انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 703)
سه شنبه 17/5/1391 - 1:35 -0 تشکر 495518
نگاهی کوتاه به شهرستان نجف آباد

در شهرستان نجف آباد صنایع دستی زیبا و با ارزشی تولید می شود که مهم ترین آن ها قالی بافی است كه از شهرت خوبی برخوردار بوده و ارزش صادراتی دارد. بعد از کشاورزی، قالی بافی مهم ترین رشته اقتصادی منطقه است که این مساله نشان گر اهمیت اقتصادی این صنعت دستی است. از دیگرصنایع دستی این شهرستان قالیچه، گلیم وجاجیم را می توان نام برد که به حد وفوردراین شهرستان بافته و صادرمی شوند. قلم كار، ورشوسازی، چاقوسازی، ‌قفل، ‌اسلحه سازی و ساخت كارد و چنگال نیز از دیگر اقلام صنایع دستی این شهرستان هستند. قالی های طرح نجف آباد بیش تر با نقش های افشان، لچک ترنج و محرابی بافته می شوند و از اقلام صادراتی نجف آباد و هم چنین ایران به شمارمی روند. پارچه بافی، كرباس بافی، لوده بافی، ‌تخت كشی، گیوه بافی، پنبه دوزی، نمد مالی، ‌كلاه مالی و چین گری از دیگر صنایع دستی این منطقه است. 
صنایع و معادن
در شهرستان نجف آباد صنایع نقش ویژه ای داشته و نیروی كار بسیاری را وارد كارخانه ها و كارگاه ها ساخته است. صنایع ماشینی این شهرستان، ذوب آهن، صنایع فولاد، ‌پلی اكریل، پالایشگاه و صنایع نظامی است، و در زمینه صنایع کارخانه ای صنایع زیر در فعالیت هستند: كارخانه های ریسندگی و بافندگی، ‌سنگ بری، كاشی سازی، كارخانه داروسازی، صنایع غذایی، چراغ گاز، صنایع خوراكی، و… . در این ناحیه معدن سرب در خانه سورمه كرون است. این معدن از سال 1329 هـ . ش، ‌مورد بهره برداری قرار گرفت و دارای نقره، كالین و سرب می باشد. 
کشاورزی و دام داری 
كشاورزی در این شهرستان علی رغم كم آبی و زمین های نامناسب رونق دارد. فرآورده های زراعتی و باغ داری آن، عبارتند از: بادام، گردو، انگور، زردآلو، توت، ‌هلو، آلبالو، سیب، سنجد، ‌گیلاس، گلابی، خرمالو، ‌انجیر. هم چنین كشت های جالیز، گیاهان علفی، تره بار، گندم، جو، ‌عدس، ‌ماش، نخود، ‌باقلا، لوبیا و برنج رواج دارد. در زمینه دام پروری پرورش گوسفند، بز و گاو به روش های سنتی و صنعتی رواج دارد. 
مشخصات جغرافیایی
هر نجف آباد، مركز شهرستان نجف آباد با پهنه ای حدود 3 هزار و 750 هكتار، در مسیر راه اصفهان – خوزستان، در 32 درجه و 38 دقیقه پهنای شمالی و 51 درجه و 22 دقیقه به ازای خاوری نسبت به نیمروز گرینویچ و بلندی یک هزار و 600 متر از سطح دریا قرار دارد. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان برخوار و میمه، از باختر به شهرستان فریدن و استان چهارمحال‌و‌بختیاری، از‌خاور‌به‌شهرستان های خمینی شهر و فلاورجان و از جنوب به ‌شهرستان لنجان محدود است. نجف آباد در دشت در میان چند كوه قرار گرفته است. بلندترین بلندی، كوه فیله در جنوب آن است. آب و هوای نجف آباد نیمه بیابانی و میانگین بیش ترین درجه حرارت سالانه 8/12 و میانگین كم ترین درجه حرارت سالانه 2/6 درجه سانتی گراد است. بیش ترین بارش درزمستان می بارد و میانگین بارش سالیانه این شهر حدود 140 میلی متر گزارش شده است. 

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
در چگونگی نام گذاری شهر نجف آباد گفته اند، كه در حدود سال 1022 هـ . ق، شاه عباس اول صفوی، مقدار زیادی پول و جواهرات برای آرامگاه حضرت علی (ع) در نجف اشرف اختصاص داده و تصمیم می گیرد به شهر نجف در عراق بفرستد. در این هنگام شیخ بهایی از جریان آگاه شده درمی یابد كه خروج پول و جواهر برخلاف مصالح كشور است و برای جلوگیری از آن، نزد شاه عباس رفته اظهار می دارد كه دیشب در خواب حضرت علی (ع) را زیارت كردم، به من امر فرمودند كه نجف را به جواهر شما نیازی نیست، پول و جواهر را صرف ساختمان شهری به نام نجف آباد، در نزدیک اصفهان كنید. شاه عباس این گفته شیخ بهایی را پذیرفته دستور ساختمان این شهر را می دهد. به این ترتیب شهر در دشت پهناوری در 29 كیلومتری باختر اصفهان ایجاد گردید و نجف آباد خوانده شد. پیش از بنای این شهر، خانواده های زرتشتی، در كوه پایه های شمال شهر ساكن بوده اند. این شهر كه در مسیر شاه راه اصفهان به نواحی باختری، شمال باختری و جنوب كشور قرار دارد، از جای گاه استراتژیک، ارتباطی و اقتصادی مهمی برخوردار است. نجف آباد تا چند دهه پیش قصبه ای بیش نبود و در سال 1337 هـ . ش به عنوان مركز شهرستان شناخته شد.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

سه شنبه 17/5/1391 - 1:35 - 0 تشکر 495520

طبیعت درشهرستان نجف آباد

خشكرود (Xoskeh rud) نجف آباد
خشکرود یک رودخانه فصلی است كه طی ریزابه های فراوان از ارتفاعات پیرامون دهستان دهق سرچشمه می گیرد و پس از عبور از روستاهای خونداب، دهق، هسنیجه و علویجه در شمال كوه های سنگریز و عمری با رودخانه های شور علویجه مخلوط می شود و به صورت مسیلی پهناور به رودخانه دست كن می ریزد. این رود 75 كیلومتر طول دارد و حوزه آن اصفهان و سیرجان و در نهایت باتلاق گاوخونی است. شیب متوسط این رود یک درصد و مسیر كلی آن جنوب خاوری است. 
شور ماهور ور (sur-mahur-e var) نجف آباد
رود شور ماهور ور یک رودخانه فصلی است که 10 کیلومتر طول دارد و در دهستان علویجه، شهرستان نجف آباد جریان دارد. این رودخانه از ارتفاعات منطقه ماهور ور در 62 كیلومتری شمال باختری نجف آباد سرچشمه می گیرد. حوزه این رود که از ریزابه های خشکرود است، اصفهان و سیرجان و در نهایت باتلاق گاوخونی می باشد. شیب متوسط این رود 3/1 درصد و مسیر كلی آن جنوب خاوری است. 

شور علویجه (sur-e Alavijeh) نجف آباد
رودخانه شور علویجه یک رود فصلی است که 22 کیلومتر طول دارد و در دهستان علویجه، شهرستان نجف آباد جریان دارد. این رودخانه که از ریزابه های خشكرود است، از دامنه خاوری كوه دهق در 65 كیلومتری شمال باختری نجف آباد سرچشمه گرفته و حوزه آن اصفهان و سیرجان و در نهایت باتلاق گاوخونی است. شیب متوسط این رود یک درصد و مسیر كلی آن خاوری است. 

قطار (Qatar) نجف آباد
رود قطار یک رودخانه فصلی است که 9 كیلومتر طول داشته و در دهستان علویجه، شهرستان نجف آباد جریان دارد. این رود از دامنه كوه زردبند (Zardband) سرچشمه گرفته و از ریزابه های رود شور تشکیل شده است. حوزه این رودخانه اصفهان و سیرجان و در نهایت باتلاق گاوخونی است. شیب متوسط این رود 3/1 درصد و مسیر كلی آن جنوب خاوری است. 
مهم ترین ارتفاعات این شهرستان عبارت اند از: احمدرضا، انجیر، برد، برزه گله، ورزین، وجین بالا، وجین پایین، لم بلاغ، گر، كمانسون

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی