انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 125)
شنبه 21/5/1391 - 20:3 -0 تشکر 504371
"شب قدر" بهترین زمان برای رسیدن به مراد مطلوب/دست نیاز به سوی بی‌نیازی

شب قدر، شب غوغای درون و شب نزول برکات و رحمت الهی است که از هزار ماه برتر و بالاتر می‌باشد.

 

 

 

 "قدر" زیباترین کلمه و نیکوترین شب سیر الی الله در مراحل سلوک سالک است.

حجت‌الاسلام علی عباسی در ‌ارتباط‌ با این شب به خبرنگار فارس می‌گوید: شب قدر تنها یک شب است و سرنوشت انسان در طول سال نیز در این شب رقم می‌خورد.

"شب قدر" شبی نیکو و متعالی است که در آن تا سحر و سپیده تحیت و سلام است، در این شب هجران و دوری پایان یافته و وصال، عیش و نوش و مستی با معبود آغاز می‌شود.

شب قدر هنگامه معرفت "آیات کبری" است، شب معراج است، عارفان به "خرابات مغان" می‌روند و در آنجا مست دیدار یار می‌شوند.

شب قدر، شب انزال قرآن بر قلب محمد مصطفی (ص) است، شب قدر، شب انا انزلنا است، شب قدر، سوره قدر است که سوره قدر سوره نبی(ص) و اهل بیتش(ع) می‌باشد.

یکی از خدام اماکن متبرکه به خبرنگار فارس می‌گوید: شب‌های قدر حال و هوای دیگری دارد و امامزاده‌ها نیز پررونق‌تر از همیشه می‌شود، خیلی اوقات افراد پاسخ گریه و ناله خود به درگاه حق تعالی را می‌گیرند.

طبق روایات اسلامی احکام تمام سال از تقدیر، ارزاق موجودات این دنیا و آجال آنها در شب قدر به زمین نازل می‌شود که در حدیثی از امام صادق (ع) نقل شده که فرمود: "تقدیر مقدرات در شب نوزدهم و تحکیم آن در شب بیست و یکم و امضا در شب بیست و سوم است".

لازم است بدانیم نزول قرآن کریم در شب "قدر" همان شبی که مقدرات و سرنوشت انسان‌ها در تمام سال در آن شب تعیین می‌شود دلیلی بر سرنوشت‌ساز بودن این کتاب بزرگ الهی است.

بهتر بودن شب قدر از هزار ماه به خاطر ارزش عبادت و احیای آن است که فرشتگان برای تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها و آوردن هر خیر و برکتی در آن شب نازل می‌شوند که هدف از نزول آنها انجام این امور است.

حقیقت قدر، معرفت وجود است

حقیقت قدر، معرفت وجود است، معرفتی که از "خود" آغاز می شود و به "او" می‌رسد و در کوی دوست پناه می‌گیرد که آنجا ملجأ و پناهگاه دوستداران است.

پس لازم است "شب‌های قدر" را قدر بدانیم و با دعا، توبه و انابه و بازگشت به سوی معبود، عبادت خالصانه و قرائت قرآن کریم از باری تعالی عاجزانه بخواهیم که بهترین‌ها را در شب‌های نورانی برای ما رقم بزند.

استاد شهید مطهری می‌گوید: "از نظر جهان‌بینی الهی، جهان هم شنواست و هم بینا، ندا و فریاد جاندارها را می‌شنود و به آنها پاسخ می‌دهد به همین دلیل دعا یکی از علل جهان است که در سرنوشت انسان مؤثر است و می‌تواند جلو جریان‌هایی را بگیرد و یا جریان‌هایی را به وجود آورد که شب‌های قدر می‌تواند بهترین لحظه‌های آسمانی دعا برای انسان باشد، چراکه دعا یکی از مظاهر قضا و قدر است که در سرنوشت حادثه‌ای می‌تواند موثر باشد و یا جلوی قضا و قدری را بگیرد.

"شب قدر" شبی است که انسان دروازه "امید" را در برابر خود مشاهده می‌کند، پس چه به جاست انسان دیوانه‌وار به تلاوت سوره زیبای قدر بپردازد که هرچه در آن تدبر و کسب معرفت کند باز هم قطره‌ای در مقابل دریاست.

بنابراین شب قدر شبی است سرتاسر سلامت، نور و رحمت از آغاز تا پایان، حتی طبق بعضی از روایات در آن شب شیطان در زنجیر است و از این نظر شبی است سالم و توأم با سلامت.

بسیاری از کارشناسان نیروی انتظامی و فرهنگی اعلام می‌کنند که در ماه مبارک رمضان، جرایم کاهش می‌یابد و در شب‌های عزیزی مانند شب قدر این رقم بسیار ناچیز می‌شود که این نیز یکی دیگر از دلایل عزیز بودن این شب است.

پس اگر در شب قدر از دریچه راز به آسمان نظری افکندیم به قدر یک ستاره در حق یکدیگر دعا کنیم.

امیدواریم که خداوند ما را به معرفت شب قدر برساند.

===============

گزارش: هاجر عبدالهی

===============

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی