انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 737)
يکشنبه 6/5/1387 - 15:50 -0 تشکر 49530
بازگشت گالیله به واتیکان!

بازگشت گالیله به واتیکان!

 

4 قرن بعد از اینکه گالیلئو گالیله توسط کلیسای کاتولیک برای جواب به اتهامات به رم فراخوانده شد، سال آینده تندیسی از وی در واتیکان پرده برداری خواهد شد.  سال 2009 سال جهانی نجوم نامگذاری شده است، چرا که این سال چهارصدمین سالگرد اولین استفاده ی گالیه از تلسکوپش برای رصد آسمان بود. و بدین ترتیب کلیسای کاتولیک هم می خوهد از قافله عقب نماند.

در سال 1633 گالیله به اتهام اعتقاد به مرکزیت زمین که خلا کتاب مقدس بود، توسط کلیسای کاتولیک در خانه اش زندانی شد.

بازگشت گالیله به واتیکان!

این تندیس به سفارش آکادمی علوم جامعه ی اسقفی ساخته شده است. رئیس آکادمی، نیکولا چابیبو Nicola Cabibbo گفته است: این مجسمه، گالیله را در حالت ایستاده و هنگام تدریس نشان می دهد. چابیبو، بزرگداشت گالیله را بسیار مهم ارزیابی می نماید، چرا که گالیله را یکی از قدیمی ترین اعضای گروه خود می داند. گالیله یکی از اعضای آکادمی ملی لینچی National Academy of Lincei بوده است، که بعدها آکادمی جامعه ی اسقفی از آن برآمد.

تلاش گالیله براین بود که نشان دهد اعتقاد به مرکزیت خورشید و دیگر کتبش برخلاف آموزه های کلیسا نیست. وی تأکید داشت که متن کتاب مقدس نباید برای استخراج کشفیات علمی مورد استفاده قرار بگیرد. وی یک بار چنین نوشت: «متن مقدس برای این نازل نشده است که بگوید در آسمانها چیستند، بلکه بگوید چگونه می توان به بهشت رفت. (Scripture does not reveal what is in the heavens, but rather how to get to heaven)» یا «روح القدس می گوید چگونه به آسمان برویم، نه اینکه آسمان چگونه می رود!(یعنی مکانیسم افلاک را نباید از کتاب مقدس گرفت.)»

در سال 1992 پاپ ژان پل دوم، تصدیق کرد که کلیسا در محکومیت گالیله دچار اشتباه بوده است. همزمان اعلام کرد که کلیسا دیگر زمین را ثابت نمی داند. پاپ همچنین گفت که الهیون و متکلمین باید همیشه در جریان آخرین کشفیات علمی باشند تا بتوانند همواره تغییراتی در آموخته های قبلی خود بدهند و آنها را تصحیح کنند.

مکان دقیق نصب این تندیس هنوز دقیقا مشخص نیست، ولی چابیبو اعلام نموده است که جزئیات مربوطه در زمان آغاز جشن سالگرد، در اوائل 2009 ارائه خواهد شد.

محاکمه ی گالیله
گالیله در حال محاکمه

نکته ی جالب برای خوانندگان مسلمان این خبر این است که در ذیل این خبر در سایت universtoday بحث و جدل بلند دامنه ای میان افراد مختلف جهان درباره ی این عمل کلیسای کاتولیک صورت گرفته است که همچنان ادامه دارد. بعضی ها این عمل را نشاهنده ی عذرخواهی کامل و فروتنی پاپ می دانند، ولی بعضی دیگر این عمل را تنها زیرکی و ردگم کردن ارزیابی می کنند و معتقدند که اگر دوباره کلیسا قدرتی داشته باشد استبداد مذهبی خود را از سرخواهد گرفت. این بحث از گالیله به داروینیزم هم کشیده شده است. چرا که همچنان خیل عظیمی از مسیحیان کاتولیک و حتی پروتستان به تکامل موجودات زنده –آنچنان که امروز در زیست شناسی جدید مطرح می شود- معتقد نیستند واین نشان دهنده ی عدم مقبولیت کشفیات و نظریات علمی در نزد آنان است. حتی یک نفر در حین بحث گفته که بسیار از مسیحیان معقدند که هیچ زمان دایناسوری روی زمین زندگی نمی کرده! بلکه خداوند زمین را همراه فسیل دایناسورها خلق کرده است!! و همه ی خلقت کمی قبل از خلق آدم و حوا خلق شده است و اعتقادات غیرعلمی دیگر. نکته ای که بعضی ها روی آن پافشاری نموده اند این است که تازه در سال 1992 بود که کلیسای کاتولیک بعد از حدود 400 سال به اشتباه خود اعتراف کرد!

برای مشاهده ی بحثهای صورت گرفته مراجعه کنید به اینجا.  شما هم می توانید نظرات خود را درباره ی این موضوع به عنوان یک مسلمان در آنجا قرار دهید. همچنین می توانید نظرات خود را در پایین همین صفحه در تبیان قرار دهید، سعی خواهم کرد که به زبان انگلیسی در آنجا منعکس کنم.

 

منبع خبر:

 

http://www.universetoday.com/

 

ترجمه:

ا.م.گمینی

 

هر کجا هستم باشم، آسمان مال من است...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی