انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 284)
سه شنبه 17/5/1391 - 1:11 -0 تشکر 495463
جراحى لوزه ها

منبع:روزنامه جوان
برداشتن لوزه ها شایع ترین عمل جراحى كودكان است. لوزه ها قسمتى از بافت ایمنى بدن هستند. وجود لوزه ها از زمان تولد تا شش ماهگى ضرورى است، در شش ماهگى سیستم ایمنى بدن آنچنان گسترش یافته است كه بودن یا نبودن لوزه مثل برداشتن سطل آبى از یك دریاى بزرگ است. برخورد عوامل میكروبى و محرك به سلول هاى ایمنى موجود در لوزه باعث بزرگ شدن لوزه ها مى شود و بزرگى لوزه هاى كامى ( كه از طریق دهان قابل رویت هستند) و لوزه سوم ( كه در خلف بینى واقع شده) باعث مشكلات متعددى مى شود از جمله بزرگى لوزه ها باعث مى شود تنفس فرد دهانى شود، یعنى نتواند از بینى نفس بكشد و این امر خود باعث خرخر شبانه و تغییر حالت استخوان فك ها مى شود، ضمنا هوا به جاى این كه از بینى عبور كرده و گرم و مرطوب و تمیز شده و به حلق برسد مستقیما به حلق رسیده و باعث تحریك مزمن گلو مى گردد.
عوارض بزرگى لوزه ها
- بزرگى لوزه ها مى تواند باعث عفونت هاى مكرر گوش میانى و سینوس ها گردد.
- بزرگى لوزه ها مانع تغذیه مناسب كودك و همین طور اكسیژن رسانى مى شود و این دو عامل خود باعث مى شوند كه رشد فیزیكى كودك با مشكل مواجه شود.
- گاهى اوقات لوزه ها مكررا دچار عفونت چركى مى شوند كه البته در چنین حالتى ممكن است به دنبال عفونت هاى چركى مكرر اندازه لوزه ها حتى از حالت معمول هم كوچك تر شود اما جداى اندازه آنها چون به عنوان كانون عفونت ها عمل مى كنند مضر مى باشد.
- بزرگى لوزه ها به خصوص لوزه سوم مى تواند باعث تجمع مایع در پشت پرده گوش ها شود كه این امر به نوعى خود مى تواند مشكلاتى را براى كودك ایجاد كند.
توصیه جراحان
با توجه به موارد فوق مى بینیم كه لوزه هایى كه خود باید باعث سلامتى ما باشند در موارد كمى باعث بروز مشكلاتى مى شوند و در چنین مواردى است كه ما توصیه مى كنیم باید لوزه ها برداشته شوند متاسفانه بعضى از والدین با این استدلال كه با بزرگ شدن كودك مشكلات وى برطرف مى شود سعى مى كنند از عمل لوزه هاى كودك شان اجتناب نمایند، حال آن كه چنین افرادى باید بدانند كه با این كار عوارضى را كه برشمردیم به كودكان تحمیل مى كند. به عبارت دیگر همه ما مایل هستیم تا آنجایى كه ممكن است، كودك و یا عزیزان مان تحت عمل جراحى قرار نگیرند اما در چنان حالتى دیگر حق اجتناب نداریم. قبل از عمل از بیمار آزمایش خون به عمل مى آید، روز عمل بیمار ناشتا خواهد بود. عمل حدود نیم ساعت به طول مى انجامد و در پایان همان روز نیز مرخص خواهد شد. یعنى نیازى به خوابیدن در مركز جراحى نخواهد بود، ولى چنانچه والدین بیمار مایل باشند خوابیدن بیمار و ترخیص روز بعد منعى نخواهد داشت.
نكاتى كه باید بدانید
۱- بیمار تا شش ساعت بعد از عمل از خوردن و آشامیدن اجتناب نماید.
۲- رژیم غذایى تا ده روز بعد از عمل باید هم نرم و هم سرد باشد. به عبارت ساده تر غذاهاى سفت یا داغ ممنوع است.
۳- بیمار ممكن است روز دوم تا ۵/۳۸ درجه تب كند، این امر طبیعى است.
۴- بیمار بعد از عمل به دلیل درد مختصرى كه شاید هنگام بلع داشته باشد ممكن است كمتر غذا بخورد. لازم است بدانید غذا خوردن باعث مى شود زخم سریع تر التیام پیدا كند لذا بیمار را به غذا خوردن تشویق نمایید.
۵- بعد از عمل، به خصوص روزهاى پنجم، ششم ممكن است بیمار كمى گوش درد داشته باشد كه ناشى از حس دهى مشترك گوش و حلق است و ارتباطى به خود گوش ندارد.
۶- از روز دوم به بعد در محل لوزه ها یك قشر خاكسترى ایجاد مى شود. این قشر خاكسترى لخته فیبرین است و قسمتى از روند التیامى است، كسانى كه به این مساله آگاه نباشند ممكن است به غلط آن را چرك بپندارند.
۷- بوى بد دهان تا چند روز بعد از عمل طبیعى است و به دلیل چرك كردن محل عمل نیست.

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی