انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 2654)
سه شنبه 15/5/1387 - 7:22 -0 تشکر 50636
**بوی سیب میاد ... بو کنید **

سلام

سلام بر تو ای نزدیک ترین نام به خدا! سلام بر تو ای سفینه عشق! مدینه را شور حضور تو پر کرده است. شمیم لبخند پنجره ها! فضا را عطرآگین نموده و آسمان، خیره به نورافشانی مُنزل وحی، نام زیبای تو را زمزمه می کند و زمین چه سعادتمند، گهواره حضور تو پیدا شده است. ای رهبر عاشقان و دلدادگان، ای حسین (ع) میلادت گرامی و پاینده باد.

 

سوم شعبان، ولادت فرخنده مهتر جوانان بهشت و آموزگار شهادت، حضرت حسین بن علی علیه السلام مبارک و خجسته باد.
خوب بالاخره روز موعود هم رسید 
هر کی دلش بوی سیب میخواد
هر کی کربلا میخواد
هر کی آرزوی نشستن عصر یه آدینه تو بین الحرمین رو داره
بسم الله
هر کی دلش کربلاییه بیاد تو و به عشق اربابش کار کنه و تو همین روزای قشنگ برات کرب و بلا رو از دست خود مولا بگیره
پس منتظر همه تون هستم یعنی من که نه آقامون خودش منتظرته
هر چی میخوای بگو
فقط صرف یه ثبت مطلب نباشه هااااااااا
صحبت کنید هر چی میخواهید بگید
اصلا یه کار می کنیم
سعی کنیم مطالب ساده رو به زبون خودمون بگیم نه به زبون نویسنده ی متن
هر چی هم که داشتید رو کنید
حدیث ، شعر ، امام شناسی و .....
پس یه یا علی بگید و شروع کنید
یادتون باشه که این دفعه با دفعه های پیش فرق داره هااااااا
ماندگار باشید

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

سه شنبه 15/5/1387 - 7:46 - 0 تشکر 50640

خجسته میلاد با سعادت

سلطان عشق و ساقی عشق و راوی عشق

بر همه تشنگان عشق مبارک باد.

سلام

در روز سوم ماه شعبان سال چهارم هجرت دومین فرزند برومند حضرت علی و فاطمه، که درود خدا بر ایشان باد، در خانه وحی و ولایت چشم به جهان گشود.

 چون خبر ولادتش به پیامبر گرامی اسلام (ص) رسید، به خانه حضرت علی (ع) و فاطمه (س) آمد و اسما را فرمود تا کودکش را بیاورد. اسما او را در پارچه ای سپید پیچید و خدمت رسول اکرم (ص) برد، آن گرامی به گوش راست او اذان و به گوش چپ او اقامه گفت. به روزهای اول یا هفتمین روز ولادت با سعادتش، امین وحی الهی، جبریل، فرود آمد و گفت: سلام خداوند بر تو باد ای رسول خدا، این نوزاد را به نام پسر کوچک هارون (شبیر) که به عربی (حسین) خوانده می شود نام بگذار. چون علی برای تو بسان هارون برای موسی بن عمران است، جز آن که تو خاتم پیغمبران هستی. و به این ترتیب نام پرعظمت حسین از جانب پروردگار، برای دومین فرزند فاطمه (س) انتخاب شد.

به روز هفتم ولادتش، فاطمه زهرا که سلام خداوند بر او باد، گوسفندی را برای فرزندش به عنوان عقیقه کشت، و سر آن حضرت را تراشید و هموزن موی سر او نقره صدقه داد.

سید بن طاووس در کتاب شریف لهوف داستان تولد مبارک امام را اینطور بیان میکند: چون آن جناب در دار دنیا آمد، جبرئیل علیه السّلام با هزار مَلَك از آسمان نازل گردید بر رسول مجید صلّى اللّه علیه و آله و آن حضرت را تهنیت نمود به ولادت آن مولود مسعود. فاطمه زهرا علیهاالسّلام فرزند ارجمند را به خدمت پیغمبر صلّى اللّه علیه و آله آورد، آن جناب از دیدار نور دیده خود، خرسند و خشنود شد و آن مولود شریف را حسین نام نهاد. در كتاب طبقات از ابن عباس ذكر نموده به روایت او از عبداللّه بن بكر بن حبیب سَهْمى كه گفت : خبر داد مرا حاتَم بن صَنعه بر آنكه اُمُّ الْفَضْل زوجه عباس بن عبدالمطلب -رضوان اللّه علیهما-

متن عربى : رَاءَیْتُ فى مَنامى قَبْلَ مَوْلِدِهِ كَاءَنَّ قِطْعَةً مِنْ لَحْمِ رَسُولِ اللّهِ صلّى اللّه علیه و آله قُطِعَتْ فَوُضِعَتْ فى حِجْرى ، فَفَسَّرْتُ ذلِكَ عَلى رَسُولِ اللّهِ صلّى اللّه علیه و آله ، فَقالَ: خَیْرا رَاءَیْتِ، إِنْ صَدَقَتْ رُؤْیاكِ فَإِنَّ فاطِمَةَ سَتَلِدُ غُلاما فَاءَدْفَعُهُ إِلَیْكِ لِتُرْضِعیهِ. قالَتْ: فَجَرَى الاَْمْرُ عَلى ذلِكَ. فَجِئْتُ بِهِ یَوْما، فَوَضَعْتُهُ فى حِجْرِهِ، فَبَیْنَما هُوَ یُقَبِّلُهُ فَبالَ، فَقَطَرَتْ مِنْ بَوْلِهِ قَطْرَةٌ عَلى ثَوْبِ النَّبِیِّ صلّى اللّه علیه و آله ، فَقَرَصْتُهُ، فَبَكى ، فَقالَ النَّبیُّ صلّى اللّه علیه و آله كَالْمُغْضِبِ: مَهْلا! یا اُمَّ الْفَضْلِ، فَهذا ثَوْبى یُغْسَلُ، وَ قَدْ اءَوْجَعْتِ اِبْنى . قالَتْ: فَتَرَكْتُهُ فى حِجْرِهِ، وَقُمْتُ لاِ آتیهِ بِماءٍ، فَجِئْتُ، فَوَجَدْتُهُ صَلَواتُ اللّهِ عَلَیْهِ وَ آلِهِ یَبْكى . فَقُلْتُ: مِمَّ بُكاؤُكَ یا رَسُولَ اللّهِ؟ فَقالَ: إِنَّ جَبْرَئیلَ علیه السّلام اءَتانى ، فَاءَخْبَرَنى اءَنَّ اءُمَّتى تَقْتُلُ وَلَدى هذا[لااءَن الَهُمْ اللّهُ شَفاعَتى یَوْمَ الْقیامَةِ]

ترجمه : گفت : پیش از آنكه امام حسین علیه السّلام متولد گردد، شبى در خواب دیدم كه گویا پاره اى از گوشت بدن حضرت خاتم الانبیاء صلّى اللّه علیه و آله بریده شد و در دامن من قرار گرفت ؛ پس این خواب خود را به حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله عرض نمودم . آن جناب فرمود: كه همانا اگر خواب تو راست باشد فاطمه زهرا علیها السّلام پسرى خواهد زائید و من آن طفل را به تو مى سپارم تا او را شیر دهى . ام الفضل گفت : كه به همان قسمى كه رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرموده بود واقع گردید و حسین علیه السّلام را به من سپرد و دایه او بودم تا اینكه روزى آن طفل را به خدمت جدّ بزرگوارش آوردم و او را در دامان پیغمبر نهادم و آن حضرت ، نور دیده خود را مى بوسید ناگاه طفل بول كرد و قطره اى از بول او بر جامه پیغمبر رسید. من گوشت بدنش را نشگون گرفتم ، امام حسین علیه السّلام به گریه افتاد. رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله مانند شخصى خشمناك به من فرمود: آرام باش ، اى ام الفضل ! اینك جامه را به آب مى توان شست ، تو فرزند دلبند مرا آزردى . ام الفضل گفت : او را در دامان پیغمبر گذاردم و خود رفتم تا آنكه آب آورده جامه رسول اللّه صلّى اللّه علیه و آله را بشویم ، چون برگشتم دیدم كه جناب پیغمبر صلّى اللّه علیه و آله گریان است . عرض كردم : یا رسول اللّه ! چه چیز شما را گریانید؟ فرمود: اینك جبرئیل بر من نازل گردید و مرا خبر داد كه این فرزند را، اُمّت من به قتل مى رسانند!

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 15/5/1387 - 7:53 - 0 تشکر 50641

خجسته میلاد با سعادت

سلطان عشق و ساقی عشق و راوی عشق

بر همه تشنگان عشق مبارک باد.

سلام

ولادت آن حضرت:

شیخ صدوق و ابن قولویه و دیگران از حضرت صادق (ع) روایت کردند:

که وقتی امام حسین (ع) متولد شد حق تعالی جبرئیل را امر فرمود: که با هزار ملک نازل شود، به حضرت علی (ع) تهنیت بگویند چون جبرئیل نازل شد، گذرش به جزیره ای در دریا به ملکی که او را فطرس می گفتند، افتاد و او را از حاملان عرش الهی بود. زمانی حق تعالی او را امری فرموده بود و او کندی کرده بود. سپس حق تعالی ، بالش را شکست و او را در آن جزیره انداخت، و فطرس هفت صد سال در آنجا عبادت حق تعالی را می کرد، تا روزی که امام حسین (ع) متولد شد و به روایتی دیگر او را مخیر گردانید، میان عذاب دنیا و عذاب آخرت، او عذاب دنیا را انتخاب کرد. سپس حق تعالی او را به مژگانهای هر دو چشمش در آن جزیره معلق گردانید وقتی دید جبرئیل با ملائکه فرود می آیند، از جبرئیل پرسید: قصد کجا دارید؟ فرمود: حق تعالی نعمتی به حضرت محمد (ص) کرامت فرموده است. مرا فرستاده که به او مبارک باد بگویم.


فطرس ملک گفت: ای جبرئیل مرا نیز با خود ببرید شاید که آن حضرت برای من دعا کند، تا حق تعالی از من بگذرد. سپس جبرئیل او را با خود برداشت و چون به خدمت حضرت رسالت (ص) رسید، تهنیت و تحیت گفت، وشرح حال فطرس خویش را به گهواره امام حسین (ع) مالید، بال برآورد و بالا رفت؛


عرض کرد: یا رسول الله (ص) همانا زود باشد، که امت تو این مولود را شهید کنند و او بر من به جهت این نعمتی که از او به من رسید پاداشی است، که هر کس او را زیارت کند، من او را به حضرت امام حسین (ع) برسانم و هر که بر او سلام کند من سلام او را به ایشان برسانم و هر که صلوات بفرستد من صلوات او را به ایشان برسانم.


موافق روایتی دیگر، فطرس به آسمان بالا رفت و می گفت؛ کیست مثل من کیست؟ در حالی که من آزاد کرده حسین بن علی و فاطمه و محمد (ص) هستم.


ابن آشوب روایت کرده است: هنگام ولادت امام حسین (ع) حضرت فاطمه (س) مریض شد و شیر در سینه های مبارکشان خشک گردید. رسول خدا (ص) دایه ای طلب کرد یافت نشد، سپس خود آن حضرت به حجره فاطمه (س) تشریف آورد و انگشت ابهام خویش را در دهان مبارک حسین (ع) می گذاشت و او می مکید.


بعضی گفته اند که زبان مبارک را در دهان او می گذاشت و او را غذا می داد. تا چهل شبانه روز رزق امام حسین (ع) را حق تعالی از زبان پیغمبر اکرم گردانیده بود. پس گوشت حسین (ع) از گوشت پیغمبر (ص) رویید و روایت به این مضمون بسیار است.

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 15/5/1387 - 18:0 - 0 تشکر 50709

سلام

آن چنان مهر حسین افتاده در دل هایمان

کز همه جز عشق او دست طمع ببریده ایم

همچو زندان تنگ باشد این جهان بر رو حمان

چون بهشت جاودان با دیده ی دل دیده ایم

ماندگار باشید

یا حق

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

سه شنبه 15/5/1387 - 18:19 - 0 تشکر 50713

به نام خدا

سلام

متشکرم ماندگاری عزیز...

من هم تبریک میگم میلاد فرخنده سومین گل گلستان آل طه سرور و سالار شیعیان و دلباختگان،اشک هر مومن، امام زاهد عابد، شهید غریب،عطشان نینوا، امام حسین(ع) رو...

از القاب امام حسین(ع):

ام مبارک آن حضرت در تورات شبیر و در انجیل طاب است. پدرشان مولانا و مقتدانا

أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب(ع) و مادرشان حضرت ولیةالله و حبیبته خاتون

دو سرا صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) است.


کنیه آن حضرت أبوعبدالله و کنیه خاص آن حضرت أبوعلی است. القاب حضرت الشهید،

السعید، السبط الثانی، الإمام الثالث، الرشید، الطیب، الوفی، السید، الزکی، المبارک،

تابع لمرضات الله است.

 حسینی باشید.

بگذار سرنوشت هر راهي که ميخواهد برود،راه ه من جداست
بگذار اين ابرها تا ميتوانند ببارند.... چتر من خداست
 

----------------------------------------------------------------
مسئول انجمن خانواده و صندلي داغ
 
سه شنبه 15/5/1387 - 18:32 - 0 تشکر 50717

سلام

قال الصادق علیه السلام:

 لیس نبی فی السماوات الا یسالون الله تعالی ان یاذن لهم فی زیارة الحسین علیه السلام ففو ج ینزل و فوج یصعد.

امام صادق علیه السلام فرمودند:

نیست پیغمبری در آسمانها و زمین مگر آنکه از خداوند متعال درخواست دارد که به ایشان اذن دهد تا حضرت حسین بن  علی علیه السلام را زیارت کند پس فوجی از آسمان نازل شده و به زیارت آن جناب رفته و فوجی پس از زیارت به آسمان می روند.

منبع : کامل الزیارات صفحه 365

ایشالله با هم بریم کرب و بلا

ماندگار باشید

یا حق

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

سه شنبه 15/5/1387 - 18:40 - 0 تشکر 50718

سلام

امام صادق علیه السلام نقل می کند که روزی از امام حسین علیه السلام پرسیدند که حالتان چطور است ایشان فرمودند:

صبح کردم در حالی که برای من خدایی است بالای سرم و آتش جلو من و مرگ به دنبال من است

و حسابگران اطراف مرا گرفته و من گرو عملم می باشم آنچه را دوست می دارم نمی یابم

 و آنچه را که دوست ندارم دفع نمی کنم  و کارها بدست غیر من است اگر بخواهد مرا عذاب می کند

 و اگر خواسته باشد از من گذرد پس چه گدایی از من گداتر است .

منبع : بحار الانوار جلد 75 صفحه 116

ماندگار باشید

یا حق

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

سه شنبه 15/5/1387 - 20:18 - 0 تشکر 50736

تو یزد یه هیئتی برای ماه محرم پول نیاز داشتن، اومدن پیش یه تاجر و بهش گفتن برای محرم پول كم داریم. تاجر سریع دست كرد تو جیبش و در حالی كه داشت دسته چكش رو بیرون می آورد گفت:مجلس سیدالشهدا باید آبرومند باشه!!! بعد دسته چك رو گذاشت جلوی بچه‌های هیئت و گفت: شما رو به خدا ملاحظه منو نكنید، هر چی دوست دارید بنویسید!!! بچه‌ها هم نامردی نكردن و مبلغ بسیار بالایی نوشتن، بعد هم چك رو دادن به تاجر برای امضا كردن.تاجر صورتش رو برگردوند كه مبلغ رو نبینه و یه امضای خوشگل پای چك كرد!!!حالا چند وقتی میشه كه اون تاجر از دنیا رفته. چند مدت پیش اما خوابش و دیده بودن، ازش پرسیده بودن اونطرف چه خبر؟گفته بود وقتی پرونده‌ام دادن دست امام حسین، آقا صورتش رو برگردوند و بدون تأمل یه امضای خوشگل پای پرونده‌ام كرد!!!


روی بالم یكی دو پر بكشید
دست مرهم بر این جگر بكشید
پای ساعات گریه های شما
چشممان را شكسته تر بكشید
محضر سبزتان نشد، عكسِ
یك گدا را به پشت در بكشید
كفش مجروح سرنوشت مرا
تا دم خیمه ات اگر بكشید ...
راضی‌ام، از خدام هم باشد
تن من را بدون سر بكشید

اللهم عجل لولیک الفرج

ماندگار باشید

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

سه شنبه 15/5/1387 - 23:3 - 0 تشکر 50758

سلام

******

امروز که روز سوم شعبان است

میلاد حسین خسو خوبانست

شادی کن و کف بزن در این عید سعید

کو منجی خلق عالم امکان است

******

ماندگار باشید

یا حق

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

سه شنبه 15/5/1387 - 23:26 - 0 تشکر 50759

سلام

بوی سیب

روزی امام حسن و امام حسین علیهماسلام به حضور پیامبر رسیدند. در

حالی كه جبرییل نیز نزد رسول خدا بود. جبرییل یك سیب*یك انار و یك

گلابی در دست داشت. آنهارا به حسنین داد. پیامبر(ص) آنها را گرفت و

بویید و فرمود: ببرید نزد پدر و مادرتان و آنها نیز چنان كردند.

*امام حسین(ع) خود نقل میكنند كه:

پس از رحلت پیامبر و تا زمان حیات مادرمان فاطمه(س) تغییری در میوه

ها پیش نیامد تا آنكه مادرمان از دنیا رفت و با رفتن او انار نیز ناپدید شد.

با شهادت پدرمان علی(ع) گلابی هم ناپدید گشت ولی سیب به همان

حالت باقی ماند.. حتی پس از شهادت امام حسن(ع) نیز همچنان باقی

بود. تا روزی كه در كربلا  آب را به روی ما بستند. من هرگاه تشنه

میشدم آن سیب را می بوییدم و با بوییدن آن سوز عطش در من تسكین

می یافت و چون تشنگی ام شدت یافت من بر آن سیب دندان زدم و آن

وقتی بود كه دیگر یقین به مرگ پیدا كرده بود 

امام سجاد(ع) می فرماید این سخن را پدرم ساعتی قبل از شهادت

فرمود و چون شهید شد*بوی سیب در قتلگاه به مشام رسید*دنبال آن

گشتم و اثری از آن سیب نبود ولی بوی آن بعد از امام حسین(ع) باقی

بود. قبر پدرم را زیارت كردم و دیدم بوی آن سیب از قبر او به مشام

میرسد. پس هر یك از شیعیان ما كه زیارت میكنند اگر بخواهند آن را

استشمام كنند هنگام سحر در پی زیارت بروند كه اگر مخلص باشند بوی آن سیب را استشمام می كنند.

گودال قتلگاه، پر از بوی سیب بود

تنها تر از مسیح، كسی بر صلیب بود

سرها رسید از پی هم، مثل سیب سرخ

اول سری كه رفت به كوفه، حبیب بود!

مولا نوشته بود : بیا ای حبیب ما

تنها همین، چقدر پیامش غریب بود

مولا نوشته بود : بیا، دیر می شود

آخر حبیب را ز شهادت نصیب بود

مكتوب می رسید فراوان، ولی دریغ

خطش تمام، كوفی و مهرش فریب بود

اما حبیب، رنگ خدا داشت نامه اش

اما حبیب، جوهرش « امن یجیب» بود

یك دشت، سیب سرخ، به چیدن رسیده بود

باغ شهادتش، به رسیدن رسیده بود

                                                                             علیرضا قزوه

ماندگار باشید

یا حق

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

سه شنبه 15/5/1387 - 23:44 - 0 تشکر 50760

ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة

من آن نورم كه در شبهاى تاریك

چراغ رهنماى كاروانم

در این دریا منم آن ناخدایى‏

كه كشتى را به ساحل مى‏رسانم‏...

روایت شده كه امام حسین (ع) فرمود: «خدمت رسول خدا (ص) شرفیاب شدم در حالیكه ابى بن كعب هم آنجا بود. حضرت رسول اكرم (ص) فرمود: مرحبا به تو، اى ابا عبدالله ، اى زینت آسمانها و زمین . ابى گفت : چگونه او زینت آسمانها و زمین است در صورتى كه كسى غیر از تو چنین نیست؟ حضرت فرمود: اى ابى ، قسم به كسى كه مرا به حق به نبوت مبعوث كرد، حسین بن على در آسمان بزرگتر از روى زمین است، و همانا بر طرف راست عرش الهى نوشته شده است كه او چراغ هدایت و كشتى نجات است » .

(فرائد السمطین ، جوینى خراسانى ، ج 2 ص 155)

(منبع: سایت بلاغ)

 

بخشيدن يعني آزاد کردن يک زنداني...

و کشف اين که آن زنداني خودت هستي!

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی