دانش و فن آوری (بازدید: 226)
دوشنبه 16/5/1391 - 23:47 -0 تشکر 495269
راز صدای بلند فیل‌ها كشف شد


 

محققان برای نخستین بار به چگونگی مكانیزم تولید صدا در فیل‌ها دست یافتند.
آفتاب: محققان برای نخستین بار به چگونگی مكانیزم تولید صدا در فیل‌ها دست یافتند. 

عمیق‌ترین صدای فیل‌ها می‌تواند تا 10 كیلومتری آن‌ها برسد.

دانشمندان دریافتند كه فیل‌ها این صداها را به همان شیوه‌ تكلم‌ انسان تولید می‌كنند. این حیوانات هوا را از خلال تارهای صوتی‌شان برای مرتعش كردن آن‌ها فشار می‌دهند. فیل‌ها این كار را بسیار پایین‌تر از انسان‌ها صورت می‌دهند زیرا تارهای صوتی َآن‌ها هشت برابر بلندتر هستند.

به گفته كریستیان هربست از دانشگاه وین، در كمتر از فركانس 20 هرتز، اجزای اصلی این صداهای فوق عمیق تولید شده توسط این پستانداران برای گوش انسان قابل شناسایی نیست.

به گزارش ایسنا، تاكنون محققان در خصوص چگونگی تولید این صداها مطمئن نبودند و به ادعای آن‌ها مطالعه تولید صوت در حیوانات به طور كلی امری دشوار است. در انسان‌ها دانشمندان دوربین‌هایی را از طریق گلو درون حنجره یا جعبه صدا تعبیه می‌كنند اما حیوانات در این زمینه كمتر همكاری می‌كنند.

به ادعای آن‌ها، دو شیوه برای تولید صوت توسط مرتعش كردن تارهای صوتی وجود دارند. روش نخست انقباض فعال عضلانی (AMC) نام دارد. در این شیوه ماهیچه‌های گلو به طور فعال برای مرتعش كردن تارهای صوتی منقبض می‌شوند. این روش در واقع همان مكانیزم به كار رفته در خرخر كردن گربه است.

شیوه دوم تولید صوت myoelastic-aerodynamic) MEAD) خوانده می‌شود. این روش از هوای ریه‌ها برای مرتعش كردن تارهای صوتی بهره می‌گیرد. این شیوه در تكلم و آوازخواندن انسان به كار می‌رود.

هربست و همكارانش با بررسی حنجره یك فیل مرده در باغ وحش برلین بر اثر مرگ طبیعی روش مورد استفاده این حیوان در تولید صدا را بررسی كردند.

آن‌ها حنجره را روی یك تیوب قرار دادند و هوای گرم مرطوب‌شده را از خلال آن با هدف تقلید نفس كشیدن آن دمیدند.

چنان‌چه این عمل ارتعاشاتی تولید می‌كرد كه با صداهای دارای فركانس پایین فیل‌های زنده مطابقت داشتند، یافته‌های حاصل تولید صدا از طریق روش MEAD را به اثبات می‌رساند و در صورت مطابقت نداشتن این ارتعاشات، صداها با روش AMC تولید می‌شدند.

نتایج نشان داد كه این ارتعاشات با صدای فیل‌ها مطابقت داشتند. این امر شیوه AMC را به طور كامل حذف نمی‌كرد اما نشان می‌داد كه روش MEAD در تولید آواهایی با فركانس پایین در حیوانات مزبور نقش پررنگ‌تری دارد.

فركانس صوتی در حیوانات از كمتر از 20 هرتز برای فیل‌ها تا خفاش‌ها با بیش از 110 هزار هرتز طیف‌بندی شده است. تارهای صوتی انسان می‌تواند صداهایی از 50 تا هفت هزار هرتز را تولید كنند.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Science انتشار یافت

سه شنبه 17/5/1391 - 1:43 - 0 تشکر 495551

خدایا بنازم به قدرتت...

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

سه شنبه 17/5/1391 - 19:59 - 0 تشکر 496404

سلام
جلل الخالق
خلقت جهان و موجودات متنوعش عظمت خدا را نشون میده بعد ما توی مشکلاتمون امیدمون را از دست میدیم برای خودمون متاسفم:(

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

چهارشنبه 18/5/1391 - 0:38 - 0 تشکر 496779

چقدر زیبا دیدید دوستان

چهارشنبه 18/5/1391 - 0:41 - 0 تشکر 496798

یکی دیگر از وجوه اعجاز این گنجینه الهی ، طرح مسائل علمی است : بزودی آیات حکمت و نشانه های قدرت خود را عرصه آفاق و ظرف وجودی خودشان ارائه خواهیم کرد تا حقیقت بر آنها مکشوف شود.(فصلت / 52)

چهارشنبه 18/5/1391 - 4:10 - 0 تشکر 496995


إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیَاتٍ
لِّقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 18/5/1391 - 18:7 - 0 تشکر 497830

وَقَالُوا لَوْلَا أُنزِلَ عَلَیْهِ آیَاتٌ مِّن رَّبِّهِ قُلْ إِنَّمَا الْآیَاتُ عِندَ اللَّهِ وَإِنَّمَا أَنَا نَذِیرٌ مُّبِینٌ

﴿۵۰﴾گفتند چرا بر او از جانب پروردگارش نشانه‏هایى [معجزه‏آسا] نازل نشده است بگو آن نشانه‏ها پیش خداست و من تنها هشداردهنده‏اى آشكارم

جمعه 20/5/1391 - 11:36 - 0 تشکر 501815

چه خوب است همه بیندیشیم به این جهان و پدیده ها

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی