ورزش و تندرستی (بازدید: 603)
سه شنبه 17/5/1391 - 22:26 -0 تشکر 496531
اعتراض به ناداوری مسابقه عبدولیسعید عبدولی نماینده وزن 66 کیلوگرم کشورمان که در مرحله یک‌چهارم نهایی مغلوب استیو گینو، قهرمان فرانسوی المپیک 2008 پکن شده بود با شکست حریفش در مرحله نیمه‌نهایی مقابل کشتی‌گیر کره‌جنوبی حذف شد و شانسی مبارزه برای مدال برنز را هم از دست داد.

عبدولی با ناداوری محض مغلوب کشتی گیر فرانسوی شد.

سه شنبه 17/5/1391 - 22:27 - 0 تشکر 496532

قهرمان سال 2011 جهان، مقابل استیو گینو، دارنده‌ی مدال طلای المپیک پکن و مدال نقره جهانی 2007، قرار گرفت و در دو تایم شکست خورد.

در تایم نخست عبدولی جنگنده تر بود، اما داور چند بار به او تذکر داد. در پایان نود ثانیه هیچ یک از دو کشتی‌گیر امتیاز نگرفتند و عبدولی در خاک خوابید و به خوبی مقاومت کرد، اما داوران که از ابتدای وقت اول چندان منصف نشان نداده بودند، امتیاز را به کشتی‌گیر فرانسوی دادند و اعتراض بنا سودی نبخشید. تایم اول 3 بر صفر به سود گینو به پایان رسید.

در تایم دوم در حالی که باز هم عبدولی جنگندگی داشت داور به او اخطار داد که رئیس تشک و قاضی تایید نکردند. در ادامه کار به کلینچ کشیده شد و این بار عبدولی حریفش را در اختیار گرفت. عبدولی به زیبایی بارانداز اجرا کرد و دو امتیاز گرفت اما فرانسوی‌ها اعتراض کردند و رای برگشت! تا تعجب همگان برانگیخته شود.

عبدولی با قبول این شکست ناباورانه از رسیدن به مدال طلا بازماند و این در حالی بود که حتی صدای اعتراض تماشاگران هم نسبت به قضاوت بودار داوران بلند شده بود.بنا: مگر می‌گذارند سه طلا بگیریم؟
کادر فنی تیم ملی کشتی فرنگی با اعتراض به رای داور، ناداوری و حق‌خوری را عامل شکست عبدولی دانستند.
سه شنبه 17/5/1391 - 22:29 - 0 تشکر 496534
محمد بنا در حالی که عبدولی را پس از شکست مقابل حریف فرانسوی خود به سالن تمرین هدایت می‌کرد مدام در گوش او می‌گفت این مسابقه را فراموش کن چون باید مدال برنز بگیری.

عبدولی نیز که با قضاوت ناعادلانه داوران از راهیابی به فینال بازماند به شدت گریه می‌کرد.

بنا در حالی که عبدولی را به سالن تمرین می‌برد روبه خبرنگاران خارجی کرد و با زبان آلمانی گفت: دو امتیاز کشتی‌گیر ما را ندادند و حق ما را خوردند.

ایرج اسفندیاری‌فر، مربی تیم ملی ایران نیز با ناراحتی روبه خبرنگاران گفت: مگر می‌گذارند که ما سه طلا بگیریم؟

عدم نفوذ مسئولان ایرانی در مجامع بین‌المللی این بار گریبان سعید عبدولی در كشتی فرنگی را گرفت تا با ناداوری از رقابت‌هایش كنار برود.


به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا از لندن، پس از شكست عبدولی برابر حریف فرانسوی‌اش كه با ناداوری رقم خورد، در حالی كه عبدولی در كنار تشك كشتی گریه می‌كرد، تمام تماشاگران حاضر در سالن اكسل نماینده ایران را تشویق و داور مسابقه را هو می‌كردند.


در حالی كه در این مسابقه به طور واضح سر سعید عبدولی را بریدند كاروان كشتی فرنگی و ورزش ایران كسی را نداشت كه حق فرنگی‌كارش را از مسئولین مسابقات بگیرد.


سه شنبه 17/5/1391 - 22:30 - 0 تشکر 496536

سعید عبدولی، فرنگی‌کار وزن 66 کیلوگرم کشورمان در عین شایستگی در دیدار برابر حریف فرانسوی خود اسیر ناداوری شد و از راهیابی به مرحله نیمه نهایی بازی‌های المپیک 2012 لندن بازماند.

در حالیکه سعید عبدولی در کشتی با "استیو گینو"، حریف فرانسوی خود یک سر و گردن از او بالاتر نشان می‌داد اسیر مافیای داوری فیلا شد و از راهیابی به مرحله نیمه نهایی المپیک 2012 لندن بازماند.

او در این مسابقه با نتایج (3 بر صفر) و (یک بر صفر) به حریف فرانسوی باخت تا به گروه بازنده‌های وزن 66 کیلوگرم مسابقات کشتی فرنگی المپیک 2012 لندن برود.

داور این دیدار در همان ابتدای تایم اول با تذکر دادن بی جهت تمرکز روحی و روانی عبدولی را بر هم زد و در نهایت باعث ناکامی این کشتی‌گیر کشورمان شد.

ناداوری کشتی سعید عبدولی برابر حریف فرانسوی تا اندازه‌ای آشکار و واضح بود که تماشاگران حاضر در سالن "اکسل" شهر لندن برای دقایقی به تشویق کشتی‌گیر کشورمان پرداختند.

سعید عبدولی در حالی برابر کشتی‌گیر فرانسوی با ناداوری روشن و واضح شکست خورد که دقایقی پس از این مبارزه روی تشک دراز کشیده بود و فقط گریه می‌کرد. او حتی زمانی که از تشک پایین رفت کنار تشک‌ها روی زمین افتاد و نای راه رفتن نداشت.

این در حالی بود که تماشاگران حاضر در سالن یکصدا عبدولی را تشویق می‌کردند اما اشک‌های او تمامی نداشت و حتی نتوانست با خبرنگاران گفتگو کند. محمد بنا هم که از ناداوری این مبارزه بسیار ناراحت بود گفت: مگر اینها می‌گذارند کشتی فرنگی ایران سه مدال طلا بگیرد؟!

سایر مسئولان ورزش کشورمان نیز اعتقاد داشتند حق عبدولی ضایع شده است. با این حال کشتی گیر ایرانی در شرایطی راهی رختکن شد که اشک‌هایش تمام پهنای صورت او را گرفته و به شدت متاثر بود

سه شنبه 17/5/1391 - 22:31 - 0 تشکر 496537
اعتراض كتبی عباسی و علی‌آبادی به ناداوری مسابقه عبدولیوزیر ورزش و جوانان و رییس كمیته ملی المپیك ایران طی نامه مشترك به ناداوری در دیدار سعید عبدولی در مقابل فرنگی‌كار فرانسوی اعتراض كردند.


به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا از لندن، محمدعباسی وزیر ورزش و جوانان ایران و محمد علی‌آبادی رییس كمیته ملی المپیك ایران طی نامه مشترك به نتیجه مسابقه سعید عبدولی برابر فرنگی‌كار فرانسوی اعتراض كردند.


در مسابقه عبدولی با حریف فرانسوی در حالی كه ملی‌پوش كشورمان از حریف خود پیش بود، داور بلاروسی اجازه رقابت به عبدولی را نمی‌داد و بارها به او اخطار می‌داد. سرانجام داوران مسابقه با ناداوری رای به پیروزی حریف فرانسوی دادند تا

سه شنبه 17/5/1391 - 22:32 - 0 تشکر 496540


حرکت آهسته، با دوربین بالا، به خوبی نشان داد که پای سعید عبدولی به دستش چسبیده بود و اجازه نمی داد که پای کشتی گیر فرانسوی از بدن عبدولی جدا شده و اجرای فن کند. همین کار را کشتی گیر ترک در کشتی اول به شکلی حفیف تر با عبدولی انجام داد و داوران دو امتیاز به عبدولی دادند.

عصر ایران ورزشی؛ صدرالدین کاظمی - درباره داوری کشتی سعید عبدولی با حریف فرانسوی، باید گفت که شاید تمایلی در داوران وجود داشت که ما طلا نگیریم اما داوران این مسابقه در دو امتیاز اولی که به کشتی گیر فرانسوی دادند، و نیز در دو امتیازی که به عبدولی ندادند، اشتباه نکردند.

حرکت آهسته دوربین بالا، به خوبی نشان داد که پای سعید عبدولی به دستش چسبیده بود و اجازه نمی داد که پای کشتی گیر فرانسوی از بدن عبدولی جدا شده و اجرای فن کند. همین کار را کشتی گیر ترک در کشتی اول به شکلی حفیف تر با عبدولی انجام داد و داوران دو امتیاز به عبدولی دادند.

داوران به کسی که مانع اجرای فن شود و یا به هر شکلی از پایش استفاده کند، اخطار و به حریف او نیز امتیاز می دهند. وقتی که به سعید عبدولی در کشتی اول، دو امتیاز دادند چون حریفش از پایش استفاده کرده بود، ما هیچ اعتراضی به داوری نداشتیم اما الان که کشتی گیر خودمان چنین کاری کرده و به حریف او امتیاز داده اند، معترض داوری هستیم.

البته من خودم داور نیستم. شاید هم اعتراض تیم ما بر حق بوده باشد، ولی به نظر من، پای عبدولی با آرنج دست چپش به هم نزدیک شده بود؛ به گونه ای که اجازه نمی داد پای راست کشتی یگر فرانسوی از بدن عبدولی بیرون بیاید. شاید اصلاً عبدولی نیازی به این کار نداشت و اگر این کار را هم انجام نمی داد، کشتی یگر فرانسوی نمی توانست اجرای فن کند، ولی طبق مقررات، این کار عبدولی خطا بود و جریمه خطا دو امتیاز است. استنباط داور این بود که عبدولی با پایش مانع از اجرای فن شده است.

اتفاقاً تذکرهای داور هم درست بود. کشتی گیری که زانوهایش را خم کند و سرش را در صورت حریف بکند و با سر به صورت حریف ضربه بزند، تذکر و اخطار می گیرد. تازه داور مسابقه به سید عبدولی اخطار هم نداد و فقط به تذکر داد که با سر به صورت حریف نکوبد.

وقتی هم که کشتی گیر فرانسوی انگشت دست عبدولی را گرفت، داور به او تذکر داد که این کار را انجام ندهد. تمام این تذکرهای داور درست بود

درباره نحوه تذکردادن داور به سعید عبدولی هم باید گفت که او مطابق قوانین داوری عمل کرد. در قوانین داوری از دوران خواسته شده است که تصمیماتشان رابا قاطعیت اجرا کنند. داور باید قاطع باشد و نفوذ کلام داشته باشد.   


تصمیم داور درباره دو امتیاز وقت دوم هم کاملاً درست بود. کشتی گیران فرنگی کار مجاز نیستند دستشان را در جایی پایین تر از مهره آخر قفل کنند؛ چرا که اجرای فن در آن نقطه بسیار ساده است. فرنگی کاران باید دستشان را بر روی آخرین مهره کمر قفل کنند و این نقطه، مرز کشتی آزاد و فرنگی است.

 داور نظرش این بود که عبدولی حریف را از نقطه ای پایین تر از مرز قانونی کشتی آزاد و فرنگی، یعنی از ناحیه باسن، بارانداز کرده است. مربی فرانسوی به همین دلیل اعتراض کرد. داوران هم فیلم را دیدند و هر سه داور متفق القول گفتند که اعتراض مربی فرانسوی وارد بوده است.

به هر حال در خیلی از مسابقات چنین تصمیماتی به سود کشتی گیران ایرانی گرفته شده و این جا هم به تصمیم به سود کشتی گیر فرانسوی بود. به نظر من، داوران نظرخودشان را دادند و نظرشان برآمده از توطئه جهانی علیه ایران نبود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی