انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 1000)
يکشنبه 22/5/1391 - 19:12 -0 تشکر 507037
دانستنیهای عجیب

ازدواج با اعداد
 آكادمی سلطنتی انگلیس در لندن، از جیمز مورای و همكارانش به خاطر كاربرد ریاضیات در عرصه های متفاوت تقدیر كرده است.
مورای با همكاری دوستان پژوهشگر خود كتابی با نام ریاضیات ازدواج را سال ۲۰۰۵ منتشر كرده كه در آن به طلاق و ناكامی در پیوندهای زناشویی بر مبنای محاسبات ریاضی و به كارگیری نمودارها می پردازد.
در كتاب ریاضیات ازدواج از طریق تئوری های علمی، ریاضیات در خدمت تحلیل رابطه زناشویی و پیش بینی آینده آن قرار می گیرد و در واقع ازدواج به مثابه مدلی در نظر گرفته می شود كه با پارامترها و متغیرهای متفاوت مشخص شده و به كمك محاسبات دیفرانسیل، حركت و توسعه غیرخطی قابل پیش بینی می شود.
نكته جالب این جاست كه ارزیابی های علمی این پژوهش ابتدا قرار بود، برای استفاده مشاوران و روانشناسان در نظر گرفته شود، اما از آن جایی كه نتایج ارزیابی ها به صورت غیر قابل تصوری واقعی و تكان دهنده بودند در قالب كتاب برای عموم درآمدند.پیش بینی ها به واقعیت رسید و نیمی از این زوج ها طی ۱۰ سال از یكدیگر جدا شدند و در مجموع ۹۴درصد ارزیابی های ریاضی منطبق بر واقعیت بود. حتی در مورد پیش بینی آمار طلاق ها هم مدل های ریاضی موفقیتی صد در صد را نشان می دهند و در كل تنها در موارد اندكی، پیش بینی ها دقیق نبودند. به اعتقاد مورای، ریاضیات همیشه راست می گوید و حق با ریاضیات است وحتی برای زوج های جوانی كه در ابتدای راه با عشقی رویایی زندگی مشترك خود را آغاز می كنند هم با استفاده از علم ریاضیات می توان پیش بینی های واقعی و متفاوت از آن چه تصور دارند، انجام داد...
مرد: اشتباه كردم، همان موقع كه رفتیم پیش متخصص هوش، حلق و پیش گو، باید می فهمیدم تو به درد من نمی خوری؛ بنده خدا كلی سعی كرد به من بفهماند كه تو یك تابع سینوسی مطلوب نیستی، حیف كه ضریب جذرت زیاد بود، چه می دانستم بعد از ازدواج ۱۸۰ درجه تغییر زاویه می دهی ؟زن: ولی تو از همان اول هم برای من هیچ جاذبه ای نداشتی، درست مثل كسری كه نه صورت داره نه مخرج! مرده شور ببره آن هیكلت را كه انگار از زیر رادیكال كشیدنت بیرون !
مرد: عجب كاری كردم، یارو گفته بود جواب تست نشان می دهد بهتر است هیچ فصل مشتركی نداشته باشید ها...!
زن: تو بهتره تست آی كیو می دادی ...
مرد: همین دیگه ......اگه به خاطر اون تابع مشترك لعنتی نبود من نمی اومدم تو رو بگیرم
زن: امر بهت مشتبه نشود. تو جذر مرا هم نمی تونستی بگیری !حماقت از خودم بود كه از بین اون همه اقلیدس وبطلمیوس......رفتم اینانوس را انتخاب كردم .
مرد: كاش من هم نوسترآداموس را انتخاب می كردم كه به پیش گویی اش اعتماد داشتیم !
زن: حالا می گویی كه چی؟ اگه دوست داری مهریه ام را بده و پاتو از زندگیم بكش بیرون !
مرد: چرا معادله را n مجهولی می كنی؟ مهریه ام كجا بود؟ لابد تا الان با تصاعد هندسی هم به نرخ روز شده ؟
زن: بله به توان ۵ رسیده. چی خیال كردی ؟
مرد: هیچی، با این قوانین قشنگ بعید نیست كه به زودی حدش به بینهایت میل كنه .
زن: از چی می ترسی؟ تو كه یك اپسیلون را هم نداری. با همین قوانین قشنگ از زندان هم خبری نیست. اول، وسط و آخرش باید همین جا موازی خودم باشی.مرد :حالا این حرفا رو فاكتور بگیر ...می خوای بریم یك بار دیگه تست بدیم شاید اشتباه شده باشه ؟!زن: لازم نكرده، همان یك بار برای هفت انتگرالمان بسه. حقوقت كه بین اقساطمون تقسیم می شه. دیگه باقیمانده نداره كه بخواهیم از این خاصه خرجی ها بكنیم ......!
و این قصه همچنان ادامه داره..............

يکشنبه 22/5/1391 - 19:14 - 0 تشکر 507038

ریشه لغات

مرد از مُردن است . زیرا زایندگی ندارد .مرگ نیز با مرد هم ریشه است.
زَن از زادن است و زِندگی نیز از زن است

 دُختر از ریشه « دوغ » است که در میان مردمان آریایی به معنی« شیر « بوده و ریشه  واژه ی دختر « دوغ دَر » بوده به معنی « شیر دوش » زیرا در جامعه کهن ایران باستان کار اصلی او شیر دوشیدن بود

به  daughter  در انگلیسی توجه کنید . واژه daughter  نیز همین دختر است .  gh در انگلیس کهن تلفظی مانند تلفظ آلمانی آن داشته و  « خ » گفته می شده.در اوستا این واژه به صورت دوغْــذَر  doogh thar  و در پهلوی دوخت . دوغ در در اثر فرسایش کلمه به دختر تبدیل شد . آمده است.

پسر ، « پوسْتْ دَر » بوده . کار کندن پوست جانوران بر عهده پسران بود و آنان چنین نامیده شدند. پوست در،  به پسر تبدیل شده است .در پارسی باستان puthra   پوثرَ  و در پهلوی  پوسَـر  و پوهر  و در هند باستان پسورَ است   در بسیاری از گویشهای کردی از جمله  کردی فهلوی ( فَیلی ) هنوز پسوند « دَر » به کار می رود . مانند « نان دَر » که به معنی « کسی است که وظیفه ی غذا دادن به خانواده و اطرافیانش را بر عهده دارد .»

حرف « پـِ » در « پدر » از پاییدن است . پدر یعنی پاینده کسی که می پاید . کسی که مراقب خانواده اش است و آنان را می پاید .پدر در اصل پایدر یا پادر بوده است . جالب است که تلفظ « فاذر » در انگلیسی بیشتر به « پادَر » شبیه است تا تلفظ «پدر» !

خواهر ( خواهَر )از ریشه «خواه » است یعنی آنکه خواهان خانواده و آسایش آن است . خواه + ــَر  یا ــار  در اوستا خواهر به صورت خْـوَنــگْـهَر آمده است . 
بَرادر نیز در اصل بَرا + در است . یعنی کسی که برای ما کار انجام می دهد. یعنی کار انجام دهنده برای ما  و برای آسایش ما .

« مادر » یعنی « پدید آورنده ی ما »

يکشنبه 22/5/1391 - 19:19 - 0 تشکر 507039

حتی اگر تا امروز چنین تجربه ای نداشته باشید، سرانجام یک روز هم برای شما اتفاق می افتد که در یک مغازه عطرفروشی، برای انتخاب نوع عطر دچار تردید شوید یا اینکه برای خرید عطر مورد نظرتان، مبلغ هنگفتی را هم پرداخت کنید ولی عطر شما روی پوست تان ماندگاری نداشته باشد و حسابی ناراحت تان کند.

رایحه واقعی

هر عطری دارای چند رایحه است. رایحه اول همان اولین احساسی است که از بوی عطر پیدا می کنید و در فروش عطر تاثیر زیادی دارد. این بود، تازه و تند است و به سرعت تبخیر می شود. رایحه دوم، وقتی بوی اول را از بین می برد آشکار می شود. این رایحه، بدنه اصلی عطر را تشکیل می دهد و ملایم تر از رایحه اولیه است و ۱۰ دقیقه تا چند ساعت بعد از استفاده از عطر احساس می شود.

 رایحه پایه یا پس رایحه. زمانی که دو رایحه اول از بین رفتند، مشخص می شود. ترکیبات این گروه از اجزای سنگین و پردوامی مثل صمغ ها، کهربا، نعناع هندی و غیره تولید می شود و در عطرهای با کیفیت، چند روزی دوام دارد.

درست انتخاب کنید

ویژگی عطر خوب این است که رایحه اش یکنواخت باشد و پس از قرار گرفتن روی پوست، تغییر ماهیت ندهد. هنگام خرید، اجازه دهید تست عطر چند دقیقه روی پوست شمات باقی بماند تا رایحه پایه آن تا حدی مشخص شود ولی بیش از سه عطر را همزمان امتحان نکنید چون بینی شما دیگر قدرت تشخیص نخواهد داشت و شاید رایحه ای ناخواشیند از ترکیب عطرهای گوناگون به مشامتان برسد. در بعضی از عطرفروشی ها، یک ظرف قهوه یا کاکائو وجود دارد تا مشتری پس از هر بار امتحان عطر، از آن ظرف استشمام کند و به امتحان عطرها ادامه دهد.

هیچ گاه عطر را روی پوست خود مالش ندهید چون این کار باعث از بین رفتن مولکول های پایه عطر و عدم ماندگاری آن می شود. البته این نکته را فراموش نکنید که پوست های گوناگون بر رایحه عطرها آثار گوناگونی می گذارند و هر عطری را نباید روی هر پوستی استفاده کرد. به عبارت دیگر برای هر پوستی عطرهای خاصی طراحی شده است.

چه پوستی، چه عطری؟

رنگ پوست، چربی یا خشکی پوست، چهره و شخصیت شما تعیین می کند چه عطری مناسب شما است. برای افرادی که پوست روشن دارند، استفاده از عطرهایی که رایحه گل ها در آنها به کار رفته توصیه می شود و برای پوست های گندمی، به کار بردن رایحه های oriental یا مشرق زمینی مناسب تر است.

 در عین حال افرادی که پوست روشنی دارند، بهتر است از بوهای خنک و ترش یا خنک و تلخ استفاده کنند چون با پوستشان سازگاری بیشتری دارد و دوامش هم بیشتر است. به افراد سبزه و گندمی هم رایحه های گرم و شیرین توصیه می شود. جالب است بدانید مهمترین لحظه درک رایحه، هنگام عبور فرد است و شما می توانید با انتخاب عطر متناسب با چهره و شخصیت تان، روی دیگران تاثیری به یادماندنی بگذارید. بهتر است در فصل گرما از عطرهای خنک و در فصل سرما از عطرهای گرم استفاده شود.

بعضی از خانم ها ممکن است از یک عطر مردانه خوششان بیاید ولی توصیه می شود هرگز از عطرهای مخصوص جنس مخالف استفاده نکنید، زیرا خصوصیات هر جنس، در عطر مخصوص آن در نظر گرفته شده و مواد شیمیایی به کار رفته در آن نیز با فیزیولوژی و هورمون های بدن تناسب دارد.

نکته دیگر اینکه عطر را روی نقاطی از پوست به کار ببرید که زیر آنها نبض وجود دارد. در این نقاط، خون با فشار بیشتری جریان دارد و حرارت حاصل از آن، به تراوش رایحه و انعکاس آن از پوست کمک زیادی می کند. به طور معمول نقاط نبضی شامل مچ دست ها، پشت گوش ها، آرنج و گردن هستند که بهترین نقاط برای زدن عطر به حساب می آیند. البته عطر زدن به گردن، احتمال بروز بیماری های پوستی در این ناحیه را افزایش می دهد.

ماندگاری عطر

بوی عطر افرادی که پوستی چرب دارند، بیشتر از افرادی که پوستی خشک دارند می ماند. پوست چرب و مرطوب باعث نگهداری و ماندگاری بوی عطر می شود. افرادی که پوست خشک دارند، بهتر است در صورت امکان، در طول روز چند بار عطر بزنند.

چگونه عطر بزنیم؟

متخصصان تولید محصولات آرایشی و بهداشتی توصیه می کنند که عطر را عمدتا به پشت گوش ها بزنید تا بوی آن بیشتر پراکنده شود.

مقدار کمی از عطر را هم روی پوست بدنتان بزنید. در عین حال، یک اسپری کوچک روی موها باعث می شود بوی عطر در تمام طول روز باقی بماند ولی توصیه می شود اگر می خواهید رایحه عطر شما ماندگاری بیشتری داشته باشد، هیچ گاه روی لباستان از عطر استفاده نکنید.

تاریخ انقضا

به طور معمول شیشه های عطر را به خاطر زیبایی شان یا برای دم دست بودن، روی میز آرایش می چینند؛ جایی که به طور معمول روشن و آفتابگیر است. ممکن است بعد از مدتی متوجه شوید که بوی عطرها تغییر کرده است. ولی مگر عطر هم فاسد می شود؟

برای آن که عطرتان دیرتر فاسد شود، شیشه آن را در محل خشک، خنک و به دور از پنجره و نور خورشید نگه دارید، چون نور خورشید باعث بروز تغییراتی در مواد تشکیل دهنده عطر می شود و آن را از بین می برد. در ضمن برای این که عطر عمر بیشتری داشته باشد، بهتر است آن را همیشه درون جعبه اش نگهداری کنید.

يکشنبه 22/5/1391 - 19:21 - 0 تشکر 507040

گران ترین پنیر جهان


به نقل از روزنامه العرب چاپ لندن، با وجود اینکه بسیاری فکر می کنند گاوهای هلند، گران ترین پنیرهای جهان را تولید می کنند اما هم اکنون از شیر الاغ های صربستان گران ترین پنیر جهان تولید می شود.
گران قیمت ترین پنیر جهان که با قیمت هر کیلو 1255 دلار (1000 یورو) به فروش می رسد از شیر الاغ های صربستان تهیه می شود. الاغ هایی که این شیر را تولید می کنند در منطقه ای معین و تحت مراقبت و نظارت ویژه  در حومه شهر بلگراد نگهداری می شوند.

شیر این الاغ ها با کیفیت است و قیمت هر لیتر آن به 40 یورو می رسد.

قبل از برخی از آرایشگاه های آلمان از شیر گاو و الاغ برای زیبایی پوست استفاده می کردند.

همچنین قبایلی در پرو وجود دارند که معتقدند نوشیدن شیر الان به افزایش عمر انسان ها منجر می شوند. آنها به همین دلیل به صورت مستمر، شیر الاغ می نوشند.

يکشنبه 22/5/1391 - 21:48 - 0 تشکر 507287طوطی‌ها قادرند نتیجه‌گیری‌هایی را در خصوص امکان یافتن غذا نه فقط از روی سرنخ‌های مرتبط با مکان آن، بلکه در غیاب این سرنخ‌ها صورت دهند.

به گزارش ایسنا، این توانایی پیشتر فقط در انسان‌ها و میمون‌ها مشاهده شده بود.


محققان دانشگاه وین در مطالعه‌‌ای جدید طوطی‌های خاکستری آفریقایی را بررسی کردند. آن‌ها توانایی‌های استدلالی شش پرنده را با تکان دادن جعبه‌های خالی و جعبه‌های مملو از گردو آزمودند، به طوری که طوطی‌ها توانستند صدای ناشی از گردوهای داخل جعبه را بشنوند.


پرندگان مجبور بودند تشخیص دهند که آیا صدا نشان‌دهنده‌ی غذا است و آیا نبود صدا در یک جعبه به‌معنای وجود این غذا در جعبه دیگری بود.


این چالشی است که حتی کودکان انسان نیز تا سن سه سالگی نمی‌توانند آن را استدلال کنند.


نتایج حاصل نشان داد که این طوطی‌ها دارای درک مفهوم علیت و استفاده از آن در استدلال کردن در مورد جهان هستند.


در تعدادی از این موارد محققان هر دو جعبه را تکان دادند و در حالت‌های دیگر هیچ یک از آن‌ها یا فقط جعبه خالی را تکان دادند و طوطی‌ها توانستند به درستی مشخص کنند که جعبه پر سر و صدا جعبه پر از گردو بود.


هنگامی که پرندگان در معرض جعبه‌‌ای که به هنگام تکان دادن هیچ صدایی تولید نکرد، قرار گرفتند، به طور مکرر جعبه دیگر را انتخاب کردند؛ زیرا استدلال کرده بودند که آن باید پر باشد.


نتایج این پژوهش مبین این واقعیت است که طوطی‌ها قادر به قضاوت کردن بر اساس صدا و تصویر هستند.


دانشمندان هم‌چنین آزمایشات مشابهی را با طیف وسیعی از حرکات و ترکیب تکان دادن و صدا انجام دادند و باز هم به نتایج مزبور دست یافتند.


به گفته«کریستیان اشلوگل» از دانشگاه وین، مهم‌ترین نکته این است که هوش بالاتر مولفه‌‌ای نیست که به طور آنی تکامل یافته باشد و این که مهارت‌های شناختی قابل مقایسه چندین بار و به طور مشابه در گونه‌های دارای خویشاوندی دور از قبیل پرندگان و پستانداران تکامل یافته است

يکشنبه 22/5/1391 - 22:7 - 0 تشکر 507312

همه ی ما شیارها و برجستگیهای روی حاشیه ی سکه ها را دیده ایم اما شاید مثل من تا کنون فکر نکرده بودید کارکرد آنها چیست و چرا هنگام ضرب سکه هاچنین شیارهایی را ایجاد می کنند؟این شیارها برای زیبایی تعبیه نشده اند بلکه یک دلیل مهم تاریخی پشت قضیه نهفته است.


در قدیم سکه ها از طلا و نقره ضرب می شدند و ارزش آنها برابر مقدار طلا و نقره ی به کار گرفته شده در آنها بوده.به همین دلیل برخی افراد سودجو مقداری از حاشیه ی سکه ها را می تراشیدند و از طلا و نقره ی آن استفاده می کردند بدون اینکه در ظاهر سکه تغییر چشمگیری ایجاد شود! بدین ترتیب به مرور زمان از ارزش سکه ها کاسته می شد.بنابرین حاکمان تصمیم گرفتند شیارهایی روی لبه ی سکه ها ایجاد کنند تا در صورت تراشیده شدن به سادگی قابل تشخیص باشند.

امروزه دیگر سکه ها از طلا و نقره ضرب نمی شوند اما چوت مردم به ظاهر سکه هاعادت کرده بودند دیگر تغییری در آنها بوجود نیامد.

يکشنبه 22/5/1391 - 22:16 - 0 تشکر 507331

مرگهای عجیب !!

آلن پینکرتون موسس آژانس کارآگاهی آمریکا( 1819، 1884) هنگام نرمش صبحگاهی به زمین خورد و

زبانش لای دندان ماند و زخم شد و در اثر قانقاریای ناشی از این زخم درگذشت.

آیزادورا دانکن رقاص آمریکایی ( 1878، 1927) هنگامی که در اتومبیل بود، شال گردن بلندش به چرخ
عقب اتومبیل گیر کرد و گردنش شکست و خفه شد.

الکساندرپادشاه یونان(۱۸93 192۱) یک میمون خانگی گازش گرفت و در اثر عفونت خون در گذشت.

تامس آت وی نمایشنامه نویس انگلیسی (1652، 1685) مرد فقیری بود. به دنبال روزها گرسنگی
سرانجام یک مقدار گوشت خرید و از شدت ولع همان لقمه دهان پرکن اول گلو گیرش شد و خفه اش کرد

جان وینسون ماجرا جوی بریتانیا( 1557، 1629) وی در 72 سالگی از اسب به زمین افتاد و میخی
وارونه بر زمین افتاده بود، در سرش فرو رفت.

جیمز داگلاس ارل مورتون (1525،1581) بوسیله دستگاهی شبیه گیوتین که خودش آن را به
اسکاتلندیها معرفی کرده بود، سر بریده شد.

رودولفونی یروژنرال مکزیکی ( 1880، 1917) اسبش در شن روان گرفتار شد و سنگینی طلاهایی که
به همراه داشت باعث فرو رفتن به درون ماسه شد.
زئوکسیس نقاش یونان ( قرن پنجم ق.م) به تصویری که از یک ساحره پیر کشیده بود آنقدر خندید که
یکی از رگ هایش پاره شد و مرد!
فرانسیس بیکن (1561،1626) براثر گرفتاری در یک سرمای ناگهانی درگذشت.

کلادیوس اول امپراتور روم( 54 ب م. 10 ق.م) با یک پر آغشته به سم خفه شد.
لنگی کالیرکلکسیونر آمریکایی ( 1886،1947) در خانه خود و در تله ای مهلک درگذشت. تله را برای
دستگیری دزدان کار گذاشته بود.

هنری اول پادشاه انگلیسی(1068،1135) در اثر افراط در خوردن مارماهی دچار ناراحتی روده شد و مرد.

یوسف اشماعیلو کشتی گیر ترک بر اثر سنگینی طلاهایی که به کمرش بسته بود در دریا غرق شد.
چون نتوانست به راحتی شنا کند.

يکشنبه 22/5/1391 - 22:39 - 0 تشکر 507398

شیرینی تنها مزه ای است که جنین در رحم مادر هم می فهمد.

سه شنبه 24/5/1391 - 10:35 - 0 تشکر 511708

بلندترین پل های دنیا که هر کدام رکوردهای جداگانه ای را به نام خودشان به ثبت رسانده اند، ویژگی های خاصی را در خود جای داده اند که در زیر به معرفی آنها پرداخته ایم:

*بلندترین پل روی آب

"Qingdao Haiwan" بلندترین پل روی آب دنیا است و طول آن نیز به 42 هزار و 500 متر می رسد. در این پل بیش از 450 هزار تن اهن به کار رفته است. این پل در سال 2011 که به اتمام رسید نزدیک به 8.7 میلیارد دلار خرج روی دست دولت چین گذاشت.

سه شنبه 24/5/1391 - 10:36 - 0 تشکر 511710

*بلندترین پل معلق

"Akashi Kaikyō" بلندترین پل معلق دنیا است و در سال 1998 نیز به پایان رسید. این پل نزدیک به 4 کیلومتر طول دارد و همچنین طول قوس میانی آن به دو کیلومتر می رسد. این پل که دوجزیره در ژاپن را به یکدیگر متصل کرده است نزدیک به 6 میلیارد دلار هزینه داشته است.

سه شنبه 24/5/1391 - 10:36 - 0 تشکر 511711

*بلندترین پل چوبی

"U Bein" نام پلی در کشور میانمار است و از آن به عنوان بلندترین پل چوبی جهان یاد می شود. این پل که یکی از گذرگاه های اصلی مردم نیز هست نزدیک به 1.2 کیلومتر طول دارد و همچنین در سال 1849 ساخته شده است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی