فرهنگ پایداری (بازدید: 94)
سه شنبه 24/5/1391 - 23:22 -0 تشکر 512890
ساخت باتری رادیو با پوست انار

بعد از ساخت باتری، علاوه بر اخبار ایران تمام خطبه‌های نماز جمعه‌ تهران، از تمام سخنرانی‌های شهید مطهری، شهید دستغیب و آیت‌الله جوادی آملی یادداشت برمی‌داشتیم و آنها را به صورت مجموعه‌ای بسیار نفیس، در دفترچه‌هایی می‌نوشتیم و به نوبت بین اسرا توزیع می‌کردیم.

 

 

در مدتی که در اسارت بودیم، به علت دوری از وطن و خانواده و نداشتن اطلاعات کافی و درست از وضع جنگ، تصمیم گرفتیم به هر ترتیبی که شده رادیویی به دست آوریم. سرانجام یکی از برادران آزاده در موقعیتی مناسب با مهارت تمام موفق شد رادیویی را از اتاق نگهبان‌های عراقی بردارد.

خبر یافتن رادیو بسیار مسرت‌بخش بود و از شادی در پوست خود نمی‌گنجیدیم. بعد از مشورت‌های زیاد با برادران دیگر، قرار بر این شد که یک نفر مسئول رادیو بشود، به صورت مخفیانه با کشیدن پتو روی سر خود به رادیو گوش دهد و رئوس مطالب را یادداشت کند تا آنها را در اختیار سایر برادران قرار دهیم.

مدت‌ها کار ما به این صورت بود که با تندنویسی، نکات مهم اخبار مربوط به ایران را دست به دست بین برادران پخش می‌کردیم تا اینکه باتری رادیو تمام شد.

اما از آنجا که تهیه‌ باتری بسیار سخت و دشوار بود، به این فکر افتادیم که باتری درست کنیم. به همین منظور اکثر برادران طرح‌ها و ایده‌های گوناگونی را ارائه کردند.

شب‌‌ها و روزهای بسیار، پیشنهادهای برادران را بررسی و آزمایش می‌کردیم ولی هر بار به بن‌بست می‌رسیدیم، تا اینکه سرانجام بعد از سه سال تلاش توانستیم یک نوع باتری درست کنیم که کسب این موفقیت برای ما بسیار خوشحال‌کننده بود.

این باتری در شبانه روز حدود یک ساعت برق رادیو را تأمین می‌کرد و این مدت برای نوشتن اخبار رادیو ایران کافی بود. باتری را هم از مقداری سیم‌پیچ، پوست انار و دیگر وسایل درست کرده بودیم. بدین صورت که مقداری پوست انار که از سطل آشغال سربازهای دشمن به دست آورده بودیم بعد از مدتی تبدیل به آب اسید شد و تعدادی سیم‌پیچ هم بود که آنها را داخل قوطی پلاستیکی قرار دادیم و با اضافه کردن کاغذهای زرورق سیگار، انرژی حاصل از این پیل‌های ابتکاری را افزایش دادیم.

بعد از ساخت باتری، علاوه بر اخبار ایران تمام خطبه‌های نماز جمعه‌ تهران و تمام سخنرانی‌های شهید مطهری، شهید دستغیب و آیت‌الله جوادی آملی در تفسیر سوره بقره را می‌گرفتیم و یادداشت برمی‌داشتیم و آنها را به صورت مجموعه‌ای بسیار نفیس و مفید که قابل استفاده برای عموم بود، در دفترچه‌هایی می‌نوشتیم و به نوبت بین اسرا توزیع می‌کردیم.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی