انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 528)
سه شنبه 17/5/1391 - 1:41 -0 تشکر 495545
نگاهی کوتاه به شهرستان برخوار و میمه

برخوار و میمه از شهرستان های استان اصفهان است كه در مركز استان واقع شده است. هنر قالی بافی در شهرستان برخوار و میمه مهم ترین صنعت دستی محسوب می شود و بیش تر اهالی در کار گاه های خانگی به بافت قالی مشغول هستند. قالی این منطقه از قدمت و اصالت خاصی برخوردار است. قالی های بافت میمه جنبه صادراتی دارند و بیش تر به تهران ارسال می شوند. این قالی ها دارای طرح كاشان و نقش های افشان، لچک ترنج، جنگلی و هم چنین طرح خاصی معروف به میمه هستند. در استان اصفهان قالی های میمه طرح منحصر به فردی دارد كه با طرح مناطق دیگر متفاوت است. علاوه بر قالی بافی، کرباس بافی نیز از دیگر صنایع دستی این شهرستان محسوب می شود.  
مکان های دیدنی و تاریخی
مسجد بزرگ گز و مسجد جامع میمه دو مکان مهم و دیدنی شهرستان برخوار و میمه هستند.

صنایع و معادن
پالایشگاه نفت، نیروگاه برق،كارخانه های نساجی قدس، بهریس، ‌بارش، ‌شیر پاستوریزه، سنگ بری و ابزار سازی از مهم ترین فعالیت های صنعتی شهرستان هستند. از معادن شهرستان برخوار و میمه می توان از معدن نمك حبیب الله، گچ گمشه و شن باقرآباد، و سنگ مرمریت میمه نام برد. 
کشاورزی و دام داری 
به دلیل كمی بارندگی و تبخیر زیاد، كشاورزی این ناحیه از جایگاه ویژه ای برخوردار نیست. این شهرستان در بخش میمه از لحاظ طبیعی از جایگاه بهتری برخوردار بوده و آباد و سرسبز است. آب مصرفی كشاورزی این شهرستان از كاریز، چاه ژرف و نیمه ژرف تأمین می شود. با این حال با تلاش مردم سخت كوش این ناحیه، فرآورده های كشاورزی مانند : گندم، جو، سیب زمینی، روناس، پنبه، صیفی، سبزی، نباتات علوفه ای و میوه های گوناگون به عمل می آید. هم چنین در این شهرستان فرآورده های دامی نظیر گوشت، پوست، ‌پشم، روغن حیوانی و لبنیات نیز به دست می آید. 

مشخصات جغرافیایی
شهرستان برخوار ومیمه، با پهنه ای حدود 6 هزار و 639 كیلومتر مربع، در مركز و شمال باختری استان اصفهان قرار دارد و از دو بخش برخوار ‌در جنوب، و میمه در شمال، به وجود آمده است. برخوار با پهنه ای حدود 3 هزار و 601 كیلومتر مربع، در شمال شهرستان اصفهان، در 32 درجه و 48 دقیقه پهنای شمالی و 51 درجه و 41 دقیقه درازای خاوری نسبت به نیمروز گرینویچ قرار گرفته و بلندی آن از سطح دریا حدود یك هزار و 570 متر است. میمه، با پهنه ای حدود 3 هزار و 38 كیلومتر مربع، در باختر شهرستان كاشان، در 32 درجه و 25 دقیقه پهنای شمالی و 50 درجه و 21 دقیقه درازای خاوری نسبت به نیمرزو گرینویچ قرار گرفته و بلندی آن از سطح دریا حدود 2 هزار و 540 متر است. این شهرستان از شمال به شهرستان های كاشان و نطنز و نیز استان مركزی، از باختر به شهرستان های گلپایگان و نجف آباد، از خاور به شهرستان اردستان و از جنوب به شهرستان های اصفهان و خمینی شهر محدود است.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

سه شنبه 17/5/1391 - 1:42 - 0 تشکر 495548

مساجد و مدارس مذهبی درشهرستان برخوار و میمه

مسجد بزرگ گز (برخوار و میمه)
این مسجد و مناره در شهرگز در 18 كیلومتری شمال شهر اصفهان قرار دارد و مسجد و مناره آن در دوران سلجوقی ساخته شده است. در دوره‌های بعد خسارت‌هایی به آن وارد و تعمیر و باسازی شده است. صحن مسجد به شكل مربع و درازا و پهنای آن حدود 12 متر است. درایوان باختری این مسجد، از آثار قابل توجه دوره سلجوقی است. دو راهروی مسجد در دو سوی این ایوان قرار دارند و در هریک از دو گوشه شمالی و جنوبی ایوان باختری، دو درونگاه به بلندی حدود دو متر و نیم قرار دارد. تزیین‌ طاق‌های هلالی شكل آن‌ها از آجر و گچ، مانند تزیین‌های سلجوقی درون ایوان خاوری مسجد جمعه اصفهان است و در بالای هلال‌ها، پشت بغل‌هایی از تزیین‌های آجری وجود دارد. محراب سلجوقی ایوان، در گوشه جنوبی آن قرار گرفته و در بخش بالایی آن یک كتیبه دیده می ‌شود. مناره مسجد گز كه در گوشه شمال باختری آن قرار دارد در گذشته بلندتر از امروز بوده و به مرور زمان خراب شده است. بخشی از آن كه برجای مانده دارای تزیین‌های زیبایی است. بر اساس کتیبه موجود سال ساختمان مسجد، ربع اول سده 6 هجری قمری است. 

مسجد جامع میمه (برخوار و میمه)
مسجد جامع میمه مربوط به دوره ظهور اسلام است و گویا در آن زمان آتشكده ای بوده است. این مسجد با شماره 934 به ثبت تاریخی رسیده است.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی