انجمن ها > انجمن موبایل > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
موبایل (بازدید: 101)
دوشنبه 16/5/1391 - 19:27 -0 تشکر 494654
چرا طول پیام كوتاه با قلم فارسی كمتر از انگلیسی است؟

پیام های كوتاه در تلفن های همراه كاربرد بی بدیلی یافته است. اما چرا با استفاده از خط و زبان فارسی تنها می توان از 70 كاراكتر استفاده كرد و این تعداد با استفاده از قلم انگلیسی به 160 كاراكتر می رسد؟
  
 sms مخفف short message system و سیستمی است كه تنها یك پیام را از یك مخاطب به مخاطب دیگر از طریق تلفن همراه، اینترنت و رسانه های اینترنتی منتقل می كند.

به گزارش راسخون به نقل از ایرنا، سعید واقف زاده، كارشناس فناوری اطلاعات اظهار داشت: در ابتدا پیام های كوتاه فقط به زبان لاتین بود و در مرحله بعدی هر پیام كوتاه انگلیسی با استفاده از سیستم استاندارد كدگذاری شده كاراكترهای زبان های مختلف به زبان انگلیسی تبدیل شد.

وی افزود: با استفاده از این استاندارد تعداد كاراكترهای هر پیام كوتاه از 160 كاراكتر كمتر می شود، چرا كه برای ساخت هر حرف غیر لاتین از سیستم یونی كد استفاده می كنند، 2 یا چند حرف انگلیسی نیاز است.

واقف زاده خاطرنشان كرد برای هر حرف فارسی به سه كاراكتر انگیسی نیاز است بنابراین طول كاراكترهای فارسی در هر پیام 70 عدد است.

وی گفت: تفاوت قلم فارسی و لاتین در این است كه با ارسال یك پیام برای تلفن همراه مخاطب 160 حرف منتقل می شود و این در حالی است كه با استفاده از قلم های فارسی و به دلیل استفاده از سیستم های یونی كد این تعداد حروف به 70 حرف تبدیل می شود.

تاكنون خط‌هایی كه برای استفاده در گوشی‌های همراه استفاده شده كاملا از طرف كارخانه‌های سازنده انتخاب می شوند.

اما آنچه اغلب دیده می‌شود چیزی شبیه به نسخه فارسی خط "Arial" یا "Times New Roman" است.

 

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی