انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 125)
سه شنبه 24/5/1391 - 13:52 -0 تشکر 511894
چگونگی برخورد با اشتباهات نوجوان

نوجوانی، دوران آزمون و خطاست. زمانیکه والدین رابطی مستحکمی در فضای خانوادگی ایجاد کنند و زیرنظر خانواده نوجوان بتواند از اشتباهات خود تجربه بیاموزد و به خود اصلاحی بپردازد، والدین در جهت سلامت روان و خود اتکایی او گام برداشته اند.
نوجوانی با رشد اخلاقی، اجتماعی، شناختی و عاطفی همراه است. نوجوان از دوران کودکی فاصله گرفته و شبیه بزرگسالان شده است. اما هنوز تجربه و توانایی های بزرگسالان را کسب نکرده اند و دچار یکسری اشتباهات و خطاهای می شوند.

والدین در برخورد با اشتباهات نوجوان، به گونه ای باید برخورد کنند تا به بینش و درک او کمک کنند تا بتواند مسائل  خود را در زندگی به خوبی حل کند. بعنوان مثال از نوجوان بخواهند، عواقب رفتاری که انجام داده است را بازگو کند. بیان عواقب، شامل نکات مثبت و منفی یک مسئله است. بازنگری در مورد مساله و بیان نکات مثبت و منفی یک مسئله او را در جهت تفکر و تعقل یاری می رساند.

همچنین رابط خود را با نوجوان مستحکم کنید. بسیاری از اشتباهات نوجوان به دلیل فقدان رابطه صمیمانه او با والدینش  بوجود می آید، هنگامی که نوجوان از روابط موثر با خانواده محروم می شود زمینه خطاکاری در او رشد می یابد و بستر دوستی با افراد نامطلوب را فراهم می کند.

سه شنبه 24/5/1391 - 13:53 - 0 تشکر 511896

خانواده در هنگام بروز اشتباهات، باید زمینه جبران اشتباه را برای نوجوان فراهم کنند. هنگامی که نوجوان احساس کند، خانواده به او فرصت مناسب را می دهد تا بتواند بودن خود را تجربه کند و آنچنان که هست، نشان دهد. روحیه همکاری و نشاط در او بهبود می یابد و امیدوارانه تر می تواند به جبران اشتباهات خود بپردازد. و این تفکر در او شکل می گیرد که " اگر کار بدی کرده ام، خودم بد نیستم. فقط راه بهتری را بلد نبودم و حال سعی می کنم تا راه بهتری را پیدا کنم." یا " اگر کار بدی کرده ام، خودم بد نیستم، چون می توانم اشتباهم را جبران کنم." وقتی والدین فضای را ایجاد می کنند تا نوجوان اشتباه خود را بپذیرد و به جبران آن بپردازد در واقع مسئولیت پذیری را به او آموزش داده اند.

سه شنبه 24/5/1391 - 13:53 - 0 تشکر 511897

زمانیکه  نوجوان دچار اشتباه می شود فقط او را مورد سرزنش قرار ندهید، بهتر است انتظارات، قوانین و مقررات خود را مورد بازنگری قرار دهید. آیا این اشتباه والدین بوده است که انتظارات خود را واضح و مشخص بیان نکرده اند؟ آیا  والدین به نحوی او را رها کرده اند؟ آیا بین توانایی ها و انتظارات والدین تناسب لازم وجود نداشته است؟

در نهایت بازنگری به فعالیتها، نگرشها و وقت گذاشتن برای نوجوان به والدین کمک می کند تا در جهت درستی گام بردارند و به تقویت روابط خانوادگی بپردازند.

سه شنبه 24/5/1391 - 13:54 - 0 تشکر 511899

هنگامیکه والدین خود، دچار اشتباه می شوند سعی کنند با تدبر و تعقل به بررسی مشکل بپردازند و خود الگوی مناسب برای حل مشکلات باشند و مسئولیت اشتباهاتشان را بپذیرند و با اثبات مسئوولیت پذیری خود، می توانند به نوجوان آموزش دهند، مسئوول باشد تا نوجوان نیز از این الگو مناسب، استفاده کند

سه شنبه 24/5/1391 - 13:55 - 0 تشکر 511900

هنگامی که نوجوان به اشتباه خود اعتراف می کند از او بخواهید، بگوید چه عواملی موجب شده  تا او دچار این اشتباه شود؟ چگونه می تواند این اشتباه خود را جبران کند؟ چگونه می تواند جلوی چنین اشتباهات را در آینده بگیرد؟ در واقع با طرح چنین سئوالهای می خواهید فرصت لازم، برای رشد تفکر حل مسئله و انتقادی در نوجوان را بوجود آورید. تا موفقیت های او را در آینده افزایش دهید. خود اصلاحی برای یادگیری و رشد نوجوان بسیار مهم است. خوداصلاحی یک فرایند تدریجی است.  زیرا زندگی گذر از مرحله آزمون و خطاست و همه اشتباه می کنند.

سه شنبه 24/5/1391 - 13:56 - 0 تشکر 511901

زمانیکه نوجوان دچار اشتباه می شود، ممکن است دچار خشم و عصبانیت شوید و او را مورد انتقاد و سرزنش فراوانی قرار دهید. بخصوص اگر این انتقادها در جمع مطرح شود با توجه به اینکه نوجوان دوست دارد در جمع مورد توجه قرار گیرد. چنین انتقادهای به شخصیت نوجوان صدمه می زند. بلکه انتقاد از نوجوان باید با توجه به حساسیت  و توانایی روحی وی انجام گیرد و در جهت سازندگی نوجوان باشد تا نتیجه موثری از اشتباه خود بگیرد.

سه شنبه 24/5/1391 - 13:57 - 0 تشکر 511903

برای اینکه نوجوان را از ارتکاب اشتباهات در آینده دور کنید. نوجوان باید به والدین خود اطمینان داشته باشد، و بداند والدین، همیشه  و در هر شرایطی، در کنار او هستند و در جهت اصلاح و تغییر رفتار، به او کمک می کنند. زمانیکه  نوجوان آرامش درونی داشته باشد و بدون اینکه احساس بی لیاقتی بکند به جبران اشتباهات خود می پردازد.

سه شنبه 24/5/1391 - 13:58 - 0 تشکر 511907

بدانید وقتی اشتباهی سر می زند، همیشه راهی برای برقراری تعادل مجدد وجود دارد. نوجوانی در زندگی موفق می شود که بتواند درصدد اصلاح خود برآید و طرز فکر و رفتار خود را در وقت لزوم تغییر دهد. این یعنی آموزش مسئولیت پذیری

یعنی در آرامش  متمرکز بر حل مشکل می شود. توجه و تمرکز بیش از اندازه والدین بر اشتباهات، به هیچ وجه به نوجوان کمک نمی کند. بدانید وقتی اشتباهی سر می زند، همیشه راهی برای برقراری تعادل مجدد وجود دارد. نوجوانی در زندگی موفق می شود که بتواند درصدد اصلاح خود برآید و طرز فکر و رفتار خود را در وقت لزوم تغییر دهد. این یعنی آموزش مسئولیت پذیری.

سه شنبه 24/5/1391 - 14:38 - 0 تشکر 511932

سلام
ممنون از مطلب مفیدتون
مسئله خیلی مهمیه و پدر و مادرها در این مورد خیلی باید مطالعه و مشاوره بگیرن چون این موضوع در آینده فرزندشون تاثیر زیادی داره

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی