تجارت و بازرگاني (بازدید: 623)
چهارشنبه 18/5/1391 - 11:44 -0 تشکر 497356
ایده ها چگونه به پول تبدیل می شوند؟

 

 


 

 

 

 

 

بابای دارا می گوید: با پولتان دارایی بخرید. دارایی چیزی است که اگر به حرکت درآید، درآمد ایجاد می کند. در مقابل می شود با پول، بدهی خرید که اگر به حرکت درآید هزینه ایجاد می کند.

                                                       (نقل از کتاب بابای دارا، بابای ندار )

چهارشنبه 18/5/1391 - 11:45 - 0 تشکر 497357

هرکدام از دارایی های ما با روشی به درآمد تبدیل می شوند. می شود خانه مان را اجاره دهیم، مواد اولیه را به تولید کننده ای برسانیم، یا دانشمان را به صورت خدمات مشاوره در اختیار کسی قرار دهیم. در این بین، یک دارایی مهم وجود دارد که روش تبدیل آن به درآمد یا ثروت، قدری ظرافت دارد، و آن ایده است. ایده همان چیزی است که جوان هایی که هیچ دارایی ندارند، ممکن است داشته باشند. امروزه تبدیل این ایده ها به کسب و کار، اقتصاد کشورها را به پیش می برد. مثل کارهای استیو جابز یا بیل گیتس یا همین بروبچه های یوتیوب. برای این که ایده تان را به پول تبدیل کنید، دو راه کلی هست که متاسفانه هر دو راه در ایران سنگلاخ اند!

1- ایده مان را ثبت کنیم و سپس آن را به عرضه کننده های کالا و خدمات بفروشیم.
2- خودمان یک کسب و کار مبتنی بر ایده جدید بیافرینیم.

چهارشنبه 18/5/1391 - 11:46 - 0 تشکر 497360

روش دوم در دنیا مکانیسم جالبی دارد: فردی که ایده جدید دارد به همراه یک تیم (مثلا 3 یا 4 نفره) یک طرح تجاری تنظیم می کند. طرح تجاری شامل توصیف کالا یا مزیت، سازمان و نیروی انسانی مورد نیاز، تجهیزات و روش تولید، برنامه بازاریابی و پیش بینی های اولیه مالی است.


از طرف دیگر، آدم ها یا بنگاه هایی هستند به نام  Venture Capitalist که پول زیادی را برای سرمایه گذاری در ایده های نو کنار گذاشته اند. این بنگاه ها آن طرح تجاری را بررسی می کنند و در صورت پذیرش، با آن آدم ها مشارکت می کنند. یعنی پول لازم را تامین می کنند و مثلا به نسبت 70 به 30 سهام دار شرکت تازه تأسیس می شوند. کسب و کاری که در روزهای اول ارزش بالایی نداشت، ممکن است به سرعت رشد کند و مرتب صفرهای ارزش آن زیاد شود. به این ترتیب ایده تبدیل به پول می شود!


تحقیقات نشان داده که بین 80 تا 90 درصد طرح های تجاری که به تایید VC ها می رسند شکست می خورند. ولی آن ده بیست درصد باقی مانده چنان سودی نصیب VC ها می کنند که تمام آن ضررها در برابرش قابل چشم پوشی است.

چهارشنبه 18/5/1391 - 11:46 - 0 تشکر 497362

اما آدم های صاحب ایده چطور پول دار می شوند؟ آن ها که سهام داران شرکت های نوپا بوده اند، بعد از چند سال ارزش شرکتشان را به شدت افزایش می دهند. شرکتی که دیروز یک گاراژ اجاره ای بود، بعد از 3 نا 5 سال به واسطه ارزش تجاری ایده ای که صاحبان آن داشته اند، میلیون ها دلار می ارزد. حالا وقت عرضه سهام شرکت در بورس است. چه اتفاقی می افتد؟ سهام اسمی و بی ارزش دیروز در جیب کت وصله ای آقای باهوش، امروز ارزش هنگفتی دارد و فروش آن به سایرین، درآمد سرشاری نصیب صاحب آن می کند. جابز و ووزنیاک که اپل را تأسیس کردند، بعد از بالا گرفتن کار، سهامشان را عرضه کردند و پول خوبی به جیب زدند. بعد هم که ایده شرکت Next، کارش گرفت، اپل آن را خرید و باز هم ایده جابز بود که پول را به جیبش ریخت. ایده انیمیشن کامپیوتری هم که در Pixar گرفت، دیزنی آن را خرید و باز هم جابز بود که پولدار شد.

چهارشنبه 18/5/1391 - 11:47 - 0 تشکر 497364

جالب است بدانید، شرکت Amazon در حالی که داشت ضررهای میلیونی می داد، ارزش سهامش به طور نمایی بالا می رفت و صاحبانش را روز به روز پولدارتر می کرد! چرا ؟ ایده دوستان به ظاهر کتاب فروش را، سرمایه گذاران باهوش بازارهای بورس به خوبی دریافته بودند. آمازون با فروش کتاب به مردم، از علایق آنها با خبر می شد حالا مجموعه دانسته هایش در مورد علایق تک تک مردم آمریکا را می فروشد.

چهارشنبه 18/5/1391 - 11:47 - 0 تشکر 497366

بعضی از این آدم ها آن قدر از این روش درآمدزایی خوششان می آید که بعد از فروش سهامشان، دوباره ایده جدیدی را در قالب یک شرکت کوچک ثبت می کنند و.... یک چیز جالب دیگر آن که بعضی شرکت ها مثل M3 و XEROX ایده های جالب شما را می خرند. اگر حوصله راه اندازی یک کسب و کار جدید را ندارید، لا اقل یک سر به سایت آنها بزنید!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی