشه دوست داشته است به اتفاقاتی که خارج از اراده و میل اوست تسلط داشته باشد و این ویژه گی اصلی تئاتر است. 


تئاتر در مقایسه با هنرهای دیگر امکانات زیادی دارد برای اینکه از هنرهای دیگر مثل نقاشی ، ادبیات ، معماری ، موسیقی و ... در آن استفاده می شود کلمه  تئاتر (theater ) در اصل از کلمه  تآترون (theater on) است که قسمت اول آن تیه ((thea تماشاگران و یا محله تماشا است.


درزمان های قدیم ، تماشاگرن در سرازیری تپه ها می نشستند و مراسم مذهبی را که با آداب وتشریفات مخصوص در پایین همان تپه یا کناره معبد که محل عبادت بوده ، تماشا می کردند.

سه شنبه 24/5/1391 - 23:36 - 0 تشکر 512987

در این قسمت درباره آیین و ارتباط آن با تئاتر می خوانید . آئین ها و تئاتر از عوامل اساس مشابهی استفاده می كنند .

موسیقی ، رقص ، گفتار ، صورتك ، لباس ، اجراكنندگان ، تماشگر و صحنه 


در اجرای آیین  آرایش توسط رنگ ، خاكستر یا جوهر كه سطح بدن را می پوشاند برای كامل كردن صورتك و لباس بكار می رود آنطور كه گریم در تئاتر این كار را انجام می دهد 


بازیگران آیین باید بسیار ماهر و با انظباط باشند مثل بازیگران تئاتر 


برای اجرای آیین یكی پیشكسوتان یا سالمندان آشنا به آیین تمرین سختی را برای اداره ی اجرای خوب آیین بكار می گیرد كه كاملا با كارگردانی تئاتر قابل مقایسه است 


در قسمت بعد از نظرات دیگری درباره سرچشمه بوجود آمدن تئاتر بخوانید

سه شنبه 24/5/1391 - 23:37 - 0 تشکر 512989


  در این بخش  با نظرات دیگری درباره ی سرچشمه ی بوجود آمدن تئاتر آشنا خواهید شد .


با اینكه سرچشمه آیینی امروز پذیرفته ترین نظریه درباره ی بوجود آمدن تئاتر است اما جستجوگرانی هم اعتقاد دارند سرچشمه تئاتر داستانسرایی است . آنها می گویند كه گوش كردن و رابطه برقرار كردن با قصه ها جزو بزرگترین خصوصیات انسان است .


برخی می گویند تئاتر از رقص و حركات ضربی و ژیمناستیك و یا تقلید حركات و صدای حیوانات آغاز شده است . 


اما نه خصوصیت داستانسرائی انسان و نه علاقه ی او به تقلید ، هیچكدام نمی تواند او را بسوی آفریدن هنر تئاتر راهنمائی كرده باشد ، چرا كه اسطوره ها و داستانها هم در اطراف آیین ها بوجود آمده اند و تقلید از حیواناتی كه اندیشه و عقل ندارند هم نمی توانسته سرچشمه تئاتر باشد چرا كه آیین ها  از اندیشه و اعتقادات و میزان شناخت انسان شكل گرفته است  است .

چهارشنبه 25/5/1391 - 16:23 - 0 تشکر 514459

سلام دوستان کی ها اهل تاتر نگاه کردن هستند؟

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی