انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 1657)
يکشنبه 22/5/1391 - 22:19 -0 تشکر 507338
شهرستان نکا زیبا و دل انگیز

شهرستان نكا در 33 كیلومتری جنوب غربی بهشهر، در مسیر راه اصلی ساری–گرگان قرار دارد و رود نكا از میان مركز این شهرستان گذشته و سرانجام به دریای مازندران می ریزد. منطقه‌ای كه امروزه نكا نامیده می‌شود طی 70 سال اخیر از توسعه روستای "تاریخ محله" به وجود آمده است. در متون تاریخی این منطقه را نیكا، نیكاح و نكا نامیده اند كه به معنی سرزمین و آبادی و یا جایگاه ناهید است. نكا در منطقه‌ای كاملا دشتی قرار دارد و آب و هوای آن معتدل و مرطوب است. تالاب لپو–پلنگان در شرق نیروگاه نكا، جنگل‌های نكا، دریاچه استخر پشت، سواحل زاغمرز در مسیر زاغمرز–نكا، امام زاده عبدالله، غار باستانی گمیشان (پیش از تاریخ) و چشمه آب معدنی قرمرض از معروف‌ترین دیدنی های شهرستان نكا به شمار می آیند.

يکشنبه 22/5/1391 - 22:20 - 0 تشکر 507340

اقلیم شهرستان نكا بیشتر تحت تأثیر عرض جغرافیایی، ارتفاعات البرز، ارتفاع از سطح دریا، دوری و نزدیكی به دریا، وزش بادهای محلی و ناحیه ای، جابجایی توده های هوای شمالی و غربی و پوشش متراكم جنگلی قرار دارد، لیكن دو جریان بزرگ آب و هوایی نقش تعیین كننده ای در اقلیم این شهرستان دارند. جریان هوای شمال و شمال شرقی كه از سیبری و قطب شمال به سوی جنوب پیش می آید و موجب سردی هوا، یخبندان و ریزش برف و باران می شود، دیگری نیز جریان بادهای غربی است كه در زمستان از اقیانوس اطلس، دریای مدیترانه و دریای سیاه عبور كرده و پس از ورود به ایران بارندگی ایجاد می كند. در تابستان از قدرت باران زایی این تودهﻱ هوا كاسته شده و تنها در قسمتهای ساحلی موجب شرجی شدن هوا و افزایش رطوبت می گردد. بالاترین درجه حرارت در ماه اگوست(مطابق با مرداد ماه) با 2/30 درجه سانتی گراد و كمترین آن در ژانویه (مطابق با دی ماه) با 8/10 درجه سانتی گراد بوده است. متوسط بارندگی این ایستگاه،  ۶۷۶ میلی متر می باشد. همچنین در میان ماههای سال، ماه آبان بیشترین و تیر كمترین میزان بارندگی را نشان می دهند.

يکشنبه 22/5/1391 - 22:21 - 0 تشکر 507344

آبمعدنی قرمرض، جنگلهای زیبای كوهساركنده و نهالستان چلمردی، ساحل مروارید در كنار دریای خزر، دریاچه استخر پشت و روستای كلا ، آبشار ننوس، گاوكشان، لیدر و غیره، امامزاده ابراهیم، پنج تن، امامزاده های درمزار، امامزاده یحیی، امامزاده شاهرضا و امامزاده عبدا…  به همراه غار تاریخی گمیشان (خانه سر) و ...  از اماكن دیدنی شهرستان نكا می‌باشند.

يکشنبه 22/5/1391 - 22:23 - 0 تشکر 507349

تصاویری زیبا از مرداب بسانخیل نكابرو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی