انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 106972)
يکشنبه 6/5/1387 - 15:48 -0 تشکر 49529
پایان دنیا در سال 2012 ؟!

ظاهرا، دنیا در 21 دسامبر سال 2012 به پایان می رسد! بله، درست متوجه شدید! یا حداقل بخش بزرگی از نوع بشری نابود خواهند شد! دیگر برای شغل آینده ی خود برنامه ریزی نکنید! بدنبال خرید خانه نباشید، و در عوض، چند سال آخر زندگی تان را هرآنطور که می خواهید بگذرانید. اکنون شما 4 سال فرصت دارید که از زندگی لذت ببرید... قبل از پایان دنیا!

 


 

خُب این سخنان عجیب و غریب چیست؟ تا بحال ما از این پیش گویی ها زیاد شنیده ایم، ولی هنوز اینجاییم و سیاره مان هنوز سرجایش است. چرا این سال 2012 اینقدر مهم شده است؟ این اخبار در تمام دنیا در حال پخش شدن است. (مثلا: در روزنامه اعتماد شماره 1300 یا پایگاه خبری تقریب)

پایان دنیا در سال 2012 ؟!

واقعیت این است که تقویم مایا در سال 2012 به پایان می رسد، به همین دلیل مایاها به دنبال هر دلیل مذهبی، علمی، اخترگویانه و تاریخی می گردند تا بیابند که چرا این تقویم می گوید که جهان رو به پایان است. رسالت مایایی کسب قدرتی است که بتواند مردم را در تمام جوامع نگران کند.

متآسفانه من برای تمامی معتقدین به این تقویم خبرهای بدی دارم! هیچ رستاخیز عظیمی در 2012 روی نخواهد داد، ولی چرا؟

 

تقویم مایایی

تقویم مایا چیست؟ این تقویم توسط تمدنی پیشرفته به نام مایاها در حدود 250 تا 900 میلادی بوجود آمده است. شواهد مربوط به امپراطوری مایا به قسمتهای جنوبی مکزیک تا گواتمالا و اِل سالوادور می رسد.

آمریکای مرکزی
منطقه ی حضور مایاها

مردمی که در جامعه ی مایایی ساکن بودند، مهارت پیشرفته ای در نوشتن داشتند و در ساختن شهرها و مدنیت توانایی عجیبی پیدا کرده بودند. مایایی ها احتمالا بخاطر اهرام و ساختمانهای بزرگ دیگری که ساخته اند معروف شده اند.

اهرام
اهرام تمدن مایا

مردم مایا در فرهنگ امریکای مرکزی تأثیر زیادی داشته اند، نه فقط از طریق تمدن خویش، بلکه با جوامع بومی که در این منطقه تشکیل داده اند. در حال حاضر هنوز شمار زیادی از مایاها هنوز زنده اند و سنن باستانی خود را ادامه می دهند.

مایاها

مایایی ها از تقویم های مختلفی استفاده می کردند و زمان را بعنوان گردش هایی روحانی درنظر می گرفتند. ازآنجایی که این تقویمها استفاده های عملی زیادی داشتند، مثل: کاربردهای اجتماعی، کشاورزی، اقتصادی و... ، به عنصر مذهبی قوی ای تبدیل شده بودند. این کاملا با تقویم میلادی جدید متباین است که تنها دارای معانی اجتماعی و اقتصادی است.

تقویم مایا

بیشتر تقویمهای مایایی کوتاه بودند. تقویم تزولکئین (Tzolk"in) در 250 روز تمام می شد و تقویم هاآب (Ha"ab) طول سال را 365 روز درنظر می گیرد.  مایایی ها این دو تقویم را با هم ترکیب کردند تا تقویمی به نام «گرد تقویم» (Calandar Round) تهیه نمودند: که برابر است با یک چرخه از 52 هاآب (تقریبا 52 سال که برابر طول تقریبی یک نسل است.) درون یک گرد تقویم چرخه های 13 و 20 روزه وجود دارد. واضح است که این سیستم  تنها زمانی استفاده می شود که 52 سال را 18980 روز واحد در نظر بگیریم. بعلاوه ی این سیستمها، مایایی ها چرخه ای داشتند به نام «چرخه ی زهره». ایشان با دقت زیاد تقویمی شکل دادند که بر اساس موقعیت زهره در آسمان شب بود. وهمچنین ممکن است که آنها تقویمهای مشابهی برای سیارات دیگر هم داشته اند.

تقویم مایا
تقویم مایایی

با استفاده از گرد تقویم هیچ گاه نمی توان سالی قدیمی تر از 52 سال را مشخص کرد! پس چگونه می توان تاریخ های طولانی را با استفاده از تقویم مایایی ها تعیین نمود؟

 

پایان شمارش طویل= پایان دنیا؟

مایاها برای حل این مشکل روشی ابتکاری بکار بردند. در نهایت تقویم آنها از دوره ی بلندی استفاده کرد که 5126 سال دارد. این دوره بر اساس ملاحظات مذهبی، دوران قاعدگی، محاسبات ریاضی روی اعداد 13 و 20 و همچنین اساطیر اخترگویانه ایجاد شده است.

تقویم
تقویم مایایی

ولی این تقویم چگونه کار می کند؟

سال مبدأ در شمارش طویل مایایی در «0.0.0.0.0» آغاز می شود. هر صفر از 0-19 تغییر می کند که هرکدام نشاندهنده ی روزهای مایایی است. مثلا اولین روز از شمارش طویل به صورت 0.0.0.0.1 نوشته می شود. این عدد اضافه می شود تا روز 19. با افزوده شدن 1 روز دیگر یعنی 20 روز به صورت زیر نوشته می شود: 0.0.0.1.0 این شمارش تا 0.0.1.0.0 ادامه می یابد(حدود یک سال ) و همینطور تا 0.1.0.0.0 (حدود 20 سال) و 1.0.0.0.0 (حدود 400 سال). حالا مثلا تاریخ 2.10.12.7.1 در تقویم مایایی نشان دهنده ی تاریخ تقریبی 1012 سال و 7 ماه و 1 روز است.

سنگ تراش
سه ستون نوشته شده توسط مایایی ها: ستون سمت چپ نشاندهنده ی تاریخ 8.5.16.9.9 یا 156 میلادی است.

واقعا تقویم جالبی است. ولی این تقویم با پایان جهان چه ارتباطی دارد؟ رسالت مایایی تماما بر این اساس است که هنگامی که شمارش بلند مایایی تمام شود، یک اتفاق بدی بوقوع خواهد پیوست. متخصصین مایا از هر دو عدد 13 و 20 استفاده می کنند. طبق نظر ایشان پایان این دوره می تواند در 13.0.0.0.0 روی دهد. و این تاریخ برابر با 5126 سال است. این شمارش بلند دوره در 0.0.0.0.0 آغاز شده است که مطابق 11 آگوست 3114 پیش از میلاد می شود. حالا مسأله را متوجه شدید؟ شمارش طویل دوره ی مایاها در 5126 سال بعد از این تاریخ یعنی در 21 دسامبر 2012 به پایان می رسد.

 

روز رستاخیز

زمانی که چیزی تمام می شود (حتی چیز بی خطری مثل یک تقویم باستانی)، مردم گمان می کنند که نهایی ترین احتمالات برای پایان تمدن روی خواهد داد. از طرف دیگر باستان شناسان و اسطوره شناسان معتقدند که مایایی ها یک عصر روشنگری را برای سال 13.0.0.0.0پیش بینی کرده اند. ولی واقعیت این است که شواهد کافی برای چنین رستاخیز عظیمی در آن روز در دست نداریم!!

تهدیدهایی برعلیه زمین و نوع بشر تا بحال مطرح شده اند: برخورد سیارکها، سیاهچاله ها، انفجارات پرتوگاما در کهکشانهای نزدیک، دوره ی یخبندان و جابجایی قطبین. ولی هیچ شاهدی برای روی دادن یکی از این اتفاقات در 2012 وجود ندارد. این اتفاقات هر زمانی می توانند روی دهند و هیچ ارتباطی با تاریخ خاصی ندارند. هر کدام از این تهدیدها نیاز به یک مقاله ی مستقل دارد که توضیح داده شود که چرا  دلیلی برای روی دادن آنها وجود ندارد.

برخورد سیارک

نکته ی جالب این است که باستان ستاره شناسان مایایی هنوز اختلاف نظر دارند که آیا پایان تقویم در 13.0.0.0.0 است یا 20.0.0.0.0(حدود سال 8000 میلادی).

هرم

در نتیجه، این قبیل پیش بینی ها نه تنها مبنای علمی ندارد بلکه از خرافات و اعتقادات اسطوره ای اقوام باستانی ریشه گرفته است. توجه مردم جهان به این قبیل خرافات نشان دهنده ی عمق خرافه پرستی و جهل علمی نسبت به یافته های دقیق و جهانی علمی امروز  است. در واقع پیشرفت علم و تکنولوژی تأثیر زیادی در سطح علمی و درک عمومی اقشار جوامع انسانی بازی نکرده است!!

 

اینکه چطور به نتایج عجیب و غریب یک تقویم باستانی گم نام چنین اطمینان و توجهی می شود، روحیه ی غیر علمی و نادقیق مردم تحصیل کرده ی امروز را نشان می دهد.

..

 

منبع:

http://www.universetoday.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Maya_calendar

 

ترجمه:

ا.م.گمینی

 

هر کجا هستم باشم، آسمان مال من است...

يکشنبه 6/5/1387 - 22:40 - 0 تشکر 49574

سلام

اینکه چطور به نتایج عجیب و غریب یک تقویم باستانی گم نام چنین اطمینان و توجهی می شود، روحیه ی غیر علمی و نادقیق مردم تحصیل کرده ی امروز را نشان می دهد.

کاملاً مخالفم!

چطور اسم این خرافات گفته میشه؟ وقتی کسوف و خسوف و ... با این دقت پیش بینی شده...

حالا میدونید این پیش بینی ها از کجا اومده؟

تو کتیبه هاشون نوشته شده و خدایان ما میخواستند از آسمان فرود آیند و ما برایشان مکانی در بلندی برای فرود آمدن ساختیم و آنان آمدند و به ما ریاضیات و نجوم آموختند و ...

خوب به نظر شما چه کسانی میتونستند ریاضیات و نجوم رو به اونها آموزش بدن؟

اون شی چی بوده که نشسته رو زمین؟چیزی نمیتونه باشه جز UFO

چه کسایی میتونستن به اونا ریاضیات و نجوم آموزش بدن؟هیچ کسانی نمیتونن اینکارو کنن جز ET ها

(ETیعنی موجود فضایی)

در ضمن وجود موجودات فضایی در زمان های قدیم اثبات شده ست.

در پناه حق

يکشنبه 13/5/1387 - 12:41 - 0 تشکر 50406

آنچه میل دارم دوستان به آن توجه کنند تمایز میان نجوم ریاضی و نجوم طالع بینی است. نجوم ریاضی یعنی روشهای محاسبای و رصدی که موقعیت سیارات و ستارگان را با دقت، رصد و ثبت می کند و می تواند موقعیت آنها را در آینده پیش بینی کند. روشهای محاسباتی و هندسی که در این بخش از نجوم باستانی به کار می رفته است، هنوز هم به عنوان علمی ترین دستاورد باستانی بشر شناخته می شود.ولی طالع بینی، ادعا می کند که با توجه به بروج و سیارات طالع و غارب و دیگر دیده های آسمانی می تواند سرنوشت بشر را

تعیین کند و حوادث اجتماعی و روانی انسانها را پیش گویی نماید. این دو تیپ از نجوم همواره در طول تاریخ نجوم مورد توجه بوده اند. مثلا در نجوم بابل باستان، منجمین می توانستند با انجام رصدهای دقیق و تعیین دوره های مقارنه ی سیارات موقعیت آنها را در میان بروج مشخص کنند و کسوف و خسوف را پیش بینی کنند. ولی همچنین آنها معتقد بودند استقرار یک سیاره ی خاص در یک برج خاص می تواند تأثیراتی عجیب روی سرنوشت اجتماعی و شخصی انسانها بگذارد. آنچه مهم است تفاوت این دو سبک از نجوم در میان منجمین باستانی است.

جالب است بدانید که حتی منجمین دوره ی اسلامی که هردو نوع نجوم ریاضی و طالع بینی را استفاده می کردند، با زهم میان این دو تفاوت قائل بودند و قدر و مقام نجوم ریاضی را نسبت به طالع بینی می دانستند. مثلا بیرونی در کتاب التفهیم عدم اعتقادش را به طالع بینی و بی ارزشی آن را صراحتا بیان می کند.

حتی توجه به این تمایز در متون دینی نیز مفید است. مثلا حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه می فرمایند که منجم همچون کاهن و کاهن کافر است. وبدین طریق  پرداختن به نجوم را حرام می دانند. ولی مفسرین نشان می دهند که منظور حضرت طالع بینی و تنجیم بوده است. وگر نه پرداختن به روشهای علمی و مشاهده ی عظمت خلقت خداوند و تعمق در آنها نه تنها حرام نیست بلکه می تواند نوعی عبادت باشد.

در رابطه با این تقویم باستانی منجمین بومی امریکا نیز وضع از همین قرار است. موفقیت این تقویم یا هر تقویم دیگری در پیش بینی پدیده های نجومی به روش علمی، ارزش علمی روشهای عددی به رفته در آنها را نشان می دهد. ولی این دلیل بر علمی بودن و تأیید پذیری بخش طالع بینانه و پیش گویی هایی از این دست نمی شود.

البته آنچه مشخص است در این مقاله نشان داده ایم که این تقویم و هر تقویم دیگری که ادعاهای غیر علمی از این دست داشته باشد، دارای هیچ پشتوانه ی علمی نیست. ولی شاید روابط جادویی و شیطانی ویا حتی الهی در کار باشد که این منجمین –که در عین حال ساحر و کاهن نیز بوده اند- به آنها پی برده باشند!!! البته شاید نویسنده ی این مطلب به این مباحث اعتقادی نداشته باشد ولی نمی تواند این موارد را رد و اثبات کند!

نکته ی دیگری که بدان اشاره شده است منشأ غیر زمینی علم و دانش تمدنهای باستانی است:   ET ها به زمین آمده اند و علم و دانش مربوطه را به آن تمدن آموزش داده و بعد دوباره خداحافظی کرده و رفته اند.و در نهایت ادعا شده است که وجود موحودات فضایی اثبات شده است. ای کاش رصدخانه ها و مراکز تحقیقاتی بزرگ دنیا هم به این اطلاعات دست اول دسترسی داشتند تا فعالیتهای علمی خود را برای یافتن سیارت فراخورشیدی و سیاراتی با مشخصات شبیه به زمین متوقف کنند. و به جای آن با مطالعه ی تقویم های باستانی بتوانند با ET ها ارتباط برقرار کرده و آدرس را از خود ایشان بگیرند. به جرأت می توانم بگویم که تأییدی قوی برای وجود موجوات فضایی می تواند بزرگترین خبر علمی در قرون اخیر باشد. ولی متأسفانه چنین تأییدی وجود ندارد!!

عدم آشنایی با تاریخ و فلسفه ی علم و اعتماد به بعضی کتابهای پرفروش ولی غیر علمی غربی و شرقی و مطالعه ی مجلات خانواده و...  برای کسب علم و دانش روز به چنین افکاری منجر می شود. آنچه معمولا در چنین مواردی توصیه می کنم این است که برای کسب دانش و اطلاعات مورد علاقه ی خود حتما به منابع معتبر رجوع کنید. حرف اطرافیان را منبع علم خود نگیرید. کتب علمی و مجلات تخصصی را مطالعه کنید. از طرف دیگر به هماهنگی و انسجام درونی مطالب توجه کنید. به همه چیز به دیده ی انتقادی بنگرید و اطلاعات گوناگون خود را که از منابع مختلف گرفته اید با هم مقایسه کنید و نتایج را با هم بسنجید.

حتی به بعضی معلمین که در رشته ای خاص تخصص ندارند ولی دوست دارند در هر زمینه ای اظهار نظر کنند هم به راحتی اعتماد نکنید. بشنوید و بسنجید و مقایسه کنید و در نهایت خودتان نتیجه بگیرید. با این فرایند می توان اطمینان پیدا کرد که احتمالا با علم روز به طریقی موجه آشنا شده اید.

 

هر کجا هستم باشم، آسمان مال من است...

يکشنبه 13/5/1387 - 17:7 - 0 تشکر 50445

سلام

نمیدونم... ولی ظاهراً اصرار بر رد صحبتهای من داشتید...

فکر میکنم علتش این بوده باشه که فکرکردید من با خوندن به قول شما دوتا مجله خانواده! و دو خط

مطلب که از پسر همسایه بقلی شنیدم به این نتیجه رسیدم!!

البته حق میدم به شما, هر کس دیگه ای هم بود همین فکر رو میکرد. مشکل از من بود که چیز به این مهمی رو تو دوخط نوشتم.

در مورد ET ها... نمیدونم چرا نوشتید چنین تاییدی وجود ندارد! من چندین عکس و مدرک میتونم بزارم جلوتون...

بند یکی مونده به آخرتون هم فکر میکنم علتش همون علتیه که در ابتدا گفتم.

مطالب مجلات خانواده که از نظرمن کاملاً پوچ هست...

حتی پرفروش ترین کتابها... مثلاً پرفروش ترین کتاب علمی-تخیلی که همین مثلث برمودا هست

قضیه ش با دو صفحه اثبات رد شد!

من هیچ وقت چنین مطالبی رو مدرک قرار نمیدم چه برسه به چیزایی که شما گفتید...

بااین نظرتون موافقم! این که به همه چیز باید به دید انتقادی نگاه کرد. من خودم همیشه به بدبینانه ترین حالت به قضیه نگاه میکنم.

در پناه حق

دوشنبه 14/5/1387 - 21:25 - 0 تشکر 50575

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر اهل صلح دوستی انسانیت

آقای گمینی ممنونم به خاطر اطلاعاتی که در مورد تقویم مایایی به ما دادین، خیلی برام جالب بود.

راستی یه سوال ازتون داشتم (البته ربطی به بحث نداره)، حالت بدر ماه‌گرفتگی یعنی چی؟؟ من تو یکی از خبر‌ها خوندم که قرار ماه گرفتگی در 26 مرداد صورت بگیره، که درش یه همچین اصطلاحی نوشته بود، ممنون میشم کمی در موردش توضیح بدین.

مراقب خودتون باشید

چیزهایی نصیب ما می‌شود که آن‌ها را باور داریم.

ای کاش یاد بگیریم، که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالا بگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ‌دنده‌های زندگیمان از لهیدگی و تداخل در امان باشد.

عمر دست خداست، پراید فقط وسیلس 

 

چهارشنبه 16/5/1387 - 9:39 - 0 تشکر 50826

سلام جناب مک لارن

من هم تا بحال چنین اصطلاحی را نشنیده ام. ولی آنچه مسلم است این که ماه گرفتگی همیشه بدون استثنا در حالت بدر اتفاق می افتد. زیرا تنها در بدر یا ماه تمام است که زاویه ی بین خورشید و ماه از دید زمین به 180 درجه میل می کند وتنها در آن زمان احتمال می رود سایه ی زمین روی ماه بیوفتد. پس همیشه ماه گرفتگی در بدر روی می دهد.

 

هر کجا هستم باشم، آسمان مال من است...

شنبه 19/5/1387 - 1:50 - 0 تشکر 51265

با سلام خدمت آقای گمینی گل و همچنین آقای دانیال خان!

دانیال جان ، احساس میکنم شما هنوز فرق بین ابراز هیجانات ناشی از شنیدن خبرهای تو دل برو، و گذاشتن یک خبر علمی رو نفهمیدید. البته اصلا قصد توهین ندارم ، فقط خواستم بگم که : جای این خبرهای "عوام خودخواص شناس" پسند اینجا نیست.

درود بر همه شما دوستای حقیقتگرای خودم...

يکشنبه 20/5/1387 - 12:59 - 0 تشکر 51537

به نام خدایی که همیشه در قلب ماست

سلام

با تشکر از آقای گمینی از بابت این مطلب بسیار زیبا و جالبی که گزاشتن.

در مورد خرافات و طالع بینی من چند سال پیش یه مقاله مفصل در روزنامه جام جم خوندم در مورد، پایان دنیا و پیشگویی های نصراداموس، که میگفتن حتی انقلاب ایران، پیدایش اسلام، و جنگ ایران و عراق رو حتی پیشگویی کرده بود، و حتما در مرود پایان دنیا هم راست گفته، و میشه، هرچند یه مدت هم ادعا میشه دنیا در سال 2000 تموم میشه، ولی هنوز تموم نشده، تا استنادی علمی مبنی بر اینکه این چیز ها حقیقت داره، نمیشه حقانیت این چیز ها رو مشخص کرد، تو یه تایپیکی که در مورد وجود موجودات فضایی بود هم بحث شد سر این موضوع.

اگر موجود فضایی وجود اثبات شده هست، چی هست؟

موجودی دارای عقل شعور همچون انسان یا همچون حیوان دارای غریزه و فاقد اختیار هست؟

اگر موجودی باشه که انسان باش، نسل اول بشر حضرت آدم بوده، پس انسانی بوده باید از زمین رفته باشه اونجا، اگر انسان نیست حیوان میشه، صد در صد نمیتونه از انسان برتر باشه، چون انسان اشرف مخلوقات خدا هست، به اون ها هم میگیم "موجود" یعنی چیزی که آفریده شده، پس اینم مخلوق خدا هست، خود خدا به برتر بودن انسان در تمام عالم هستی اشاره کرده، پس چجوری یه موجودی فراتر از انسان میتونه باشه؟

اگر هم موجودی ساخته بشر قدیم هست، پس چیزی زائیده عقل انسان هست، پس از انسان برتر نیست، و نمیشه بهش بگیم ET یا موجود فضایی.

یه تئوری بود که میگفتن انسان ها اونقدر پیشرفت میکنن که دیگه به نهایت علم میرسن و وقتی به انتها رسیدن دوباره یهو از صفر شروع میکنن، که گفته میشه احتمالا در زمان هایی قدیم این اتفاق افتاده باشه، احرام ثلاثه مصر، عجائب هفتگانه ...

ولی این رو هم نباید نادیده گرفته بشه، که دانشمندان قدیم علومشون بیشتر از امروزی بوده، همچون ابوریحان بیرونی، ابن سینا و امسال این دانشمندان ایرانی که امروزه علوم اونا داره تدریس میشه، یا انشتین تئوری که اون زمان ایشون داد امروزه با علوم و تجهیزات پیشرفته میشه قوانین فیزیکی اون رو ثابت کرد.

من خودم وجود موجود فضایی که همچون انسان عقل و شعور داشته باشه و برتر از انسان باشه رو رد میکنم، ضمنا دیگه عکس سند معتبری بر اثبات موضوع نیست، چون امروزه خیلی راحت با مونتاژ های کامپیوتری تقلب میشه!

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
يکشنبه 20/5/1387 - 17:11 - 0 تشکر 51572

سلام

دوست عزیز ینی چی نمیتونه فراتر از انسان باشه؟

جنیان هم قدرتهایی داشتن(که بعضی هارو خدا ازشون گرفت) و دارن که انسان 60 میلیاردسال دیگه هم نمیتونه بهشون برسه

پس اونا اشرف مخلوقات هستن؟

در پناه حق

يکشنبه 20/5/1387 - 19:46 - 0 تشکر 51604

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

اینجور که شما میگین، پس اشرف مخلوقاتی که تو قرآن بهش اشاره شده، منظور کی هست؟

جن از جنس لطیف هست، روح انسان هم از جنس لطیف هست، روح انسان قدرتی فوق العاده داره، که جنیان هم اون نیروها رو ندارن، حتی در روایات به این اشاره شده که روح اونقدر قدرت داره که میتونه یه سیاره رو جابجا کنه، نیروی جنیان در مقابل روح انسان هیچی نیست، درضمن در مباحثی که در مورد جنیان در انجمن معارف ایجاد شده، مطالب خوب و مفیدی ازشون هست، که با اسناد و دلیل بیان شده، اگر جن از انسان برتر بود، خداوند به شیطان امر نمیکرد بر حضرت آدم سجده کنه، اینطوری بخواهیم برخورد کنیم که باید بگیم شیطان هم کار درستی کرده، حق با اون بوده.

بهتره بحث رو دینی نکنیم و در این انجمن همون بحث علمی نجومی باشه، و مباحث دینی در انجمن معارف بررسی بشه.

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
شنبه 9/6/1387 - 21:55 - 0 تشکر 54537

به نام خدا

سلام

من كه به این چیزا اعتقادی ندارم.

فكر نمی كنم كه حد اقل تو ایران افراد زیادی به این چیزا معتقد باشن

به نظر من كسایی كه دنبال پایان تاریخ هستند بهتره علمشونو صرف چیزای دیگه ای بكنن ،كه حد اقل به درد بشر بخوره .

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی