انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 239)
چهارشنبه 18/5/1391 - 0:36 -0 تشکر 496770
قرآن و شب قدر


در برخی از احادیث آمده است که راوی به امام جعفر صادق علیه السلام می‌گوید: ((دربارة شب قدر، به من اطلاعاتی بدهید! آیا این شب، فقط در روزگاران گذشته ]مثلاً روزگار حیات پیامبر صل الله علیه و آله و سلم [ بوده است ]و اکنون دیگر نیست[ یا این‌که شب قدر، در هر سال، هست؟)) امام می‌فرماید:
لو رفعت لیلة القدر، لرفع القرآن
اگر شب قدر را بردارند، قرآن را نیز بر می‌دارند.[5]
این بیان امام، اشاره است به همان حکمت عمیق و راز عظیم وجود و ارتباط و امتزاج هدایت تکوینی و هدایت تشریعی و رابطة مستقیم ((حجت صامت)) یعنی ((قرآن))، با ((حجت ناطق))، یعنی امام. این تعلیم، توضیح سخن معروف پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم است، در حدیث ثقلین.
خلیفه الهی
در قرآن کریم، سخن از خلافت الهی در زمین رفته است؛ خدا به فرشتگان گفت:
از جانب خود، در زمین خلیفه‌ای بگذارم و بگمارم[6].
دربارة این موضوع یادآوری می‌کنیم مقصود از تعبیرهای ((ولیّ مطلق))، ((ولیّ کامل))، ((ولیّ زمان))، ((ولیّ عصر))، ((حجّت ناطق))، و ((صاحب شب قدر))... همان ((خلیفة خدا)) است در زمین. پس از درگذشت پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم و پایان یافتن دور نبوت و پیامبری، این مرتبة بزرگ، از آن اوصیای پیامبر است؛ یعنی علی و یازده فرزندش.
خلافت، عهد خدایی است و عهد خدایی، جز به پاکان، نیکان، معصومان و مطهّران نخواهد رسید. اینانند که می‌توانند وارث علوم انبیا و حامل عهد خدا باشند که ((لا ینال عهدی الظالمین))... .[7]
این است و این‌ها که مسألة شب قدر و خلافت الهی در زمین و حضور مداوم آن که به تعبیری دیگر، ادامة بقای قرآن است در ارض و ادامة حجیت آن ـ در رابطة مستقیم قرار دارد با لزوم امام. و از اینجا است که ((سورة قدر)) و ((سورة دخان))، از مهم‌ترین دلیل‌های حضور و لزوم ((امامت حقه)) و ((خلافت الهیه)) است در زمین. و از عظیم‌ترین اسناد تداوم ناموس الهی در جهان است. و براساس این شناخت قرآنی است که امام نهم، حضرت جواد علیه السلام، تعلیمی به شیعه می‌دهد، بسیار گرانقدر، و معرفت‌آموز و می‌فرماید:
با مخالفان امامت، به سورة ((انّا انزلناه)) استدلال کنید، تا پیروز شوید.[8] به خدا سوگند! این سوره، پس از درگذشت پیامبر، حجت خدای متعال است بر خلق.[9] این سوره، نقطة اوج دین شما است. این سوره، نشانة ابعاد علم ما است. ای شیعیان! همچنین به سورة ((حم دخان)) که در آن، آیة (إِنَّا أَنْزَلْناهُ فی لَیْلَةٍ مُبارَکَةٍ إِنَّا کُنَّا مُنْذِرینَ)[10] آمده است، استدلال کنید. این سوره ]و این مقام[ پس از رسول الله، ویژة ولیّ امر ]حجّت خدا[ است در هر عصر..

چهارشنبه 18/5/1391 - 0:26 - 0 تشکر 496734

در شب قدر چه بکنیم؟  

اعمال شب قدر بر دو نوع است: یکی آن که در هر سه شب انجام می‌شود و دیگر آن که مخصوص هر شبی است.

اعمال مشترک شبهای  قدر

1- غسل. (مقارن غروب آفتاب، که بهتر است نماز عشاء را با غسل خواند.)

2- دو رکعت نماز وارد شده که در هر رکعت بعد از حمد، هفت مرتبه توحید بخواند و بعد از فراغ هفتاد مرتبه اَستَغفُرِاللهَ وَ اَتوبُ اِلَیهِ و در روایتی است که از جای خود برنخیزد تا حق تعالی او و پدر و مادرش را بیامرزد.

3- قرآن مجید را بگشاید و بگذارد در مقابل خود و بگوید: اَللّهُمَّ اِنّی اَسئَلِکَ بِکِتابِکَ المُنزَلِ وَ ما فیهِ اسمُکَ الاَکبَرُ و اَسماؤُکَ الحُسنی وَ ما یُخافُ وَ یُرجی اَن تَجعَلَنی مِن عُتَقائِکَ مِنَ النّار. پس هر حاجت که دارد بخواهد.

4- مصحف شریف را بگیرد و بر سر بگذارد و بگوید:

اَللّهمَّ بِحَقِّ هذاالقُرآنِ وَ بِحَقِّ مَن اَرسَلتَه بِه وَ بِحَقِ کُلِّ مومنٍ مَدَحتَه ُ فیهِ وَ بِحَقِّکَ عَلَیهِم فلا اَحَدَ اَعرَفُبِ بِحَقِّکَ مِنکَ.

ده مرتبه بگوید: بِکَ یا الله

ده مرتبه: بِمُحَمَّدٍ

ده مرتبه: بِعلیٍّ

ده مرتبه: بِفاطِمَةَ

ده مرتبه: بِالحَسَنِ

ده مرتبه: بِالحُسَین ِ

ده مرتبه: بِعلیّ بنِ الحُسین

ده مرتبه: بِمُحَمَّدِ بنِ عَلِیٍّ

ده مرتبه: بِجَعفَر بنِ مُحَمَّدٍ

ده مرتبه: بِموُسی بنِ جَعفَر ٍ

ده مرتبه: بِعلیِّ بنِ مُوسی

ده مرتبه: بِمُحَمَّدِ بنِ عَلِیٍّ

ده مرتبه: بِعَلِیِّ بنِ مُحَمَّدٍ

ده مرتبه: بِالحَسَنِ بنِ عَلِیٍّ

ده مرتبه: بِالحُجَّةِ.

پس از این عمل هر حاجتی که داری طلب کن.

5- زیارت امام حسین علیه السلام است؛ در روایت آمده که چون شب قدر می‌شود منادی از آسمان هفتم ندا می‌کند که حق تعالی آمرزید هر کسی را که به زیارت قبر امام حسین علیه السلام آمده است.

6- احیا داشتن این شب‌ها. در روایت آمده هر کس احیا کند شب قدر را گناهان او آمرزیده شود هر چند به عدد ستارگان آسمان و سنگینی کوه‌ها و وزن دریاها باشد.

7- صد رکعت نماز بخواند که فضیلت بسیار دارد، و افضل آنست که در هر رکعت بعد از حمد ده مرتبه توحید بخواند.

8- این دعا خوانده شود: اَللّهُمَّ اِنّی اَمسَیتُ لَکَ عَبدًا داخِرًا لا اَملِکُ لِنَفسی وَ اَعتَرِفُ...

اعمال مخصوص هر شب قدر

شب نوزدهم:

1- صد مرتبه "اَستَغفُرِاللهَ رَبی وَ اَتوبُ اِلَیه".

2- صد مرتبه " اَللّهُمَّ العَن قَتَلَةَ اَمیرَالمومنینَ".

3- دعای "یا ذَالَّذی کانَ..." خوانده شود .

4- دعای " اَللّهَمَّ اجعَل فیما تَقضی وَ..." خوانده شود.

شب بیست و یکم و بیست و سوم

فضیلتش زیادتر از شب نوزدهم است، و باید اعمال آن شب را از غسل و احیاء و زیارت و نماز، هفت قل هو الله و قرآن بر سر گرفتن و صد رکعت نماز و دعای جوشن کبیر و غیره در این شب به عمل آورد، در روایات بر غسل و احیاء و جدّ و جهد در عبادت در این شب و شب بیست و سوم تأکید شده است

چهارشنبه 18/5/1391 - 10:22 - 0 تشکر 497232

امام جمعه بردسکن گفت: شب قدر، شب تقدیر بندگان است و سرنوشت سعادت و یا شقاوت یکساله انسان‌ها در آن رقم می‌خورد.

وی افزود: شب قدر شبی است که از هزار ماه بهتر و شب نزول ملائکه است.

وی گفت: در واقع شب قدر، شب یکی شدن آسمان و زمین، آسمانی‌ها و زمین‌ها، ملائکه می‌آیند تا ما را هم آسمانی کنند و بالا ببرند.

حجت الاسلام امینی افزود: شب قدر شبی است که با ضربت خوردن مولا علی(ع) و شهادت آن حضرت، عبادت واسط بین قرآن و نبوت و ولایت قرار گرفت.

امام جمعه بردسکن گفت: شب قدر، شب آگاهی بخشی به عده‌ای که درغفلت و بی خبری در فضای تبلیغی مسموم معاویه، علی(ع) را از مسجد به دور می پنداشتند تا آنجاکه شهادت ایشان درمحراب عبادت را با تردید پذیرفتند.

حجت الاسلام امینی افزود: شب قدر، شب رسوایی باطل، چه در نقاب تزویر معاویه و چه در لعاب عبادت بی بصیرتی خوارج و چه در قبضه شمشیر ملحدین می‌باشد.

وی گفت: شب قدر، شبی است که با شهادت علی(ع) فوز و رستگاری در اقتدا و پیروی از سیره علوی برخاسته از بیت نبوی که بیت واقعی است به ثبت رسید. شب قدر، شبی است که راه پرواز انسان این موجود خاکی را تا به افلاک می‌گشاید و آیه شریفه وَ اعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّی یَأْتِیَكَ الْیَقِینُ را محقق می‌سازد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی