بهداشت و سلامت (بازدید: 828)
چهارشنبه 18/5/1391 - 20:53 -0 تشکر 498430
سفید مثل زال/بررسی علل بیماری آلبینیسم

 • سفید مثل زال

  بررسی علل بیماری آلبینیسم

 • شاید تا به حال به افرادی برخورد كرده باشید كه پوست بسیار سفیدی دارند و حتی رنگ موهای آنها نیز كاملا سفید است. این افراد كه به اصطلاح زال نامیده می‌شوند در واقع مبتلا به نوعی بیماری ژنتیكی هستند.
  زالی یا آلبینیسم نوعی بیماری ژنتیكی و تا حدی شایع در بین جوامع انسانی است كه بر اثر آن بدن قادر به ساخت رنگدانه ملانین نبوده و پوست، مو و چشمان شخص زال رنگ روشنی به خود می‌گیرد، از هر 17 هزار نفر یك نفر به زالی دچار می‌شود. بد نیست بدانید علاوه بر انسان و دیگر پستانداران، زالی در پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهی‌ها نیز بروز می‌كند. زالی به دو صورت چشمی پوستی و چشمی در انسان‌ها دیده می‌شود. در زالی چشمی پوستی، فقدان رنگیزه در پوست، مو و چشم را داریم و در حالت چشمی تنها چشم فاقد رنگیزه بوده و پوست و مو ظاهری نرمال دارند.
  در هر 2 حالت به علت فقدان رنگیزه در چشم، عروق خونی موجود در لایه‌های زیرین چشم نمایان شده و چشم سرخ‌رنگ (نه در تمام موارد) به نظر می‌رسد.
  انتقال بیماری
  ژن زالی مغلوب است یعنی اگر فردی یك ژن زالی ‌كه در واقع ژن ساخت ملانین است كه به دلایلی معیوب شده روی یك كروموزوم داشته باشد اگر ژن سالم دومی كروموزوم دیگر داشته باشد آن ژن سالم وظیفه ژن معیوب را برعهده می‌گیرد و فرد دچار زالی نمی‌شود. اگر فرزندی از پدر و مادری كه هر دو یك ژن زالی دارند متولد شود 25 درصد احتمال دارد كه كودك زال باشد، 50 درصد احتمال ناقل بودن وجود دارد ‌ یك ژن معیوب داشته باشد و 25 درصد احتمال دارد كه ژن‌های كاملا سالم داشته باشد. اگر یكی از والدین سالم و دیگری زال باشد همه فرزندان ناقل و اگر یكی ناقل و دیگری زال باشد 25 درصد احتمال ناقل بودن فرزند و 75 درصد احتمال زال بودن فرزندان وجود دارد. اگر والدین هر دو زال باشند همه فرزندان زال خواهند شد.
  مشكلات بیماران
  در عهد باستان انسان‌های زال را دارای قدرت‌های جادویی می‌دانستند و آنها به عنوان جادوگر قبیله از احترام ویژه‌ای برخوردار بودند. در قرون وسطی در برخی كشورها به تصور این‌ كه این افراد دارای قدرت‌های شیطانی هستند به آتش كشیده می‌شدند. حتی در شاهنامه فردوسی نیز رگه‌هایی از این تفكرات در شخصیت زال دیده می‌شود. اما مشكلات افراد مبتلا به زالی تنها در باورهای فرهنگی خلاصه نمی‌شود.
  مشكلات بینایی یكی از این مشكلات است. برخی افراد مبتلا به زالی دید بسیار كمی دارند. بعضی تقریبا نابینا هستند، بعضی می‌توانند نوشته‌های كتاب را بخوانند و بعضی دید كافی برای رانندگی دارند.
  علاوه بر این مورد اشكالات بینایی دیگری همچون لوچی، تنبلی چشم، آستیكماتیسم و عدم ارتباط چشمی نیز ممكن است در این افراد وجود داشته باشد. به علت فقدان رنگیزه، نور زیادی از طریق مردمك وارد چشم شده كه می‌تواند تا حدی باعث آسیب‌های چشمی شود، به همین جهت لازم است افراد مبتلا به این بیماری چشم‌ها و پوست خود را در برابر اشعه‌های مضر خورشیدی حفظ كنند. در هنگام مطالعه هم لازم است كه منبع نوری از پشت تابیده شود تا آسیبی به چشم وارد نشود.
  توضیح این ‌كه در چشم یك انسان سالم میلیون‌ها میلیون عصب حساس به نور وجود دارد كه سطح این اعصاب پوشیده از ملانین است. در واقع این اعصاب به وسیله ملانین اطلاعات مربوط به چیزی كه می‌بینیم را به دست می‌آورند و به مغز می‌دهند اما در افراد زال به دلیل تراكم كم ملانین تصاویر خوب نیستند، همچنین به دلیل این‌ كه در افراد زال نور از عنبیه نیز وارد چشم می‌شود این موضوع باعث می‌شود كه تمركز تصویر در یك نقطه وجود نداشته باشد و باعث عدم دید صحیح می‌شود. مغز برای رسیدن به دید بهتر یكی از چشم‌ها را از مسیر اصلی منحرف می‌كند و باعث بروز لوچی می‌شود. تنبلی چشم هم به دلیل عدم موفقیت چشم‌ها در درست دیدن به وجود می‌آید.

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
پنج شنبه 19/5/1391 - 1:37 - 0 تشکر 499344

چه چیزی باعث زالی می‌شود؟

زالی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا از طریق ویروس‌ها منتقل نمی‌شود، بلکه کاملاً ژنتیکی ایجاد می‌شود. بدن هر فرد از میلیون‌ها سلول تشکیل شده است که بدون چشم مسلح قابل مشاهده نیستند.درون این سلول‌ها کروموزم‌ها قرار دارند. کروموزم‌ها حاوی صدها و حتی هزاران ژن می‌باشند. ژن‌ها، ویژگی‌ها و نشانه‌های جسمی ما را مشخص می‌کنند. آنها حاوی اطلاعاتی هستند که مشخصات افراد را تشکیل می‌دهند؛ مثلا باعث می‌شوند که موها‌ صاف یا مجعد باشند، پاها کوتاه باشد یا بلند، رنگ چشم‌ها قهوه‌ای باشد یا آبی و ... .این ژن‌ها در میان افراد یک خانواده نسل به نسل منتقل می‌شود؛ به همین دلیل وقتی یک کودک متولد می‌شود، اطرافیانش می‌گویند، چشمانش شبیه مادرش است، لبخند پدربزرگش را دارد و موهایش به پدرش رفته است.همه انسان‌ها دو گروه ژن دارند. نیمی از ژن‌ها را از پدرشان گرفته‌اند و نیم دیگر را از مادر. گاهی اوقات پدر و مادر ژن زالی دارند، در حالی که در ظاهرشان علائم آن دیده نمی‌شود؛ اما در کودک‌شان بروز می‌کند. چطور ممکن است؟ژن زالی مغلوب است، یعنی اگر فردی یک ژن زالی (که در واقع ژن ساخت ملانین است که به دلایلی معیوب شده) روی یک کروموزوم داشته باشد، اگر ژن سالم دومی کروموزوم دیگر باشد، آن ژن سالم وظیفه ژن معیوب را برعهده می گیرد و فرد، دچار زالی نمی شود. در حقیقت برای ابتلای به زالی، باید فرد دارای دو ژن زالی از پدر و مادر باشد.اگر فرزندی از پدر و مادری که هر دو یک ژن زالی دارند متولد شود، 25 درصد احتمال دارد که کودک زال باشد، 50 درصد احتمال ناقل بودن وجود دارد (یک ژن معیوب داشته باشد) و 25 درصد احتمال دارد که ژن های کاملا سالم داشته باشد.اگر یکی از والدین سالم و دیگری زال باشد، همه فرزندان ناقل و اگر یکی ناقل و دیگری زال باشد، 25 درصد احتمال ناقل بودن فرزند و 75 درصد احتمال زال بودن فرزندان وجود دارد.اگر والدین هر دو زال باشند، همه فرزندان زال خواهند شد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی